Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 114

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς-Φολέγανδρος-Σίκινος-Ανάφη (Piraeus-Folegandros-Sikinos-Anafi route)

  1. #1

    Προεπιλογή Γραμμή Πειραιάς-Φολέγανδρος-Σίκινος-Ανάφη (Piraeus-Folegandros-Sikinos-Anafi route)

    Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Ανάφη τον Ιούλιο. Απ' ό,τι βλέπω, Ανάφη πάει μόνο η Ρομίλντα. Επειδή η προοπτική ενός ταξιδιού 17 ωρών (χώρια οι καθυστερήσεις) με τη Ρομίλντα είναι ελαφρώς εφιαλτική, ψάχνω να βρω εναλλακτικούς τρόπους μετάβασης βάσει των πιθανών συνδυασμών. Ξέρω ήδη ότι η Ανάφη συνδέεται με Σαντορίνη 3 φορές την εβδομάδα με την Αρσινόη, όμως δεν πολυβολεύουν οι μέρες.
    Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν στην Ανάφη πιάνουν κι άλλα καράβια πέρα από τη Ρομίλντα και την Αρσινόη. Το θέμα ψιλοεπείγει επειδή πρέπει να οριστικοποιηθούν οι ημερομηνίες άμεσα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    ΥΓ Ελπίζω να βρίσκομαι στη σωστή ενότητα...

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Απευθείας στην Ανάφη παει μόνο ο Αγούδημος άλλες φορές με το Ρομίλντα και άλλες με το Δημητρούλα. Το ταξίδι θα σου πάρει περί τις 18 ώρες και θα φτάσεις το πρωϊ στην Ανάφη.
    Η μόνη άλλη λύση είναι να πάρεις το Blue Star που φτάνει στις 15:30 Σαντορίνη και στις 16:00 να συνεχίσεις με το Αρσινόη για Ανάφη. Το ταξίδι συνολικά θα πάρει γύρω στις 11 ώρες.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Απευθείας στην Ανάφη παει μόνο ο Αγούδημος άλλες φορές με το Ρομίλντα και άλλες με το Δημητρούλα. Το ταξίδι θα σου πάρει περί τις 18 ώρες και θα φτάσεις το πρωϊ στην Ανάφη.
    "Απευθείας" είναι λίγο οξύμωρο, μόνο στη Δήλο δεν πιάνει η Ρομίλντα.
    Όσο για τα δρομολόγια, θεωρητικά πάντα είναι 16 και 30' ή 17 και 10' και φτάνει πρωί ή μεσημέρι.

    Η μόνη άλλη λύση είναι να πάρεις το Blue Star που φτάνει στις 15:30 Σαντορίνη και στις 16:00 να συνεχίσεις με το Αρσινόη για Ανάφη. Το ταξίδι συνολικά θα πάρει γύρω στις 11 ώρες.
    Θεωρητικά, το Blue Star φτάνει στις 15.20 στη Σαντορίνη, οπότε αν έχει μεγάλη καθυστέρηση μπορεί και να τη χάσω την Αρσινόη. Θυμάμαι όμως από πέρυσι (είχα κανονίσει να πάω Ανάφη και τελευταία στιγμή στράβωσε) που μου είχαν πει ότι η Αρσινόη δεν φεύγει αν δεν έρθει πρώτα το Blue Star από Πειραιά. Θα το επιβεβαιώσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από holden caulfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........................... Θυμάμαι όμως από πέρυσι (είχα κανονίσει να πάω Ανάφη και τελευταία στιγμή στράβωσε) που μου είχαν πει ότι η Αρσινόη δεν φεύγει αν δεν έρθει πρώτα το Blue Star από Πειραιά. Θα το επιβεβαιώσω.
    Νομίζω ότι αυτό είναι λογικό, εύκολο και γίνεται. Αν δέν κάνο λάθος νομίζω ότι το Αρσινόη διανυκτερεύει στην Ανάφη και φεύγει την άλλη μέρα το πρωί, άρα δεν έχει λόγο να βιάζεται για τό επόμενο δρομολόγιο.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δέν κάνο λάθος νομίζω ότι το Αρσινόη διανυκτερεύει στην Ανάφη και φεύγει την άλλη μέρα το πρωί, άρα δεν έχει λόγο να βιάζεται για τό επόμενο δρομολόγιο.
    Τις Πέμπτες διανυκτερεύει στην Ανάφη. Τετάρτες και Κυριακές γυρίζει κατευθείαν στη Σαντορίνη. Τέλος πάντων, θα ρωτήσω και θα μάθω.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Γραμμή Πειραιάς-Φολέγανδρος-Σίκινος-Ανάφη (Piraeus-Folegandros-Sikinos-Anafi route)

    Επειδή αυτά τα νησιά δεν ανήκουν ούτε στην γραμμή των ανατολικών ούτε στη γραμμή των δυτικών Κυκλάδων ούτε και σε κάποια άλλη γραμμή απο αυτές που υπάρχουν στα θεματα του forum είπα να ξεκινήσω αυτό το θέμα ώστε να μπορούμε να συζητάμε τα δρομολόγια γι αυτά τα νησιά.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από speedrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτάκτως σήμερα απο Πειραιά το Αδαμάντιος Κοραής θα προσεγγίσει και την Σίκινο όπως και την Κυριακή προς Πειραιά.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από speedrunner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτάκτως στο δρομολόγια του Σαββάτου απο Πειραιά το ¶γιος Γεώργιος θα προσεγγίσει και στην Φολέγανδρο.
    Αυτά για αρχή

  8. #8
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Εκτάκτως αύριο το Blue Star Naxos απο Πειραιά θα προσεγγίσει και την Ανάφη.

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Εκτάκτως την Κυριακή το Μιλένα προς Πειραιά θα προσεγγίσει και την Φολέγανδρο.

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Folegandros
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Έχει καταντήσει κουραστικό πια να μην ξέρουμε μια μέρα πριν αν θα έχουμε καράβι ή όχι...:-x
    σήμερα εκτάκτως το ¶γιος Γεώργιος θα προσεγγίσει Φολέγανδρο και Σίκινο.

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας