Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 104

Θέμα: Eolo [Διάνα]

  1. #81

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο post #38 του καλου φιλου tasos@@@ εχει φωτο στην καθελκυση.Σιγουρα εχει υποστει μετασκευη αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν διαμπερες γιατι αν δεις παραθυρα κατω δεν υπαρχουν αλλα ανοιγματα για γκαραζ.Μηπως ηταν διαμπερες μονο για ΙΧ και εγινε μετσακευη για να παιρνει και τα ψηλοτερα φορτηγα?
    Φίλε Κώστα εκτός από τις φωτό στο ποστ Νο 38, ο tasos@@@ έχει παραθέσει και μία εξαιρετική εικόνα του πλοίου προ μετασκευής (από ζωγραφιά) στο ποστ Νο 22. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτά που ονομάζεις "ανοιγματα για γκαραζ" είναι στην πραγματικότητα απλά ανοίγματα στους πλευρικούς διαδρόμους επιβίβασης. Και φυσικά δεν διεκδικώ το αλάθητο, βλέποντας όμως το πλοίο στην πρώτη του μορφή και γνωρίζοντας όσα τέλος πάντων γνωρίζω για ελληνικά πλοία ανοικτού τύπου, θεωρώ από πάρα πολύ έως εντελώς απίθανο να υπήρχε γκαράζ πρύμα-πλώρα και μάλιστα χαμηλό ώστε να παίρνει μόνο Ι.Χ.

  2. #82

    Προεπιλογή

    H ολη κουβεντα ξεκινησε απο αυτο για το <πρωτοποριακο>που ανεφαιρε ο jsoultanson.Τωρα βεβαια δεν ειμαστε και στο 1971 για να ξερουμε ακριβως πως ηταν αφου δεν υπαρχουν και προφιλ φωτο σχεδια κτλ

  3. #83

    Προεπιλογή

    Ακριβώς όπως τα λες. Κουβέντα κάνουμε βάσει των όσων γνωρίζουμε ή υποθέτουμε αφού δεν έχουμε αποδείξεις. Ευχής έργο θα ήταν να βρεθεί κάποια καλή φωτό εποχής, ή κάποιος φίλος που να γνωρίζει -με στοιχεία- το ιστορικό του πλοίου.

  4. #84

    Προεπιλογή

    Αραγε να υπαρχει μια τετοια φωτο?

  5. #85

    Προεπιλογή

    Σε κάποιο ξεχασμένο συρτάρι ή κουτί με οικογενειακές αναμνήσεις, κάτι θα υπάρχει σίγουρα. Το θέμα είναι αν θα πέσει ποτέ σε κατάλληλα χέρια ώστε να ανεβεί στο διαδίκτυο (και πόσες άλλες τέτοιες φωτό θησαυροί υπάρχουν που δεν θα τις δει κανείς ποτέ.....). Προσωπικά πάντως, και μέχρι να βρεθούν πειστήρια, όπως είπα παραμένω στην άποψη μου ότι η παντοφλίτσα δεν είχε διαμπερές γκαράζ από κατασκευής της.

    Και μιας και πιάσαμε την κουβέντα για την ΔΙΑΝΑ, να παρατηρήσω ότι στην πρώτη - αρχική της μορφή, η γέφυρα βρισκόταν στο απώτερο ντεκ (μετέπειτα κόντρα γέφυρα) και όταν έγινε η μετασκευή "κατέβηκε" ένα ντεκ, τοποθετήθηκε στο ντεκ του σαλονιού, και μάλιστα ήρθε αρκετά πιό κοντά στην πλώρη αφού το ντεκ αυτό (του σαλονιού) επιμηκύνθηκε (σύγκριση φωτό των ποστ 22 και 38, με φωτό από τα πρώτα ποστ του θέματος). Αυτό το "κατέβασμα" της γέφυρας πάντως, ήταν αρκετά πρωτότυπο και ασυνήθιστο θα έλεγα, μιας και κατά κανόνα στις μετασκευές οι γέφυρες στις παντόφλες ή θα ανέβαιναν ένα ντεκ (και λόγω μεγαλώματος του πλοίου αλλά και για καλύτερη ορατότητα λόγω των φορτηγών που μετέφεραν) ή θα έμεναν στο ίδιο.

  6. #86

    Προεπιλογή

    Moλις βρηκα μια φωτο του μοντελου του ΔΙΑΝΑ που ειχα κατασκευασει το 2009

    DIANA (5).JPG

    Σιγουρα ειχε πολυ <ομοιογενη> εμφανιση και γενικα ηταν αρκετα προσεγμενο

  7. #87
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Μαζί με το Αλίνα (που ανέβασα στο θέμα του) μου έστειλε και το Διάνα που όπως γράφει είναι πριν τη μετασκευή, την βρήκε στο Facebook χωρίς να ξέρει ποιος την έχει ανεβάσει και ότι είναι και αυτή από τη συλλογή του Κου Ν. Πανταζόνη.
    Εγώ τους ευχαριστώ όλους μέσω του Nautilia.gr και ελπίζω να με συγχωρέσει ο φίλος που την ανέβασε.
    Χαρισμένη σε όλους τους φίλους του θέματος.

    ΔΙΑΝΑ 04 (από τη συλλογή του Κου Ν. Πανταζόνη).jpg
    Διάνα εν πλω.......άγνωστο πότε.

  8. #88

    Προεπιλογή

    Πραγματικο ντοκουμεντο φιλε Παντελη,αλλα και παλι δεν διακρινομε αν το γκαραζ πηγαινε μεχρι πισω

  9. #89

    Προεπιλογή

    Απίστευτη φωτογραφία πραγματικά Παντελή, καταπληκτική. Και δεν είναι απλά "πριν την μετασκευή του" όπως έγραψες, αλλά την ίδια ακριβώς ημέρα της καθέλκυσης του, πολύ πιθανόν λίγα μόλις λεπτά μετά. Το μαρτυρούν ο σημαιοστολισμός, η έλλειψη σωστικής λέμβου στο πάνω κατάστρωμα (δεν είχε μπει ακόμα), αλλά πολύ περισσότερο η ύπαρξη αυτής της "απίθανης" σκαλωσιάς στον ανοικτό καταπέλτη, η οποία σκαλωσιά εμφανίζεται στην ίδια ακριβώς θέση και στις άλλες φωτό (κολάζ) από την καθέλκυση του που έχει ανεβάσει ο tasos@@@ στο post No 38.

  10. #90

    Προεπιλογή ΔΙΑΝΑ

    Φίλοι μου δεν είμαι ειδικός στις κατασκευές των πλοίων, ούτε και είμαι τόσο ψαγμένος όπως εσείς!
    Απλώς ένας ρομαντικά λάτρης των παλιών F/B της Αιδηψού!
    Ενοούσα αυτό που είπε και ο φίλος μας ο BEN BRUCE και οι φράσεις "έκλεψαν τα νεότερα" και "πρωτοποριακό" είναι τρόπος του λέγειν για να "τονίσω" τον σχεδιασμό του πλοίου σε σύγκριση με αυτά που είχαμε συνιθίσει έως τότε.

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας