Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 23

Θέμα: Μετραγραφή από Εμπορικό σε Πολεμικό ναυτικό

  1. #1

    Προεπιλογή AEN και ΠΝ

    Ως γνωστον ολοι οσοι τελειωνουν σπουδες απο ΑΕΝ μπορουν να μπουν στο ΠΝ. Λεπτομεριες ομως? Ξερει κανεις να μου πει σε τι θεση μπαινεις κλπ? Επισης το σεναριο να γινει καποιος μονιμος στο ΠΝ που προερχεται απο σχολη ΑΕΝ? Οποιος γνωριζει λεπτομεριες ας ενημερωσει!

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Μπορούν να μπουν στα ελικόπτερα του ναυτικού ως ειδική μονιμότητας συνάπτωντας μια σύμβση για 18 χρόνια με το ΠΝ. Αυτό συνήθως γίνεται όταν υπηρετεί κάποιος ήδη στο ΠΝ και αντιληφθεί την προκύρηξη που κατα καιρούς βγαίνει.
    Σε άλλη θέση δύσκολο ναμπει εκτός αν είναι ειδική περίπτωση οπότε μπορεί να ανακληθεί από την εφεδρεία.
    παλαιότερα κάποιοι υπηρετούσαν στα υδρογραφικά ως επίτακτοι, αλλά μου φαίνεται πως τώρα τελευταία έχει πάψει να ισχύει.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #3

    Προεπιλογή

    αυτο ειναι ορθων που λεει ο μιχαλης.Βασικο Νοα .Εχεις υπηρετησει??????????Αν οχι θα προτεινα να πας πρωτα και μετα βλεπεις.Οσων αφορα τα ελικοπτερα και αυτο ειναι ορθων απλα οταν βγαινει η προκυρηξη ειναι μονο για τουσ επικουρουσ σημαιοφορους(ΣΕΑ)και για καποιους απο ναυτικων δοκιμων>Προσοχη ηπροκυρηξη απευθυνεται σε συγκεκριμενες ΕΣΟ αρκει να αφορα την δικια σου και συνηθως ζηταει καποια προσοντα οπως βαθμο πτυχιου ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ και πανω ετσι ωστε να μπορεσεις να δωσεις τισ απαραιτητες εξετασεις.Σχετικα αν μπορεις να μεινεις στο ΠΝ αυτο πλεον δε γινεται .Ισχυε ομωςπαλια.Απλα το ξαναλεω οτι οταν πας με το καλο να υπηρετησεις πιστευω οτι θα αλλαξεις γνωμη................

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kouklentes Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Απλα το ξαναλεω οτι οταν πας με το καλο να υπηρετησεις πιστευω οτι θα αλλαξεις γνωμη................
    Mάλλον έτυχές σε καλή περίπτωση φαίνεται όταν υπηρέτησες...!
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #5

    Προεπιλογή

    Καλη περιπτωση.........Αυτο ειναι σχετικο .Δε περασα ασχημα καθολου ασχημα θα ελεγα .Απλα εννοω οτι τα διαδικαστικα ειναι το προβλημα.Δηλαδη για να παρεις ενα στυλο πρεπει να κανεις 100 αιτησεις χορηγιας και δε μιλαμε για υλικα ποθ εχουν στοχο την συντηρηση εκει παμε αλλου.Οποτε φαντασου ποσο καλα συντηρουν τα πλοια (εξαντληση μεχρι τελικης πτωσεως).Αρα τα ελικοπτερα που ειναι και ενα πτητικο μεσο .................................εκει μαλλον καλυτερα να μην φανταστεις

  6. #6

    Προεπιλογή

    Μόνιμος Πολεμικό Ναυτικό; Εάν σε ελκύουν οι διαδικασίες, τα πρωτόκολλα και οι ευθυνόφοβοι θα σου συνιστούσα εάν και εφόσον βγάλει προκήρυξη για ιπτάμενους να δηλώσεις. Εάν πάλι όλα τα παραπάνω σε απωθούν και πάλι υποθετικά δηλώσεις και περάσεις ιπτάμενος, δύο είναι τα σενάρια : σε απορροφά το σύστημα ή προσπαθείς μάταια να αλλάξεις τον εκεί κόσμο. Δεν υπηρέτησα ως ΣΕΑ αλλά και ένας ΣΕΑ τα ίδια θα σου έλεγε.
    Να είμαστε όλοι καλά....

  7. #7

    Προεπιλογή

    kalhtera thalasinos re paidia para sardela sthn steria.yphreto thn patrida alla diapistono oti den axizei ton kopo na mpei kapoios sto p.n.syko pano katse kato gia to tpt.tha prepei na les synexeia nai se kathe blakeia poy soy leei o kathe blakas..apopsi moy ayth...

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Είναι και ανάλογα το χαρακτήρα σου και φυσικά πού θα πέσεις κα με τί ανθρώπους θα είσαι. Το γενικό φαινόμενο να υπάρχει η στρατοκρατία και στο ΠΝ είναι λογικό, απλά πιστεύω ότι ειναι καλύτερα απο το Πεζικό π.χ. Εγώ στην διάρκεια την θητείας μου έπεσα με 3 κυβερνήτες όπου ανάλογα το χαρακτήρα τους διαχειρήστηκα και πέρασα θαυμάσια

  9. #9

    Προεπιλογή Μετραγραφή από Εμπορικό σε Πολεμικό ναυτικό

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ... ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
    ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΕΝ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΣΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ... ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΧΟΛΗ, ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΤΕ ΣΠΙΤΙ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ, ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ (ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ) ΟΤΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΡΑΒΙ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΒΡΗΚΑΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΩΣ ΟΡΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΑΛΛΑ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΞΕΜΠΑΡΚΗ... ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ) ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ... ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

  10. #10
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Έλενα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ... ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
    ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΕΝ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΣΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ... ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΧΟΛΗ, ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΤΕ ΣΠΙΤΙ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ. ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ, ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ (ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ) ΟΤΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΡΑΒΙ, ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΒΡΗΚΑΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΩΣ ΟΡΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΑΛΛΑ Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΞΕΜΠΑΡΚΗ... ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ (ΟΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ) ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ... ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!
    Ελενα δεν νομιζω να γινεται αυτο που λες!!μονο στο λημενικο μπορεις να πας οταν τελειωσεις την σχολη!!οποιος γνωριζει κατι αλλο ας ενημερωσει!!
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας