Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 12 από 12

Θέμα: H ακτοπλοϊα πριν 100 χρόνια (1908) [International Lines in Greece 100 Years Ago]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Trakman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ Δόκιμε Πλοίαρχε!! Πήραμε προαγωγή βλέπω!!! Προχωράμε παρακάτω!!
    Well... Actually a message to you was the 500th. 510 articles or messages since January 21, 2009.. I need to do some work as well.

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σου, είναι πολυ κρίμα. Μερικές φορές μπορεί τη σήμερον εποχή, να σχηματίσει κανείς τη γνώμη ότι τα Επτάνησα είναι κάτι απόμακρα και ασήμαντα νησάκια σε μια γωνιά της Ελλάδος.

    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα και ψάχνω κάπου κάπου για καινούργια στοιχεία στο διαδίκτυο, είχα βρει μια αναφορά, ότι το 17ο με 18ο αιώνα, η Κεφαλλονιά κατείχε τον τρίτο σε αριθμό νηολογημένων πλοίων, στόλο της Γαληνοτάτης Δημοκρατίας του Αγίου Μάρκου (Βενετία), μετά την ίδια τη Βενετία και την, μέχρι την κατάληψη από τους Τούρκους, Κρήτη.

    Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν ήμουν μικρό παιδί και μου έλεγε ιστορίες θαλασσινές ο παππούς μου, του δικού του παππού που ταξίδευε τα χρόνια μεταξύ 1830-1870 από πολύ μικρό παιδί, ότι δύο φορές την εβδομάδα είχε τακτικό δρομολόγιο για τη Βενετία, από την Κεφαλλονιά! Πολλά από τα Κεφαλλονίτικα καράβια ήταν και της οικογενείας
    Κρίμα που ήμουν τότε πολύ μικρός για να ρωτήσω λεπτομέρειες ...

    Ιδιαίτερα τις τελευταίες δεκαετίες, χαθήκανε πάρα πολλοί δεσμοί των Επτανήσων με τη Βενετία και γενικότερα την Ιταλία. Από καθαρά πολιτιστική και κοινωνική άποψη, το θεωρώ πολύ μεγάλο κρίμα ...
    Ιδιαίτερα εάν αναλογιστεί κανείς, ότι τουλάχιστον το 60-80 % των μεγάλων παλαιών γνήσια Κεφαλλονίτικων οικογενειών κατάγονται από την Ιταλία και τη Γαλλία. Πιστεύω στα υπόλοιπα Επτάνησα, το ποσοστό να κυμαίνεται με κάποιες μικροδιαφορές στα ίδια ποσοστά περίπου.

    Αυτά για τώρα και συγγνώμη για το Off Topic!!!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks for pointing it out. I had not noticed... In fact, it says "via Zante-Kalamata" or "via Argostoli-Kalamata". Do you know what this means? That the Ionian islands had a very active population that traveled to Italy! My personal feeling is that after World War I the epicenter of Greece moved to the East and the Ionian islands lost in national recognition.... Pity!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας