Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 74

Θέμα: Εκπαίδευση - ΤΕΙ Ναυπηγικής

  1. #1
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή Σπουδές Ναυπηγικής

    Απο χρηστη Ninemos:

    προτεινω μια στατιστικη ερευνα στο κοντινο φοιτητικο-εργασιακο κυκλο σας :

    *** ΠΟΣΟΙ ΝΑΥΠΗΓΟΙ ( ΟΧΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ) ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ "Θ Α Λ Α Σ Σ Α" *** ?

    οπου "ΘΑΛΑΣΣΑ" = ΚΟΛΥΜΠΙ, ΠΟΛΟ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΑ , ΤΑΧΥΠΛΟΑ, αντε και φουσκωτα.

    στα πολλα μου χρονια εμπλοκης με το σπορ, δεν βρηκα παραπανω απο 10 % !!!!!!

    το -1- κακο ποιο ειναι ?
    οτι ΟΧΙ μονον δεν ειχαν σχεση μαζι ( της ) πριν τις σπουδες , αλλά ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ απο καποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ, η την προσληψη τους σε καποια εταιρεια .

    το -2- κακο ποιο ειναι ?
    οτι η ερευνα μου ξεκινα απο τις ξενες χωρες, οπου φυσικα η παραλια ακτη τους εχει μικρο σχετικα ποσοστο ( ως προς το συνολικο γεωγραφικο τους εμβαδον) και εκει αναμενεις κατι τετοιο και
    φθανει στην Ελλαδα, που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο ακτογραμμων, ( σε σχεση με το συνολικο εμβαδον της ) και αρχιζουν τα αναποδα ......νουμερα.

    Πως φιλοι,
    ο Ναυπηγος που δεν βραχηκε , δεν ζαλιστηκε , δεν συμπιεστηκε - ψυχικα και σωματικα - σε ενα σκαφακι, θα μπορεσει ποτε να "μεταφερει" τους Κανονισμους των Νηογνωμονων (πλεον και οχι της σωστης σχεδιασης) σε ενα νεο σκαρι ?

    ακομη δε περισσοτερο, με την ευκολια των συγχρονων προγραμματων S/W σχεδιασμου, δεν περνα τις ωρες του ΕΣΤΩ ορθιος, για να κανει τα σχεδια αυτα.

    αρα , ----->
    ΑΚΟΥΝΗΤΟΣ, ΑΒΡΕΧΤΟΣ , ΚΑΘΙΣΤΟΣ , ΜΕ ΤΗ ΚΑΦΕΔΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ Η ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, για αμεσοτητα με το Μεσον της δουλειας του . το ΒΟΥΝΟ !!!!!!!!)

    Λετε να ηταν ενας απο τους ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΑΣΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΩΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ?
    αφηνω την καραμελα του χαμηλου κοστους . Αυτο ερχεται με καταλληλη υποδομη, σωστο κρατικο και ιδιωτικο προγραμματισμο και οικονομιες κλιμακας..... που ποτέ δεν θελαμε !!!!

    καντε το τεστ, να γελασετε λιγο και εσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros : 31-10-2007 στις 17:00

  2. #2
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Δεν γελάω!! γιατί ενώ μπορεί το θέμα να τεθεί αντικειμενικά υποβάλεται με ειρωνική διάθεση, και αντιθέτως, διακρίνω την πικρία κάποιου που δεν προσμετράται η εμπειρία του. ¶λλο εμπειρία και άλλο γνώση όμως.

    Και ας ανήκω στο 10%

    Αλλά:

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    το -1- κακο ποιο ειναι ?
    οτι ΟΧΙ μονον δεν ειχαν σχεση μαζι ( της ) πριν τις σπουδες , αλλά ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ απο καποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ, η την προσληψη τους σε καποια εταιρεια .
    Το γενικεύω, γιατί έτσι είναι το φαινόμενο του εκπαίδευτικού συστήματος, δηλαδή πάνε στην σχολή γιατί εκεί περάσανε, και όχι γιατί τους αρέσει. => δουλειά και όχι εργασία.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Ναυπηγος που δεν βραχηκε , δεν ζαλιστηκε , δεν συμπιεστηκε - ψυχικα και σωματικα - σε ενα σκαφακι, θα μπορεσει ποτε να "μεταφερει" τους Κανονισμους των Νηογνωμονων (πλεον και οχι της σωστης σχεδιασης) σε ενα νεο σκαρι ?
    Ναι, μπορεί, γιατί οι κανονισμοί των Νηογνωμόνων είναι σαφείς και πολλοί εκφράζονται με μαθηματικά στοιχεία.

    Γιατί όμως οι και οι πιο απλοί κανονισμοί αξιοπλοΐας και ασφάλειας δεν εφαρμόζονται από ναυτικούς που έχουν φάει την ζωή τους στην θάλλασα?

    Πρόσφατο παράδειγμα; Ο θάνατος από ατύχημα σε drill σωσιβιας λέμβου παρά τις επαναλαμβανόμενες οδηγίες από νηογνώμονες να μην γίνονται ασκήσεις με προσωπικό μέσα στις βάρκες.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομη δε περισσοτερο, με την ευκολια των συγχρονων προγραμματων S/W σχεδιασμου, δεν περνα τις ωρες του ΕΣΤΩ ορθιος, για να κανει τα σχεδια αυτα.

    αρα , ----->
    ΑΚΟΥΝΗΤΟΣ, ΑΒΡΕΧΤΟΣ , ΚΑΘΙΣΤΟΣ , ΜΕ ΤΗ ΚΑΦΕΔΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΑΣΣΟ Η ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, για αμεσοτητα με το Μεσον της δουλειας του . το ΒΟΥΝΟ !!!!!!!!)
    Δηλαδή αν σχεδιάζεις όρθιος με το θαλασσινό αεράκι, σχεδιάζεις καλύτερα?

    Να ζητάμε γραφεία με θέα την θάλασσα δηλαδή!!!

    Να κάνουμε λόγο για τους ναυτικούς που δεν μπαίνουν στην θάλασσα? Εγώ τους δικαιολογώ απόλυτα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λετε να ηταν ενας απο τους ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΑΣΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΩΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ?
    αφηνω την καραμελα του χαμηλου κοστους . Αυτο ερχεται με καταλληλη υποδομη, σωστο κρατικο και ιδιωτικο προγραμματισμο και οικονομιες κλιμακας..... που ποτέ δεν θελαμε !!!!
    Όχι δεν είναι αυτός ο λόγος γιατί υπάρχει και η εναλακτική λύση των ναυπηγείων της Βόρειας Ευρώπης, με εξαιρετική ποιότητα και κόστος.

    Υ.Γ. ¶ν ναυπηγός κάνει Navigation Audit και βρίσκει οφθαλμοφανείς παραλείψεις, ποιός φταίει? ο ναυπηγός γιατί δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα βρεί?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  3. #3

    Smile

    φυσικα και ειναι ειρωνικη, στους καιρους που διανυουμε.

    ισως δεν "περασε" καλα η φραση : ενασχοληση με ΤΟ σπορ=
    εννοω της Ναυπηγικης ( άρα γνωσης ) και οχι με ΤΑ σπορ ( άρα παραπλευρης εμπειριας - παντα χρησιμης )

    ΠΑΡΑΔ. 1 : στο φετινο σαλονι του Λαυριου - για μεταχειρισμενα σκαφη - θα βρεθουν εκατονταδες/χιλιαδες χρηστες των μηχανοκινητων η και ιστιοπλοικων για να τσεκαρουν η ανταλλαξουν τα σκαφη τους .
    Παω απο την πρωτη φορα εκει .
    παντελης η απουσια των Νεων η Παλαιων Σχεδιαστο-Ναυπηγων.
    Σνομπαρουν ? δεν το ξερουν ? δεν μπορουν να τα βγαλουν περα με τις ερωτ-απαντησεις των ανθρωπων της πιατσας ? κατι αλλο ισως ?

    ΠΑΡΑΔ 2 : μολις τελειωσε η μικρη εκθεση του Ανοιξιατικου Σαλονιου στο Ελληνικο .
    απο εκει περασαν ολοι οι "καπεταναιοι"-χρηστες και ελειπαν παλι θριαμβευτικα οι Νεοι αλλά και Παλαιοι Σχεδιαστο-Ναυπηγοι.
    .... οι ιδιες αποριες μου ( ως ανω ) ........

    ΠΑΡΑΔ 3 : στην εκθεση POSEIDONIA ( σχεδον η καλυτερη και ακρως επαγγελματικη, στην Ευρωπη ) ολοι συνωστιζονται στα περιπτερα που δινουν δωρα στυλο και καπελακια και περνανε αδιαφορα απο τα περιπτερα των κολοσσων που ανεφερες και ανεφερα.
    Μπροστα μου, ο υπευθυνος του περιπτερου της Kawasaki , σχεδον παρακαλουσε τους φοιτητες του ΕΜΠ ( κατα δηλωση τους ) να πανε σε μια γωνια να τους εξηγησει τα διπλα τοιχωματα -υποχρεωτικα απο καιρο στην Αμερικη- και τα LNG_LPG carriers. Κατα συμπτωση με τις τελευταιες διακρατικες υπογραφες θα τα χρειαζομαστε απαραιτητως στην Ελλαδα ( ασχετο ετσι ?...)

    μεχρι στιγμης ανεφερα μονον μια δραση ( τις εκθεσεις ).
    αν το πλατυνουμε, τοτε θα αρχισουμε τα γελια

    ΕΣΤΩ ΕΓΩ !!!

    ΥΓ. η Ναυπηγικη Επιστημη και Τεχνη, θελει μερακι.
    Κατι σαν την ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ , ας πουμε.
    δεν "κρατα" αυτους που περασαν γιατι ηταν καλοι στα Μαθηματικα-Φυσικη-Χημεια.
    Εδω δεν υπαρχει η καβαντζα να γινουν καθηγητες στο Δημοσιο, η με το πτυχιο τους και το ΑΣΕΠ να πανε σε καποιο Δημο.
    Θα τους ξερασει το ιδιο το Ναυτιλιακο Συστημα (συγγνωμη για την εικονα, αλλά ειναι σχετικη με την θαλασσα και τα Μποφωρ).

    η το χεις , η δεν τοχεις.

    ευχαριστω για τα σχολια
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γελάω!! γιατί ενώ μπορεί το θέμα να τεθεί αντικειμενικά υποβάλεται με ειρωνική διάθεση, και αντιθέτως, διακρίνω την πικρία κάποιου που δεν προσμετράται η εμπειρία του. ¶λλο εμπειρία και άλλο γνώση όμως.

    Και ας ανήκω στο 10%

    Αλλά:



    Το γενικεύω, γιατί έτσι είναι το φαινόμενο του εκπαίδευτικού συστήματος, δηλαδή πάνε στην σχολή γιατί εκεί περάσανε, και όχι γιατί τους αρέσει. => δουλειά και όχι εργασία.



    Ναι, μπορεί, γιατί οι κανονισμοί των Νηογνωμόνων είναι σαφείς και πολλοί εκφράζονται με μαθηματικά στοιχεία.

    Γιατί όμως οι και οι πιο απλοί κανονισμοί αξιοπλοΐας και ασφάλειας δεν εφαρμόζονται από ναυτικούς που έχουν φάει την ζωή τους στην θάλλασα?

    Πρόσφατο παράδειγμα; Ο θάνατος από ατύχημα σε drill σωσιβιας λέμβου παρά τις επαναλαμβανόμενες οδηγίες από νηογνώμονες να μην γίνονται ασκήσεις με προσωπικό μέσα στις βάρκες.



    Δηλαδή αν σχεδιάζεις όρθιος με το θαλασσινό αεράκι, σχεδιάζεις καλύτερα?

    Να ζητάμε γραφεία με θέα την θάλασσα δηλαδή!!!

    Να κάνουμε λόγο για τους ναυτικούς που δεν μπαίνουν στην θάλασσα? Εγώ τους δικαιολογώ απόλυτα.



    Όχι δεν είναι αυτός ο λόγος γιατί υπάρχει και η εναλακτική λύση των ναυπηγείων της Βόρειας Ευρώπης, με εξαιρετική ποιότητα και κόστος.

    Υ.Γ. ¶ν ναυπηγός κάνει Navigation Audit και βρίσκει οφθαλμοφανείς παραλείψεις, ποιός φταίει? ο ναυπηγός γιατί δεν θα έπρεπε να μπορεί να τα βρεί?

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΑΔ. 1 : στο φετινο σαλονι του Λαυριου - για μεταχειρισμενα σκαφη - θα βρεθουν εκατονταδες/χιλιαδες χρηστες των μηχανοκινητων η και ιστιοπλοικων για να τσεκαρουν η ανταλλαξουν τα σκαφη τους .
    Παω απο την πρωτη φορα εκει .
    παντελης η απουσια των Νεων η Παλαιων Σχεδιαστο-Ναυπηγων.
    Σνομπαρουν ? δεν το ξερουν ? δεν μπορουν να τα βγαλουν περα με τις ερωτ-απαντησεις των ανθρωπων της πιατσας ? κατι αλλο ισως ?
    Είναι για μεταχειρισμένα σκάφη, σε αντίθεση με το παράδειγμά σου "2" στο οποίο σου δίνω δίκιο, και οι εντεταλμένοι πωλητές πέρα από το ποίημα αδυνατούσαν να μου δώσουν και εμένα απαντήσεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΑΔ 2 : μολις τελειωσε η μικρη εκθεση του Ανοιξιατικου Σαλονιου στο Ελληνικο .
    απο εκει περασαν ολοι οι "καπεταναιοι"-χρηστες και ελειπαν παλι θριαμβευτικα οι Νεοι αλλά και Παλαιοι Σχεδιαστο-Ναυπηγοι.
    .... οι ιδιες αποριες μου ( ως ανω ) ........
    Αλλά τα "καινούργια" σκάφη είναι επί το πλείστον copy - paste ξένων κατασκευαστών (Ιταλών, Αμερικάνων κτλ) οπού και σχεδιάζονται κατόπιν πειραμάτων και δοκιμών στις δεξαμενές.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΡΑΔ 3 : στην εκθεση POSEIDONIA ( σχεδον η καλυτερη και ακρως επαγγελματικη, στην Ευρωπη ) ολοι συνωστιζονται στα περιπτερα που δινουν δωρα στυλο και καπελακια και περνανε αδιαφορα απο τα περιπτερα των κολοσσων που ανεφερες και ανεφερα.
    Μπροστα μου, ο υπευθυνος του περιπτερου της Kawasaki , σχεδον παρακαλουσε τους φοιτητες του ΕΜΠ (κατα δηλωση τους) να πανε σε μια γωνια να τους εξηγησει τα διπλα τοιχωματα -υποχρεωτικα απο καιρο στην Αμερικη- και τα LNG_LPG carriers. Κατα συμπτωση με τις τελευταιες διακρατικες υπογραφες θα τα χρειαζομαστε απαραιτητως στην Ελλαδα (ασχετο ετσι ?...)
    Όπως είπα πριν, το οτί σπουδάζουν ναυπηγοί δεν σημαίνει ούτε οτί γουστάρουν, ούτε οτί ξέρουν τί είναι. Που να δείς όταν πιάνουν δουλειά ως Βοηθοί Αρχιμηχανικοί και τους ζητάνε να βουτήξουν στα Double Bottom η να ελέγξουν αν η δεξαμενή λαδιού της Κύριας Μηχανής (το γράφω έτσι για να καταλαβαίνουν όλοι) έχει καθαριστεί καλά.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η Ναυπηγικη Επιστημη και Τεχνη, θελει μερακι.
    Κατι σαν την ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ , ας πουμε.
    δεν "κρατα" αυτους που περασαν γιατι ηταν καλοι στα Μαθηματικα-Φυσικη-Χημεια.
    Εδω δεν υπαρχει η καβαντζα να γινουν καθηγητες στο Δημοσιο, η με το πτυχιο τους και το ΑΣΕΠ να πανε σε καποιο Δημο.
    Θα τους ξερασει το ιδιο το Ναυτιλιακο Συστημα (συγγνωμη για την εικονα, αλλά ειναι σχετικη με την θαλασσα και τα Μποφωρ).

    η το χεις , η δεν τοχεις.

    ευχαριστω για τα σχολια
    Τα παραδείγματά που αναφέρεις είναι πιο βάσιμα από ότι στο πρώτο ποστ, και οπωσδήποτε για να είσαι καλός πρέπει να σου αρέσει αυτό που κάνει. Είτε είσαι ναυπηγός, είτε δικηγόρος είτε γιατρός.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  5. #5
    Eleni Guest

    Smile

    μου φτιάξατε τη διάθεση με τα χαμόγελά σας...
    είχα στεναχωρηθεί εχτές...

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φτιάξατε τη διάθεση με τα χαμόγελά σας...
    είχα στεναχωρηθεί εχτές...
    Περίμενες να τσακωθούμε δλδ?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  7. #7
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    δεν ήξερα...
    μου φάνηκαν λίγο αναμμένα τα πράγματα


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενες να τσακωθούμε δλδ?

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Wink

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ήξερα...
    μου φάνηκαν λίγο αναμμένα τα πράγματα
    Θα μπορούσε πολύ εύκολα.... αλλά σε παραπέμπω στην υπογραφή μου
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  9. #9
    Eleni Guest

    Smile

    μου φαίνεται είσαι κι εσύ καλό παιδί
    ...και έξυπνο!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε πολύ εύκολα.... αλλά σε παραπέμπω στην υπογραφή μου

  10. #10
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Σε εχει ξεγελασει...Ξερεις τι ειναι αυτος? Απαπαπαπαπα...

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας