Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 54 από 54

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Σαλαμίνας [Historic photos of Salamis]

  1. #51
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπες τώρα ω ΒΙΚΤΩΡ !!! Τι .....βόμβα έριξες με αυτό το "ΟR" ??? Μήπως, λέω μήπως, το αδελφό του ΕΚΤΩΡ - ΓΡΥΛΛΟΣ ονομαζόταν ΑSTOR και είναι αυτό το πλοίο υπό κατασκευή που βλέπουμε εδώ,

    Συνημμένο Αρχείο 186664

    σε φωτό από την ιστοσελίδα του ναυπηγείου Σαλαμίς ??? Η πρύμη τουλάχιστον είναι ακριβώς ολόιδια (σύγκριση) με αυτή του ΕΚΤΩΡ - ΓΡΥΛΛΟΣ !!!!!
    Μου φαίνεται ΄ότι το ΑSTOR ήταν feeder, μικρότερο χωρίς κρένια.Με επιφύλαξη υπήρχε κ αδελφό, ΜΕΤΕΟR ( ; ),Ψάξιμο θελουν αυτά.
    Η ιστοσελίδα ενδιαφέρουσα αλλά γιά τα newbuildings επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω πολύ.Γιά τις μετασκευές πάω πάσο.
    Χαρακτηριστικά θυμάμαι μετασκευή χημικού τάνκερ σε μπάλκερ εταιρείας που είναι στέλεχος,φίλος μου.Μιλάμε γιά βαρβάτη δουλειά
    Τώρα δεν ξέρω τι κάνει το ναυπηγείο.

  2. #52
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΕΛΒΕΣ ΙΙΙ - ELBES III

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν βρήκα μια άκρη για αυτή την "παντόφλα" των ναυπηγείων Χανδρή. Το 1965 φτιάχτηκε στο ναυπηγείο Ελληνικές Ναυπηγικές & Βιομηχανικές Επιχειρήσεις στα Αμπελάκια ένα πορθμείο για λογαριασμό της ίδιας επιχείρησης και πήρε το όνομα ΕΛΒΕΣ ΙΙΙ. Οι διαστάσεις του ήταν μόλις 18 Χ 6 μέτρα.
    Το 1969 τα ναυπηγεία πήραν το όνομα "Ναυπηγεία Χανδρή" και το μικρό σκάφος προφανώς πήρε τα χρώματα που ανέφερε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ. Το 1982 το πορθμείο πουλήθηκε στην ΑΓΕΤ Ηρακλής και μετονομάστηκε ΑΡΓΩ. Στις 25 Δεκεμβρίου 1986 το καραβάκι βυθίστηκε στο Αλιβέρι όταν έπεσε πάνω του ένα μότορσιπ. Τελικά ανελκύστηκε το 1987 και διαλύθηκε.
    Κρίνοντας από το "ΙΙΙ" πρέπει να υπήρχαν και ΕΛΒΕΣ Ι & ΙΙ αλλά δεν ξέρω αν ήταν και αυτά πορθμείο ή άλλου τύπου σκάφη.
    Πληροφορίες για το ΕΛΒΕΣ ΙΙΙ από τον Lloyd's Register 1974-75 και το αρχείο του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    Info about ELBES III from the 1974-75 Lloyd's Register and my brother Emmanouil Papadakis (emmpapad) archive.

    ELBES III, registered at Piraeus (off. no 2446), call sign SZLT (SV2415), IMO 6524541. Built 9/1965 (Hellenic S.B. & Ind. Co. Ltd, Ambelaki), 98 gt. Classified as a "Piraeus Harbour - Island of Salamis" Route Ferry. 18,49 m X 6,01 m. Engines : 2 oil 4SA each 6 cyl. 300 BHP (Transport Equipment, Thornycroft, Basingstoke), 10 knots.

    ELBES III, (reg. at Piraeus 2446) since 28-11-1964. Owners : ELBES S.A (early) & CHANDRIS K. (later).
    ARGO (same registry) since 19-2-1981. Owners : Heracles General Cement Co.
    Deleted from the Registry 25-1-1995.

  3. #53
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία του CZAR το 2004 από το Αμπελάκι. Μου την έστειλε ο καλός μας φίλος Peter Fitzpatrick.
    Ambelaki 2004 czar.jpg

  4. #54
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ταινία "Η Αγνή του λιμανιού" του 1952, έχουμε μερικά σπάνια πλάνα από τα Αμπελάκια του 1952. Σε ένα σημείο που δυστυχώς η κάμερα κινείται, βλέπουμε στο δεύτερο πλάνο μια σειρά από ντανιασμένα σκάφη.
    Συνημμένο Αρχείο 185077

    Ένωσα τα καρέ και το αποτέλεσμα δεν είναι πολύ καλό αλλά απ'όσα μπόρεσα να καταλάβω προσπάθησα και τα ξεχωρίσα εδώ:
    Συνημμένο Αρχείο 185076

    Νομίζω οτι βλέπουμε μερικά από τα ναυάγια που είχε μεταπολεμικά ανελκύσει ο Οργανισμός Ανελκύσεως Ναυαγίων. Είναι καταγεγραμμένο οτι ορισμένα τα είχαν ρυμουλκήσει στα Αμπελάκια όπου παρέμειναν μέχρι που εκποιήθηκαν είτε για διάλυση είτε για επισκευή.
    Έχουμε κάνει αρκετές φορές αναφορά στην ταινία "Η Άγνη του Πειραιά" που κυκλοφόρησε Γενάρη του 1952, άρα οι λήψεις πρέπει να έγιναν το 1951. Η ταινία υπάρχει διαθέσιμη online σε διάφορες ιστοσελίδες και έτσι μπόρεσα να δω καλύτερα τα πλάνα από τα Αμπελάκια. Ένωσα μερικά καρέ και φαίνεται οτι το συνεργείο έκανε τη λήψη από τον δυτικό μυχο του κόλπου κάπου μπροστά στον Άγιο Δημήτριο. Επίσης προκύπτει οτι τα αγκυροβολημένα ναυάγια και πλοία ήταν μπροστά από το σημερινό ναυπηγείο Φραντζή.

    ambelaki 1951.jpg

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας