Σελίδα 45 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 35434445464755 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 441 έως 450 από 614

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας (Ferries of Japan)

  1. #441
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Απλά πανέμορφο το FERRY SUOU

  2. #442
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Τρελενομαι....!!!!
    Ειναι πολυ μπροστα αυτοι οι Γιαπωνεζοι....!!!

    Παρτε μια γευση απο το τελευταιο NEW ISHIKARI, του οποιου ο κυριος αξονας εμπνευσης στη διακοσμηση ειναι τα Κυκλαδονησια μας...!!!

    Με κυρια χαρακτηριστικασ το εστιατοριο Σαντορινη και τον χωρο παραστασεων-πιανο μπαρ, Μυκονος...!!!

    Ε τι αλλα να πεις...
    Ευγε, να ειναι γεροι και να ομορφαινουν τις θαλασσες...!!!

    http://www.taiheiyo-ferry.co.jp/40th...n/newship.html
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  3. #443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nippon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σενα ΒΕΝ ΒRUCE!!
    Συνημμένο Αρχείο 115174
    Συνημμένο Αρχείο 115175
    Συνημμένο Αρχείο 115176
    (www3.ezbbs.net/cgi/bbs?id=zua10101&dd=07&p=40)
    Για εμενα το πιο ασυληπτο ιαπωνικο φερυ.Ευχαριστω πολυ!

  4. #444
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    855

    Προεπιλογή

    Ας μου επιτραπεί μια προσωπική εκτίμηση...να συγχαρώ και να ευχαριστήσω δημόσια τον nippon για το αστείρευτο και άκρως ενδιαφέρον υλικό που κάθε φορά μας παραθέτει.
    Αυτό που διακρίνω - προσωπική γνώμη - και είναι αξιοσημείωτο , είναι ότι το υλικό αυτό δίνεται απλόχερα και με μεράκι έπειτα από αρκετές ώρες ανίχνευσης , μετάφρασης , αξιολόγησης.
    Θεωρώ ότι ο κόσμος της Ιαπωνίας (σε κάθε τομέα) απέχει κατά πολύ ακόμα και στα όνειρά μας...προσωπικά ζηλεύω με όσα βλέπω από τις σελίδες αυτές και υποκλίνομαι στην ναυτική νοοτροπία του λαού αυτού.
    Nippon ένα μεγάλο ευχαριστώ που με/μας ταξιδεύεις στο μέλλον του μέλλοντος !

  5. #445

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από proussos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μου επιτραπεί μια προσωπική εκτίμηση...να συγχαρώ και να ευχαριστήσω δημόσια τον nippon για το αστείρευτο και άκρως ενδιαφέρον υλικό που κάθε φορά μας παραθέτει.
    Αυτό που διακρίνω - προσωπική γνώμη - και είναι αξιοσημείωτο , είναι ότι το υλικό αυτό δίνεται απλόχερα και με μεράκι έπειτα από αρκετές ώρες ανίχνευσης , μετάφρασης , αξιολόγησης.
    Θεωρώ ότι ο κόσμος της Ιαπωνίας (σε κάθε τομέα) απέχει κατά πολύ ακόμα και στα όνειρά μας...προσωπικά ζηλεύω με όσα βλέπω από τις σελίδες αυτές και υποκλίνομαι στην ναυτική νοοτροπία του λαού αυτού.
    Nippon ένα μεγάλο ευχαριστώ που με/μας ταξιδεύεις στο μέλλον του μέλλοντος !
    Ενα μεγαλο ευχαριστω για τα καλα σου λογια Proussos. Και θα συμφωνησω μαζι σου! Οι Ιαπωνες ακομα και στην λαιλαπα του future design συνεχιζουν να παρουσιαζουν εξοχα δειγματα ναυπηγικης τεχνης.
    Χαρη σαυτους μπορουμε να ονειρευομαστε και να απολαμβανουμε τα βαπορια τους...
    Και ανταποδιδω με μερικες υπεροχες φωτος!!...

    Το SUNFLOWER COBALT
    cobalt.jpg
    και το SUNFLOER IVORY
    1186919459_1.jpg

    To YAMATO
    yamato.jpg

    Και το εκπληκτικο SUZURAN που κατα εμε ειναι ενα απο τα ομορφοτερα σκαρια που σχεδιαζαν ποτε οι Ιαπωνες! Δυναμικη σχεδιαση και αρμονικες γραμμες...εξαλλου η SHIN NIHONKAI ειναι πρωτοποριακη στο ship design. Eιναι η πρωτη που εφαρμοζε την κλειστη πλωρη σε παλαιοτερα πλοια της, κατι που εφαρμοστηκε απο την δεκαετια του '90 σε κοντινεραδικα και η πρωτη που εβαλε AZIMOUTH προπελες σε φερρυ (AKASHIA/HAMANASU)1286723.jpg
    Kι εδω μια εκπληκτικη λεπτομερεια που πραγματικα ταιριαζει με τις αρμονικες γραμμες του, η κυρτη τσιμινιερα!
    1286731.jpg
    (rara.jp/advectionfog/)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nippon : 14-11-2010 στις 00:12

  6. #446
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή ΔΙΟΡΘΩΣΗ

    Μια μικρή διόρθωση ακόμη για την αποκατάσταση της αλήθειας.
    Επάνω δεν είναι το YAMATO, αλλά το αδελφό TSUKUSHI της Hankyu Ferry.

    Στο θέμα της πρόωσης που εφάρμοσε η Shin Nihonkai Ferry, να πούμε οτι είναι η πρώτη εταιρεία στον κόσμο που εφάρμοσε το CRP-POD Propulsion, χρησιμοποιώντας το Azipod και όχι το Azimouth.
    Για την ακρίβεια η πρόωση των AKASHIA & HAMANASU περιλαμβάνει
    1ΧΑΒΒ Azipod + 1XCPP (Hybrid CRP Pod Propulsion)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samurai : 15-11-2010 στις 11:31

  7. #447

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samurai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή διόρθωση ακόμη για την αποκατάσταση της αλήθειας.
    Επάνω δεν είναι το YAMATO, αλλά το αδελφό TSUKUSHI της Hankyu Ferry.

    Στο θέμα της πρόωσης που εφάρμοσε η Shin Nihonkai Ferry, να πούμε οτι είναι η πρώτη εταιρεία στον κόσμο που εφάρμοσε το CRP-POD Propulsion, χρησιμοποιώντας το Azipod και όχι το Azimouth (Αζιμούθιο)!
    Για την ακρίβεια η πρόωση των AKASHIA & HAMANASU περιλαμβάνει
    1ΧΑΒΒ Azipod + 1XCPP (Hybrid CRP Pod Propulsion)
    Αzipod Αzimuth, ευλογο να μπερδευτω!
    Πως ξερεις οτι ειναι το TSUKUSHI αντι του ΥΑΜΑΤΟ?
    Εχω εσενα να με διορθωνεις καθε φορα....
    Ριξε ομως και τιποτα φωτος εδω...

  8. #448
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Βορειοανατολικό Αιγαίο
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Υπαρχει διαφορα μεταξυ Azipod και Azimuth...???
    "..Ἀπάνωθέ μου σκούπισε τὴ θάλασσα ποὺ στάζω καὶ μάθε με νὰ περπατῶ πάνω στὴ γῆ σωστά.."
    Ν. Καββαδίας

  9. #449
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή ΔΙΟΡΘΩΣΗ

    Φίλε nippon, επίτρεψέ μου να σου πω οτι δεν σε διορθώνω για να το παίξω έξυπνος, αλλά για να διαβάζουμε μέσα απο το forum την αλήθεια.
    Είμαι σιγουρος οτι δεν έχουμε την ίδια ηλικία και πείρα. Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια με τα γιαπωνέζικα, έχω πάρα πολλούς φίλους στην Ιαπωνία και φυσικά χιλιάδες φώτο και πολλά βιβλία, οπότε γνωρίζω και τα ονόματα στα γιαπωνέζικα. Αν λοιπόν το βαπόρι που ποστάρισες ήταν το Yamato, θα έγραφε αυτό που βάζω στη φώτο. :-D
    15587.jpg

    Εγω πάντως είμαι πάντα διαθέσιμος σε απορίες ή ερωτήσεις και χαίρομαι να συζητάω για τέτοια θέματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samurai : 14-11-2010 στις 17:56

  10. #450
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    310

    Προεπιλογή TSUKUSHI

    Αυτό που ποστάρισες ήταν το αδελφάκι του, όπως
    DSC_4735.jpg
    Μπορεί η φώτο που έβαλες να σώθηκε απο κάποιο site ως YAMATO. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει οτι είναι.
    Όλοι μας είμαστε εδω για να μαθαίνουμε ο ενας απο τον άλλο. Αυτό δεν είναι κακό.

Σελίδα 45 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 35434445464755 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας