Σελίδα 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 519

Θέμα: Δελτίο Τήνου (Tinos report)

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Thumbs up

    Περιπου 10 Απριλιου ισως να κατευω Τηνο, και αν κατευω ,υποσχομαι να φερω φωτογραφιες με πληρη υλικο απο το λιμανι, και απο το εσωτερικο του Blue Star Ithaki
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nautikos II : 28-03-2008 στις 08:20

  2. #12

    Προεπιλογή

    Εειναι πολύ πρόχειρο με περιορισμένη ακρίβεια αφού πήρα γραφικά τις αποστάσεις από τον χάρτη 1/5000.
    Βλέπουμε περίπου το διαθέσιμο χώρο για επιφάνεια ελιγμών (turning basin). Η επιφάνεια ελιγμών σύμφωνα με τις διεθνώς παραδεχτές προδιαγραφές λιμενικών έργων πρέπει να είναι κύκλος ή έλλειψη με διάμετρο τέσσερις φορές το μήκος του πλοίου σχεδιασμού (ακτίνα δύο φορές το μήκος του πλοίου σχεδιασμού), ή το λιγότερο δύο μήκη πλοίου σχεδιασμού κ΄τω από αυτό το μέγεθος πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση ρυμουλκού. Πλοίο σχεδιασμού είναι το πλοίο για το μέγεθός του κατασκευάζεται ένα λιμάνι. Χαρακτηριστικά το Αμερικάνικο Μηχανικό σε σχετικό εγχειρίδιο του γράφει ότι τα πολεμικά όταν οι επιρροή ρευμάτων και ανέμου δεν είναι σημαντική μπορούν αν ελιχθούν σε κύκλο με διάμετρο 1,5 φορά το μήκος του πλοίου.
    Οπότε σε συνδυασμό με τα αβαθή μπορεί να χαραχτεί ένας κύκλος; ελιγμών με διάμετρο 280 m. Οπότε το λιμάνι είναι σχεδιασμένο για να ελίσσεται άνετα ένα συνηθισμένο πλοίο μήκους 280/4=70 m ή ένα πλοίο με αυξημένες δυνατότητες ελιγμών (προφανώς χωρίς άνεμο ή ρεύματα) με μήκος 280/2=140m.

    To To Blue Star 2 έχει μήκος 176 m και το Blue Star Ithaki 124 m. Οπότε η επιφάνεια ελιγμών δεν επαρκεί και είναι οριακή, αφού ένα λιμάνι σχεδιάζεται για οποιοδήποτε πλοίο. Και δεν πήραμε υπόψη και το περιθώριο μεταξύ της επιφάνειας ελιγμών και τυχών ελλιμενισμένων και παραβεβλημένων πλοίων που την περιορίζει.
    Turningbasin.jpg

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη σ' ευχαρσιτώ πολύ. Ειλικρινά περίμενα το σχόλιο σου γιατί ήξερα ότι θα είναι εμπεριστατομένο. Ξέρεις ότι εγώ δεν είμαι ακτοπλόος αλλά δεν χρειάζεται να έχει κανείς ειδικές γνώσεις για να δεί τα στριμώκολα και ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα, λαμβανομένου υπόψη ότι αυτοί που ταξιδεύουν την γραμμή φώναζαν απο την αρχή.

  4. #14

    Προεπιλογή

    Προσωπική μου άποψη (χωρίς να μπορώ να την τεκμηριώσω αν δεν δω τη μελέτη και τις παραδοχές της) είναι ότι πιθανόν το λιμάνι έχει σχεδιαστεί έτσι κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80 με τα δεδομένα των πλοίων της εποχής. Ίσως πριν την κατασκευή της προβλήτας που έγινε αν δεν κάνω λάθος γύρω στα μέσα της δεκαετίας αυτής (εγώ το 88 θυμάμαι είχα κατέβει σε αυτή και όχι στο μέσα λιμάνι και με πήγαινε πίσω το μελτέμι).

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Captain_Nionios αν δεν έχεις καλυφθεί πες το ε? μην ντρέπεσαι
    Φιλε Λεο εχω καταλαβει αρκετα πραγματα πλεον για το λιμανι και τις δυσκολιες στην Τηνο.Αυτο που θελω να επισημανω βλεποντας και το χαρτη του Παναγιωτη ειναι οτι η αριστερη στροφη στο μεσα λιμανι μου φαινεται πως ειχε αρκετο ρισκο,για να μην κολλησει το βαπορι στα αβαθη.Απλα ετσι για τη γευση θα ηθελα τα (υποκειμενικα) σχολια σας για το ποιος συνδιασμος (βαπορι-καπετανιος) εκανε ή κανει την γρηγοροτερη μανουβρα στην Τηνο...Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων σας.

  6. #16
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή Λιμενας Τηνου

    Παναγιωτη ευχαριστουμε για τα στοιχεια που μας εδωσες αν και εμενα με απογοηευσαν(οχι τα στοιχεια αλλα το συμπερασμα). Χωρις να ειμαι τεχνικος και και χωρις να απαιτω παραλογα πραγματα (νομιζω) αν ο νεος λιμενβραχιονας ειχε γινει (βλεποντας τα βαθη) ενα μετρο βαθυτερα μονο, αν γινοταν μια μικρη εκβαθυνση βορειοανατολικα και αν αφαιρουνταν ενα τμημα της ακρης του παλαιου βραχιονα ο χωρος μανουβρας ανεβαινει τουλαχιστον στα 330 μετρα. Αν το συμπερασμα μου δεν ειναι λαθος η απορια μου ειναι ποσα χρηματα πρεπει να ξοδευτουν σε μελετες για να δει κανεις το αυτονοητο. Εκτος εαν τα στοιχεια που μας παρουσιασες πιο πανω αυτοι που εκαναν το σχεδιασμο απλως δεν τα γνωριζουν. Και κατι ακομα. Βλεποντας τα εργα που γινονται στην εξωτερικη πλευρα του μωλου γνωριζεις τι εργα πραγματοποιουνται γιατι αν προκειται για εκβαθυνση υπολογιζω οτι εκει θα μπορουσε να δεσει ενα κρουαζιεροπλοιο μηκους 200- 220 μετρα. Και μηπως γνωριζεις τι γινεται με τα εργα υποδομης στον περιβαλοντα χωρο. Α ξεχασα και το αλλο (πω πω με πιασαν οι κακιες μου πρωι πρωι) Πριν εικοσι χρονια περιπου εγινε η παιδικη χαρα Καζανοβα . Νομιζω οτι η μεταφορα της ειναι σημερα επιβεβλημενη λογω του οτι πλεον το λιμανι με την κινηση που εχει εγκυμωνει σοβαρους κινδυνους για τα παιδια που θα ξεφυγουν απο τον ελεγχο τον γονεων τους . Ο χωρος αυτος θα μπορουσε να να χρησιμοποιηθει για κατι που εχει σχεση με το λιμανι (προφανως να μην γινει ταβερνα!!!) Ευχαριστω και συγνωμη για που επεκταθηκα.

  7. #17
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............ Και μηπως γνωριζεις τι γινεται με τα εργα υποδομης στον περιβαλοντα χωρο. Α ξεχασα και το αλλο (πω πω με πιασαν οι κακιες μου πρωι πρωι) Πριν εικοσι χρονια περιπου εγινε η παιδικη χαρα Καζανοβα . Νομιζω οτι η μεταφορα της ειναι σημερα επιβεβλημενη λογω του οτι πλεον το λιμανι με την κινηση που εχει εγκυμωνει σοβαρους κινδυνους για τα παιδια που θα ξεφυγουν απο τον ελεγχο τον γονεων τους . Ο χωρος αυτος θα μπορουσε να να χρησιμοποιηθει για κατι που εχει σχεση με το λιμανι (προφανως να μην γινει ταβερνα!!!) Ευχαριστω και συγνωμη για που επεκταθηκα.
    Εσύ φίλε rocinante ξέρεις πάρα πολλά, αφού ξέρεις για την παιδική χαρά (Δωρεά της κας Λελέ Καζανόβα). Έχει μεταφερθεί λιγο πιο μέσα, μπροστά απο τις καφετερίες της Παλάδας, ενώ υπάρχει η παλιά ταβέρνα που υπήρχε ανέκαθεν στην περιοχή. Ο περιβάλλων χώρος του έξω λιμανιού έχει σουλουπωθεί αρκετά με μπόλικη Τηνιακή τέχνη, ώστε να παρουσιάζει μια καλή εμφάνιση στην πρώτη έξοδο του επισκέπτη από το πλοίο. Ο πρώην χώρος της παιδικής χαράς έχει γίνει πάρκινγκ, αλλά υπήρχε και μια εκδοχή να είναι αφετηρία του ΚΤΕΛ. Δεν σχολιαζώ τις παρατηρήσεις σου για τα έργα αφού ζούμε στην Ελλάδα και ότι φτιάχνουμε το κάνουμε πάντα με ορίζοντα της προηγούμενης 10αετίας και όχι της επόμενησ 30ετίας όπως θα έπρεπε .

  8. #18
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Εκτός από την έλλειψη μακροχρόνιου σχεδιασμού στην κατασκευή λιμένων στην Ελλάδα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος καθώς η χρηματοδότηση για λιμενικά έργα είναι ελάχιστη τόσο ως ποσοστό του ΑΕΠ όσο και σε σχέση με τις επενδύσεις που πραγματοποιούνται σε άλλα μεταφορικά συστήματα.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....................Απλα ετσι για τη γευση θα ηθελα τα (υποκειμενικα) σχολια σας για το ποιος συνδιασμος (βαπορι-καπετανιος) εκανε ή κανει την γρηγοροτερη μανουβρα στην Τηνο...Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων σας.
    Ο Καπετάν Κώστας Τζώρτζης από το Χρυσή ¶μμος 2 και μετά με το Επτάνησος και όλα τα επόμενα πλοία που ήταν καπετάνιος. Η μανούβρα είναι γρήγορη γιατί οι καπετάνιοι (και νεότεροι καετανάιοι κάνουν την ίδια π.χ. ο καπετάν Κώστας Βελαλόπουλος του Πηνελόπη Α - που την εφαρμόζει και στο μέσα της Μυκόνου και άλλοι) εκμεταλεύονται στο έπακρο τις ελικτικές ικανότητες του πλοίου σε συνδιασμό με την ταχύτητα, τον πνέοντα άνεμο και τις παροχές του πλοίου (pitch, bow thruster etc.).

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σχολιαζώ τις παρατηρήσεις σου για τα έργα αφού ζούμε στην Ελλάδα και ότι φτιάχνουμε το κάνουμε πάντα με ορίζοντα της προηγούμενης 10αετίας και όχι της επόμενησ 30ετίας όπως θα έπρεπε .
    Ενδεχομένως να είχε σχεδιαστεί με ορίζοντα 30ετίας αλλά να ...έμεινε σατο συρτάρι καμια 25αριά χρόνια. Το πιθαν'ότερο μέχρι να βρεθούν τα λεφτά όπως παρατηρεί και ο Γιώργος:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gvaggelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από την έλλειψη μακροχρόνιου σχεδιασμού στην κατασκευή λιμένων στην Ελλάδα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος καθώς η χρηματοδότηση για λιμενικά έργα είναι ελάχιστη τόσο ως ποσοστό του ΑΕΠ όσο και σε σχέση με τις επενδύσεις που πραγματοποιούνται σε άλλα μεταφορικά συστήματα.
    Για το τι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη στο σχεδιασμό ενός λιμανιού έχω πει σε άλλο θέμα.

Σελίδα 2 από 52 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας