Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 74

Θέμα: Εκπαίδευση - ΤΕΙ Ναυπηγικής

  1. #21

    Cool

    Φιλε μου διαβασε προσεκτικα , οπως λες , ΟΛΑ τα posts για να μπεις στο θεμα .
    ειναι σαν να πας σε κινηματογραφο , απο το διαλειμμα ( ΧΑΧΑΧΑ)

    τελος παντων , εχεις και εσυ δικιο οτι φυσικα το ΕΜΠ , κρατα τα σκηπτρα μεταξυ ολων των ΑΕΙ στην Ελλαδα .

    αλλά μεχρις εκει ......ΟΚ
    ξεχνα το "εξω" , για συγκρισεις

    συμβαινει να εχω παει και μεσα και εξω
    φυσικα ειχα "οριζουσες" και "αναντι-καταντι" ρευματα και "εντροπιες" , αλλα με μια διαφορα .

    ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ

    ΕΞΩ , ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ κι ας ειναι δυσκολοτερα , κι ας εχεις σημαντικους ανταγωνιστες-συμφοιτητες κι ας σε βαθμολογουν με βαση τον μεσο ορο της ταξης ( ακομη και με 8/10, μπορει να παρεις ενα ωραιο D+..........)

    σου μαθαινουν ομως σ υ ν θ ε σ η και παιχνιδι με ολα τα σχετικα μαθηματα και γνωσεις .
    για ρωτησε ποιος ξερει και μπορει να τα συνδυασει αυτα στα αντιστοιχα 3α ετη του ΕΜΠ , ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ?

    τωρα οσον αφορα την γενικη Ναυτιλια, που σχολιαζεις οτι υπαρχει μελλον , ισως ΝΑΙ αλλά στα Ναυτιλιακα γραφεια ( αν αυτο εννοεις ).

    οχι ομως στα Ναυπηγεια ( που μαλλον αποφευγεις να θιξεις ).
    οταν η Ελλαδα εχει 3 Ναυπηγεια , που το ενα κανει .......αυτοκινηταμαξες ΟΣΕ, το αλλο ψυχοραγει και κανει μονον επισκευες στο κοστος και το τριτο μονον δεξαμενισμους, για ποια σχεση Ναυπηγου και Ναυπηγικης μιλαμε ? επι 25 χρονια και βαλε ...... , ποιοι και ποσοι θα πρωτοπανε ?
    ποσοι θα παρουν την εμπειρια της καλαμινας , του υφαλοχρωματος και της πρεσσας , ποσοι θα μπουν σε διπυθμενα απο κατασκευης , ποσοι θα δουν την παλια "σαλα " ( εστω και σαν μουσειο )?

    αυτα , για να μην απογοητευσω αλλο την φιλη Ναυπηγεσα










    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διάβασα προσεχτικά όλα όσο έχουν γραφτεί στο θέμα άλλα θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις. Το τμήμα των ναυπηγών του ΕΜΠ, έχει καλό όνομα στην αγορά και νομίζω πως οι προοπτικές είναι αρκετά καλές για όποιον θέλει να σταδιοδρομήσει στον χώρο της ναυτιλίας. Προσπαθήστε να εκμεταλευτήτε την ευκαιρία προς όφελός σας. Η πρακτική εμπειρία έρχεται σιγά σιγά. Η θεωρία όμως είναι χρησιμό συμπλήρωμα και υπόβαθρο για να εδραστεί η πρώτη. Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, τον δρόμο θα τον βρεις. Και εγώ όταν ξεκίνησα σαν ναυτικός δεν είχα καμμία (μα καμμία) σχέση με την ναυτιλία, για την ακρίβεια ούτε και με την θάλλασσα στην οποία σπάνια πήγαινα για μπάνιο αφού ήμουν του βουνού. Ούτε τι έιναι πλώρη και πρύμη δεν ήξερα. Σιγά - σιγά όμως έμαθα αρκετα και ακόμα μαθαίνω. Πολλοί δε συναδελφοί που ήταν "καρασχετικοί", τότε στην αρχή, νομίζω πως δεν προχωρήσαν με τον ίδιο ρυθμό στην διαδικασία της περαιτέρω "σχετικοποίησης"..... Όπότε όλα είναι.. σχετικά! Αρκεί να το αγαπάς κάτι και να σα αρέσει και το μονοπάτι θα το βρεις.
    Τώρα βέβαια θα αναγκαστει κανείς να μάθει και να κάνει και πράγματα που δεν του κινούν και πολύ το ενδιαφέρον ή και που είναι τελικά απλά άχρηστα. Αυτό παντού συμβαίνει. Ε, είναι μια διαδικασία που την περνάμε και την ξεπερνάμε και συνεχίζουμε παραπέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninemos : 16-07-2007 στις 23:43

  2. #22

    Προεπιλογή

    αγαπητη Ναυπηγεσα,
    οτι γραφουμε και σχολιαζουμε , ειναι για μια σωστοτερη πληροφορηση και οχι φυσικα να απογοητευτεις .

    απλα εχεις τα ματια και τα αυτια ανοικτα και εισαι ανοικτη για οποιαδηποτε ευκαιρια και προκληση .

    ειδαλλλως θα καθεσαι και θα τραγουδας στο Περαμα ,
    "....τα νιατα του εφαγε ο Στρατης στα Ναυπηγεια ολημερις ....."

    keep it up ΟΚ ?
    καλη εξεταστικη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninemos : 16-07-2007 στις 23:44

  3. #23
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΑ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ

    ΕΞΩ , ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ κι ας ειναι δυσκολοτερα , κι ας εχεις σημαντικους ανταγωνιστες-συμφοιτητες κι ας σε βαθμολογουν με βαση τον μεσο ορο της ταξης ( ακομη και με 8/10, μπορει να παρεις ενα ωραιο D+..........)

    σου μαθαινουν ομως σ υ ν θ ε σ η και παιχνιδι με ολα τα σχετικα μαθηματα και γνωσεις .
    για ρωτησε ποιος ξερει και μπορει να τα συνδυασει αυτα στα αντιστοιχα 3α ετη του ΕΜΠ , ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ?
    Ναι, νομίζω πως το πρόβλημά που θίγεις αφορά πολλές σχολές στην χώρα μας. Και αυτό έχει πολλές φορές σαν συνέπεια να μειώνεται το ενδιαφέρον και η όρεξη από την πλευρά των σπουδαστών για το γνωστικό αντικείμενο που πρέπει να αφομοιώσουν. Εγώ όταν αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, πήρα την απόφαση πως πρέπει να βλέπω την σχολή και τα μαθήματα σαν ένα πρώτο ερέθισμα για περαιτέρω έρευνα και μελέτη από εμένα τον ίδιο. Δηλαδή, όπως σε ένα ταξίδι κάθε φορά πρέπει να το σχεδιάσεις από την αρχή, αλλά ταυτόχρονα θα λάβεις σοβαρά υπόψη σου τί έχουν να σου προτείνουν όλοι οι άλλοι που το έχουν ξανακάνει και να αποκομίσεις απότην εμπειρία τους ό,τι σου είναι χρήσιμο. Βέβαια ίσως είναι καλύτερα όταν σε εκπαιδεύουν στο πως να σχεδιάζεις το ταξίδι σου και δεν σε αφήνουν να το ψάξεις και να το καταλάβεις μόνο σου και δυστυχώς όταν μερικές φορές είναι πολύ αργά. Αλλά για αυτό υπάρχουν και οι φίλοι, οι γνωστοί, τα φόρουμ, άλλα νομίζω πως και οι ίδιοι οι καθηγητές αν θέλουν μπορούν να καθοδηγήσουν του νέους που έχουν ενδιαφέρον. Πάντα βέβαια θα υπάρχουν και οι κοπλεξικοί, αλλά τι κανουμε, όλα μες το παιχνίδι είναι.. Δεδομένης της καταστάσεως, θέτουμε τους δικούς μας προσωπικούς στόχους και αγωνιζόμαστε να τους πετύχουμε.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ninemos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα οσον αφορα την γενικη Ναυτιλια, που σχολιαζεις οτι υπαρχει μελλον , ισως ΝΑΙ αλλά στα Ναυτιλιακα γραφεια ( αν αυτο εννοεις ).

    οχι ομως στα Ναυπηγεια ( που μαλλον αποφευγεις να θιξεις ).
    Δεν θα είχα τίποτα να κερδίσω από το να μην το θίξω, αν αποκτήσω κανένα δικό μου θα το ξανασκεφτώ βέβαια... . Απλά θεωρώ και εγώ φυσικά αυτονόητο ότι δεν μπορεί κανείς να περιμένει να έχει λαμπρή σταδιοδρομία στην "μεγάλη ελληνική ναυπηγική βιομηχανία". Νομίζω πως ή στο εξωτερικό θα πρέπει να στραφεί κάποιος ή στα τεχνικά τμήματα ναυτιλιακών εταιριών και άλλους συναφεις με την ναυτιλία οργανισμούς και εταιρείες (π.χ. νηογνόμωνες, αντιπροσωπείες κλπ). Αν δεν κάνω λάθος επίσης νομίζω πως πέρα από τα τεχνικά μαθήματα, διδάσκωται και μαθήματα πιο "οικονομικίστικά" που διευρύνουν το πεδίο των γνώσεων και τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης. Αυτό νομίζω πως είναι κάτι πολύ χρήσιμο.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  4. #24

    Προεπιλογή ΤΕΙ-ΝΑΥΠΗΓΙΚΗΣ

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του Forum.Με λένε Δημήτρη και σπουδάζω στο ΤΕΙ Ναυπηγικής.Είναι κανείς εδώ που να έχει τελειώσει ή να σπουδάζει ακόμα στη Ναυπηγική;
    Αν μπορείτε γράψτε μερικά λογάκια για το τι μπορούμε να κάνουμε μετά την σχολή.
    Αξίζουν τα μεταπτυχιακά ή τσάμπα λεφτά και χρόνος;
    Μετά για δουλειά πού είναι καλύτερα;(Ναυτιλιακές,Ναυπηγ. Γραφεία.....)
    Προοπτική για δουλειά εξωτερικό..;

    Δημήτρης......

  5. #25
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Η δουλειά του ναυπηγού ειναι λίγο περίεργη. Με το τι θα ασχοληθείς και τι είναι καλύτερο, θα το δεις ο ίδιος και θα ειναι αυτό που θα ταιριάζει στον εαυτό σου. Δουλειά υπάρχει μπόλικη... Ευτυχώς η ελληνική-ελληνόκτητος ναυτιλία πάει καλά. Όρεξη να'χεις για δουλειά και να σ'αρέσει το επάγγελμα και δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Ενα ειναι σιγουρο... Πως αν θες 8ωρο γραφείο καλοριφερ-κλιματισμο σαβ/κα ελεύθερα και ηρεμία, διάλεξες λάθος επάγγελμα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_D : 31-10-2007 στις 10:30

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Καλως ήρθες! Υπήρξα κάποτε και εγώ περαστικός στο τει ναυπηγικής. Πολύ περαστικός όμως! Από αλλού ερχόμουνα και αλλού κατέληξα... ίσα που γράφτηκα και ξεγράφτηκα....

    Νομίζω πως υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για τους απόφοιτους. Ενδεικτικά, πολλές φορές ζητάνε παιδιά στα τεχνικά τμήματα των ναυτιλιακών σαν βοηθούς των αρχιμηχανικών. Είναι μια καλή ευκαιρία για επαγγελματική σταδιοδρομία.΄Έχω δε την αίσθηση ότι αν είσαι από τει μπορέι να έιναι και πιο εύκολο να βρεις εργασία.
    Για τα μεταπτυχιακά δεν γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει, αλλά σαν μια γενική συμβουλή σου προτείνω να εργαστείς πρώτα λίγο για να πάρεις το "βάπτισμα του πυρός" ή εν προκειμένω της... θαλάσσης, και ύστερα με την προσωπική πείρα που θα έχεις για την αγορά και το τί χρειάζεται και ίσως και κάποιες παραπάνω οικονομίες, αποφασίζεις αν θα κάνεις μεταπτυχιακό, τι είδους και που ώστε να βελτιώσεις τις θεωρητικές σου γνώσεις και τις απολαβές σου.
    Για δες και τα υπόλοιπα θέματα που έχουν ήδη ανοιχτεί.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nafphgesa Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Η σχολή είναι στου Ζωγράφου και τα μαθήματα που διδασκόμαστε τουλάχιστον στα πρώτα τέσσερα εξάμηνα ουδεμία σχέση έχουν με την τέχνη της Ναυπηγικής. Δίνουν βάση σε κάτι φυσικές και μαθηματικά που πιθανότατα ποτέ δεν θα ξαναδούμε στη ζωή μας! Στο πρώτο έτος 2 μαθήματα από τα 16 ήταν του κλάδου μας και όλα τα υπόλοιπα άσχετα! Φανταστείτε λοιπόν τι γίνεται…
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nafphgesa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να διαβάζουμε και να αποστηθίζουμε συγγράμματα ολόκληρα, αν δεν έχουμε τη στοιχειώδη επαφή με το αντικείμενο. Σήμερα διάβαζα Μηχανική επειδή αύριο δίνω εξετάσεις και οι τύποι που πρέπει να μάθω είναι τόσοι πολλοί που πραγματικά μου φέρνει πονοκέφαλο και μόνο που το σκέφτομαι! Τους ξέρω, αλλά δεν καταλαβαίνω πού βρίσκουν εφαρμογή… Η γνώση που μας προσφέρεται στο ΕΜΠ είναι κατά βάση θεωρητική… Ένα πράγμα συνειδητοποίησα από τη στιγμή που μπήκα στη σχολή-ότι αν δεν ψάξεις μόνος σου τα πώς και τα γιατί κανείς δεν πρόκειται να κάτσει να σου τα εξηγήσει. Τα μαθήματα δεν υπάρχει περίπτωση να τα περάσεις αν δεν καταλάβεις μόνος σου τι ακριβώς παίζει. Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρη ότι όσα έχω περάσει, τα ξέρω!
    Αν και λίγο καθυστερημένα θέλω να προσθέσω ότι οι σπουδές μας δίνουν το υπόβαθρο για να προχωρήσουμε αργότερα από την εμπειρία μας σαν επαγγελματίες και τις προσωπικές αναζητήσεις (σεμινάρια, προσωπική έρευνα, διάβασμα βιβλιογραφίας, μεταπτυχιακές σπουδές κ.λπ.) στο να είμαστε ολοκληρωμένοι επαγγελματίες. Με την αλματώδη πρόοδο της τεχνολογίας κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να πει ότι τα έμαθε όλα στη διάρκεια των σπουδών του, μέσα στις σπουδές παίρνει κάποια θεωρητική κατά βάση γνώση, την εφαρμόζει σαν επαγγελματίας και συνεχίζει να μαθαίνει. Και όσο κι αν φαίνονται άσχετα τα μαθηματικά και η μηχανική, σήμερα με την πρόοδο των υπολογιστών είναι χρησιμότερα από ποτέ. Και για να χρησιμοποιήσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει ένας μηχανικός ένα πρόγραμμα υπολογιστή που χρησιμοποιεί τη μέθοδο των πεπερασμένων στοιχείων ή άλλη αριθμητική μέδοδο όπως τα περισσότερα προγράμματα εφαρμογών για μηχανικούς (δεν είμαι ναυπηγός αλλά φαντάζομαι θα χρησιμοποιούν και οι ναυπηγοί τέτοια) θα πρέπει να ορίσει τις συνοριακές συνθήκες με τη βοήθεια των αρχών της μηχανικής και να ορίσει την παραδεχτή προσέγγιση και ενδεχομένως τον αριθμό των προσεγγίσεων στη λύση που για να το κάνει αυτό αυτό θα πρέπει να καταλάβει με τις γνώσεις του στα μαθηματικά τον τρόπο υπολογισμού του προγράμματος.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από skalomatias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζουν τα μεταπτυχιακά ή τσάμπα λεφτά και χρόνος;
    Αν τα κάνεις για να τα κάνεις πιστεύοντας ότι θα βρείς ευκολότερα δουλειά ή περισσότερα λεφτά δεν αξίζουν... Αν τα κάνεις για να πλουτίσεις και να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου τότε αξίζουν. Οπότε κ΄τά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι αφού δουλέψεις για λίγο καιρό ώστε να δεις που ακριβώς θέλεις να εμβαθύνεις τότε να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό γνωρίζοντας πια τα θέματα που θέλεις να πλουτίσεις τις γνώσεις σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 01-11-2007 στις 19:05

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    .....................
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 09-03-2013 στις 20:12

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη και Στέφανε συμφωνω με όσα λετε και επαυξάνω.
    Και το πιο σημαντικό είναι να το ψαξεις μόνος. Οι σχολές δίνουν ένα υπόβαθρο και ένα τυπικό προσόν, δηλαδή το "χαρτί".

    Όσο για το τμήμα Ναυπηγικής στα ΤΕΙ, σαφώς δε βγάζει παχυμετρητές, αλλά ναυπηγούς, όμως οι παχυμετρήσεις ειναι μια ασχολία. Και φυσικά στον Πειραια όπου και να πας ζητούν συνεχώς παχυμετρητές. Είναι η εύκολη λύση, έτοιμη δουλειά, κατ'ευθείαν μετά τη σχολή.

    Απ'όσο γνωρίζω ένας απόφοιτος ναυπηγικής χρειάζεται 2 χρόνια σε Αγγλικό πανεπιστήμιο για να πάρει MSc. Ένα για προετοιμασία και ένα το master. Δεν ξέρω όμως αν τώρα με την 4ετή φοίτηση αυτό έχει αλλάξει. Αν και θα έπρεπε να είχε αλλάξει από παλιά, αφού η Ε.Ε. αναγνωρίζει την 3ετή φοίτηση ως επιπέδου Bachelor και την 4ετή ως Bachelor+Master. Αλλά η Ελλάδα πληρώνει ακόμα πρόστιμα για τη μη εφαρμογή αυτών των κανονισμών.

  10. #30

    Προεπιλογή marine engineering

    καλησπέρα παιδιά.είμαι καινούριος στο site αλλά έχω διαβάσει αρκετές φορές συζητήσεις σας και σχόλια. σπουδάζω marine engineering στην Αγγλία και καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τελειώσω το master το σεπτέμβρη. το πρώτο μου πτυχίο είναι μηχανικού παραγωγής και θα ήθελα να ρωτήσω πόσα λεφτά παίρνουν οι νέοι μηχανικοί στις ναυτιλιακές, αν είναι καλύτερο να ξεκινήσω σε νηογνώμονα ή σε ναυτιλιακή, να κυνηγήσω να πάω απω ανατολή, τι διπλωματική να κάνω, μήπως να το πάω προς εκπομπές ρυπών μηχανών.συνήθως κάνουνε μία ερώτηση αλλά σαν "ψάρι" θα μου επιτρέψετε να τις κάνω μαζεμένες.ευχαριστώ.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας