Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: BOAT DESIGN

  1. #1
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή BOAT DESIGN

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
    ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΘΕΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ:ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΙΣΤΙΟΦΟΡΟΥ ΩΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ,ΝΕΑ ΥΛΙΚΑ , ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ LINKS ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.ΤΟ MARE NOSRTUM ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΟΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    σχετικά με το χαμηλό κόστος ...κάπου σε μία πινακίδα είχα δεί να αναγράφεται υπό τη μορφή εξήγησης σε λεξικό η ατάκα:
    "boat: a hole in the water where money is throwed in"

    Mare Nostrum καλώς ήλθες, το θέμα που θέτεις είναι πολυ ενδιαφέρον. περιμένω ανυπόμονα να αρχίσουμε να το συζητάμε.

    Καλώς ήλθες και πάλι!!
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή PVC-FOAM

    Γεια χαρά. Ευχαρισοτούμε για το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον.

    Έχω να σου προτείνω ένα υλικό το οποίο το ξέρω σαν PVC-FOAM. Είναι ένα υλικό, πάρα πολυ ελαφρύ και ανθεκτικό το οποίο χρεισημοποιείται σαν βάση για να μπεί από πάνω μίγμα από υαλόνηματα και πολυεστέρα. Το υλικό αυτό μπορεί να μπεί σαν βάση για αρκετά πράγματα σε ένα σκάφος και ναυπηγικά και χρηστικά. Μπουλμέδες, πόρτες.

    Επιπλέον και πιο επαγγελματικές πληροφορίες θα βρείς στο κατάστημα Ανδρέου στην Οδό Πειραιώς ερχόμενος από Ομόνοια πρίν από την Εθνική Οδό.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Αστερία, μιλάς για "sandwich construction"? Εαν ναι, τότε χρησιμοποιήται αναμεσα σε στρώσεις FRP, αντί για την προσθήκη ενισχυτικών. Γίνεται πιο στιβαρή κατακευή.

    Mare Nostrum, όπου μπορώ θα σε βοηθήσω. Συνήθως όμως, τα νέα υλικά δεν είναι φτηνά

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    ναι το PVC foam όντως για sandwich construction ...

    κυριάκο μήπως μπορείς να διαφωτίσεις; εννοείς GRP?

    το foam απ'όσο γνωρίζω είναι καλύτερο από άλλα υλικά γιατί αφ'ενός είναι πολύ ελαφρύ και έυπλαστο (ειδικα για να δώσεις καμπυλότητα) αλλα επίσης γιατί έχει μηδενική αποροφητικότητα σε νερό ... έχω δει sandwich με κόντρα πλακέ π.χ. να έχει σαπίσει το ξύλο για τα καλά!!!
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    GRP = Glass Reinforced Plastic
    FRP = Fibre Reinforced Plastic (μπορεί να είναι και Kevlar)

    Εξαρτάται το υλικό του αφρού, αλλά δεν ξέρω τι κυκλοφορεί στην αγορά πλέον. Αν με κατευθύνεις λίγο, κάτι θα βρεθεί

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ¶θήνα
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    thanx για τη διευκρίνηση !!

    χρησιμοποιείται διαφορετικό νήμα για διαφορετικό αφρό???

    τι είδη αφρού υπάρχουν?? ...εγώ ξέρω μόνο το PVC
    Δεμένος πισθάγκωνα στο μεσιανό κατάρτι

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

  9. #9
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Mare Nostrum, στο σχεδιασμό θα μπείς και στο θέμα του σχεδιασμού / κατασκευής γάστρας;;!!;;;!! είναι μία διπλωματική από μόνη της....

    ή μόνο στον εσωτερικό σχεδιασμό που είναι πολύ ενδιαφέρον για την εκμετάλλευση χώρων και λειτουργικότητας;;

  10. #10

    Προεπιλογή www.fibermax.gr

    Τις πιό καλές τιμές σε νέα υλικά θα τις βρείς σε μια εταιρία που λέγεται fibermax, στην ιστοσελίδα www.fibermax.gr.
    Το καλύτερο όμως που θα βρείς εκεί δεν είναι οι τιμές, αλλα μάλλον η τεχνογνωσία πάνω στις τελευταίες μεθόδους κατασκευής (τεχνολογία κενού, αναρρόφησης, κλπ).
    Να θυμάσαι όμως πως "νεα υλικά" και "χαμηλό κόστος" είναι ένοιες συνήθως αντίθετες. Τα νέα υλικά είναι συνήθως πιό ακριβά από τα παλιότερα .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας