Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 89

Θέμα: Efthymiadis Lines (Κ. Ευθυμιάδης)

  1. #51

    Προεπιλογή

    Στο θέμα της Ελεάνας είχα γράψει σχετικά, κρατώντας μια επιφύλαξη για το όνομα του πρώτου πλοίου. [το αλχάιμερ με ... καταστρέφει ...]
    http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=122512


    τα περί ανέλκυσης και δρομολόγησης [σύγκρουση με ανταγωνιστές κλπ] μου τα είχε πεί ο ίδιος ο Ευθυμιάδης . Μάλιστα και ο ίδιος είχε πάρει μέρος στις καταδύσεις.
    Είχε σπουδάσει νομικά αλλά είχε μια φοβερή έφεση στα τεχνικά θέματα και μια έμφυτη περιέργεια- απόδειξη και η ιδέα της μετατροπής των φορτηγών σε εγ/ογ : είδε ένα φ/γ από το αεροπλάνο.
    έχω κι ενα βιντεο από κάποια εξόρμηση για ψαράκι, αλλά δεν ξέρω πώς να κόψω ένα τμήμα και να το αναρτήσω.

  2. #52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν λίγο καιρό,είχα μιά συζήτηση με κάποιον μεγάλης ηλικίας εραστή της θάλασσας των πλοίων και της ιστορίας (που δυστυχώς δεν είναι μαζί μας πια),ο οποίος μ ενημέρωσε οτι το πρώτο πλοίο του Ευθυμιάδη ,ηταν ενα μικρό φέρι.
    Πιο λεπτομερώς. Μετά τον πόλεμο,ο Κώστας Ευθυμιάδης είχε αναλάβει τον καθαρισμό της περιοχής πέριξ του Μεσολογγίου απο ναυάγια.
    Ενα απ αυτά ηταν ενα Βρετανικό LCT,το 328 (Βρετανική σημαία και πλήρωμα)το οποίο φορτωμένο με 16 οχήματα και 20 Ινδούς τυφεκιοφόρους , την 5 ή την 9 Δεκ. 1944,προσπαθώντας να περάσει μέσα απο "ασφαλή"δίαυλο (είχαν προηγηθεί Βρετανικά ναρκαλιευτικά),επεσε σε νάρκη.
    Απο την εκρηξη εχασε την πλώρη του και βυθίσθηκε,με 2 μέλη του πληρώματος και 13 Ινδούς στρατιώτες νεκρούς.
    Ανελκύσθηκε το 1957 απο τον Ευθυμιάδη,ο οποίος μετά απο επισκευή-μετασκευή εφτιαξε το πρώτο του καράβι,και του οποίου του εδωσε τ ονομα της κόρης του Μελίνας.
    Επειδή μέχρι στιγμής δεν είχα-εχω την δυνατότητα,επιβεβαίωσης των παραπάνω και δεν εχω φωτό,το παραθέτω σ αυτή την ενότητα με σκοπό την διερεύνηση-επιβεβαίωση-τυχόν εμπλουτισμό απο τους πανάξιους ερευνητές του φόρουμ μας,και εάν πρέπει την μεταφορά του θέματος εκεί που πρέπει.
    Φιλε Λεοναρδε

    Φωτογραφια του Μελινα εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpos...&postcount=14Α

  3. #53

    Προεπιλογή A cornucopia of Euthymiades ships (1968)

    Μια παλεττα πλοιων του Ευθυμιαδη προ 45 ετων απο την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 14ης Δεκεμβριου 1968... Λινδος, Ελεαννα, Ληδρα, Φαιστος, Μινως, Σοφια... Λες και ηταν χθες

    A cornucopia of ships of the Euthymiades Lines from a Greek newspaper 45 years ago (December 14, 1968)... Lindos, Eleanna, Ledra, Phaistos, Minos, Sophia... Like yesterday...

    19681214 Eu0umiadhs Ellhn Nautiliakh.jpg19681214 Eu0umiadhs2 Ellhn Nautiliakh.jpg

  4. #54
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    photo 012.jpgphoto 014.jpgΔεν ξέρω αν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για το πλοίο αυτό.

  5. #55
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    _melina 001.jpgΕδώ ενα απο τα πρώτα αποκτήματα ρο Ε/Γ-Ο/Γ Μελίνα.

  6. #56
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    photo 024.jpgΤο Αρκάδι έξω απο τη Ρόδο.

  7. #57
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    PHOTO0 017despo.jpgΑς δούμε και το αυτοκόλλητο που έβαζαν στα ΙΧ.

  8. #58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    _melina 001.jpgΕδώ ενα απο τα πρώτα αποκτήματα ρο Ε/Γ-Ο/Γ Μελίνα.
    Το πορθμειο ΜΕΛΙΝΑ!!!
    Πανεμορφο σπανιο και συλλεκτικο φωτογραφικο ντοκουμεντο!!!
    Φιλε despo ευχαριστουμε!!!

  9. #59
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    PHOTO 005 despo Knossos.jpgΑς γυρίσουμε αρκετά χρόνια πίσω, οταν οι μετασκευές των πλοίων του Ευθυμιάδη έδιναν δουλειά στο Πέραμα. Εδώ το Φ/Γ Κνωσός.

  10. #60

    Προεπιλογή

    Μοναδικη φωτο απο τον γνησιο συλλεκτη εδω και πολλα χρονια despo (οχι ειδα φως και μπηκα)Εχεις αραγε φωτο του Φ/Γ ΠΛΑΤΩΝ?

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας