Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 89

Θέμα: Efthymiadis Lines (Κ. Ευθυμιάδης)

  1. #31

    Προεπιλογή

    Φίλε TSS APOLLON είσαι σίγουρος ότι το Αγκώνα είχε περιπέτεια με πυρκαγιά? Πότε? τον Σεπτέμβριο 1972 (ένα χρόνο μετά την φωτιά του Ελεάννα) ταξίδεψα μαζί του από Αγκώνα για Πάτρα (η εταιρία πλέον ως ΕΛΙΤ) με καπετάνιο τον θείο μου Τάσο Παπαγιάννη. Δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο και άν θυμάμαι καλά μετά πήγε Σιγκαπούρη ως Eastern Princess.

  2. #32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε TSS APOLLON είσαι σίγουρος ότι το Αγκώνα είχε περιπέτεια με πυρκαγιά? Πότε? τον Σεπτέμβριο 1972 (ένα χρόνο μετά την φωτιά του Ελεάννα) ταξίδεψα μαζί του από Αγκώνα για Πάτρα (η εταιρία πλέον ως ΕΛΙΤ) με καπετάνιο τον θείο μου Τάσο Παπαγιάννη. Δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο και άν θυμάμαι καλά μετά πήγε Σιγκαπούρη ως Eastern Princess.
    Νομιζω οτι ηταν μετα την φωτια στο Κνωσσος, το συμβαν εγεινε το 1973, Θυμαμαι το ειχα διαβασει στην εφημεριδα και κρατησα μαλιστα την φωτογραφια του, την οποια εχω μεχρι σημερα χωρις δυστυχως να κρατησω και το κειμενο που την συνοδευε . Στις 26 Μαρτιου του 1972 ξεκινησε Πατρα- Αγκωνα με δρομολογια δυο φορες την εβδομαδα καθε Δευτερα και Πεμπτη με σινιαλο HELIT,(θυγατρικη εταιρεια του Κ.Ευθυμιαδη) στην γραμμη εμεινε μεχρι τα τελη του 1973.και το 1974 ναυλωμενο απο την εταιρεια SA.S.co εκανε Σιγκαπουρη- Αυστραλια ,με το ονομα Eastern Princess.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 15-07-2009 στις 17:05

  3. #33

    Προεπιλογή

    Oλοι συμφωνουν οτι ο gtogias δινει μια αλλη πνοη στα ιστορικα,και οχι μονον, θεματα.Τωρα για τον ευθυμιαδη συγγενικο του προσωπο α' βαθμου μου ειχε μας ειχε πει και δειξει παρα πολλα πραγματα.Ειχε πει για φωτια κατα τη δειρκεια της μετασκευης του μελινα οτι οι φωτιες ειχαν συγκεκριμενη <τεχνοτροπια> και αλλα πολλα.Ηταν ενας πολυ λαοφιλης ανθρωπος στην κρητη οπου καθε κυριακη ειχε καποια κουμπαρια.Αλλωστε στην κρητη ειχε ιδρυσει γεωργικη σχολη και οι ιδιοι οι κρητες του ειχαν φτιαξει μαντιναδες κ.α. για να τον ευχαριστησουν.Δυστυχως ομως αυτη η προσφορα δεν αναγνωριστηκε απο πολλους και του εθεσαν παρα πολλα εμποδια στο δρομο του απο την αρχη μεχρι το τελος.

  4. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε TSS APOLLON είσαι σίγουρος ότι το Αγκώνα είχε περιπέτεια με πυρκαγιά? Πότε? τον Σεπτέμβριο 1972 (ένα χρόνο μετά την φωτιά του Ελεάννα) ταξίδεψα μαζί του από Αγκώνα για Πάτρα (η εταιρία πλέον ως ΕΛΙΤ) με καπετάνιο τον θείο μου Τάσο Παπαγιάννη. Δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο και άν θυμάμαι καλά μετά πήγε Σιγκαπούρη ως Eastern Princess.
    Το περιστατικο εγινε Παρασκευη 5 οκτωβριου 1973.

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περιστατικο εγινε Παρασκευη 5 οκτωβριου 1973.
    Τρεις φωτό του Ancona ως Eastern Princess:

    http://www.shipspotting.com/modules/...php?lid=927255
    http://www.shipspotting.com/modules/...php?lid=869340
    http://www.shipspotting.com/modules/...php?lid=869339

    Αν έχουν ξανανέβει ζητώ συγγνώμη για την επανάληψη

  6. #36

    Προεπιλογή

    Νεες αγορες...εν ετει 1972
    PHOTOS0003.jpg

    Φ/Γ-Ο/Γ Πλατων...πρωην Tunisie.

    028.jpg
    Απο το αρχειο του φιλου despo.

  7. #37

    Προεπιλογή

    To Τunisie λοιπον ονομασθηκε Πλατων μετασκευασθηκε σε φορτηγο οχηματαγωγο και εξυπηρετησε για λιγο την γραμμη Πειραιως - Κρητης.
    Το αδελφον πλοιο Oranie ονομασθηκε Σωκρατης αλλα δεν πραγματοποιησε ποτε την μετασκευη του.

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε Apollon για τα ντοκουμέντα
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.S.S. APOLLON Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Τunisie λοιπον ονομασθηκε Πλατων μετασκευασθηκε σε φορτηγο οχηματαγωγο και εξυπηρετησε για λιγο την γραμμη Πειραιως - Κρητης.
    Το αδελφον πλοιο Oranie ονομασθηκε Σωκρατης αλλα δεν πραγματοποιησε ποτε την μετασκευη του.
    Ήταν αλλιώτικα αλλά όχι και άσχημα -για εμένα- καράβια.

    Το Tunisie είχε ναυπηγηθεί το 1952 στη Γαλλία ως φορτηγό ψυγείο και εν μέρη μετέφερε και χύμα κρασί! Αγοράστηκε το 1972 και το 1978 ονομαζόταν CAPRICORN. Διαλύθηκε το 1981 στην Ισπανία.

    Το αδελφάκι Oranie -επίσης της Cia. Nav. Afrique du Nord- αγοράστηκε το 1972 και στις 31.3.78 έπιασε φωτιά στο Πέραμα και κατόπιν διαλύθηκε.

    Περισσότερα στοιχεία για αυτή την κλάσση πλοίων στην ιστοσελίδα εδώ, με αρκετές φωτογραφίες.

  10. #40

    Προεπιλογή

    Μινως και Φαιστος: 21 Αυγουστου 1965

    19650821 Minos Faistos.jpg

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας