Σελίδα 50 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 40484950515260 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 491 έως 500 από 614

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας (Ferries of Japan)

  1. #491
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς - Χανιά
    Μηνύματα
    1.360

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nippon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν καλη η μπηχτη σου? Για καποια λαθη που εχω κανει σε καποια ποστ λογω της δυσκολιας της Ιαπωνικης γλωσσας, και το χρονο και το κοπο που τραβαω, ωστε να μπορεσω να παρουσιαζω οσο πιο σωστα τα ποστ μου, και τωρα λογω επιπεδου και ελλειψης σεβασμου σου θελεις να με μειωσεις κερδιζοντας τι?
    Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πετας μπηχτες σε ατομα που με κοπο και προσπαθεια να βελτιωσουν την θεματολογια της ιστοσελιδας και ουτε εχεις το δικαιωμα να αντιπαρατεθεις με μενα.
    Αντι να βαλω το NEW εβαλα το (ΙΙ) θεωρειται σοβαρο ατοπημα? Αν εισαι τελειος καλως εχει......
    Φιλε nippon κατ' αρχας για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν ηταν μπιχτη ! Ηταν φανερη και δεν ειχε στοχο εσενα ! Αναφερομαι γενικως ! Ο καθε ενας απο εμας εχει μεγαλη ποικιλια απο εικονες αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι δυνατο να υπαρχει ορθη πληροφοριση καλο θα ηταν να μην τις ανεβαζουμε προκαλωντας ενα χαος ερωτιματικων για τους πραγματικα ενδιαφερομεους ! Ελπιζω να εγινα κατανοητος ! Κανενας δεν ειναι τελειος !
    [B][SIZE=4][COLOR=red]H πιο γλυκια πικρα !!![/COLOR][/SIZE][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  2. #492
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε nippon, οι πηγές μου δεν είναι site. Κατά βάση είναι άνθρωποι και βιβλία, όπου κάποια απο αυτά αναφέρονται.
    Δεν διαθέτω μυστικά όπλα, ούτε μυστική γνώση. Απλά, είμαι υπέρμαχος της άποψης οτι αυτή η γνώση πρέπει να δίνεται σωστά, γιατί η διαχείριση μιας τόσο μεγάλης γκάμας πληροφοριών θέλει προσοχή.
    Τα περισσότερα ιαπωνικά site, όλοι μας τα γνωρίζουμε.
    Σημασία, λοιπόν, έχει η εγκυρότητα της πληροφόρησης, ώστε όλοι μας να μαθαίνουμε σωστά και όχι να προκαλούμε απλά εντυπώσεις.
    Οι φωτογραφίες είναι χιλιάδες, όμως απο μόνες τους δεν μπορούν να αποτυπώσουν την ορθή πληροφόρηση.
    Για το λόγο αυτό, μπαίνουν με σύνεση και όταν απαιτείται δίνονται οι απαραίτητες εξηγήσεις, χωρίς κανένας να θίγεται.
    Όπως προείπα είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε ερωτήματα, ώστε να ξεκαθαρίζουμε τις τυχόν απορίες. Δεν υπάρχουν λόγοι παρεξηγήσεων και ανταγωνισμών.
    Το κάθε μέλος αυτού του forum έχει το δικαίωμα να αξιοποιεί όποια πηγή του δίνεται και όποια του είναι αρεστή. Εσείς έχετε τα βιβλία, που ακόμα και τότε έπρεπε να μας παρουσιάσετε τον συγγραφέα και τον τίτλο του βιβλίου, και ο nippon έχει το διαδίκτυο. Στο διαδίκτυο γράφονται στα γιαπωνέζικα στο μεγαλύτερο μέρος τους ενώ τα βιβλία δύναται κάποιος να τα βρει στα αγγλικά ή σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Δεν προσβάλω την αξιοπιστία σας με τα λεγόμενά μου, απλά προσπαθώ να βάλω σε τάξη μερικά επιχειρήματα που αδίκως νοούνται ως ορθά. Στόχως της παρούσας τοποθέτησής μου ως προ το άτομο σας δεν είναι δημιουργήσω μια παρεξήγηση μεταξύ σας, ούτε και να υπερασπιστώ τον nippon και τον οποιονδήποτε nippon. Στόχος μου είναι να μην στήνουμε στον τοίχο ένα μέλος που κάνει μία προσπάθεια. Η προσπάθεια μου αφορά την ύπαρξη δικαιοσύνης στο περιεχόμενο του θέματος και στο forum, της οποίας η απουσία τείνει να λάβει τρομακτικές διαστάσεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε nippon κατ' αρχας για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν ηταν μπιχτη ! Ηταν φανερη και δεν ειχε στοχο εσενα ! Αναφερομαι γενικως ! Ο καθε ενας απο εμας εχει μεγαλη ποικιλια απο εικονες αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι δυνατο να υπαρχει ορθη πληροφοριση καλο θα ηταν να μην τις ανεβαζουμε προκαλωντας ενα χαος ερωτιματικων για τους πραγματικα ενδιαφερομεους ! Ελπιζω να εγινα κατανοητος ! Κανενας δεν ειναι τελειος !
    Μανώλη, γνωρίζομαστε αρκετά καλά. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο και να ψεύδεσαι παράλληλα. Προφανώς η μπιχτή αφορούσε τον nippon καθώς είναι ο μοναδικός μαζί με τον samurai που μας ενημερώνουν για τις εξελίξεις στην ¶πω Ανατολή. Προσωπικά έχω ενημερωθεί και από τους δύο. Παράλληλα αν αντρέξεις στις προηγούμενες σελίδες πουθενά, μα πουθενά όμως δεν είδα να δημιουργείται κάποια χάος. Είμαι φανατικός αναγνώστης του παρόντος topic και ποτέ δεν χάθηκα και δεν μου δημιουργήθηκαν ερωτηματικά, κάθε άλλο μάλιστα. Τέλος γράφεις ότι κανείς δεν είναι τέλειος. Ορθώς το γράφεις και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αφού λοιπόν κανένας δεν είναι τέλειος άρα κανένας δεν είναι σε θέση να κρίνει τον άλλο. Η ορθότητα των λεγομένω του καθενός μπορεί να κριθεί από τα αντικειμενικά γεγονότα και από την επιθυμία του εκάστοτε μέλους να ενημερωθεί περαιτέρω στο συγκεκριμένο θέμα.

    Συγνώμη για την μεγάλη τοποθέτησή μου... Δεν έχω να χωρίσω τίποτα και με κανέναν σας.

  3. #493
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς - Χανιά
    Μηνύματα
    1.360

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο και να ψεύδεσαι παράλληλα. Προφανώς η μπιχτή αφορούσε τον nippon καθώς είναι ο μοναδικός μαζί με τον samurai που μας ενημερώνουν για τις εξελίξεις στην ¶πω Ανατολή. Προσωπικά έχω ενημερωθεί και από τους δύο. Παράλληλα αν αντρέξεις στις προηγούμενες σελίδες πουθενά, μα πουθενά όμως δεν είδα να δημιουργείται κάποια χάος. Είμαι φανατικός αναγνώστης του παρόντος topic και ποτέ δεν χάθηκα και δεν μου δημιουργήθηκαν ερωτηματικά, κάθε άλλο μάλιστα. Τέλος γράφεις ότι κανείς δεν είναι τέλειος. Ορθώς το γράφεις και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αφού λοιπόν κανένας δεν είναι τέλειος άρα κανένας δεν είναι σε θέση να κρίνει τον άλλο.
    Θανο, σιγουρα κανενας δεν ειναι σε θεση να κρινει γι αυτο και οπως προανεφερα απευθυνομαι γενικως ! Λεω την αποψη μου...τι θεωρω εγω σωστο..Τωρα το πως εκλαμβανεται απο τους αποδεκτες...ο καθενας μπορει να του δωσει αλλη σημασια !Δεν ψευδομαι ! Το χαος στο οποιο αναφερομαι και το οποιο δεν εχει δημιουργηθει που σωστα λες δεν ειναι απαραιτητο οτι θα παρει χωρα εντος του θεματος γιατι πολυ απλα αν ενα μελος ανεβασει φωτογραφιες ενος πλοιου (ή πλοιων) χωρις να αναφερονται εστω και επιγραμματικα λιγα λογια για την ιστορια του(ς) στον αναγνωστη θα γεννηθουν αρκετες αποριες οπως ευλογο ειναι !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis m. : 26-11-2010 στις 17:12
    [B][SIZE=4][COLOR=red]H πιο γλυκια πικρα !!![/COLOR][/SIZE][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #494
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Α, μάλιστα. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε appia, πράγματι τα δυο αυτά βαπόρια κατασκευάστηκαν, προκειμένου να καλύψουν το λάθος που έκανε η εταιρεία όταν κατασκεύασε τα δυο πρώτα πλοία το 1996 και 1997. Στα πρώτα, έδωσε έμφαση περισσότερο στους επιβάτες και λιγότερο στο γκαράζ. Όμως, η γραμμή στην οποία δρομολογήθηκαν απέδωσε λίγα, διότι δεν είχε μεγάλη επιβατική κίνηση, σε αντίθεση με την υψηλή μεταφορική κίνηση. Έτσι, σύντομα τα δυο πρώτα βαπόρια έμπαιναν μέσα, με αποτέλεσμα να παροπλιστούν το 2000 και να τεθούν προς πώληση.
    Τα δυο νέα πλοία που κατασκευάστηκαν (2001), είχαν πρωτόκολλο μόλις για 150 επιβάτες, και γκαράζ άνω των 2000 γραμμικών μέτρων προκειμένου να καλύψουν τις αυξημένες ανάγκες της γραμμής. Γι' αυτό και έχουν αυτή την μορφή. Όπως, παρατηρούμε λάθη κάνουν και οι Ιάπωνες!

  5. #495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε nippon, οι πηγές μου δεν είναι site. Κατά βάση είναι άνθρωποι και βιβλία, όπου κάποια απο αυτά αναφέρονται.
    Δεν διαθέτω μυστικά όπλα, ούτε μυστική γνώση. Απλά, είμαι υπέρμαχος της άποψης οτι αυτή η γνώση πρέπει να δίνεται σωστά, γιατί η διαχείριση μιας τόσο μεγάλης γκάμας πληροφοριών θέλει προσοχή.
    Τα περισσότερα ιαπωνικά site, όλοι μας τα γνωρίζουμε.
    Σημασία, λοιπόν, έχει η εγκυρότητα της πληροφόρησης, ώστε όλοι μας να μαθαίνουμε σωστά και όχι να προκαλούμε απλά εντυπώσεις.
    Οι φωτογραφίες είναι χιλιάδες, όμως απο μόνες τους δεν μπορούν να αποτυπώσουν την ορθή πληροφόρηση.
    Για το λόγο αυτό, μπαίνουν με σύνεση και όταν απαιτείται δίνονται οι απαραίτητες εξηγήσεις, χωρίς κανένας να θίγεται.
    Όπως προείπα είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε ερωτήματα, ώστε να ξεκαθαρίζουμε τις τυχόν απορίες. Δεν υπάρχουν λόγοι παρεξηγήσεων και ανταγωνισμών.
    Κυριε SAMURAI σας εκανα μια απλη ερωτηση....
    Και αυτη ειναι η απαντηση σου??
    Αντι να μου απαντησετε ευθεως προτιμησατε να μου δωσετε ολο αυτο κατεβατο.....
    Υπονοεις οτι εχω χασει το μετρο??
    Οτι δεν χρησιμοποιησα με συνεση τις πληροφοριες??
    Υπονοεις οτι προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις στην κοινοτητα του Ναυτιλια?? Και ξερετε παρα πολυ καλα οτι ποτε δεν το επιδιωξα, ουτε καν και τα ευσημα.
    Πες μου στα ισα ποσα λαθη εχω κανει εδω στο συγκεκριμενο threat και να δημιουργησω προβλημα στους συμφορουμιτες?? Αυτο να μου το πειτε ευθεως...Βεβαιως δεν ντραπηκα να δηλωσω δημοσια οτι εχω κανει λαθη.
    Ποιος προσπαθησε χωρις προσωπικο οφελος να αναβαθμισει το συγκεκριμενο threat και να φερει τους ενδιαφερομενους σε επαφη με την μαγεια των Ιαπωνικων βαποριων??
    Δεν σε εχω δει να συμμετεχεις ενεργα εδω, μονο οτι με ακολουθεις.....
    Η βοηθεια σου παντα ηταν καλοδεχουμενη στο πνευμα της καραβολατρικης ιδεας και στην αγαπη για τα βαπορια, αλλα οι διορθωσεις σου δεν ηταν εκ του φιλικου αλλα εκ του εξυπνου...
    Ειναι αυτονοητο, οτι αν δεν ποσταρω δεν ποσταρεις....
    Οσο για την ερωτηση μου που σας εκανα κυριε...Οι περισσοτερες φωτος που εχεις ποσταρει εδω μεσα, εσυ κι εγω γνωριζουμε πολυ καλα οτι ειναι απο πολυ γνωστες ιστοσελιδες. Ετσι δεν ειναι, εδω μιλαμε στα ισα..!
    Με ενοχλησε η σταση σου γιατι δεν σεβαστηκες το κοπο μου και την προσπαθεια να συνισφερω στην κοινοτητα, αφου ειναι γνωστο οτι γνωριζεις πολυ καλα τις δυσκολιες μιας τετοιας ερευνας, και μαλιστα σε μια δυσκολη γλωσσα.
    Η απαντηση σου εδω οχι μονο εδειξε το "ποιον" σου αλλα και την ελλειψη κατανοησης προς εμε....κατι που το προσεξαν ολοι οι συμφορουμιτες του συγκεκριμενου threat....
    Η απλη ερωτηση μου προς σε εσας επισης κατεδειξε οτι ο σκοπος σου ειναι να μην φανερωνεις τις πηγες σου για προσωπικο οφελος, το οποιο ειναι καθαρα δικο σου προβλημα...
    Με μια απλη ερωτηση πολλα μπορεις να μαθεις, αλλα εσυ υπεπεσες....Δεν χρειαζονταν ο "μανδυας".....

  6. #496

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε nippon κατ' αρχας για να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν ηταν μπιχτη ! Ηταν φανερη και δεν ειχε στοχο εσενα ! Αναφερομαι γενικως ! Ο καθε ενας απο εμας εχει μεγαλη ποικιλια απο εικονες αλλα απο την στιγμη που δεν ειναι δυνατο να υπαρχει ορθη πληροφοριση καλο θα ηταν να μην τις ανεβαζουμε προκαλωντας ενα χαος ερωτιματικων για τους πραγματικα ενδιαφερομεους ! Ελπιζω να εγινα κατανοητος ! Κανενας δεν ειναι τελειος !
    Αυτη ειναι η απαντηση σου?
    Ποιον νομιζεις οτι κοροιδευεις? Εμενα, το εαυτο σου, τους συμφορουμιτες??
    Ξερεις παρα πολυ καλα οτι η μπηχτη σου απευθυνοταν καθαρα σε μενα μονο που την εκανες καμουφλαρισμενη! Ποιος αλλος εχει υπεπεσει σε λαθη εκτος απο μενα εδω στο threat?? Μια μπηχτη μπορεις με πολλους τροπους να την ριξεις και μαλιστα καμουφλαρισμενη και να απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο προσωπο...Εσυ θα μου την ελεγες στα ισα φατσα με φατσα?? Οχι βεβαια...
    Η απαντηση σου φανερωσε ποιος ηταν ο σκοπος σου....
    Ο συμφορουμιτης μας Thanasis89 ειπε το αυτονοητο....
    Και γιατι η συγκεκριμενη απαντηση σου μοιαζει πολυ με το SAMURAI?
    Φιλαρακια ειστε και απαντατε με το ιδιο τροπο? Πως γινεται τοτε να απαντατε οι δυο σας με διαφορα 20 λεπτων??
    Να μιλησουμε εδω στα ισα....ποσα λαθη εχω κανει εδω?? Δηλ ο καθε συμφορουμιτης που κανει λαθος που ειναι βεβαια καθαρα ανθρωπινο πρεπει να το παιρνετε παραμαζωμα??
    Αν γνωριζεις περισσοτερα για Ιαπωνεζικα βαπορια, ελα να τις μοιραστεις με εμας τους "ασχετους"....
    Εισαι γνωστος για τις μπηχτες σου εδω μεσα..!
    Προτιμω να μιλω στα ισα και δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω μαζι σου οταν θεωρεις με μια απλη λεξη "γενικως" δεν θα το παρουμε χαμπαρι...

  7. #497
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Ψυχραιμία παιδιά, εδώ περνάμε την ώρα μας με αυτά που αγαπάμε & μας ενδιαφέρουν, δίνουμε & λαμβάνουμε γνώσεις, έχουμε απορίες, μαθαίνουμε και διορθώνουμε τυχόν λανθασμένες πληροφορίες, δεν ανεβάζουμε την πίεση ο ένας του άλλου, είναι ανώφελο να υπάρχει αντιπαράθεση.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  8. #498
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Θα παρακαλέσω οι αντιπαραθέσεις να σταματήσουν εδώ και να συνεχιστεί η ροή του θέματος χωρίς καμιά περαιτέρω επεξήγηση εκατέρωθεν. Όποιος από τους εμπλεκομένους το κρίνει απαραίτητο, αυτό να γίνει με ΠΜ. Ευχαριστώ για την κατανόηση όλων.

  9. #499

    Προεπιλογή

    Tα καινούρια Rainbow bell και love φαίνοντα εξαιρετικά πλοία.Τι ταχύτητα έχουν;

  10. #500
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή NEW RAINBOW BELL & LOVE

    Ταξιδεύουν με υπηρεσιακή ταχύτητα 24,9 κόμβων, ενω στα δοκιμαστικά έβγαλαν 28 κόμβους

Σελίδα 50 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 40484950515260 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας