Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 49

Θέμα: Αύρα [Καλυδών ΙΙΙ - Minerva, Calavria, Avra, Kalydon III, Larssen]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Καλυδων ΙΙΙ στην Πατρα (εμπρος) το 1964. Μαζι και το πορθμειο Ροδος (δεξια πισω).

    Κalydon ΙΙΙ 1964.jpg

  2. #32
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Με βάση τα στοιχεία του Lloyd's και μια διαφωτιστική συζήτηση που έγινε εδώ, κατέληξα στο οτι το πλοίο είχε ναυπηγηθεί το 1944 ως Landing Ship Gun (Medium), δηλαδή αποβατικό εξοπλισμένο με δυο πυροβόλα στρατού για να επεμβαίνει έναντια σε εχθρικά πυροβολεία και τάνκς κατά τις συμμαχικές αποβάσεις.
    Να δούμε πως ήταν αρχικά το πλοίο:

    lcgm.jpg
    πηγή

    Ο ακριβής αριθμός του πλοίου δεν είναι ακόμη γνωστός. Το σίγουρο είναι πως το 1948 μετασκευάστηκε για να κάνει κρουαζιέρες από το Δουβλίνο με το όνομα LARSSEN. Το 1950 αγοράστηκε από τον Ευάγγελο Νομικό και την επόμενη χρονιά πουλήθηκε στους Σιδηροδρόμους Β.Δ. Ελλάδος.
    Στα μέσα του εξήντα ήρθε και στο Σαρωνικό ως ΑΥΡΑ για το Μεταξά. Το 1974 μετονομάστηκε ΚΑΛΑΒΡΙΑ και το 1976 ΜΙΝΕΡΒΑ. Τελικά διαλύθηκε το 1984 στο Πέραμα, 40 χρόνια μετά τη ναυπήγηση του.

  3. #33
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Ήταν LCG(M): Landing Craft Gun (Medium) σε ελεύθερη μετάφραση "μέσο αποβατικό κανονιοφόρος".
    Το θυμάμαι στα τελευταία του σαν ΜΙΝΕΡΒΑ ήταν δεμένο αρχικά στα Παλούκια κ μετά στο Αμπελάκι.

  4. #34

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι οι moderators πρέπει να προσθέσουν το όνομα Αύρα στον τίτλο του θέματος, γιατί τουλάχιστον εγώ, το έζησα από κοντά για πολλά χρόνια την δεκαετία του 70 στον Σαρωνικό ως Αύρα.

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Φίλε ΤSS QAM έχεις δίκιο κ εγώ πιό πολύ σαν ΑΥΡΑ το θυμάμαι. Σαν ΚΑΛΑΥΡΙΑ έκανε γιά λίγο ημερήσιες κρουαζιέρες αλλά σαν ΜΙΝΕΡΒΑ δεν θυμάμαι,ταξίδεψε;

  6. #36

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ΤSS QAM έχεις δίκιο κ εγώ πιό πολύ σαν ΑΥΡΑ το θυμάμαι. Σαν ΚΑΛΑΥΡΙΑ έκανε γιά λίγο ημερήσιες κρουαζιέρες αλλά σαν ΜΙΝΕΡΒΑ δεν θυμάμαι,ταξίδεψε;
    Εγώ πάντως φίλε Βίκτωρα Χιώτη δεν το θυμάμαι σαν Μινέρβα, τουλάχιστον στον Σαρωνικό.

  7. #37

    Προεπιλογή Το Καλυδων με τους αστερες

    Η Τζενη Καρεζη, ο Βασιλης Αυλωνιτης, ο Μιμης Φωτοπουλος και η λατερνα τους μπροστα απο το Καλυδων στις τελευταιες σκηνες του θρυλικου εργου Λατερνα, φτωχεια και φιλοτιμο του Αλεκου Σακελλαριου...

    IMG_6057.jpg

    Και ποιος δεν παιζει σ αυτο το εργο...

    Μαζι με τον Βασιλη Αυλωνιτη και τον Μιμη Φωτοπουλο, βλεπουμε την νεαροτατη Τζενη Καρεζη και τον Αλεκο Αλεξανδρακη και τον αυστηρο μπαμπα Χριστο Τσαγανεα... Αλλα και πολλους καρατεριστες οπως τον Νικο Φερμα, τον Ερρικο Κονταρινη (στις σκηνες του Λουνα Παρκ στην Πλατανια), τον εξαιρετο Δημητρη Βουδουρη σαν κλασσικο βιολιστη, ετοιμο να παιξει οτιδηποτε για να ζησει, τον Κωστα Παπαχρηστο σε ενα απο τους πρωτους του ρολους χωροφυλακα η αστυνομικου, τον Γιωργο Τσιτσοπουλου στο Λουνα Παρκ, τον Ραλλη Αγγελιδη σαν τον μεσοκοπο επιδοξο συζυγο της Τζενης Καρεζη, το Δημητρη Χοπτηρη να φλερταρει την Μπεμπα Κουλα χωρις να λεει τιποτε, ο Κωστας Κορυζης, ο Ανδρεας Μηγακης, η Στελλα Μαργαριτιδου, κλπ, κλπ. Επισης την πρωτοεμφανιζομενη Μπεμπα Κουλα (αργοτερα Νικη Λιναρδου και δευτερη συζυγο του Αλεκου Σακελλαριου) και την Σουλη Σαμπαχ (συζυγο αργοτερα του Δημητρη Νικολαιδη) που οχι μονο κανουν δυο γυφτοπουλες, αλλα η Σουλη τραγουδαει και το Γαρυφαλλο στ αυτι. Πραγματι το εργο ειναι ενα μεγαλο παζλ για τους φιλους του παλου Ελληνικου κινηματογραφου γιατι εχει παρα πολλες παλιους ηθοποιους στα τελη της καρριερας των και αλους στις αρχες. Αναμεσα τους ο Χριστοφορος Νεζερ σε μια σκηνη στο καφενειο της Πλατανιας χωρις να λεει τιποτε

    Αφηνω τελευταιο τον Τολη Χαρμα που ειναι ο μαγκας που τραγουδαει(και χορευει) το αξεχαστο Ειμαι ανδρας και το κεφι μου θα κανω. Και η πλακα ειναι οτι η πραγματικη γυναικα του, η Λιτσα Xαρμα, παιζει την αποτομη γυναικα του στο εργο. Οσοι ενδιαφερεστε γι αυτο τον ξεχασμενο σημερα τραγουδιστη που συνεχισε να τραγουδαει μεχρι τα 98 του, διαβαστε αυτο το εξαιρετικο αρθρο http://lefobserver.blogspot.ch/2011/...g-post_16.html


    2.jpg3.jpg4.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 04-07-2013 στις 07:25

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    To AYPA σε δυο πόζες όπου βλέπουμε οτι πέρα του φουγάρου είχε δυο "καμινάδες" λίγο πιο πρύμα.

    AVRA.jpg
    AVRA_02.jpg
    πηγή

  9. #39

    Προεπιλογή

    Φιλε ellinis εχεις κανει φοβερη ερευνα για αυτο το ακρως ενδιαφερον πλοιο!

  10. #40

    Προεπιλογή

    Μπράβο ¶ρη για τις φωτογραφίες του καραβιού που δεν υπάρχουν πολλές όπως για τα άλλα καράβια του Σαρωνικού. Είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω μαζί του μερικές φορές την περίοδο 1970-71 και παρόλο που δεν είχε τις ανέσεις του Πορτοκαλή Ηλίου και του Μυκήναι, ήταν ένα συμπαθητικό καραβάκι.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας