Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 35

Θέμα: Γαϊτα

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Πρέπει να περάσεις το πέτσωμα από την έξω μεριά, τα μέρη που έρχονται σε κατευθείαν επαφή με την θάλασσα.
    την υπόλοιπη βάρκα όπως έχουμε πει!
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Αν και κακό δεν θα ήταν είναι όμως πολύ δύσκολη διαδικασία και κανένας καραβομαραγκός δεν θα έχει τα νεύρα να κάνει κάτι τέτοιο όσα και να του δόσεις
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Νικό ,εγώ πιστεύω ότι η φωτιά στα καΐκια ξεκίνησε ,για να βγάζουν τις παλιές μπογιές , και όχι για να σκοτώνουν σκουλήκια που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος .Για να είμαι ειλικρινής ,και εγώ αυτό πίστευα, μέχρι που διάβασα την άποψη σου και άλλαξα γνώμη.

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Τελικά νομίζω πως πρέπει όλοι η ιδιοκτήτες ξύλινων σκαφών να προχωρήσουν σε αγωγές κατά παντός υπευθύνου για την ζημιά που έχουν υποστεί όλα αυτά τα χρόνια από την φωτιά.
    Αν δεν ξέρανε οι ιδικοί? Το κράτος δεν θα έπρεπε να μεριμνήσει και να τους βάλει σε τάξη?
    Τελευταία κάνουν χρίση της λαστιχόκολλας που χρησιμοποιείται στα τικ καταστρώματα, για να στεγανοποιήσουν τους αρμούς στα βρεχαμενα και οχι μονο. Πάντα αυτό λαμβάνει χώρα χωρίς καλαφάτισμα....
    Τι γίνεται με την λαστιχόκολλα όταν το σκάρος θα ξανακαεί?
    Το ίδιο που παθαίνει και το ΑΒ δηλαδή ο εποξιδικος στόκος.
    και δώσε λεφτά κακομοίρη γιατι τα ξύλινα είναι πολυδάπανα στην συντήρηση τους.
    Σταματήστε να ακούτε τους πολύξερους ναυτικούς των καφενείων!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 14-10-2009 στις 23:08
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Φιλε hellenarc σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου .....
    βλεπω εχεις κατι που δεν εχω γνωσεις στο ξυλινο σκαφος
    σιγουρα στην πορεια θα σε ξαναχρειαστω με καποιες ερωτησεις .....
    θα σας ανεβασω αυριο και μια φωτο να το δειτε

    Λοιπον εχω και καποια αλλα θεματα με αυτο το σκαφος που πρεπει να βρω λυσεις και θελω την βοηθεια σας ...

    1ον απο καπου στο πισω μερος βαζει λιγα νερα και εχει βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης μια τρομπα και τα βγαζει εξω .:?
    ξερετε αν ειναι κατι το ανυσηχητικο και τι μπορει να ειναι? :hmmm:

    2ον ο κινητηρας του ειναι ενας faryman diesel 20hp που βρισκουμε ανταλακτικα για αυτον και τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμενο κινητηρα..

    Σας ευχαριστω.......

    Αν ειμαι off topic για το θεμα του κινητηρα να μου το πειτε

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικό ,εγώ πιστεύω ότι η φωτιά στα καΐκια ξεκίνησε ,για να βγάζουν τις παλιές μπογιές , και όχι για να σκοτώνουν σκουλήκια που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος .Για να είμαι ειλικρινής ,και εγώ αυτό πίστευα, μέχρι που διάβασα την άποψη σου και άλλαξα γνώμη.
    Το κάψιμο ήταν αναγκαίο κακό κατά το καρενάρισμα που έπρεπε να καθαρίσουν το σκάφος από την ρύπανση να ξανακαλαφατίσουν όπου αυτό ήταν αναγκαίο και να ξαναβάλουν πίσσα στους αρμούς ή να ξανακλείσουν τα ραΐσματα που έκανε η πίσσα κατά το καρενάρισμα η το τράβηγμα.
    Η φωτιά έπρεπε να είναι τόσο επιφανειακή που η πίσσα στους αρμούς δεν έπρεπε να τρέξει.
    Ο τρόπος που έδιναν φωτιά ήταν με αναμμένα φρύγανα, ξερούς θάμνους που τους περνούσαν με ταχύτητα πάνω από το σκάφος.
    Τα βαψίματα δεν τα αφαιρείς από το ξύλο όσο πιο πολλά χέρια μπογιάς έχει το ξύλο τόσο καλύτερα συντηρείται και δημιουργείται μια άμυνα εναντίων των σκουληκιών.
    Mμόνο ξύσιμο , καλό τρίψιμο και λάδι όπου η μπογιά εiχε φουσκώσει και έχει αφαιρεθεί λίγο στοκάρισμα (σέρτικο) καλό πλύσιμο με γλυκό νερό πέρασμα white spirit. όχι νέφτι και δυο χέρια μπογιά.
    Για καλό αποτέλεσμα και για να κρατήσει η μπογιά όχι νέφτι στο μίνιο μόνο WS.
    Προσοχή στο μίνιο που περνάμε για πρώτη φορά τα νέα ξύλα τότε μόνο νέφτι στο μίνιο και αν θα περάσουν τουλάχιστον μερικές εβδομάδες πριν το επόμενο χέρι.
    κουράστηκα καλό βράδυ
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από citrovag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε hellenarc σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου .....
    βλεπω εχεις κατι που δεν εχω γνωσεις στο ξυλινο σκαφος
    σιγουρα στην πορεια θα σε ξαναχρειαστω με καποιες ερωτησεις .....
    θα σας ανεβασω αυριο και μια φωτο να το δειτε

    Λοιπον εχω και καποια αλλα θεματα με αυτο το σκαφος που πρεπει να βρω λυσεις και θελω την βοηθεια σας ...

    1ον απο καπου στο πισω μερος βαζει λιγα νερα και εχει βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης μια τρομπα και τα βγαζει εξω .:?
    ξερετε αν ειναι κατι το ανυσηχητικο και τι μπορει να ειναι? :hmmm:

    2ον ο κινητηρας του ειναι ενας faryman diesel 20hp που βρισκουμε ανταλακτικα για αυτον και τι γνωμη εχετε για τον συγκεκριμενο κινητηρα..

    Σας ευχαριστω.......

    Αν ειμαι off topic για το θεμα του κινητηρα να μου το πειτε
    τρόμπα πρέπει να έχεις έτσι και αλλιώς τώρα όσο για τα νερά από πού τα κάνει και γιατί πρέπει να το δει κάποιος γνώστης. Έτσι εξ αποστάσεως η όποια απάντηση είναι παρακινδυνευμένη.
    Για μηχανή? εγώ δεν θα έβαζα καθόλου μηχανή! κουπιά και πανί και πας οοοοπου θες
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #18
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ξεχασα να αναφερω πως ειχε αλμπουρο το οποιο οι ανεγκεφαλοι το αφερεσαν και θελω να το ξαναβαλω γιατι εκει βαζαμε παλια ενα πανακι (τριγωνακι) και πηγαινε μια χαρα ......
    οσον αφορα τα κουπια ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι σχετικα βαρυ και θελει μπρατσα για να το πας

    ξεχασα και κατι ακομα να πω ειναι καμπινατο......αλλα καλυτερα αυριο που θα εχω και φωτο

  9. #19
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Bαζω και δυο φωτο οπως σας ειπα




    Στην πρωτη φωτο ειναι οπως το ειχε ο παππους μου ......




    Και σε αυτην οπως το εκανε ο ενδιαμεσος ιδιοκτητης

  10. #20
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Όμορφο βαρκάκι φίλε citrovag! Εγώ θα προτιμούσα να μην έχει κατάστρωμα μια βάρκα σε αυτά τα μέτρα, μια τέντα είναι αρκετή.
    Το κατάστρωμα τις προσθέτει άχρηστο βάρος πολύ ψιλά και την κάνει να έχει μια μεγάλη αστάθεια.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας