Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 54

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Σαλαμίνας [Historic photos of Salamis]

  1. #41
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ ΒΧ άκου το ραπόρτο μου.
    Πραγματικά έχουμε εξελίξεις γιατί στα Lloyds Registers που πήγα να βρω τεχνικά χαρακτηριστικά δεν βρήκα πλοίο με το όνομα FRANCISCO FERNANDO ούτε σαν νυν ούτε σαν πρώην όνομα, όμως βρήκα πλοίο με όνομα FRANCISCO FRANCO με αριθμό ΙΜΟ 7921045 με τα στοιχεία που μετέφερα στο προηγούμενο μου μήνυμα δηλ. αριθμό ναυπήγησης 129 και επιπλέον το ''Launched as Hector''.
    Τώρα σε εσένα τα υπόλοιπα.

  2. #42

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά Παντελή μου, εξαιρετικά και θερμώς ευχαριστούμε. Μόλις πριν λίγη ώρα ήμουν έτοιμος να απαντήσω πως το πλοίο δεν θα πρέπει να μακροημέρευσε ούτε ως FRANCISCO FERNANDO, μιας και δεν μπορούσα να βρω απολύτως κανένα του στοιχείο με αυτό το όνομα.

    Με το ΙΜΟ 7921045, έρχονται τα πάντα στο φως. Βρίσκουμε το πάλαι ποτέ ΓΡΥΛΛΟΣ της Σαλαμίνας ως GOODWILL με τα παρακάτω στοιχεία :

    IMO number 7921045
    Name of the ship GOODWILL
    Type of ship CONTAINER SHIP
    Gross tonnage 4201 tons
    DWT 5812 tons
    Year of build 1987
    Builder SALAMIS SHIPYARD - AMPELAKIA, GREECE
    Last known flag MALTA
    Class society REGISTRO ITALIANO NAVALE
    Former names SIDER PEACE until 2006 Dec, PERGAMON until 2003 Oct, FRANCISCO FRANCO until 2002 May

    Να σημειώσουμε ότι αναφέρεται ως CONTAINER SHIP, με έτος κατασκευής το 1987 (και όχι το 1981, προφανώς λόγω παροπλισμού) και με προηγούμενα ονόματα τα SIDER PEACE, PERGAMON, FRANCISCO FRANCO. Σύμφωνα με το equasis πήγε για διάλυση τον Μάρτιο του 2012 με πλοιοκτήτρια τελευταία εταιρεία και σημαία Μάλτας, αλλά υπό διαχείριση Τουρκικής εταιρείας.

    Στο shipspotting τέλος μπορούμε να το δούμε σε φωτογραφίες από το 2005 και μετά, και με τρία διαφορετικά ονόματα, GOODWILL, SIDER PEACE, FRANCISCO FRANCO.

  3. #43
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία τα ευρύματα. Να συμπληρώσω οτι βάση των όσων αναφέρει το miramarshipindex, η τρόπιδα του πλοιου τοποθετήθηκε στις 23.7.79, καθελκυσθηκε στις 28.2.81 ως HECTOR και ολοκληρώθηκε τον 4.87 ως πορτογαλικό FRANCISCO FRANCO. Προφανώς η μετονομασία σε GRYLLOS δεν καταγράφηκε.
    Και άφιξη σε Αλιάγα στις 26.3.12

  4. #44
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    near liverpool england
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή photo of gryllos

    taken in 1984
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #45
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από peter j.fitzpatrick Εμφάνιση μηνυμάτων
    taken in
    Μany thanks Peter.Golden era for the Greek yards!

  6. #46

    Smile

    Μα..... δεν θα βρούμε ποτέ ησυχία ??? Βάλθηκε ο Peter να μας βάζει σε αναζητήσεις !!!

    Τώρα πάλι, ποιό είναι άραγε το αδελφό πλοίο υπό κατασκευή που διακρίνεται στην καινούργια φωτό στα δεξιά του ΓΡΥΛΛΟΣ ?? Να θυμίσω ΒΙΚΤΩΡ ότι μας είχες πει σε προηγούμενο ποστ για αδελφό του πλοίο.

    Peter. We see in photo (in right side) an unknown sister ship of GRYLLOS under construction.

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετικά Παντελή μου, εξαιρετικά και θερμώς ευχαριστούμε. Μόλις πριν λίγη ώρα ήμουν έτοιμος να απαντήσω πως το πλοίο δεν θα πρέπει να μακροημέρευσε ούτε ως FRANCISCO FERNANDO, μιας και δεν μπορούσα να βρω απολύτως κανένα του στοιχείο με αυτό το όνομα.

    Με το ΙΜΟ 7921045, έρχονται τα πάντα στο φως. Βρίσκουμε το πάλαι ποτέ ΓΡΥΛΛΟΣ της Σαλαμίνας ως GOODWILL με τα παρακάτω στοιχεία :

    IMO number 7921045
    Name of the ship GOODWILL
    Type of ship CONTAINER SHIP
    Gross tonnage 4201 tons
    DWT 5812 tons
    Year of build 1987
    Builder SALAMIS SHIPYARD - AMPELAKIA, GREECE
    Last known flag MALTA
    Class society REGISTRO ITALIANO NAVALE
    Former names SIDER PEACE until 2006 Dec, PERGAMON until 2003 Oct, FRANCISCO FRANCO until 2002 May

    Να σημειώσουμε ότι αναφέρεται ως CONTAINER SHIP, με έτος κατασκευής το 1987 (και όχι το 1981, προφανώς λόγω παροπλισμού) και με προηγούμενα ονόματα τα SIDER PEACE, PERGAMON, FRANCISCO FRANCO. Σύμφωνα με το equasis πήγε για διάλυση τον Μάρτιο του 2012 με πλοιοκτήτρια τελευταία εταιρεία και σημαία Μάλτας, αλλά υπό διαχείριση Τουρκικής εταιρείας.

    Στο shipspotting τέλος μπορούμε να το δούμε σε φωτογραφίες από το 2005 και μετά, και με τρία διαφορετικά ονόματα, GOODWILL, SIDER PEACE, FRANCISCO FRANCO.
    Eυχαριστούμε φίλε Εsperos,μου λύθηκε μιά απορία ετών.Λόγω φόρτου εργασίας,ο φίλος ΕV με πρόλαβε γιά τα υπόλοιπα.Όμορφο βαποράκι το οποίο το "χάλασαν" κατά τη γνώμη μου όταν αφαίρεσαν τα κρένια.Πράγμα που έχει συμβεί κ με άλλα γιά πρακτικούς λόγους.Πήγε γιά σκραπ σε μιά συνήθη ηλικία γιά φορτηγό.
    Πάντως σίγουρα δεν ήταν ελληνικής σχεδίασης , τι λες κ συ ως ναυπηγός ; To πλοίο είχε κ αδελφό,το ακαθέλκυστο στην φωτό του Peter κ το είχα δει τότε αλλά δεν θυμάμαι όνομα.Θα μπορούσαμε να το βρούμε κ αυτό ;

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πάλι, ποιό είναι άραγε το αδελφό πλοίο υπό κατασκευή που διακρίνεται στην καινούργια φωτό στα δεξιά του ΓΡΥΛΛΟΣ ?? Να θυμίσω ΒΙΚΤΩΡ ότι μας είχες πει σε προηγούμενο ποστ για αδελφό του πλοίο.
    Χαίρομαι που ανοίγω τέτοιες συζητήσεις,καθότι χρόνια στο κουρμπέτι! Δυστυχώς δεν έχω δικές μου φωτό από το Αμπελάκι της εποχής εκείνης κ παλαιότερα.
    Τα πλοία αυτά μαζί με το εκπαιδευτικό ΑΡΗΣ ήταν τα μεγαλύτερα που χτίστηκαν στο Ναυπηγείο "Σαλαμίς",πρώην Ζέρβα.Γιά το τι χτίστηκε μετά,μάλλον είναι αλλονού παπά Ευαγγέλιο!

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία τα ευρύματα. Να συμπληρώσω οτι βάση των όσων αναφέρει το miramarshipindex, η τρόπιδα του πλοιου τοποθετήθηκε στις 23.7.79, καθελκυσθηκε στις 28.2.81 ως HECTOR και ολοκληρώθηκε τον 4.87 ως πορτογαλικό FRANCISCO FRANCO. Προφανώς η μετονομασία σε GRYLLOS δεν καταγράφηκε.
    Και άφιξη σε Αλιάγα στις 26.3.12
    Το όνομα ΓΡΥΛΛΟΣ γράφτηκε,από ακαθέλκυστο ακόμα, με ανάγλυφα γράμματα κ απορώ διότι τελικά ήταν ανεπίσημο.
    Ως ΗΕCTOR δεν πρέπει να ήταν ελληνικό αφού κάποιοι Γερμανοί παράγγελναν στο Αμπελάκι καράβια που το όνομα τελείωνε σε -ΟR κ το σουλούπι του πλοίου παραπέμπει μάλλον σε βορειοευρωπαϊκό.
    Το διάστημα από την τρόπιδα μέχρι την παράδοση ( 8 χρόνια ! ) είναι ενδεικτικό του μόνιμου προβλήματος που κυριαρχούσε στις ελληνικές ναυπηγήσεις ακόμα κ στις καλές εποχές.

  10. #50

    Post

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως ΗΕCTOR δεν πρέπει να ήταν ελληνικό αφού κάποιοι Γερμανοί παράγγελναν στο Αμπελάκι καράβια που το όνομα τελείωνε σε -ΟR κ το σουλούπι του πλοίου παραπέμπει μάλλον σε βορειοευρωπαϊκό.
    Τι είπες τώρα ω ΒΙΚΤΩΡ !!! Τι .....βόμβα έριξες με αυτό το "ΟR" ??? Μήπως, λέω μήπως, το αδελφό του ΕΚΤΩΡ - ΓΡΥΛΛΟΣ ονομαζόταν ΑSTOR και είναι αυτό το πλοίο υπό κατασκευή που βλέπουμε εδώ,

    dasads-02.jpg

    σε φωτό από την ιστοσελίδα του ναυπηγείου Σαλαμίς ??? Η πρύμη τουλάχιστον είναι ακριβώς ολόιδια (σύγκριση) με αυτή του ΕΚΤΩΡ - ΓΡΥΛΛΟΣ !!!!!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας