Σελίδα 193 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 93143183191192193194195203 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.921 έως 1.930 από 2049

Θέμα: Νήσος Ρόδος [Nissos Rodos, Hellenic Voyager, Ocean Trailer, Kiso]

  1. #1921
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αν ταξίδευα τζαμπέ δεν θα με ενδιέφερε καθόλου φίλε threshtox. Όμως δεν, και έτσι αφού χρυσοπληρώνω εισιτήρια περιμένω να είναι επαγγελματίες οι της εταιρείας όπως είμαι κι εγώ στη δουλειά μου, οποιαδήποτε εποχή του χρόνου. Μπορούσαν να ειδοποιήσουν, να κάνουμε τα κουμάντα μας και να φύγουμε αργότερα από το ξενοδοχείο, τα κινητά γιατί τα δίνουμε; Ας κάτσω τώρα να καίγομαι στον ήλιο και την επόμενη με άλλο μέσο ή αλλού διακοπές.

  2. #1922
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Eννοείται ότι έχεις δίκαιο φίλε μου. Και τσαμπέ να ήταν, δεν υπάρχει δικαιολογία. Κάποιοι θα πλήρωναν. Τουλάχιστον μια ειδοποίηση, κάτι. Αλλά ούτε αυτό..

  3. #1923
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούσαν να ειδοποιήσουν, να κάνουμε τα κουμάντα μας και να φύγουμε αργότερα από το ξενοδοχείο, τα κινητά γιατί τα δίνουμε; Ας κάτσω τώρα να καίγομαι στον ήλιο και την επόμενη με άλλο μέσο ή αλλού διακοπές.
    Η καλύτερη ειδοποίηση είναι μια ματιά στο marinetraffic!

  4. #1924

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη ειδοποίηση είναι μια ματιά στο marinetraffic!
    Ε όχι δα..... Μην υπερβάλουμε τώρα και ξεφεύγουμε.....

    Η καλύτερη ειδοποίηση είναι αυτή που υπέδειξε ο Joyrider, από την στιγμή που οι επιβάτες δίνουν το κινητό τους, είτε απευθείας κλήση και ενημέρωση, είτε ενημέρωση με ένα απλό SMS. Tην ύπαρξη του marinetraffic ελάχιστοι την γνωρίζουν, και ακόμα πιό ελάχιστοι (απείρως) την χρήση του, πως δηλαδή να δεις που βρίσκεται ένα πλοίο και να υπολογίσεις και τον χρόνο ταξιδιού του.

    Από εκεί και πέρα, κακά τα ψέματα, Αύγουστος είναι, πάνω στην τούρλα του καλοκαιριού και του τουρισμού, καθυστερήσεις πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Ένα τηλεφωνάκι και από την μεριά του επιβάτη στο πρακτορείο ή στο λιμεναρχείο, πριν αφήσει το ξενοδοχείο του και πριν πάει να .....καεί στον ήλιο, για να μάθει αν προβλέπεται καθυστέρηση στην άφιξη - αναχώρηση οποιουδήποτε πλοίου, δεν νομίζω πως είναι και πολύ μεγάλο πρόβλημα - ζητούμενο.

  5. #1925
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι δα..... Μην υπερβάλουμε τώρα και ξεφεύγουμε.....

    Η καλύτερη ειδοποίηση είναι αυτή που υπέδειξε ο Joyrider, από την στιγμή που οι επιβάτες δίνουν το κινητό τους, είτε απευθείας κλήση και ενημέρωση, είτε ενημέρωση με ένα απλό SMS. Tην ύπαρξη του marinetraffic ελάχιστοι την γνωρίζουν, και ακόμα πιό ελάχιστοι (απείρως) την χρήση του, πως δηλαδή να δεις που βρίσκεται ένα πλοίο και να υπολογίσεις και τον χρόνο ταξιδιού του.
    ... καθυστερήσεις πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Ένα τηλεφωνάκι και από την μεριά του επιβάτη στο πρακτορείο ή στο λιμεναρχείο, πριν αφήσει το ξενοδοχείο του και πριν πάει να .....καεί στον ήλιο, για να μάθει αν προβλέπεται καθυστέρηση στην άφιξη - αναχώρηση οποιουδήποτε πλοίου, δεν νομίζω πως είναι και πολύ μεγάλο πρόβλημα - ζητούμενο.
    Επιτρέψτε μου να νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα, εγώ είπα το marinetraffic σεις το τηλέφωνο, η ιδέα είναι ο επιβάτης να επιδείξει προνοητικότητα.
    Έχω την εντύπωση ότι το marinetraffic είναι πολύ πιο γνωστό απ' ότι νομίζουμε - θυμάμαι όταν ρώτησα σερβιτόρο στα Κύθηρα αν προλαβαίνω να φάω χωρίς να χάσω το καράβι, η απάντηση ήταν «μια στιγμή να δω στο marinetraffic».

  6. #1926
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε όχι δα..... Μην υπερβάλουμε τώρα και ξεφεύγουμε.....
    Η καλύτερη ειδοποίηση είναι αυτή που υπέδειξε ο Joyrider, από την στιγμή που οι επιβάτες δίνουν το κινητό τους, είτε απευθείας κλήση και ενημέρωση, είτε ενημέρωση με ένα απλό SMS.
    Ασφαλώς δεν υποστηρίζω ότι η ύπαρξη του marinetraffic απαλλάσσει την ναυτιλιακή από τις υποχρεώσεις της.

  7. #1927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτρέψτε μου να νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα.....
    Και βέβαια σας το επιτρέπω (ούτε λόγος να γίνεται) αλλά σαφέστατα δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Εσείς είπατε ότι καλύτερη ειδοποίηση είναι μια ματιά στο marinetraffic!", εγώ είπα ότι η καλύτερη ειδοποίηση είναι αυτή από την εταιρεία του πλοίου, είτε με απευθείας κλήση είτε με ένα απλό SMS στο κινητό του επιβάτη. Έχει νομίζω μία κάποια διαφορά...

    Άλλο να λες ότι ο επιβάτης μπορεί να συμβουλευθεί και το marinetraffic, και σαφώς διαφορετικό να λες ότι αυτό είναι η καλύτερη ειδοποίηση.

  8. #1928
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Τώρα που τα έχω φρέσκα, 00.05 περάσαμε τα φανάρια, 00.20 δέσαμε, 00.35 βγήκαμε από το γκαράζ. Απ' έξω περίμενε ένα λεφούσι κόσμος και ένας σκασμός αυτοκίνητα και φορτηγά. Αφού δεν τους βγαίνει το δρομολόγιο γιατί το κουράζουν;
    Για τα υπόλοιπα που αναφέρουν οι φίλοι πιο πάνω, αύριο θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί τώρα θέλω να ξεκουραστώ, ότι θα πατούσα τα 50 και θα ταξίδευα με ωράρια απ' όταν ήμουν 20 δεν το περίμενα ποτέ πάντως.

  9. #1929
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Παρακολουθώντας την κουβέντα για το συμβάν, ομολογώ πως μου κάνει εντύπωση η στάση της Hellenic. Τόσο η Hellenic όσο και η Blue Star (για αυτές γνωρίζω από πρώτο χέρι), όταν υπάρχει αναθεωρημένη ώρα αναχώρησης ενημερώνουν τους επιβάτες για τη νέα ώρα με sms. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που στην αγορά του εισιτηρίου ο επιβάτης δίνει και το κινητό του. Τεσπα...ας πούμε ότι ήταν μια άτυχη οργανωτικά στιγμή της Hellenic (έχουμε και ανάδρομο Ερμή). Με αφορμή πάντως αυτό το συμβάν, νοιώθω την ανάγκη να αναφέρω κάτι που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Σύρο: η ύπαρξη ενός μεγάλου εσωτερικού και εξαιρετικά κλιματιζόμενου επιβατηγού σταθμού. Απλά πράγματα που όμως δείχνουν πολιτισμό. Την Παρασκευή 27 Ιουλίου ταξίδευα από Σύρο για Πάρο με το ΑΡΤΕΜΙΣ και το καραβάκι είχε μισή ωρίτσα καθυστέρηση. Έχοντας κάνει και σχετικά νωρίς checkout από το κατάλυμα που έμενα, άφησα τη βαλίτσα μου στον καθόλα ασφαλή χώρο του σταθμού, έκανα μερικά ψώνια στην Ερμούπολη και αμέσως μετά πήγα και περίμενα στη δροσιά και τον κλιματισμό του επιβατηγού σταθμού το καραβάκι. Μόλις το είδα από το τζάμι να μπαίνει στο λιμάνι, απλά βγήκα και πέρασα απέναντι στην αποβάθρα για να επιβιβαστώ. Ούτε αναμονές στον ήλιο, ούτε τίποτα. ¶ραγε τόσο δύσκολο θα ήταν να δημιουργηθούν παρόμοιοι χώροι και σε άλλα νησιά ή και σε άλλα μεγάλα λιμάνια γενικά?

  10. #1930
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ας αναφέρω τα γεγονότα όπως τα έζησα εγώ αλλά και όλοι οι υπόλοιποι ταλαιπωρημένοι επιβάτες του χθεσινού δρομολογίου.
    Έβγαλα τα εισιτήρια της επιστροφής στο πρακτορείο Picolo Travel, τρείς ημέρες πριν ταξιδέψουμε, και εκ των υστέρων πρόσεξα πως το κεντρικό πρακτορείο βρισκόταν λίγο πιο δίπλα. Έχω ως πάγια τακτική να μη βγάζω ταυτόχρονα εισιτήρια επιστροφής επειδή δεν θέλω να δεσμεύομαι εφ' όσον δεν υπάρχουν εκπτώσεις έτσι κι αλλιώς, και από την άλλη θεωρώ πως πρέπει να δουλεύουν και οι πράκτορες. Στο πρακτορείο ζητήθηκε το τηλέφωνό μου (υπάρχει και η σχετική επισήμανση επάνω στο απόκομμα μπορώ να το σκανάρω για όποιον αμφιβάλει, αλλά προφανώς οι έμπειροι το γνωρίζετε). Πλήρωσα και συνέχισα τις διακοπές μου στο ομολογουμένως πανέμορφο νησί.
    Εχθές το πρωί εφ' όσον είχαμε αναχώρηση στις 11.00 όπως ανέγραφε το εισιτήριο, και εφ' όσον μέναμε γύρω στα 30 χιλιόμετρα από το λιμάνι, πλήρωσα το δωμάτιο, φόρτωσα την μηχανή μου και αναχωρήσαμε για το λιμάνι γύρω στις 9.00 όπου και φτάσαμε κατά τις 10 παρά. Εκεί ενημερώθηκα από τους λιμενικούς ότι το πλοίο μας έχει καθυστέρηση θα φτάσει στις 12.00 (που μετά έγινε 13.00) και να πάμε να ρωτήσουμε στο πρακτορείο για περισσότερες πληροφορίες.
    Μέχρι εκεί δεν ενοχλήθηκα καθόλου από το γεγονός της καθυστέρησης αφού κατανοώ τις συγκυρίες. Πήγαμε λοιπόν στο πρακτορείο που βγάλαμε τα εισιτήρια (Picolo Travel) και μαζί με άλλους συνταξιδιώτες που ήταν εκεί και εμβρόντητοι όλοι ακούσαμε πως το πρακτορείο δεν είχε κάποια ενημέρωση και πως μαθαίνουν από εμάς για την καθυστέρηση (!!!!!!) ενώ μας παρέπεμψαν δίπλα στο κεντρικό πρακτορείο για καλύτερη ενημέρωση.
    Εδώ να πω, πως δεν είμαι υποχρεωμένος να αρχίσω τα τηλέφωνα για να δω αν θα γίνει το δρομολόγιο, αφού υπάρχει συγκεκριμένη ώρα τυπωμένη στο εισιτήριο, ούτε και να ψάχνομαι στο AIS να δω αν έρχεται το πλοίο, που σημειωτέον η ώρα ήταν ήδη 11 και στο AIS φαινόταν για αρκετή ώρα ως άφιξη η 10.45...

    Στο κεντρικό πρακτορείο λοιπόν μας ενημέρωσαν ότι το πλοίο ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση από τον Πειραιά και θα φτάσει στις 13.00 στη Λέσβο. Στην ερώτησή μου γιατί δεν ειδοποιηθήκαμε για την μεγάλη καθυστέρηση, ενώ υπάρχει το τηλέφωνό μου, η απάντηση του ευγενούς κατά τα άλλα κυρίου ενώπιον εμού, της συζύγου μου και άλλων 3-4 επιβατών, ήταν πως δεν είχαμε βγάλει τα εισιτήριά μας στο κεντρικό πρακτορείο και δεν ήταν ενημερωμένο το "σύστημα"...απάντηση καταφανώς γελοία και για ιθαγενείς της ζούγκλας. Δεν έδωσα σημασία παραπάνω αφ' ενός γιατί δεν ήθελα να χαλάσω τις διακοπές μου και αφ' εταίρου γιατί κατάλαβα πως έχω να κάνω με αρπακολατζήδες και σύστημα της πλάκας.
    Πήγαμε λοιπόν να καθήσουμε να πιούμε έναν καφέ σε παρακείμενη καφετέρια και φύγαμε για να πάρουμε την σειρά μας στις 12.55 που είδαμε το πλοίο να έρχεται. Μπήκαμε στη σειρά μας μέσα στον ήλιο αφού εμείς που έχουμε μηχανή είμαστε εκτεθειμένοι. Το πλοίο έριξε κάβους στις 13.05 και στις 13.10 άρχισε η αποβίβαση, η οποία είχε τον ατελείωτο βγήκε μια πόλη από επιβάτες και οχήματα. Στις 13.40 άρχισαν να βάζουν τα λίγα φορτηγά και στις 13.50 ακριβώς επιβιβαστήκαμε και εμείς, κάτι που σημαίνει ότι επί 50 σχεδόν λεπτά ήμασταν στον ήλιο σαν τα ζώα. Στις 14.05 το πλοίο έλυσε κάβους και φύγαμε για Χίο όπου όσοι επιβιβάστηκαν εκεί στις 17.00 είχαν τα ίδια παράπονα με εμάς και υπήρξαν και κάποιοι τσακωμοί.
    Αυτό που με ενόχλησε αφάνταστα σε όλο αυτό το σκηνικό του παραλόγου ήταν ότι μας αντιμετώπισαν σαν "τεμάχια", και ότι δεν μας ζήτησαν ούτε μια συγγνώμη.

    Μετά από όλο αυτό τελείωσαν τα πλοία για εμένα τουλάχιστον στους μακρινούς και μεγάλους προορισμούς, υπάρχουν και άλλοι τρόποι και μέσα που με σέβονται περισσότερο...Με παράπονα προς την εταιρεία δεν θα ασχοληθώ καν, αφού είδα πως και με προηγούμενα παράπονα που είχα κάνει προς την BSF που υποτίθεται πως είναι και πιο "σοβαρή", σε άλλο μας ταξίδι προς την Κρήτη πέρσι, δεν απάντησαν καν οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ και με αυτούς. Είχαμε σκοπό να συνεχίσουμε τις διακοπές μας στην Κρήτη, μάλιστα θέλαμε να φύγουμε σήμερα με το Mykonos Palace, όμως η χθεσινή περιπέτεια μας έκανε να αναθεωρήσουμε και να τις συνεχίσουμε οδικώς στην ηπειρωτική χώρα.

Σελίδα 193 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 93143183191192193194195203 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας