Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 74

Θέμα: Εκπαίδευση - ΤΕΙ Ναυπηγικής

  1. #11
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται είσαι κι εσύ καλό παιδί
    ...και έξυπνο!
    Αν σε βρίζουν και με την αντίδρασή σου σε λένε "καλό παιδί", παραπέμπει σε ......μ$^%$&!!!!!!

    δεν πιστεύω να εννοείς αυτό, έτσι Ελενίτσα?
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  2. #12
    Eleni Guest

    Προεπιλογή


    Λες ε;


    δε πειράζει

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εχει ξεγελασει...Ξερεις τι ειναι αυτος? Απαπαπαπαπα...

  3. #13
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    καλά...
    αμα δε σου αρέσει το "καλό"...

    μόνο έξυπνος!

    αλλά δε κατάλαβα... λες ότι σε είπα μ$^%$&!!!?

    ΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙ δεν είπα αυτό!
    σε παραπέμπω επίσης στην υπογραφή μου!



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε βρίζουν και με την αντίδρασή σου σε λένε "καλό παιδί", παραπέμπει σε ......μ$^%$&!!!!!!

    δεν πιστεύω να εννοείς αυτό, έτσι Ελενίτσα?

  4. #14

    Cool

    ωραια !

    τωρα αναψατε εσεις για τσακωμο

    κολλητικο ειναι φαινεται



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eleni Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά...
    αμα δε σου αρέσει το "καλό"...

    μόνο έξυπνος!

    αλλά δε κατάλαβα... λες ότι σε είπα μ$^%$&!!!?

    ΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙ δεν είπα αυτό!
    σε παραπέμπω επίσης στην υπογραφή μου!

  5. #15

    Smile

    Αυτό ακριβώς ήταν το θέμα που εντελώς τυχαία ανακάλυψα και με έκανε να γραφτώ στο forum…
    Λοιπόν επειδή πραγματικά τα όσα συζητάτε μου φαίνονται τρομερά ενδιαφέροντα και ακόμη και μέσα στη σχολή σπάνια συναντώ ανθρώπους που αγαπούν τόσο πολύ τη θάλασσα θα ήθελα να σας πω μερικά πράγματα για να το δείτε το θέμα κι από τη δική μας την πλευρά.
    Σπουδάζω στο ΕΜΠ και τώρα τελειώνω το 1ο έτος. Πρέπει να παραδεχτώ ότι αρχικά δεν ήθελα με τίποτα να γίνω Ναυπηγός. Είχα τρέλα με τα αυτοκίνητα και τη Μηχανολογία, αλλά επειδή δεν συγκέντρωσα τα μόρια που χρειάζονταν για να μπω στους Μηχ Μηχ και δεν είχα τη δυνατότητα να φύγω επαρχία δυστυχώς, επέλεξα να δηλώσω κάτι παραπλήσιο που θα μου έδινε διέξοδο και στη Μηχανολογία. Λέτε ότι αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις, δεν το κάνεις καλά… Έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτό. Εγώ όμως, κάπου στο δεύτερο εξάμηνο, είδα ότι η σχολή μου αρέσει, ότι το αντικείμενο μου ταιριάζει και ότι η δουλειά του Ναυπηγού με συναρπάζει. Έτσι προσπάθησα να γίνω όσο πιο συνεπής γίνεται στα μαθήματα μου. Αυτό που πιθανόν να μην ξέρετε είναι ότι εκ των πραγμάτων είμαστε αναγκασμένοι να μην έχουμε επαφή με τη θάλασσα… Η σχολή είναι στου Ζωγράφου και τα μαθήματα που διδασκόμαστε τουλάχιστον στα πρώτα τέσσερα εξάμηνα ουδεμία σχέση έχουν με την τέχνη της Ναυπηγικής. Δίνουν βάση σε κάτι φυσικές και μαθηματικά που πιθανότατα ποτέ δεν θα ξαναδούμε στη ζωή μας! Στο πρώτο έτος 2 μαθήματα από τα 16 ήταν του κλάδου μας και όλα τα υπόλοιπα άσχετα! Φανταστείτε λοιπόν τι γίνεται…

    Λέτε επίσης πόσοι Ναυπηγοί έχουν σχέση με τη θάλασσα.. Εγώ είμαι στο 90% που δεν έχει καμία απολύτως σχέση… Και τη λατρεύω πραγματικά τη θάλασσα… Αναφέρομαι αρχικά στα θαλάσσια σπορ κλπ. Βλέπω παιδιά στη σχολή που πραγματικά λιώνουν στο διάβασμα (γιατί μη γελιόμαστε, η σχολή είναι παλούκι και αν τη βγάλεις με 6 λες πάλι καλά!) και επειδή έχουν αφιερωθεί σε αυτό δεν κάνουν τίποτα άλλο στη ζωή τους! Επιλογή τους και φυσικά είναι σεβαστή! Γιατί όταν έχεις τους καθηγητές να σου λένε ότι αν εσύ πας για καφέ ενώ έχεις μάθημα π.χ. Μηχανική των Ρευστών, μετά τα κάνεις θάλασσα με το πλοίο, βουλιάζει και παίρνεις στο λαιμό σου ανθρώπινες ζωές. Και εκεί είναι που φρικάρεις γιατί συνειδητοποιείς σε κάποια φάση ότι έχουν δίκιο! Τώρα όσον αφορά τα ναυτικά σαλόνια, εγώ πήγα μία φορά φέτος με φίλους μου από τη σχολή. Δεν κατάλαβα τίποτα! Τι να πω, ψέματα; Αφού ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με τα πλοία! Τα ξέρω μόνο ονομαστικά και 3 πράγματα για το καθένα (από το μάθημα του 1ου εξαμήνου). Τι ακριβώς να καταλάβω;…

    Τέλος, να πω ότι κι εγώ συμφωνώ σε αυτό που λέτε, στο ότι ο Ναυπηγός πρέπει να έχει σχέση και άμεση επαφή με τη θάλασσα. Ο Ναυπηγός που δεν βράχηκε, δεν ζαλίστηκε και δεν συμπιέστηκε τη δουλειά του θα μπορέσει να την κάνει-θα έχει ένα κάρο βιβλία να τον βοηθήσουν. Αλλά δεν θα την κάνει με αγάπη και μεράκι… Και τότε θα έχει χάσει το νόημα.

    Αυτά τα λίγα είχα να πω… ελπίζω να καταλάβατε λίγο πώς είναι για εμάς τα πράγματα…

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή προτάσεις ...

    Λοιπόν ναυπηγέσα, εγώ δεν έχω καμία σχέση με τη ναυτιλία, τουλάχιστον κατ΄αρχήν. Έτυχε και κατάφερα να μπω στη σχολή των μηχ.μηχ., πολύ εύκολα δε μπορεί να κατέληγα και ως ναυπ.μηχ. ομολογώ ότι ακόμα και τώρα δεν θα ήξερα τι να διαλέξω συνειδητά, ευτυχώς μου αρέσουν και τα δύο. Αυτό βέβαια πριν από κάποια χρονάκια.

    Η σχέση μου με τη θάλασσα είναι από χόμπυ. Η πρότασή μου είναι ακριβώς αυτή, να ασχοληθείς με τη θάλασσα σαν χόμπυ. Η δική μου η τρέλα, η ιστιοπλοία, νομίζω ότι σου έρχεται κουτί. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:

    - σαν χόμπυ εντάσσεται στον χρόνο που είναι δυνατόν να βρείς και σου προσφέρει διέξοδο και ευχαρίστηση στην περίοδο πίεσης που μπορεί να βρίσκεσαι.

    - είναι ασχολία που κουμπώνει πολύ στα φοιτητικά χρόνια και μετά σου μένει κουσούρι (με την καλή έννοια, βεβαίως βεβαίως)

    - Αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σημαίνει ναυπηγική. όσο και εάν ακούγεται κάπως, ένα μικρό βαπόρι κατασκευάζεται για τον ίδιο σκοπό και με τις ίδιες πολύ βασικές αρχές με ένα μεγάλο. έχει δε ένα πλεονέκτημα, την αμεσότητα. σε ένα μικρό πλοιάριο των 10-15 μέτρων, ειδικά δε σε ιστιοπλοϊκό με μικρή σχέση εκτοπίσματος - ιπποδύναμής, αντιλαμβάνεσαι πολύ εύκολα τη συμπεριφορά του στις διάφορες συνθήκες. διαβάζοντας λοιπόν επεκτείνεις τα βιώματά σου και καταλαβαίνεις καλύτερα το θεωρητικό μοντέλο ενός μεγάλου πλοίου.

    - ίσως σε ενδιαφέρει δε και ως μελλοντική ενασχόληση, υπάρχουν ναυπηγοί που ασχολούνται με μικρά σκάφη σε διάφορους τομείς, ακόμα και με την αγωνιστική ιστιοπλοΐα σε καταμετρήσεις σκαφών, πανιών, ευστάθειες κ.λ.π.

    σκέψου το ...

  7. #17

    Smile

    Αυτό που λες είναι μία καλή σκέψη... Πολλά παιδιά από τη σχολή έχουν γραφτεί σε μαθήματα ιστιοπλοίας και ένας πολύ καλός φίλος μου σκέφτεται να ασχοληθεί με την αγωνιστική ιστιοπλοία. Αυτό δηλαδή που αρχικά άρχισε ως χόμπι και εποικοδομητικός τρόπος να περνάει τον ελεύθερο χρόνο του, έγινε τελικά κάτι που τον γέμιζε και ήθελε να το συνεχίσει. Μακάρι να έβρισκα κι εγώ κάτι να μου αρέσει εξίσου...
    Λοιπόν δεν ξέρω... Μάλλον Θα το δοκιμάσω από του χρόνου (τώρα έχω εξεταστική... ). Ελπίζω πάντως να τα καταφέρω να μείνω on board και να μη βρεθώ στη θάλασσα με τη μία.

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

  8. #18

    Smile

    Ναυπηγεσα , χαιρομαι που σε ταρακουνησα ( ελπιζω οχι πολυ ).

    χαιρομαι για την ειλικρινεια και των δυο σας.

    μουφυγε ενα βαρος, γιατι πραγματι εβλεπα ολα αυτα τα παιδια στα Ποσειδωνια να συνωστιζονται σε ασχετα περιπτερα ( σαν ....παιδια ) και να περνανε αδιαφορα μπροστα απο κολοσσους της Ναυπηγικης βιομηχανιας , χωρις να παιρνουν καμμια πληροφορια για τις νεες τασεις.

    δεν χαιρομαι, γιατι οι καθηγητες σας (και ειναι πολλοι πλεον) , αδιαφορουν για σας , οταν δεν σας "πιεζουν " να ανοιξετε τα ματια και τα αυτια σας στο τεχνικο περιβαλλον.
    ας πουμε τωρα οτι, μια μελετη διαβρωσης απο cavitation σε προπελα , εχει πρωτο-ανακοινωθει πριν 20 χρονια. ΟΚ ?
    γιατι να επαναλαμβανεται το ιδιο στερεοτυπο, να κατασκευαζονται δεξαμενες για αυτο και μονο το προβλημα οταν ο μισος κοσμος της Ναυπηγικης ΒΡΑΖΕΙ για αλλα θεματα ?
    την στιγμη που εχει τυπωθει ενα νεο Συγγραμα(!) Ναυπηγικης του ΕΜΠ, εχει ηδη αλλαξει στον Παγκοσμιο χαρτη το 50 % των γραφομενων του............

    τα βιβλια και οι γνωσεις καταντουν ΣΤΕΙΡΕΣ , οταν δεν τις αξιοποιεις και συνδυαζεις με κατι αλλο .

    ετσι το βλεπω εγω

    Αυτα


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jerry_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ναυπηγέσα, εγώ δεν έχω καμία σχέση με τη ναυτιλία, τουλάχιστον κατ΄αρχήν. Έτυχε και κατάφερα να μπω στη σχολή των μηχ.μηχ., πολύ εύκολα δε μπορεί να κατέληγα και ως ναυπ.μηχ. ομολογώ ότι ακόμα και τώρα δεν θα ήξερα τι να διαλέξω συνειδητά, ευτυχώς μου αρέσουν και τα δύο. Αυτό βέβαια πριν από κάποια χρονάκια.

    Η σχέση μου με τη θάλασσα είναι από χόμπυ. Η πρότασή μου είναι ακριβώς αυτή, να ασχοληθείς με τη θάλασσα σαν χόμπυ. Η δική μου η τρέλα, η ιστιοπλοία, νομίζω ότι σου έρχεται κουτί. Οι λόγοι είναι οι παρακάτω:

    - σαν χόμπυ εντάσσεται στον χρόνο που είναι δυνατόν να βρείς και σου προσφέρει διέξοδο και ευχαρίστηση στην περίοδο πίεσης που μπορεί να βρίσκεσαι.

    - είναι ασχολία που κουμπώνει πολύ στα φοιτητικά χρόνια και μετά σου μένει κουσούρι (με την καλή έννοια, βεβαίως βεβαίως)

    - Αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σημαίνει ναυπηγική. όσο και εάν ακούγεται κάπως, ένα μικρό βαπόρι κατασκευάζεται για τον ίδιο σκοπό και με τις ίδιες πολύ βασικές αρχές με ένα μεγάλο. έχει δε ένα πλεονέκτημα, την αμεσότητα. σε ένα μικρό πλοιάριο των 10-15 μέτρων, ειδικά δε σε ιστιοπλοϊκό με μικρή σχέση εκτοπίσματος - ιπποδύναμής, αντιλαμβάνεσαι πολύ εύκολα τη συμπεριφορά του στις διάφορες συνθήκες. διαβάζοντας λοιπόν επεκτείνεις τα βιώματά σου και καταλαβαίνεις καλύτερα το θεωρητικό μοντέλο ενός μεγάλου πλοίου.

    - ίσως σε ενδιαφέρει δε και ως μελλοντική ενασχόληση, υπάρχουν ναυπηγοί που ασχολούνται με μικρά σκάφη σε διάφορους τομείς, ακόμα και με την αγωνιστική ιστιοπλοΐα σε καταμετρήσεις σκαφών, πανιών, ευστάθειες κ.λ.π.

    σκέψου το ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninemos : 15-07-2007 στις 20:16

  9. #19

    Post

    Ταρακουνήθηκα αρκετά μπορώ να πω… Και αυτό επειδή πιστεύω ότι αυτό που λέτε είναι σωστό. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να διαβάζουμε και να αποστηθίζουμε συγγράμματα ολόκληρα, αν δεν έχουμε τη στοιχειώδη επαφή με το αντικείμενο. Σήμερα διάβαζα Μηχανική επειδή αύριο δίνω εξετάσεις και οι τύποι που πρέπει να μάθω είναι τόσοι πολλοί που πραγματικά μου φέρνει πονοκέφαλο και μόνο που το σκέφτομαι! Τους ξέρω, αλλά δεν καταλαβαίνω πού βρίσκουν εφαρμογή… Η γνώση που μας προσφέρεται στο ΕΜΠ είναι κατά βάση θεωρητική… Ένα πράγμα συνειδητοποίησα από τη στιγμή που μπήκα στη σχολή-ότι αν δεν ψάξεις μόνος σου τα πώς και τα γιατί κανείς δεν πρόκειται να κάτσει να σου τα εξηγήσει. Τα μαθήματα δεν υπάρχει περίπτωση να τα περάσεις αν δεν καταλάβεις μόνος σου τι ακριβώς παίζει. Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι όσα έχω περάσει, τα ξέρω!

    Τώρα όσον αφορά τα συγγράμματα… Οι περισσότεροι καθηγητές που μας διδάσκουν, ηλικιακά, είναι γύρω στα 60! Τόσα χρόνια κάνουν το μάθημα με έναν συγκεκριμένο τρόπο, με συγκεκριμένα θέματα και συγκεκριμένες ασκήσεις. Έγραψαν ένα βιβλίο, τελείωσε! Από εκεί και πέρα δεν τους αφορά τι θα κάνουμε εμείς, πώς θα ενημερωθούμε για τις εξελίξεις στον τομέα μας… Δεν είναι όλοι έτσι βέβαια, αλλά και πάλι…

    Απλά δεν ξέρω πώς μπορώ να αλλάξω κάτι από όλα αυτά… Στο κάτω κάτω μία φοιτήτρια είμαι, που ξέρει ελάχιστα πράγματα από Ναυπηγική και πλοία… Προσπαθώ απλά να διαβάζω και να ενημερώνομαι, όσο αυτό είναι εφικτό…

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Δεν διάβασα προσεχτικά όλα όσο έχουν γραφτεί στο θέμα άλλα θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις. Το τμήμα των ναυπηγών του ΕΜΠ, έχει καλό όνομα στην αγορά και νομίζω πως οι προοπτικές είναι αρκετά καλές για όποιον θέλει να σταδιοδρομήσει στον χώρο της ναυτιλίας. Προσπαθήστε να εκμεταλευτήτε την ευκαιρία προς όφελός σας. Η πρακτική εμπειρία έρχεται σιγά σιγά. Η θεωρία όμως είναι χρησιμό συμπλήρωμα και υπόβαθρο για να εδραστεί η πρώτη. Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, τον δρόμο θα τον βρεις. Και εγώ όταν ξεκίνησα σαν ναυτικός δεν είχα καμμία (μα καμμία) σχέση με την ναυτιλία, για την ακρίβεια ούτε και με την θάλλασσα στην οποία σπάνια πήγαινα για μπάνιο αφού ήμουν του βουνού. Ούτε τι έιναι πλώρη και πρύμη δεν ήξερα. Σιγά - σιγά όμως έμαθα αρκετα και ακόμα μαθαίνω. Πολλοί δε συναδελφοί που ήταν "καρασχετικοί", τότε στην αρχή, νομίζω πως δεν προχωρήσαν με τον ίδιο ρυθμό στην διαδικασία της περαιτέρω "σχετικοποίησης"..... Όπότε όλα είναι.. σχετικά! Αρκεί να το αγαπάς κάτι και να σα αρέσει και το μονοπάτι θα το βρεις.
    Τώρα βέβαια θα αναγκαστει κανείς να μάθει και να κάνει και πράγματα που δεν του κινούν και πολύ το ενδιαφέρον ή και που είναι τελικά απλά άχρηστα. Αυτό παντού συμβαίνει. Ε, είναι μια διαδικασία που την περνάμε και την ξεπερνάμε και συνεχίζουμε παραπέρα.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας