Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 98

Θέμα: Συζήτηση για τις Ναυπηγεπισκευαστικές ζώνες (Conversation about shipyards)

  1. #31
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να καταθέσω τον καημό μου ότι τα πλοία La Caranta και La Restinga θα ταίριαζαν γάντι σε πορθμεία όπως Αιδηψό-Αρκίτσα,Γλύφα-Αγιοκαμπού και Αγίας Μαρίνας-Νέα Στύρα.

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλε Μάρκο, δεν θα μακρυγορήσω, απλά όσον αφορά τις κοινοτικές οδηγίες θα ήθελα να σου αναφέρω ότι, όπως γνωρίζουμε, από 01.10.10 το κάπνισμα απαγορεύετηκε σε όλους τους κλειστούς χώρους έτσι δεν είναι? Έκτοτε έχω επικευθεί διάφορες καφετέριες, εστιατόρια κλπ... (το τελευταίο χθες βράδυ) που μόνο εγώ δεν κάπνιζα. Κάπως έτσι εναρμονιζόμαστε σε όλα με τις Κοινοτικές οδηγίες.

    Όσον αφορά τις υπηρεσίες που παρέχουμε, θα έχεις διαπιστώσει από φωτογραφίες δεξαμενισμών και καθελκύσεων την ποιότητα μας. Με ντροπή για τό χάλι μας θα σε παραπέμψω σε αυτό το θέμα και διαπίστωσε μόνος σου, τι εννοούμε όταν λέμε ποιότητα. Αυτό είναι ένα Τούρκικο ναυπηγείο, που συνήθως οι Ελληνάρες, λάθος, μιλάμε με αποστροφή. Φαντάσου τι σημαίνει ένα Ευρωπαϊκό ναυπηγείο, σύγχρονων προδιαγραφών.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 17-10-2010 στις 18:54 Αιτία: Διορθώσεις σαρδάμ

  3. #33
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Και φυσικά μην αναφέρουμε τα χάλια μας για ορισμένα υποτιθέμενα ναυπηγεία του Περάματος και εκείνο του Βόλου που απλά είναι ένα χωράφι χωρίς περιβαλλοντολογικές μελέτες και επιπτώσεις, χωρίς την παραμικρή σύγχρονη ναυπηγική πρακτική...

  4. #34
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από john85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να καταθέσω τον καημό μου ότι τα πλοία La Caranta και La Restinga θα ταίριαζαν γάντι σε πορθμεία όπως Αιδηψό-Αρκίτσα,Γλύφα-Αγιοκαμπού και Αγίας Μαρίνας-Νέα Στύρα.
    Μπορούν να φτιαχνούν τα ίδια και καλύτερα Γιάννη ! Αρκεί να υπάρχει θέληση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά μην αναφέρουμε τα χάλια μας για ορισμένα υποτιθέμενα ναυπηγεία του Περάματος και εκείνο του Βόλου που απλά είναι ένα χωράφι χωρίς περιβαλλοντολογικές μελέτες και επιπτώσεις, χωρίς την παραμικρή σύγχρονη ναυπηγική πρακτική...
    Απόλυτα σύμφωνος... !

    Πραγματικά όμως, θέλω κάποια στιγμή όμως να γίνει μια σοβαρή συζήτηση και να δωθούν απαντήσεις γι' αυτή την κατάσταση, από όλους τους άμεσα εμπλεκόμενους. Πιστεύω ότι θα χρειαζόταν να ακουστεί και η απέναντι πλευρά. Μα τι σκέφτομαι ; Όνειρα θερινής νυκτός... Εθελοτυφλούν άραγε ;

  5. #35
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε Λέο, κοίτα σύμπτωση! Ακριβώς αυτό το θέμα σκεφτόμουν και εγώ πριν από λίγο και σύγκρινα αυτά που μας είχε αναφέρει και δείξει ο φίλος Giovanaut με τα δικά μας. Έχετε δίκιο, κάθε σχόλιο περιττεύει ...
    Αλλά γιατί; Είμαστε πιο χαζοί; Πιο τεμπέληδες; Πιο ... δεν ξέρω τι ...;

    Πιστεύω, αυτό που λείπει από τον τόπο είναι σοβαροί επιχειρηματίες με τη θέληση να επενδύσουν. Για να φτάσουμε σε αυτά τα επίπεδα, χρειάζονται επενδύσεις. Επενδύουμε σήμερα και βγάζουμε κέρδος μελλοντικά. Εμείς όμως σκεφτόμαστε ανάποδα. Γιατί να δώσω τώρα λεφτά ενώ τα βγάζω και έτσι πέρα; Τεράστιο λάθος και εσφαλμένη αντίληψη!!!

    Ένας μα ούτε ένας από τους διάφορους ιδιοκτήτες ναυπηγείων στον τόπο μας, δε σκέφτεται ότι με μια γερή επένδυση θα του ανοίξουν εντελώς καινούργιες αγορές; Επενδύω τώρα, έχω προσωρινά μεγάλα έξοδα, αλλά αναβαθμίζω τη μονάδα μου και μπορώ πια να ανταγωνιστώ άμεσα π.χ. με τα ναυπηγεία στην Πολωνία, στην Τουρκία, στις Βαλτικές χώρες κτλ. Αυτό μακροπρόθεσμα, θα μου αυξήσει τα κέρδη μου, άρα βγαίνω κερδισμένος!
    Μου είναι αδύνατο να διανοηθώ, ότι δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο σε αυτόν τον τόσο κρίσιμο για την Ελλάδα τομέα, που να σκέφτεται με τέτοια αντικειμενικά κριτήρια!!!

    Για να μείνουμε στο παράδειγμα της Πολωνίας. Από ότι ξέρω, οι Πολωνοί ανέκαθεν φτιάχνανε μεγάλα επιβατηγά και εμπορικά πλοία, όχι αμφίπλωρα. Μετά την κατάρρευση του Ανατολικού μπλοκ, τα ναυπηγεία τους είχαν χρεωκοπήσει όλα τους. Και πού φτάσαμε μετά από 20 χρόνια; Να μαζεύουν παραγγελίες από χώρες όπως η Νορβηγία, με τα αυστηρότατα κριτήρια που εφαρμόζει αυτή σε νέα πλοία π.χ. σε περιβαλλοντολογικά θέματα!!! Και εμείς;

  6. #36
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Leo (με αυτό που μας έδειξε) και τον Apostolos γι' αυτά που λέει. Ήδη (χωρίς να το ξέρουν πολλοί) στο ναυπηγείο Φραντζή έχουν αρχίσει να αλλάζουν την εικόνα αυτή. Στο ναυπηγείο αυτό ξεκίνησε μία μελέτη και ήδη άρχισε να υλοποιήται, πολλών εκατομυρίων ευρώ. Θα διαθέτει κλίνη που θα μπορεί να βγάζει πλοία έως 120-130 μέτρων, με πρωτοποριακό σύστημα που πρώτη φορά θα δούμε στην Ελλάδα. Αυτά τα ολίγα για την ώρα και θα επανέλθω.
    Τώρα με το φίλο Θανάση. Βρήκα πολλά λάθη σε αυτά που έγραψε στο post 459.
    α) αυτά τα κομμάτια που είναι στο ναυπηγείο Ατσαλάκη, δεν είναι κομμάτια απο τα Δανέζικα αλλά απο άλλο πλοίο. Τα κομμάτια απο τα ημιτελή Δανέζικα είναι το ένα στου Φραντζή και το άλλο στου Μεταξά.
    β) δεν αδυνατούσαν όπως λές ο ναυπηγός και το ναυπηγείο για τις υψηλές απαιτήσεις που έθεταν οι Δανοί. Στην αρχή άλλα ζήτησαν και στην πορεία άλλα ζητούσαν με αποτέλεσμα να ανέβει το κόστος και απο τότε είναι στα διεθνή δικαστήρια. Όσο για τα συνδικάτα (τα οποία και γω σέβομαι) απ' ότι λένε στα ναυπηγεία, έχουν κάνει Έλληνες και ξένους πλοιοκτήτες να πηγαίνουν για επισκευές στην Τουρκία.
    Όσο γι' αυτό που λέει ο Leo ποιο κάτω για τις πιστοποιήσεις, ήδη ξεκίνησε να κατασκευάζεται το πρώτο αμφίδρομο ferryboat με νηογνώμονα RINA. Όσο για την ποιότητα της δουλειάς (επειδή τα παρακολουθώ απο κοντά αρκετό καιρό) έχει αναβαθμιστή αρκετά, χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε συγγεκριμένα πλοία.
    Όσο για το κόστος όντως είναι πρόβλημα, αλλά και άλλα άτομα στο Nautilia έχουν πει ότι η δουλειά που γίνεται εδώ είναι καλύτερη απ' αυτή που γίνετε στην Τουρκία, αν δεν υπήρχαν οι απεργίες και οι στάσεις εργασίας, κάθε τρείς και λίγο, οι Έλληνες πλοιοκτήτες τουλάχιστον δεν θα είχαν προβλήματακααι παρ΄όλα αυτά φτιάχνουν συνέχεια, γιατί αρκετά έχουν φύγει στο εξωτερικό.
    Φίλε Θανάση στο post 462 που αναφέρεις το ENZO D η μετατροπή του σε RINA, έγινε στην Ελλάδα γιατί στοίχισε λιγότερο, απ' ότι θα στοίχιζε στην Ιταλία. Όσο για το πόσο θα κάνουν να κατασκευάσουν ένα πλοίο σε RINA κοντός ψαλμός..... που λένε. θα το δούμε απο κοντά και θα δούμε και τις διαφορές που θα έχει. Οι επενδύσεις για καλύτερο ναυπηγείο ξεκίνησαν και πιστεύω και άλλα ναυπηγεία να κάνουν το ίδιο.
    Είμαστε ναυτική χώρα και πρέπει να συνεχίσουμε.
    Ελπίζω να μην σας κούρασα και μην νομίζεται ότι τα έβαλα μαζί σας ή ότι κάνω τον συνήγορο του διαβόλου

  7. #37
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Παντελή είσαι δάσκαλος στον τομέα, αλλά μηχανικοί, εργαζόμενοι, εργολάβοι, ηλεκτρολόγοι, συγκολλητές, υδραυλικοί έχουν φωτίσει και την άλλη πλευρά του νομίσματος, η οποία είναι πιο μαύρη και από την εξάτμιση των Σαλαμινιώτικων αμφίπλωρων.

    Στην περίπτωση των Δανέζικων, οι πλοιοκτήτες μπορεί να είδαν τα μειονεκτήματα στο πρώτο πλοίο και θεώρησαν σωστό να τα διορθώσουν στα επόμενα. Που ακριβώς είχαν όμως αντίρρηση οι ναυπηγείο/ναυπηγός δεν μπορώ να το καταλάβω. Εξάλλου το επιπλέον κόστος, στο "στο τέλος της ημέρας" δεν το πληρώνουν εκείνοι, αλλά οι πλοιοκτήτες αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια είναι ένα θέμα περίεργο του οποίου δεν γνωρίζουμε τις πτυχές αλλά δεν πιστεύω ότι διακόπτεται μια συμφωνία πολλών εκατομμυρίων λόγω διαφοράς στο κόστος.
    Αναρωτιέμαι καθώς δεν το γνωρίζω και θα ήθελα την βοήθεια των περισσότερο ειδικών, αν σε ένα new building κάνω μια αλλαγή και ανεβεί το κόστος κινούνται δικαστικά εναντίον μου ή απλά προσπαθούν να ανταποκριθούν στην επιθυμία μου, του πελάτη δηλαδή ;

    Τώρα σχετικά με το ναυπηγείο του κ. Φρατζή ένα μεγάλο μπράβο από μένα για τις επενδύσεις που κάνει. Σκέφτομαι όμως πάλι ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Γιατί έπρεπε να φτάσουμε στο 2010 για να γίνουν επενδύσεις στα ναυπηγεία που ναυπηγούν αυτού του είδους πλοία ;

    Σωστό το ότι το Enzo D μετασκευάστηκε εδώ λόγω της διαφοράς στο κόστος, αλλά δεν εννοούσα αυτό. Εκτενέστερα, αναφερόμουν στο ότι, από τότε που άρχισε να ανανεώνεται ο στόλος των ανοιχτού τύπου πλοίων υπήρχαν τόσο ο RINA όσο και ο HRS αλλά και πολλοί άλλοι νηογνώμονες. Γιατί λοιπόν έπρεπε να φτάσουμε στο 2010 για να αρχίσουμε να συζητούμε για ένα ανοιχτού τύπου πλοίο το οποίο πληροί τις απαιτήσεις του RINA.*
    Επίσης, το πόσο κάνει να ναυπηγηθεί ένα πλοίο που ελέγχεται από την επιθεώρηση εμπορικών πλοίων δεν χρειάζεται να το δούμε από τις μπογιές και από το πότε μπαίνουν οι πλώρες και κάθε κομμάτι του πλοίου. Μια ματιά στις συμφωνίες που υπογράφουν πλοιοκτήτες και ναυπηγεία και θα δείτε ότι είναι απλά λίγοι εκείνοι που μπορούν να τηρήσουν ακριβώς τις ημερομηνίες τις οποίες υπογράφουν.

    Επίσης η δουλειά είναι ποιοτική (πράγμα που έχω πει κι εγώ ο ίδιος), δεδομένων των υποδομών που ναυπηγούνται τα πλοία. Αν υπήρχαν καλύτερες υποδομές και καλύτερα μηχανήματα τότε αυτή η δουλειά δεν θα λεγόταν ποιοτική και θα ήταν απλά η αναμενόμενη.

    Προς θεού Παντελή κανένας δεν τα βάζει με κανέναν, απλά συζητάμε και προσπαθούμε να ασχοληθούμε με ένα πραγματικά σοβαρό πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω, αυτό που λείπει από τον τόπο είναι σοβαροί επιχειρηματίες με τη θέληση να επενδύσουν. Για να φτάσουμε σε αυτά τα επίπεδα, χρειάζονται επενδύσεις. Επενδύουμε σήμερα και βγάζουμε κέρδος μελλοντικά. Εμείς όμως σκεφτόμαστε ανάποδα. Γιατί να δώσω τώρα λεφτά ενώ τα βγάζω και έτσι πέρα; Τεράστιο λάθος και εσφαλμένη αντίληψη ! !

    Μάρκο μιλάς πολύ σωστά...


    *Μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα πλοία που είναι RINA στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 17-10-2010 στις 19:25 Αιτία: Παρέλλειψα κομμάτι της απάντησής μου

  8. #38
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Παντελή, μην ανησυχείς, φίλοι είμαστε και κουβεντιάζουμε

    Να εκφράσω και εγώ τα συγχαρητήριά μου στα ναυπηγεία Φραντζή. Κάλλιο αργά παρά ποτέ Θανάση Θα πρέπει όμως να ακολουθήσουν ταχύτατα και τα υπόλοιπα ναυπηγεία ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος τους!

    Πάντως, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον και ανυπομονώ να μάθω περισσότερα.

    Επιτρέπεται να ρωτήσω ποιο είναι το πρώτο αμφίδρομο με προδιαγραφές RINA;
    Για να καταλάβω κάτι, ο κάθε νηογνώμονας βάζει τις δικές του προδιαγραφές; Δεν υπάρχουν καθορισμένα (νομικά) στάνταρ;
    Και ποιες είναι οι διαφορές π.χ. του RINA από τον Germanischer Lloyd; Είναι ο RINA ο ποιο απαιτητικός;
    Τα πλοία που φτιαχτήκανε σύμφωνα με τις επιταγές της Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων του Υπουργείου (όπως είπες Θανάση), θα μπορουσαν να κυκλοφορήσουν όπως είναι στο εξωτερικό; Ή απαιτείται οπωσδήποτε μια εναρμόνιση με άλλους διεθνείς νηογμώμονες; Ακόμα και σε περίπτωση που δε θέλω να αλλάξω κλάση;

    Συγγνώμη για τις αλεπάλληλες ερωτήσεις, αλλά το θέμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και προκύπτουν πολλές νέες απορίες για μένα

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Μάρκο ωραίες απορίες, καθώς θα βοηθήσουν κι εμένα που μέχρι στιγμής μόνο ακούσματα έχω και τίποτε πιο χειροπιαστό.
    Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι σε γενικές γραμμές τα πλοία που ναυπηγούνται σύμφωνα με την Επιθεώρηση Εμπορικών πλοίων είναι κατώτερα σε επίπεδο απαιτήσεων σε σχέση με τους υπόλοιπους νηογνώμονες και αν δεν κάνω λάθος ακόμα και με τον πρώην Ελληνικό νηογνώμονα ο οποίος πρέπει να είχε υψηλές απαιτήσεις.
    Σε γενικές γραμμές όμως οι πλοιοκτήτες ναυπηγούν τα πλοία τους πλέον ας πούμε διπύθμενα ώστε στην περίπτωση της γάστρας σε ένα ενδεχόμενο πώλησης να μην χρειάζονται παρεμβάσεις.
    Αξίζει να αναφέρουμε εδώ ότι το Λευκίμμη είναι κλάσεως RINA όσο και αν ακούγεται περίεργο.

    Τώρα όμως είναι και ξένα χωράφια στα οποία δεν θα ήθελα να εισέλθω λόγω απειρίας. Θα χαιρόμουν όμως να ακούσω μαζί με σένα κάποιους περισσότερο ειδικούς.

  10. #40
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Φίλε θανάση ποιος είναι δάσκαλος και ποιος ..... δεν έχει σημασία.
    ¶λλά αυτοί οι τεχνίτες που αναφέρεις (όχι όλοι) δεν έχουν φωτίσει την άλλη πλευρά του νομίσματος, αλλά με τις απεργίες και τις στάσεις εργασίας έχουν φέρει την επισκευαστική μονάδα του Περάματος στο μαύρο της το χάλη.
    Τα Δανέζικα δεν είχαν, ούτε έχουν κανένα πρόβλημα και δουλεύουν κανονικά και όπως είχα γράψει στον Ε τεύχος Ιανουάριος 2009 ήταν κάτω απο την επίβλεψη "του Bureau Veritas και της Δανέζικης αρχής (Danish Maritime Authorities). Class notation: I + HULL + MACH, Ro-Ro Passenger Ship, Unrestricted Navigation, + AUT-UMS, +SYS-NEQ-1. Έκεί δεν πέζεις (έτσι νομίζω).
    .Οσο για τους νηογνώμονες RINA & HRS οι Σαλαμίνιοι πλοιοκτήτες ξεκίνησαν να ανανεώσουν τον στόλο τους, με το δυνατόν λιγότερο κόστος. Δεν είχαν σκοπό να πουλήσουν, τώρα που βλέπουν ότι πολλές χώρες θέλουν αμφίπλωρα και η Ελλάδα έχει καταντήσει fason γι' αυτά, όποιοι έχουν θα επενδύσουν σε ένα νηογνώμονα γιατί θα πάρουν περισσότερα.
    Όσο για τα μηχανήματα αρκετά πλέον ναυπηγεία διαθέτουν ηλεκτρονικούς κόφτες ακριβείας, παντογράφους κ.τ.λ.
    φίλοι Θανάση & Μάρκο χαίρομαι που δώσατε συγχαριτήριαστο ναυπηγείο Φραντζή. Θα μιλήσω με τους υπεύθηνους του Nautilia για το που μπορώ να ανεβάσω την πρόοδο των εργασιών, όταν αυτή είναι προχωρημένη και μπορούν να δοθούν στοιχεία.
    Φίλε Μάρκο το όνομα από το πρώτο αμφίδρομο σε RINA το ξέρω, το να το αναφέρω δεν βγαίνει τίποτε. Ακόμη είναιστα αρχικά στάδια, εχω φωτο και όταν προχωρήσει, να είσαι σίγουρος ότι θα το παρακολουθήσετε όλοιαπο την αρχή. Έτσι σας έχω μάθει και έτσι θα κάνω και με αυτό.
    Όσο για τις διαφορές του Ελληνικού νηογνόμωνα και του RINA, και γώ δεν ξέρω τίποτε ακόμη. Ρωτώντας το ναυπηγείο και σιγα-σιγά πιστεύω να μάθω και να σας τα μεταβιβάσω. Όπως βλέπετε δεν θέλω να το παίξω έξυπνος σε κάτι που δεν ξέρω. Όποις ξέρει ή έχει σπουδάσει σε άυτά, είναι σεβαστή η γνώμη του.
    σας ευχαριστώ όλους σας, που έχουμε μία ωραία συζήτηση.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας