Σελίδα 56 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 6465455565758 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 551 έως 560 από 614

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας (Ferries of Japan)

  1. #551
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο βαπόρι αλλα για την Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές γραμμές που μπορεί να απόσβεση μια τέτοια επένδυση για ένα τέτοιο πλοίο. Πιστεύω ότι για ακτοπλοΐα χρειάζονται πλοία μεγέθους σαν το Rigel VII. Ξαφνικά γέμισε η ακτοπλοΐα με υπερμεγέθη πλοία! Αυτα τα 200μέτρα είναι πολύ μεγάλα για εμάς. Μονο για Κρήτη που έχει νταλίκες και εκεί πάλι βλέπεις το χειμώνα να μη γεμίζουν! Χίο - Μυτιλήνη και δεν γεμίζει ο Διαγόρας!
    Παν μέτρον άριστον!
    Μην ξεχνάς ότι είναι του 2003 οπότε τίποτα δεν αποκλείεται στο μέλλον.Εδώ το ΚΙΤΑΚΑΜΙ του 89 μας γλύτωσε στο παρά τρίχα κ πήγε γιά σκραπ.
    Γιά τον Διαγόρα μην το λες,υπάρχει θέμα.Ευτυχώς δεν θα ειναι το καλοκαίρι στην γραμμή.Άσε, το ξέρω από πρώτο χέρι.

  2. #552
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Δεν διαφωνώ ότι είναι μια αξιόλογη μονάδα και μακάρι να μπορούσε να ερχόταν και αυτό και το KITAKAMI στη χώρα μας. Απλώς για μένα μου φαίνονται πολύ μεγάλα πλοία για το Αιγαίο. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι εκμεταλλεύσιμο όλο το χρόνο ένα τέτοιο πλοίο στην Ελλάδα.
    Παρατήρησα την δεκαετία του 2000 την γιγαντοποιηση της ακτοπλοΐας! Εκεί που το Θεόφιλος φαινόταν μεγάλο πλοίο για Χίο - Μυτιλήνη βρέθηκε να εξυπηρετήτε η γραμμή με Αριάδνη και Ρόδος και να γκρινιάζουμε τώρα που μπήκε ο Διαγόρας! Δεν γίνεται μια γραμμή με 50 φορτηγά και 300 επιβάτες Μ. Ο. να θέλει τέτοιου μεγέθους πλοίο.
    Δρομολογήθηκε το AQUA BLUE από Θεσσαλονίκη Κυκλάδες Κρήτη και γκρίνιαζαν ότι είναι μικρό και θέλουμε το Galaxy! Για μια γραμμή που αποδείχθηκε ότι ούτε το καλοκαίρι δεν σηκώνει πλοίο!
    Πιστεύω ότι πλοία μεγέθους Δηλους και Rigel VII, είναι πλοία που θα μπορούμε να τα βλέπουμε σε πολλές γραμμές και όλο το χρόνο! Με τους επιβάτες ευτυχισμένους και τους πλοιοκτήτες με θετικό πρόσημο στα λογιστικά τους!

    Υ. Γ. Ξέφυγα από το θέμα, απλώς ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτή τη γιγαντοποιηση που βλέπω τα τελευταία χρόνια.

  3. #553
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..........
    Δρομολογήθηκε το AQUA BLUE από Θεσσαλονίκη Κυκλάδες Κρήτη και γκρίνιαζαν ότι είναι μικρό και θέλουμε το Galaxy! Για μια γραμμή που αποδείχθηκε ότι ούτε το καλοκαίρι δεν σηκώνει πλοίο!
    ....................................
    Υ. Γ. Ξέφυγα από το θέμα, απλώς ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτή τη γιγαντοποιηση που βλέπω τα τελευταία χρόνια.
    Θα ξεφύγω κι εγώ λίγο από το θέμα, αλλά κάποια πράγματα γι'αυτό που διάβασα και το έχω σε παράθεση θα τα πω!

    ANCD Δε ξέρω με τι γνώμονα το λες αυτό και δε με απασχολεί.
    Ούτε και γνωρίζω την ηλικία σου για να ξέρω αν έχεις ή είχες εικόνα από το παρελθόν όταν τη γραμμή την είχαν η Μινωικές γραμμές!
    Τόσο κόσμο που είχε τότε ούτε καν στη φαντασία σου! Πρωτόκολλο σε όλα τα θερινά δρομολόγια και με μάξιμουμ 4-5 νησιά μέχρι τη Κρήτη και με χρόνο ταξιδιού κάπου τις 20+ ώρες με 17+ κόμβους.
    Δεν ισχύει ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΟΛΎΤΩΣ από τα γραφόμενά σου γιατί εγώ έχω εντελώς άλλη ενημέρωση για το εν λόγω δρομολόγιο με το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ.
    Σε ενημερώνω λοιπόν, ότι το πλοίο με σχεδόν καθόλου διαφήμιση, πήγε καλά παρ'όλο που το θάψανε πολλοί [κι εγώ μέσα σε αυτή τη μάζα] και με μάξιμουμ χωρητικότητα τις 25 νταλίκες περίπου, κάπου στα 20 φορτηγά σε κάθε δρομολόγιο τα έπαιρνε.
    Χώρια τα ασυνόδευτα και μη οχήματα και μοτοσυκλέτες και με μέσο όρο τους 350 επιβάτες.
    Θα μου πεις "να'ναι καλά η επιδότηση". Παλιά δεν υπήρχε επιδότηση!
    ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ ΤΗΝ ΚΑΤΆΝΤΗΣΑΝ ΆΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΉ.
    ΤΕΡΆΣΤΙΟ ΜΕΙΟΝΈΚΤΗΜΑ και ΜΈΓΑ ΛΆΘΟΣ της SEAJETS τα 8-9 λιμάνια με αποτέλεσμα τις 25+ ώρες το σύνολο του ταξιδιού!

  4. #554

    Προεπιλογή

    Άκη επειδή φέρνεις συχνά ως παράδειγμα την εποχή των Μινωικών, μην ξεχνάς ότι σε σχέση με πριν 20 χρόνια έχουν αλλάξει πάρα πολλά. Πέρα από τις λοιπές αλλαγές (πχ ανταγωνισμός με αεροπορικές, άλλα εισοδήματα , αλλοι προορισμοί , ραγδαία ανάπτυξη παραθαλάσσιων προορισμών ηπειρωτικής Ελλάδας και γενικά αλλαγή του τουριστικού χάρτη κτλ) έχει αλλάξει και η νοοτροπία του κόσμου. Πλέον ένα ταξίδι των 5 ωρών η μάζα το θεωρεί ''υπερατλαντικό''. Πλέον η μάζα θέλει άλλες ανέσεις.
    Πχ
    Κάποτε (δεν σε πάω πολύ παλιά - μια 25ετια) για Ικαρία κάναμε από 8 έως 12 ώρες κατα μέσο όρο με Σάμαινα , Ίκαρος κτλ και αργότερα με Golden Vergina κτλ. Μηδενικές παροχές, κόσμος σε καταστρώματα ο ενας πανω στον άλλον, όλοι έξω για να χαζεύουν το ταξίδι , έλλειψη καθαριότητας συνήθως στα πλοία, κυρίως οι εκ καταγωγής ταξίδευαν , άλλες χωρητικότητες, αλλα θέλω κτλ..
    Πλέον που υπάρχει τουρισμός και το ταξίδι διαρκεί 6-7 ώρες σε πολυτελέστατο πλοίο με καθαριότητα , wifi , ανέσεις κτλ βλέπεις την μάζα κλεισμένη στα αεροπορικά να μην την νοιάζει το ταξίδι και απλά να περιμένει να φτάσει. Συν πόσοι που δεν παίζει να κανουν 6 ώρες για να έρθουν .
    Ο κόσμος αλλάζει και δεν μπορούμε να βάζουμε συγκρίσεις με πριν 20 και 30 χρόνια.
    Ακόμα και τα πλοία των μινωικών που λες τότε ο κόσμος τα θεωρούσε πλωτά παλάτια. Τώρα τα αντίστοιχα νέα τα θεωρεί απλά μεταφορικά μέσα. Δεν ξέρω αν ''πιάνεις'' αυτό που λέω .

  5. #555
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............................................Δεν ξέρω αν ''πιάνεις'' αυτό που λέω .
    Μέσα είμαι...Όλα τα πιάνω....
    Όπως το είπες, απλά δεν ήθελα να γράψω σεντόνι. Έχουν αλλάξει οι καιροί.....

  6. #556
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 192325 ΥΑΜΑΤΟ
    Σε μιά κίνηση έκπληξη, η Stena αγόρασε από την Ηankyu αυτόν τον βάπορα (ναυπήγησης 2003, 2350 lm, 23.5 kn) γιά την ευρωπαϊκή αγορά.
    Stena-Nova.png Σύμφωνα με διάφορα sites το βαπόρι θα μετασκευαστεί κ θα προσαρμοστεί στα ευρωπαϊκά δεδομένα μάλλον στην Ελλάδα,όπως βλέπουμε στην παραπάνω καλλιτεχνική απεικόνιση.Αρχικά θα μερονομαστεί σε STENA NOVA κ θα είναι έτοιμο προς ναύλωση το 1ο 3 μηνο του 2020.
    Προσωπική εκτίμηση γιά την αγορά του πλοίου,πέρα από τις δυνατότητες καί την ηλικία του,πρέπει να έπαιξε ρόλο ότι έχει μηχανές Wartsila κ όχι παλιά μοντέλα Pielstick ( εξ ου κ το ντουμάνι ) τα οποία εξακολουθούν να βάζουν στην Ιαπωνία ακόμα κ σε νεότευκτα.
    Μακάρι να το...τσιμπήσει κανένας δικός μας.

  7. #557
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή FERRY BIZAN - Tokushima

    Πολιτισμός!!! Και το Bizan βαπόραρος



    ΜΦΧ

  8. #558
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Blitz-X Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολιτισμός!!! Και το Bizan βαπόραρος



    ΜΦΧ
    Eίναι όπως Ελλάδα.

  9. #559
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίναι όπως Ελλάδα.
    Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στα ταξίδια μου στην Ιαπωνία και το είδα και στο βίντεο είναι οι καβοδετες! 5 στην πλώρη, 5 στην μέση και 5 στη πρύμνη! Και οι 15 με κράνος, γάντια και την κλασική φυστικη φόρμα τους! Και οι 15 καβοδετες να τραβούν τον καβο! Βάζουν τον καβο και απομακρύνονται.
    Επισης, κανενα ίχνος επιβάτη, περαστικού, ψαρα ή άσχετου αυτοκινητου.

    I LOVE ΕΛΛΑΔΑ!

  10. #560
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση στα ταξίδια μου στην Ιαπωνία και το είδα και στο βίντεο είναι οι καβοδετες! 5 στην πλώρη, 5 στην μέση και 5 στη πρύμνη! Και οι 15 με κράνος, γάντια και την κλασική φυστικη φόρμα τους! Και οι 15 καβοδετες να τραβούν τον καβο! Βάζουν τον καβο και απομακρύνονται.
    Επισης, κανενα ίχνος επιβάτη, περαστικού, ψαρα ή άσχετου αυτοκινητου.

    I LOVE ΕΛΛΑΔΑ!
    Σε νυχτερινό ταξίδι οι επιβάτες μετά τις 10 πάνε στις καμπίνες ή παρακολουθούν κανένα κοντσέρτο! Ενδεικτικό της άλλης κουλτούρας αυτού του λαού.
    Το βαπόρι είναι ro/pax 266 επιβάτες,οπότε οι μη έχοντες όχημα μπορεί να περίμεναν στη γραμμή... γιά αποβίβαση.
    Ιαπωνία κ Ευρώπη εκτός από Μεσόγειο τα λιμάνια είναι αποστειρωμένα γιά τους άσχετους οπότε καραβολατρικά ψηφίζω δαγκωτό ΕΛΛΑΔΑ αλλά όταν από λιμενικές υποδομές είμαστε πίσω κ από το Μαρόκο με πιάνει θλίψη...

    Το FERRY BIZAN ( Saiki 2016 ) διαφέρει από τα προϊόντα της Μitsubishi σε σουλούπι,προσβάσεις στα γκαράζ κ προπαντός είναι μονοπρόπελο όπως αρκετά καινούργια ιαπωνικά ΕΓ/ΟΓ. Να δούμε τι "παραθυράκι" θα βρούνε οι δικοί μας όταν έλθει η ώρα να τα φέρουν στην χώρα μας.

Σελίδα 56 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 6465455565758 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας