Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 35

Θέμα: Γαϊτα

  1. #21
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω Hellenarc

    Oντως αυτο με το καταστρωμα που λες ωραιο θα ηταν να μην ειχε

    Υπαρχει περιπτωση οταν τον απριλιο με το καλο το βγαλω εξω να φωναξω καποιον γνωστη του αντικειμενου να μου πει σε τι κατασταση ειναι κτλ:?:

    Γιατι ειμαι ασχετος με τα ξυλα αλλα σχετικος με τις ανακατασκευες ,διοτι κανω σε ιστορικα αυτοκινητα τετοιες δουλειες

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από citrovag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω Hellenarc

    Oντως αυτο με το καταστρωμα που λες ωραιο θα ηταν να μην ειχε

    Υπαρχει περιπτωση οταν τον απριλιο με το καλο το βγαλω εξω να φωναξω καποιον γνωστη του αντικειμενου να μου πει σε τι κατασταση ειναι κτλ:?:

    Γιατι ειμαι ασχετος με τα ξυλα αλλα σχετικος με τις ανακατασκευες ,διοτι κανω σε ιστορικα αυτοκινητα τετοιες δουλειες
    Οι δουλειά στις βάρκες και γενικά τα ξύλινα, ξεκινούν τον Νοέμβρη άντε και μέχρι της Αγίας Κατερίνης για να στέγνωση από τους βοριάδες χωρίς να καεί από τις δυνατές ηλιοφάνειες της άνοιξης. Μην ξεχνάς ότι μας έβαζαν ένα κορδονάκι από κόκκινη και άσπρη κλωστή στο χέρι για να μην μας κάψει ο ήλιος της άνοιξης? Το λεγόμενο Μάρτη και το φορούσαμε μέχρι και την πρωτομαγιά.
    Με τις καλοσύνες του Γενάρη, τις αλκυονίδες μέρες βάφουμε.
    Δεν υπάρχει υγρασία, η θερμοκρασία είναι καλή για της μπογιές και δεν θα βρέξει για μερικές μέρες. Από τις 8 του Φλεβάρη, του Ζαχαρία μέχρι και την παραμονή του Ευαγγελισμού.
    Καλή δουλεία
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Α.Λιόσια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δουλειά στις βάρκες και γενικά τα ξύλινα, ξεκινούν τον Νοέμβρη άντε και μέχρι της Αγίας Κατερίνης για να στέγνωση από τους βοριάδες χωρίς να καεί από τις δυνατές ηλιοφάνειες της άνοιξης. Μην ξεχνάς ότι μας έβαζαν ένα κορδονάκι από κόκκινη και άσπρη κλωστή στο χέρι για να μην μας κάψει ο ήλιος της άνοιξης? Το λεγόμενο Μάρτη και το φορούσαμε μέχρι και την πρωτομαγιά.
    Με τις καλοσύνες του Γενάρη, τις αλκυονίδες μέρες βάφουμε.
    Δεν υπάρχει υγρασία, η θερμοκρασία είναι καλή για της μπογιές και δεν θα βρέξει για μερικές μέρες. Από τις 8 του Φλεβάρη, του Ζαχαρία μέχρι και την παραμονή του Ευαγγελισμού.
    Καλή δουλεία
    Μπαίνω στο νόημα και μου αρέσει!!!

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    πλατσα λουτσα ......
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Hellenarc εννοεις σε καποιο υποστεγο ολα αυτα ?
    Γιατι αν βγει νοεμβρη με τις βροχες και το κρυο πως θα το δουλεψω?
    Εμεις τα βγαζουμε σε εναν χωρο εξω απο το λιμανι αλλα δεν ειναι στεγασμενος .......

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από citrovag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hellenarc εννοεις σε καποιο υποστεγο ολα αυτα ?
    Γιατι αν βγει νοεμβρη με τις βροχες και το κρυο πως θα το δουλεψω?
    Εμεις τα βγαζουμε σε εναν χωρο εξω απο το λιμανι αλλα δεν ειναι στεγασμενος .......


    Δεν θα το δουλέψεις συνέχεια προς θεού! καινούριο να έφτανες λιγότερο χρόνο θα χρειαζόσουν!!!
    Πρέπει να μείνει λίγο καιρό έξω να στεγνώσει. Οι γρετίδικες μπογιές φεύγουν πιο εύκολα όταν η εξωτερική επιφάνια του ξύλου έχει στεγνώσει. Ρίξε ένα μουσαμά από πάνω και άστο. Όταν κάνει λιακάδες κάνε καμία δουλεία, καθαρισμούς, ξυσίματα, πέρασε το με κηροζίνη λαδί μίνιο όπου έχει ξεφλουδίσει. ¶στο μερικές εβδομάδες. Το Γενάρη τα χρώματα.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  6. #26

    Προεπιλογή

    Γιατι η κηροζινη hellenrc , με τι τροπο μπορεις να βγαλεις χρωματα απο το ξυλο χωρις φωτια ,απλο ξυσιμο η καποια ουσια που φουσκωνει και βγαζει τη μπογια.;
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μπαρμπαρόσα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι η κηροζινη hellenrc , με τι τροπο μπορεις να βγαλεις χρωματα απο το ξυλο χωρις φωτια ,απλο ξυσιμο η καποια ουσια που φουσκωνει και βγαζει τη μπογια.;
    Η κηροζίνη είναι πιο ρευστή από το diesel. Και επιτυγχάνουμε καλύτερη διεισδυτικότητα.
    Εγώ προσωπικά δεν πολύ γουστάρω τα διαβρωτικά.
    Μπορείς να αφαιρέσεις τις μπογιές όμως με καυστική ποτάσα εύκολη δουλεία και να την αδρανοποιήσεις μετά με οξαλικό
    Γιατί να βγάλεις τα χρώματα που είναι στέρεα?
    Τρίβεις με τριβείο όπως οι φαναριτζήδες, να εφευρέσεις το σκαλοπάτι που έχει δημιουργηθεί από την αφαίρεση του χρώματος στο συγκεκριμένο σημείο και συντηρείς το ξύλο και το προστατεύεις.
    Τι θα κάνεις με το τρεχαντήρι? Σε ενδιαφέρει? Σου έστειλα το τηλ.
    [SIGPIC][/SIGPIC] Hellenarc
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman]Δεν θα ‘μουν άξιος ναυτικός αν δεν γνώριζα ο φτωχός πως μάχη εμπόριο πειρατεία ίδια είναι και τα τρία [/FONT][/SIZE]

  8. #28
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Σε ποια περιπτωση χρησιμοπιουμε το καθε ενα? Μετα στοκαρουμε το μπαλωμα η μονο μπογια?

  9. #29

    Προεπιλογή

    Ελα ρε στεφο τι χαμπαρια ; Καιρο εχω να μαθω νεα σου.
    Και θε να παρω ενα καικι να γυρισω τα νησια και μαζι μου θα σε παρω να ΄σαι η καπετανισα.........

  10. #30
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Χιος
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Τη μια η βαρκα με τους νοτιαδες την αλλη η σουμα ισα που ξεκλεβω λιγη ωρα να σας διαβασω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας