Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 35

Θέμα: Γαϊτα

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Προεπιλογή Γαϊτα

    καλημερα.θα ηθελα πληροφοριες για 5μετρη γαιτα φωτο-συντηρηση-οτιδηποτε.ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα.θα ηθελα πληροφοριες για 5μετρη γαιτα φωτο-συντηρηση-οτιδηποτε.ευχαριστω.
    Απο που να κανει κανεις αρχη! Τι ξερεις να κανεις και τι οχι? Ποσα θα χωσεις? Τι εργαλεια εχεις? Και! το πιο βαρι απο ολα, πια ειναι η κατασταση της νεαρης??? Μην φοβασε δεν σε κακολογει κανεις. Αναφερσου
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #3

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για το ενδιαφερον.Το επαγγελμα μου ειναι επιπλοποιος την επεξεργασια ξυλου την γνωριζω.Το ποσο θα χωσω δεν με πειραζει.Εργαλεια τα παντα.Η κατασταση της βαρκας την εχω καψει, καρφωσει, μινιαρισμενη, ξυλωμα κουβερτας ειχε κοντρα-πλακε αντικατασταση με τικ και θα μπει νεα μηχανη.Η βαρκα ειχε χτυπηθει στα βραχια απο νοτια δυνατο νοεμβρη 2008 χωρις μεγαλες ζημιες.θελω να μου πεις για καλες μπογιες θα εκτιμουσα φωτο αν ειναι δυνατον απο αλλες γαιτες,ευχαριστω πολυ.τωρα ειμαι στην αλλαγη τις κουβερτας.

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για το ενδιαφερον.Το επαγγελμα μου ειναι επιπλοποιος την επεξεργασια ξυλου την γνωριζω.Το ποσο θα χωσω δεν με πειραζει.Εργαλεια τα παντα.Η κατασταση της βαρκας την εχω καψει, καρφωσει, μινιαρισμενη, ξυλωμα κουβερτας ειχε κοντρα-πλακε αντικατασταση με τικ και θα μπει νεα μηχανη.Η βαρκα ειχε χτυπηθει στα βραχια απο νοτια δυνατο νοεμβρη 2008 χωρις μεγαλες ζημιες.θελω να μου πεις για καλες μπογιες θα εκτιμουσα φωτο αν ειναι δυνατον απο αλλες γαιτες,ευχαριστω πολυ.τωρα ειμαι στην αλλαγη τις κουβερτας.
    Φίλε Κώστας καλή δύναμη και υπομονή εύχομαι να έχεις την χαρά να την αρμενίσεις το συντομότερο .
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι κατ αρχάς ότι η ξύλινη βάρκα δεν πρέπει να ζεσταίνετε αν είναι δυνατόν ποτέ μα ποτέ. Φαντάσου τι σοκ έπαθε το ξύλο όταν την έκαψες. Ασε το γαλβάνισμα των καρφιών
    Τέλος πάντων αυτό είναι παρελθόν. Μην το ξανακάνεις ποτέ την πονάς .
    Το Τικ παρ’ όλο που είναι το καλύτερο για την θάλασσα! Στην Αγγλία όμως! ή σε πιο δροσερά κλίματα, είναι ξύλο που στην θερμή πατρίδα μας έχει μερικά μειονεκτήματα και αυτό θα σου δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα αν δεν είναι βαμμένο με κάποια ανοιχτόχρωμη μπογιά! Οπότε γιατί να βάλεις τικ? Είναι και πιο βαρύ από κάποια λευκή ξυλεία. Το οποίο επί πλέων βάρος στην κουβέρτα επιδεινώνει την συμπεριφορά της.
    Πιστεύω πως η ακριβή μάρκα μπογιάς δεν θα σου δώσει το ικανοποιητικό αποτέλεσμα που φαντάζομαι πως επιθυμείς.
    Υπάρχουν κάποιες παραδοσιακές συνταγές και τεχνοτροπίες τις οποίες θα σου τις γράψω την ερχόμενη εβδομάδα λόγο του ότι με σπασμένο καρπό είναι αρκετά δύσκολη αυτή η προσπάθεια να γράφω με τον γύψο.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα κι απο μενα

    Ειμαι νεος κατοχος ξυλινης βαρκας τυπου γαιτας και θα ηθελα την αποψη σας και τις εμπειριες σας σχετικα με την συντηρηση του ........
    Προκειτε να το βγαλω τον απριλιο για βαψιμο αλλα θα ηθελα καποιες συμβουλες και ειδικα αυτο για το καψιμο γιατι εχω ακουσει οτι το καινε για τα σκουλικια:|

    Ευχαριστω εκ τον προτερον

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    θα σας κανω και μια παρουσιασει του σκαφους αν δεν σας κουραζω ωστε να μπορειτε και εσεις να με βοηθησετε......

    Οπως ειπα και πιο πανω ειναι τυπου γαιτα 6,75 μετρα κατασκευασμενο στο περαμα το 1980 απο τον κ.κουταλη που δεν γνωριζω βεβαια αν ζει γιατι τοτε ηταν ηδη μεγαλος σε ηλικια .......ειναι κατασκευασμενο απο διαφορα ειδη ξυλου οπως ιροκο ,οξυα, πευκο .
    Απο οτι μου εχουμ πει ειναι πολυ καλη κατασκευη και δεν εχει αναγκη ..
    Το ειχε ο παππους μου απο καινουργιο ,περιπου το 2000 2 χρονια πριν πεθανει το πουλησε σε αλλον ο οποιος του αλαξε -αφαιρεσε καποια πραγματα και το χαλασε εμφανησιακα ...ο σκοπος που το πηρα ειναι κυριως για συνεσθηματικους λογους και βεβαια την επαναφορα του οπως ηταν απο την αρχη ...


    Aυτο που ηθελα να ρωτησω κατα ποσο θα μπορουσα μονος μου τον απριλιο οταν το βγαλω να μπορεσω να το βαψω κτλ
    και τι να χρησημοποιησω απο οτι διαβασα σε αλλα θεματα το καψιμο δεν το εγκρινετε αν και μου εχουν πει οτι το καινε για τα σκουλικια πιο πολυ και οχι για να βγαλουν χρωμα .......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη citrovag : 14-10-2009 στις 11:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας