Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 58

Θέμα: Ιστορικές φωτο από Γαύδο, Σφακιά & ΝΔ Κρήτη [Historic photos of Gavdos & SW Crete]

  1. #31
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας, αλλά υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες από τη δεκαετία του '70. Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο για το ΜΑΡΙΝΑ του καπτά Στέλιου Σταματάκη;;

    offtopic: Νικόλα και Trakman, ταξιδέψαμε με καγιάκ από Ελαφονήσι μέχρι Σούγια και το τοπίο δεν περιγράφεται. Είχαμε σκοπό να φτάσουμε μέχρι Σφακιά αλλά ο καιρός δεν μας το επέτρεψε. Τα βουνά της Νότιας Κρήτης γενικά παρουσιάζουν τις γνωστές στους ντόπιους καπελωτές και αν σε πιάσουν εν πλω, απλά ψάχνεις να βρεις καταφύγιο.

    Θυμάμαι, κωπηλατώντας από την κεντρική παραλία της Παλαιόχωρας, για να καβατζάρουμε τον κάβο με τη μαρίνα, μας πήρε κοντά 1 ώρα λόγω της έντασης του Βορείου ανέμου. Αφού τον καβατζάραμε, αράξαμε στη βοτσαλωτή παραλία, δίπλα στο λιμάνι, και συνεχίσαμε αργά το απόγευμα προς Λισσό. Η πορεία αυτή, δια θαλάσσης, είναι φανταστική εμπειρία για όσους το επιχειρήσουν, αρκεί να μην έχει αερίδια.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  2. #32
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας, αλλά υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες από τη δεκαετία του '70. Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο για το ΜΑΡΙΝΑ του καπτά Στέλιου Σταματάκη;;

    offtopic: Νικόλα και Trakman, ταξιδέψαμε με καγιάκ από Ελαφονήσι μέχρι Σούγια και το τοπίο δεν περιγράφεται. Είχαμε σκοπό να φτάσουμε μέχρι Σφακιά αλλά ο καιρός δεν μας το επέτρεψε. Τα βουνά της Νότιας Κρήτης γενικά παρουσιάζουν τις γνωστές στους ντόπιους καπελωτές και αν σε πιάσουν εν πλω, απλά ψάχνεις να βρεις καταφύγιο.

    Θυμάμαι, κωπηλατώντας από την κεντρική παραλία της Παλαιόχωρας, για να καβατζάρουμε τον κάβο με τη μαρίνα, μας πήρε κοντά 1 ώρα λόγω της έντασης του Βορείου ανέμου. Αφού τον καβατζάραμε, αράξαμε στη βοτσαλωτή παραλία, δίπλα στο λιμάνι, και συνεχίσαμε αργά το απόγευμα προς Λισσό. Η πορεία αυτή, δια θαλάσσης, είναι φανταστική εμπειρία για όσους το επιχειρήσουν, αρκεί να μην έχει αερίδια.

    Τα link που μας έδωσες είναι καταπληκτικά! Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι εγώ για το ΜΑΡΙΝΑ, το Πάσχα όμως που θα κατεβώ ίσως μάθω!
    Για το offtopic είναι όπως τα λες!! Αν σε πιάσει βοριάς... Ειδικά τα καλοκαιρινά μελτέμια! Γι'αυτό και πολλοί λένε την Παλιόχωρα και Ανεμόχωρα!
    Η διαδρομή που περιγράφεις είναι πραγματικά υπέροχη!! Όλη η ακτογραμμή από Ελαφονήσι μέχρι Σφακιά σε μαγεύει με την άγρια ομορφιά της αλλά και τις φανταστικές παραλίες! Προσωπικά δεν την έχω κωπηλατήσει, αλλά την έχω περπατήσει, την έχω κάνει πάμπολλες φορές με τα τοπικά καραβάκια και έχω διανυκτερεύσει σε κάποιες από τις παραλίες! Σίγουρα αξίζει!!

  3. #33

    Προεπιλογή

    Please look at this wonderful comparison of Sfakia in 1900 and 2002 fom Wolfgang Kistler's site
    http://www.wkistler.de/more2/sf1900_04545.html

    Wolfgang Kistler, a German tourist in love with SW Crete has published an extensive list of pictures from the area as paroskayak pointed out recently. From these, I am pointing out a few that have to do with ships doing the various routes in the area...

    Marina at Sfakia in 1972
    Marina 1972b.jpgMarina 1972.jpg

    Daskaloyannis at Sfakia in 2001
    Daskaloyannis in Sfakia 2001.jpg

    Samaria at Sfakia in 2004
    Samaria 2004.jpg

    Selino at Sfakia in 2005
    Selino at Sfakia 2005.jpg

    Daskaloyannis at Glyka Nera in 2004 and Delfini, a smaller boat doing the route Sfakia-Glyka Nera in 2005
    Delfini 2005 boat from Gkyka Nera.jpgDaskaloyannis Glyka Nera 2004.jpg

    Sofia in Gavdos in 2001
    Sofia in Gavdos 2001.jpg

    Selino in Gavdos in 2006
    Selino in Gavdos 2006.jpg

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.771

    Προεπιλογή

    Καταπληκτικές φωτογραφίες!!! Ειδικά η τελευταία με το Σέλινο να σκίζει τα νερά... Το καλοκαίρι έχω στο πρόγραμμα να κάνω ξανά μια περιπλάνηση σε όλη την ΝΔ ακτογραμμή, οπότε θα προσθέσω και γω κάποιες φωτογραφίες με την κατάσταση σήμερα!

  5. #35

    Προεπιλογή

    And a recent photo of Loutro, west of Sfakia
    Loutro_3.jpg

    Loutro in 1991
    Loutro.jpg

    The coast from Sfakia to Loutro is very rocky
    Sfakia-Loutro.jpg

  6. #36

    Προεπιλογή Leaving Palaiochora

    Leaving Palaiochora
    Leaving Palaiohora. jpg.jpg

  7. #37

    Προεπιλογή Sgakia

    Sfakia in 1990

    Sfakia.jpg

  8. #38

    Προεπιλογή

    Palaiochora in 1993.

    Palaiohora.jpg

  9. #39

    Προεπιλογή

    Unknown source, but here is Sfakia with Selino

    Sfakia.jpg

  10. #40

    Προεπιλογή

    Palaiohora in 1990

    Dedicated to my friend Trakman! Someday I will visit!

    Paliohora.jpg

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας