Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 7 από 7

Θέμα: Dufour Arpege 30. Την γνώμη σας.

  1. #1

  2. #2

    Προεπιλογή Εν ολίγοις

    ένα σκάφος 38 χρόνων αν είναι καλοσυντηρημένο αξίζει να αγοραστεί ή είναι για πέταμα;

  3. #3

    Προεπιλογή

    Η δεύτερη κατά σειρα φωτο (523389) είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ανησυχητική από όλες. Πρέπει σίγουρα να βρεις ειδικό...θα σου πει και πόσο θα κοστίσει το..συμάζεμα, αν αξίζει τον κοπο το κυριότερο και λοιπα...

  4. #4

    Προεπιλογή

    Ολα τα πραγματα εχουν καποια τιμη.
    Παντως το συγκεκριμενο σκαφος ειναι στουκαρισμενο.
    Μονο σαν κουφαρι δεν κανει παραπανω απο 3000 €
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B][SIGPIC][/SIGPIC][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Τι και εάν τόσα μίλια έχω κάνει.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]Την ώρα που λύνω σχοινιά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]
    [FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=blue][B]αισθάνομαι να έχω μπαρκάρει για πρώτη φορά.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

    [URL]http://ionianskipper.blogspot.com[/URL]

  5. #5
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα, δεν είναι η αξία αυτού που βλέπεις, αλλά το κόστος για να ξαναγίνει σκάφος. Όταν αυτό το σκάφος καλοσυντηρηθεί, θα αξίζει 10-15 χιλιάδες ευρώ το πολύ, ενώ για να καλοσυντηρηθεί θα κοστίσει πολύ περισσότερο.

    Για να είμαι ειλικρινής, και να μου το χαρίζανε, δεν θα το έπαιρνα.

    Φυσικά, όλα φτιάχνονται, αλλά δεν συμφέρει να το κάνεις. Εαν μιλούσαμε για κάποιο σκάφος με σπουδαίο όνομα, για παράδειγμα ένα παλιό Σουάν ας πούμε, και εαν γίνει τζιτζί, τότε ίσως να μπορείς να πάρεις πίσω τα λεφτά που θα ρίξεις, αλλά κι αυτό με προϋποθέσεις...

    Σκέψου το σαν αυτοκίνητο. Ένα πολύ παλιό γκολφάκι, δεν πουλιέται πάνω από 300-500 ευρώ. Εαν το χρυσώσεις και το φέρεις σε άριστη κατάσταση, τότε ισως να το ευχαριστηθείς να το χρησιμοποιείς, αλλά δεν θα αξίζει πάνω από 1000 ευρώ, και πολλά λέω.
    Ενώ εαν δόσεις λιγότερα χρήματα από όσα θα ξοδέψεις σε επισκευές, θα αγοράσεις ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο, πολύ καλύτερο από ένα παλιό γκολφάκι.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #6
    Γιώργος Μαλακός Guest

    Προεπιλογή Arpege

    Γειά,
    Δεν ξέρω τί έκανες τελικά με το σκάφος, πάντως σαν μοντέλο ήταν η επανάσταση στην εποχή του.
    Δεν έχεις φωτογραφίες της υπερκατασκευής και της εξαρτίας για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
    Τα σημεία που εντοπίζεις δεν μου φαίνονται (όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες) σημαντικές και κυρίως, μη επισκευάσιμες ζημιές.
    Ως προς την όσμωση καθώς και την πιθανότητα να παρουσιάσει όσμωση αργότερα:
    1. Υποθέτω πως το σκάφος θα έχει μείνει αρκετό καιρό στη στεριά, συνεπώς αν απλά είχε κάποια υγρασία τώρα θα έχει στεγνώσει και θα είναι δύσκολο να δούμε την "πιθανότητα να παρουσιάσει όσμωση". Φυσικά, με μία αντιοσμωτική προστασία ησυχάζεις.

    2. Για να δεις (πρώτη εκτίμηση) αν έχει παρουσιάσει όσμωση:
    Τρίψε πολύ ελαφρά τη μουράβια με γυαλόχαρτο ν.100 τοποθετημένο σε επίπεδη επιφάνια (πχ ένα κομμάτι κόντρα πλακέ 10Χ 18 εκ). Αν δεις (θα τρίβονται πρώτα) μικρά εξογκώματα τότε:
    α) Αν είναι μόνο στη μουράβια δεν υπάρχει πρόβλημα.
    β) Αν είναι στο gelcoat τότε είναι σημεία όσμωσης και ανάλογα με το βάθος και την έκταση επισκευάζεται ή όχι.
    Πού βρίσκεται το σκάφος? Θα μπορούσα να σου συστήσω κάποιο ειδικό να ρίξει μια ματιά.

    Πάντως επαναλαμβάνω οτι σαν σκάφος (κατασκευή και επιδόσεις) έγραψε εποχή.

  7. #7

    Προεπιλογή Το σκάφος το έχω απορρίψει. Σας ευχαριστώ όλους.

    Το σκάφος το έχω απορρίψει. Σας ευχαριστώ όλους.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας