Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 71

Θέμα: Oceanic [Starship Oceanic, Big Red Boat 1, The Oceanic]

  1. #61
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοναδικη φωτο αλλης εποχης πια & ολα περασαν απο ελληνικα χερια καποια στιγμη ....Τωρα πες μου μαστροκωστα μου εσυ που τα εζησες και τα ζεις ποτε ηταν καλυτερα?
    Είναι λίγο δύσκολο να πω ! τότε τα βαπόρια ήταν μικρότερα ! οι επιβάτες λιγότεροι ! Σήμερα τα βαπόρια είναι τεράστια , πολυτελέστερα , με μεγαλύτερες καμπίνες , μπαλκόνια , τεράστιους κοινόχρηστους χώρους κτλ
    Σήμερα ο επιβάτης είναι ένας στους 2500 άλλους !τότε ήταν ένας στου 450 πχ ! Εγώ έζησα και την ελληνική κρουαζιέρα ! Με τις Ελληνικές βραδιές ! με μόνο Ελληνικό πλήρωμα !Άλλη ατμόσφαιρα !Σήμερα δεν υπάρχουν ελληνικά βαπόρια ! Μόνο του Λούη ,και εκεί είναι λίγοι οι Έλληνες !
    Τότε μπορούσες εύκολα να φλερτάρεις μια επιβάτισσα !Σήμερα είναι περίεργες εποχές !Υπάρχει φόβος να βρεθείς μπλεγμένος !
    Εμένα μου αρέσει και η σημερινή εποχή ! Μου αρέσουν τα μεγάλα βαπόρια ! Δυο πράγματα δεν μου αρέσουν μόνο ! Το πρώτο είναι ότι υπάρχουν πολλά ίδια σκαριά ! δεν διαφέρουν !( εξωτερικά τουλάχιστον ! μερικά είναι και μέσα το ίδιο με μικρές διαφορές !Queen Elisabeth ,Queen Victoria ! New Amsterdam , Zuiderdam πχ .Και το δεύτερο είναι , ότι μεγάλωσαν υπερβολικά ,και ο Θεός να βάλει το χέρι του , διότι μια εκκένωση 5000 ατόμων 50 διαφορετικών εθνικοτήτων ,είναι πολύ χρονοβόρα και μερικές φορές ο χρόνος είναι περιορισμένος !

  2. #62

    Προεπιλογή

    Πανοραμική αεροφωτογραφία του The Big Red Boat I της Premier, πρώην Oceanic, με θέα στα απέραντα καταστρώματα που προσέφεραν ανεμπόδιστη θέα παντού:


    Oceanic16.jpg

    πηγή shipsnostalgia.com

  3. #63
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Μια μπροσούρα του OCEANIC επί Home Lines που μας είχε δώσει ο τότε φωτογράφος του πλοίου όταν έγινε η εκδήλωση για την τελευταία προσέγγιση του πλοίου στον Πειραιά.

    OCEANIC BROCHURE 1.jpg OCEANIC BROCHURE 2.jpg OCEANIC BROCHURE 4 2 POST CARDS.jpg OCEANIC BROCHURE 3.jpg

    Mετά την τελευταία κρουαζιέρα που έκανε ναυλωμένο στην ιαπωνική Peace Boat έμεινε για λίγο μετέωρο μέχρι τον Ιούνιο του 2012 οπότε κατέληξε στα διαλυτήρια της Zhejiang Jintai Ship-Breaking Co.

  4. #64
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Τι σημαίνει το gala cruises?
    To γράφουν συχνά σε παλιά προγράμματα.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει το gala cruises?
    To γράφουν συχνά σε παλιά προγράμματα.
    Στις κρουαζιέρες φίλε Ηλία η έκφραση gala έχει να κάνει με ιδαίτερο γεγονός, όπως διαφημίζεται συνήθως η "αφρόκρεμα" των κρουαζιερών. Επίσης, gala night είναι συνήθως η τελευταία βραδιά της κρουαζιέρας όπου η αμφίεση είναι επίσημη και ακολυθεί το γεύμα με τον πλοίαρχο.

  6. #66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις κρουαζιέρες φίλε Ηλία η έκφραση gala έχει να κάνει με ιδαίτερο γεγονός, όπως διαφημίζεται συνήθως η "αφρόκρεμα" των κρουαζιερών. Επίσης, gala night είναι συνήθως η τελευταία βραδιά της κρουαζιέρας όπου η αμφίεση είναι επίσημη και ακολυθεί το γεύμα με τον πλοίαρχο.
    Για να διορθώσω τον εαυτό μου όταν λέω αμφίεση εννοώ ένδυση. Στα κρουαζιερόπλοια υπάρχουν δύο επίσημα γεγονότα gala: Την ημέρα έναρξης της κρουαζιέρας όπου πριν το βραδυνό γεύμα υπάρχει το παραδοσιακό καλωσόρισμα από τον πλοίαρχο στο κεντρικό σαλόνι-show lounge που παρουσιάζει στους επιβάτες τα στελέχη της κρουαζιέρας, και προσφέρονται κοκταίηλ σε όλους τους επιβάτες. Το δεύτερο gala event είναι το τελευταίο βράδυ που ο πλοίαρχος παραθέτει το επίσημο γεύμα που ολοκληρώνεται με το παραδοσιακό baked Alaska (φλεγόμενη τούρτα με μαρέγκα και μέσα παγωτό). Και στα δύο αυτά γεγονότα απαιτείται επίσημο ένδυμα, συνήθως γραβάτα και σακάκι για τους άντρες και μακρύ φόρεμα για τις γυναίκες, ενώ τις άλλες μέρες δεν υπάρχει κώδικας ένδυσης. Η έννοια gala έχει επίσημο χαρακτήρα και κατ' επέκταση μία κρουαζιέρα gala είναι μία ιδιαίτερη κρουαζιέρα που προσφέρει κάτι παραπάνω σε ημέρες και προορισμούς από άλλες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 19-10-2015 στις 10:55

  7. #67
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις διευκρινίσεις Αλέξανδρε. Απο ότι βλέπω δεν ειναι κατι που υπάρχει ακομα και στο παρελθόν μάλλον σε low season και χειμώνες το είχαν και τότε.

  8. #68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ilias 92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις διευκρινίσεις Αλέξανδρε. Απο ότι βλέπω δεν ειναι κατι που υπάρχει ακομα και στο παρελθόν μάλλον σε low season και χειμώνες το είχαν και τότε.
    Φίλε Ηλία οι χειμερινές κρουαζιέρες στην Καραϊβική είναι μάλλον high season γιατί οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και οι Αμερικάνοι επιλέγουν μέσα στο καταχείμωνο να αποδράσουν στις παραλίες των νησιών της Καραϊβικής και βεβαίως και στις κρουαζιέρες.

  9. #69
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Αφιέρωμα γιά το πλοίο έχει το Ships Monthly Mαρτίου.

  10. #70
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    EVGE-OCEANIC.jpg

    Oμοίωμα του πλοίου στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας