Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 54

Θέμα: Ιστορικές φωτογραφίες της Σαλαμίνας [Historic photos of Salamis]

  1. #31
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    kynosoura4.jpg Peter Fitzpatrick
    Στη Κυνόσουρα σε πρώτο πλάνο ένα SD14 του Αγγελικούση το ANANGEL CHAMPION κ ένα Freedom το ΝΑΞΟΣ, 2 τύποι φορτηγών εξαφανισμένοι πλέον από την ελληνική ναυτιλία κ όχι μόνο.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Απίστευτα πλοία αυτά τα SD14, πανέμορφα, και δυστυχώς μιάς άλλης πλέον εποχής.

  3. #33
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή ΠΙΝΔΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 186242Συνημμένο Αρχείο 186243Peter Fitzpatrick

    2 φωτό του φίλου μας από το Αμπελάκι,η μιά συνέχεια της άλλης.Σε πρώτο πλάνο μερικά σκάφη του πρώην Υπουργείου Δημοσίων Έργων.
    Η βυθοκόρος ΠΟΣΕΙΔΩΝ,το Ρ/Κ ΛΕΩΝ ( 1943/496 grt,πρώην αμερικάνικο κλάσης Soyotomo ) κ 1 Ρ/Κ τύπου Τanac.Στην ίδια θέση ήταν δεμένη παλιότερα η βυθοκόρος ΠΙΝΔΟΣ.
    Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται και η βυθοκόρος ΠΙΝΔΟΣ ανάμεσα στο ΠΟΣΕΙΔΩΝ και το ΛΕΩΝ.
    Αντίγραφο τα παρακάτω για το ΠΙΝΔΟΣ από το βιβλίο "Ανελκύοντας την Ιστορία":
    Στο δίαυλο της Λευκάδας και παρακείμενη στο QUIRINALE, βρισκόταν βυθισμένη κατά μήκος προς το κρηπίδωμα, η βυθοκόρος CALABRIA. Το κατάστρωμα του διαστάσεων 43,8 x 8,95 μέτρων και εκτοπίσματος 600 τόνων σκάφους παρέμενε μόλις ένα μέτρο κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, οπότε τα συνεργεία του Ο.Α.Ν. δεν δυσκολεύτηκαν να την ανελκύσουν στις 8 Ιουνίου 1947. Λίγους μήνες αργότερα, τον Ιανουάριο του 1948, πουλήθηκε στο ελληνικό Δημόσιο, μαζί με τρείς φορτηγίδες, αντί του ποσού των 450 εκατομμυρίων δραχμών. Επισκευασθείσα μετονομάσθηκε ΠΙΝΔΟΣ και χρησίμευσε για πάνω από τρείς δεκαετίες μέχρι που εκποιήθηκε από τον Ο.Δ.Δ.Υ. το 1984 στον Στ.Γεωργακάκη, για να οδηγηθεί στο τέλος του 1987 σε διαλυτήριο του Λαυρίου.
    Kαι η σχετική φωτογραφία:

    Image2.jpg

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτα πλοία αυτά τα SD14, πανέμορφα, και δυστυχώς μιάς άλλης πλέον εποχής.
    Προσωπικά μου άρεσαν ανάλογα την έκδοση πχ του Σκαραμαγκά τα οποία ήταν πολύ σπαρτιάτικα δεν μου άρεσαν,ειρήσθω εν παρόδω ( γιά να μιλήσουμε ελληνικά ) έχω ακούσει ότι κατασκευαστικά ήταν καλύτερα από τα αγγλικά.Αντιθέτως οι τελευταίες εκδόσεις όπως κ αυτές φορτηγού γραμμής μεταξύ άλλων κ του Καλλιμανόπουλου στον Σκαραμαγκά ήταν όμορφες.
    Το εικονιζόμενο,αγγλικό του 1971, ήταν το μόνο που είχε ο πατριώτης μου ο Αγγελικούσης κ μάλιστα αγορά από μεταχειρισμένο κ μιλάμε γιά μιά εταιρεία που έκανε μαζικά παραγγελίες.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 186242Συνημμένο Αρχείο 186243Peter Fitzpatrick

    2 φωτό του φίλου μας από το Αμπελάκι,η μιά συνέχεια της άλλης.
    ................................
    Απέναντι στα Ναυπηγεία Σαλαμίνος το όνομα του υπό κατασκευή φορτηγού ήταν ΓΡΥΛΛΟΣ.Δεν πρέπει να ταξίδεψε ως τέτοιο.
    Το φορτηγό ΓΡΥΛΛΟΣ το βλέπουμε και σε αυτή την φωτό (τέρμα δεξιά) του φίλου Peter, έτοιμο πιά, καθελκυσμένο μπροστά στα ναυπηγεία Σαλαμίνας.

  6. #36
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φορτηγό ΓΡΥΛΛΟΣ το βλέπουμε και σε αυτή την φωτό (τέρμα δεξιά) του φίλου Peter, έτοιμο πιά, καθελκυσμένο μπροστά στα ναυπηγεία Σαλαμίνας.
    Δεν έχω βρει κάτι για αυτό το καράβι,'οσο κ εάν έχω ψάξει.Εκείνη την εποχή σε Πέραμα κ Σαλαμίνα γινόταν κοσμογονία.
    Έρχονταν ξένοι κ έδιναν παραγγελίες.Θυμάμαι 2 γερμανικά feeder containerships,ASTOR το ένα,πάλι εκεί στου Ζέρβα ή την σειρά FRENDO mini bulkers στο Πέραμα γιά Σκανδιναβούς.
    Κ διηγώντας τα,να κλαις!

  7. #37

    Προεπιλογή

    Μιας και την φωτογραφία από τα Αμπελάκια με το φορτηγό ΓΡΥΛΛΟΣ μου την έχει στείλει ο φίλος Peter σε μεγαλύτερη ανάλυση (κατόπιν δικής μου παρακλήσεως και τον ευχαριστώ), να το δούμε το πλοίο και σε μεγέθυνση αφού είναι πράγματι πολύ όμορφο.

    Aμπελάκια 1984
    Ambelakia 1984_Peter Fitzpatrick.jpg
    © Peter J. Fitzpatrick

  8. #38
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Xρόνια ψάχνω στοιχεία κ ιστορικό του πλοίου.Ξέρουμε το ΙΜΟ του; Ίσως εκεί στου Ζέρβα να έφτιαξαν κ αδελφό.
    Εντύπωση μου κάνει ότι δεν το έχει ο Φουστάνος στους "Βασιλείς των Ωκεανών" όπου περιλαμβάνει όλα τα νεότευκτα ελληνικά κ ελληνόκτητα ποντοπόρα.Πιθανώτατα το πλοίο να πουλήθηκε σε ξένους πριν καν να ταξιδέψει.

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Για τους αγαπητούς EV και ΒΧ, έκανα μια κατάδυση στα δεφτέρια μου και να λοιπόν:
    ΓΡΥΛΛΟΣ αριθμός κατασκευής 129, Ναυπηγεία Σαλαμίνας Αμπελάκια, για την εταιρία Cost Shipping, καθέλκυση 28/2/81, αλλά παροπλίστηκε σχεδόν έτοιμο και τελικά πωλείται στην Πορτογαλική Trasportes Maritimos Insulares S.a.r.l. και μετονομάζεται FRANCISCO FERNANDO.

  10. #40
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ πολύ. Tεχνικά χαρακτηρισρικά έχεις;

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας