Σελίδα 57 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 561 έως 570 από 614

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας (Ferries of Japan)

  1. #561
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ενα πολύ ωραίο βίντεο από το ταξίδι ενός Ιάπωνα Vlogger με το Sunflower Sapporo.



  2. #562
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ενα πολύ ωραίο βίντεο από το ταξίδι ενός Ιάπωνα Vlogger με το Hankyu Ferry Yamato.


  3. #563
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα πολύ ωραίο βίντεο από το ταξίδι ενός Ιάπωνα Vlogger με το Sunflower Sapporo.


    Φίλε joyrider ό,τι σε είχα στο μυαλό μου με αφορμή το Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ.
    Εάν ταξιδέψει Ιάπωνας στην Ελλάδα με πλοίο κ εχω δει στο ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ,που να ήξεραν οι άνθρωποι ότι αυτό ήταν δικό τους,θα λέει τι καφρίλα είναι εδώ.Είναι έτη φωτός μπροστά κ από πολλούς Ευρωπαίους.Διαφορά ιδιοσυγκρασίας αυτού του λαού στον οποίο κυριαρχεί η πειθαρχία μέχρις υπερβολής.
    Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότερες παροχές στην καμπίνα,στην Ελλάδα κ όχι μόνο θα είχαν "απαλλοτριωθεί" από τους επιβάτες.
    Αφού είχαν ντερλικώσει καλά καλά στο πρωινό,το μεσημεριανό πολύ φτωχό.
    Με το SUNFLOWER SAPPORO το οποίο σαν σουλούπι μας τα χαλάει, η εταιρεία άφησε την Αγία Μitsubishi γιά το JMU Marine.Σε μεγάλες ναυτικές χώρες συνήθως οι μεγάλες εταιρείες είναι πελάτες ενός ναυτπηγείου στο οποίο μπορεί να είναι κ μέτοχοι ή το αντίθετο.

  4. #564
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα πολύ ωραίο βίντεο από το ταξίδι ενός Ιάπωνα Vlogger με το Hankyu Ferry Yamato.

    Λίγο πιό δεύτερη εταιρεία η Ηankyu Ferry αλλά το ΥΑΜΑΤΟ...γαμάτο,πολύ βαπόρι! Κ οι επιγραφές όπως πάντα με ελάχιστες εξαιρέσεις είναι στα γιαπωνέζικα.Βγάλτε τα στραβά σας οι ξένοι κ μάθετε να διαβάζετε! Από μιά μεριά,καλά κάνουν οι άνθρωποι! Όχι σαν εμάς τους ξενομανείς...
    Το βαπόρι αντικατέστησε το ομώνυμό του το οποίο το αγόρασε η Stena,το έβγαλε Stena Nova κ το προορίζει γιά την Ευρώπη.Έχει λεχθεί ότι θα μετασκευαστεί στην Ελλάδα.
    Φίλε σε ευχαριστούμε πολύ γιά τα καλούδια που ανέβασες!

  5. #565
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Πλέον Βίκτωρα η τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα που πολλοί δουλεύουν σαν Vlogger και υπάρχει πληθώρα θεμάτων στο YouTube.
    Χάρμα Οφθαλμών βέβαια για εμάς που μας αρέσουν τα ταξίδια και βλέπουμε συνέχεια διάφορα από αυτά με μια απλή αναζήτηση.
    Είμαι λάτρης της Ιαπωνίας και της κουλτούρας τους, και τις ίδιες σκέψεις που έκανες εσύ, έκανα κι εγώ μόλις είδα τα βίντεο. Με πιάνει μια τεράστια θλίψη όταν μπαίνω σε συγκρίσεις.

  6. #566
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αλλο ένα φετινό video με το Sunflower Satsuma, έχει ολόκληρη παρουσίαση βλέπουμε τη μετακίνηση με το αυτοκίνητο, τις εγκαταστάσεις στο λιμάνι, τη φόρτωση...χάρμα οφθαλμών.


  7. #567
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον Βίκτωρα η τεχνολογία έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα που πολλοί δουλεύουν σαν Vlogger και υπάρχει πληθώρα θεμάτων στο YouTube.
    Χάρμα Οφθαλμών βέβαια για εμάς που μας αρέσουν τα ταξίδια και βλέπουμε συνέχεια διάφορα από αυτά με μια απλή αναζήτηση.
    Είμαι λάτρης της Ιαπωνίας και της κουλτούρας τους, και τις ίδιες σκέψεις που έκανες εσύ, έκανα κι εγώ μόλις είδα τα βίντεο. Με πιάνει μια τεράστια θλίψη όταν μπαίνω σε συγκρίσεις.
    Η πλάκα ( ; ) είναι που ρωτάει what about the transportation in your country?
    OK δεν έχω απαίτηση να γίνουμε Ιαπωνία.Μιά βελτίωση των λιμενικών υποδομών θα ήταν εφικτή.Αλλά εκείνο που δύσκολα βελτιώνεται είναι το επίπεδο των επιβατών το οποίο επιβαρύνεται κ από την παρουσία χιλιάδων τριτοκοσμικών.
    Προσωπικά είμαι λάτρης κ των ιαπωνικών πολεμικών πλοίων γιά το οποια είμαι σίγουρος ότι αν δεν υπήρχαν οι αυτοπεριορισμοί λόγω του συντάγματος της χώρας θα είχαν κατακλύσει τον κόσμο με νεότευκτα αλλά κ μεταχειρισμένα σκάφη.Καταστράφηκαν οι άνθρωποι στον Β'ΠΠ κ ξεκίνησαν σιγά σιγά με σκάφη που παρέπεμπαν σε αμερικάνικα γιά να φτάσουν σήμερα σε αυτό το υπέροχο πολεμικό ναυτικό.
    Το αρνητικό με τα λιμάνια τους, είναι εντελώς κλειστά γιά τον καραβολάτρη,τον ψαρά,τον περιπατητή.Κάτι ανάλογο ισχύει κ στην Βόρειο Ευρώπη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ : 11-11-2020 στις 19:22

  8. #568
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Ενα βίντεο δώρο στο Βίκτωρα. Φέρρυ από Χιροσίμα για Κούρε, περιλαμβάνει πέρασμα από το ναύσταθμο του Kure και τα ναυπηγεία με δυο πλοία μεταφοράς κοντέϊνερ. Στα ίδια ναυπηγεία είχε κατασκευαστεί και το θωρηκτό Yamato.
    Είναι προφανώς ένα τοπικό φέρρυ, και ακούγονται και οι ανακοινώσεις και στα αγγλικά. Ο Vlogger έχει πολλά ταξίδια με φέρρυ στο κανάλι του και μερικά και στην Ελλάδα.


  9. #569
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα βίντεο δώρο στο Βίκτωρα. Φέρρυ από Χιροσίμα για Κούρε, περιλαμβάνει πέρασμα από το ναύσταθμο του Kure και τα ναυπηγεία με δυο πλοία μεταφοράς κοντέϊνερ. Στα ίδια ναυπηγεία είχε κατασκευαστεί και το θωρηκτό Yamato.
    Είναι προφανώς ένα τοπικό φέρρυ, και ακούγονται και οι ανακοινώσεις και στα αγγλικά. Ο Vlogger έχει πολλά ταξίδια με φέρρυ στο κανάλι του και μερικά και στην Ελλάδα.

    Ευχαριστώ! Να μπορούσα να επισκεφθώ αυτό το ναυτικό μουσείο...Ενδεικτικό του ότι είναι το νεώτερο ηλικιακά ναυτικό του κόσμου...το υποβρύχιο-έκθεμα καθέλκυσης του 1985!
    Οι Ιάπωνες είχαν χτίσει Α/Τ πάνω στα Adams,το Αmatsukaze κ την κλάση Τachikaze.
    Δυστυχώς σαν ναυτικός δεν έτυχε να επισκεφθώ την χώρα αλλά από ΗΠΑ προς Κορέα πέρασα το στενό Τσουγκάρου μεταξύ Χοκκάιντο κ Xόνσου.Αν κ έκανε ψοφόκρυο, Δεκέμβρης μήνας ήταν,κάθησα έξω με τις ώρες να απολαύσω το θέαμα.Πανδαισία γιά τον καραβολάτρη,τα ferries να πηγαινοέρχονται!!!

  10. #570
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ένα φετινό video με το Sunflower Satsuma, έχει ολόκληρη παρουσίαση βλέπουμε τη μετακίνηση με το αυτοκίνητο, τις εγκαταστάσεις στο λιμάνι, τη φόρτωση...χάρμα οφθαλμών.

    Το πρώτο λιμάνι θα έλεγα πλησιάζει επίπεδα Ελλάδας κ μοιάζει ανοικτό στον άσχετο.
    Περιττό να πούμε ότι η "στρωματσάδα" κάτω στο πάτωμα είναι άγνωστη στα ιαπωνικά πλοία.
    Πάντα με εντυπωσίαζε το κεντρικό κλιμακοστάσιο με το αίθριο που έχουν.
    Αξιοσημείωτο , το πόσο υπομονετικοί είναι οι προς αποβίβαση επιβάτες.
    Όσο για την φορτοεκφόρτωση των οχημάτων,τι να πω,χάρμα ιδέσθαι.Το πλήρωμα που κατευθύνει σαν στρατιωτάκια κ όχι τίποτα ωρυόμενοι παρκαδόροι. Με τα ανάλογα κατευθυντήρια βέλη φωτεινά κ μη.

Σελίδα 57 από 62 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας