Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 98

Θέμα: Συζήτηση για τις Ναυπηγεπισκευαστικές ζώνες (Conversation about shipyards)

  1. #71

    Προεπιλογή

    Πρωτοβουλίες για τη Ναυπηγοεπισκευαστική


    Τη διαπίστωση ότι η Ελλάδα έχει καταφέρει ακόμα και το δυνατό της χαρτί, τη ναυτιλία, και όλα τα παράγωγα επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτή δυστυχώς να υποχωρούν, έκανε ο υπουργός Αναπληρωτής Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Σωκράτης Ξυνίδης, ύστερα από επίσκεψή του στο ΒΙ.ΠΑ. Σχιστού.

    Ειδικότερα, ο υπουργός δήλωσε: «Σήμερα είδα μία Ελλάδα άλλη και από τις δύο της όψεις: Από τη μία, είδα μία Ελλάδα της τεχνογνωσίας, της τεχνολογίας, της έρευνας, της προόδου και, από την άλλη, είδα μία Ελλάδα που έχει... καταφέρει ακόμα και το δυνατό της χαρτί, τη ναυτιλία, και όλα τα παράγωγα επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτήν, δυστυχώς, να υποχωρούν».

    Ο κ. Ξυνίδης απάντησε στα θέματα που τέθηκαν από τον πρόεδρο του Φορέα Διαχείρισης του Βιομηχανικού Πάρκου Σχιστού, Ιωάννη Πολυχρονόπουλο, τα οποία αφορούσαν στη στήριξη του Βιομηχανικού Πάρκου Σχιστού και τη βιωσιμότητα των επιχειρήσεων που λειτουργούν εκεί.

    Τέσσερις πρωτοβουλίες

    Ειδικότερα, ο υπουργός δεσμεύθηκε στα ακόλουθα θέματα:

    1. Σε συνεργασία με τους συναρμόδιους υπουργούς και τους εμπλεκόμενους φορείς, να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να έλθουν και πάλι πλοία για επισκευαστικές και λοιπές εργασίες στη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος.

    2. Σε συνεργασία με τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο του ΟΛΠ Γ. Ανωμερίτη, να οριοθετηθεί η Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Πειραιά - Δραπετσώνας - Κερατσινίου - Περάματος - Σαλαμίνας και να οργανωθεί σε μορφή ΒΕΠΕ, σύμφωνα με το Νόμο 2545/97.

    3. Σε συνεργασία με τον υπουργό Εθν. Αμυνας, Ε. Βενιζέλο, να βρεθεί λύση για την επαναλειτουργία των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά συμπεριλαμβανομένου του επισκευαστικού (εμπορικού) τμήματος.

    4. Στη δημιουργία προγραμμάτων, στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ, ώστε να καταστεί δυνατή η ένταξη σε αυτά και των επιχειρήσεων του ναυπηγοεπισκευαστικού κλάδου.

    Πηγή : Marinews.gr


  2. #72

    Προεπιλογή

    Σε συνέχεια του παραπάνω post του αγαπητού Sylver . Πάλι μια μερίδα απο τα ιδια. ΘΑ-ΘΑ-ΠΡΕΠΕΙ-ΘΑ-ΠΡΕΠΕΙ.:-x

  3. #73
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Όπως τα λές είναι φίλε Leonardos.B. Αν η .....συνεργασία στους αρμόδιους υπουργούς, προέδρους και λοιπούς μεγαλοκαρχαρίες δεν αποφέρει χρήμα, δεν θα γίνει τίποτε και θα μείνουμε στο ......Θα & θα.

  4. #74
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Βέροια(φοίτηση)
    Μηνύματα
    573

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικότερα, ο υπουργός δήλωσε: «Σήμερα είδα μία Ελλάδα άλλη και από τις δύο της όψεις: Από τη μία, είδα μία Ελλάδα της τεχνογνωσίας, της τεχνολογίας, της έρευνας, της προόδου και, από την άλλη, είδα μία Ελλάδα που έχει... καταφέρει ακόμα και το δυνατό της χαρτί, τη ναυτιλία, και όλα τα παράγωγα επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτήν, δυστυχώς, να υποχωρούν».
    Συγνώμη αλλά η Ελλάδα της τεχνογνωσίας, της τεχνολογίας, της έρευνας και της προόδου που επικαλείται ο υπουργός είναι αυτή που για τα παραπάνω δαπανά μόλις το 0,6% του ΑΕΠ της? Θα μας διαβάσουν οι Σκανδιναβοί και θα γελάνε!

    Το να ληφθούν "τα απαραίτητα μέτρα" είναι το μόνο εύκολο να ειπωθεί! το θέμα είναι το τί μέτρα! Ένας τέτοιος κλάδος που έχει εξασθενίσει σημαντικά ο μόνος τρόπος για να επανέλθει είναι η εισαγωγή τεχνολογίας και καινοτομίας. Κάτι το ιδιαίτερο που θα της προσδώσει συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι άλλων αντίστοιχων ζωνών.

    Η οριοθέτηση της ζώνης ΒΕΠΕ δεν είναι κάτι απλό. Δεν πιάνουμε έναν χάρτη, τραβάμε μια γραμμή και απλά ονομάζουμε ΒΕΠΕ. Υπάρχουν ειδικά κριτήρια και προϋποθέσεις για τον χαρακτηρισμό που έχουν να κάνουν με περιβαλλοντικά πρότυπα, δίκτυα υποδομής κ.α. Συνήθως για την υλοποίηση και λειτουργία αυτών των περιοχών συντάσσεται φορέας υλοποίησης και έπειτα διαχείρισης και ελέγχου. Τώρα το κατά πόσο είναι εφικτό αυτό στην παρούσα οικονομική συγκυρία...

    Στην 4 πρωτοβουλία έχω την εντύπωση ότι επενδύσεις-επιχορηγήσεις σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις γίνονται από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα "Ανταγωνιστικότητα και επιχειρηματικότητα". Νομίζω πως δεν χρειαζόμαστε κι άλλα προγράμματα, κι άλλα ΘΑ,ΘΑ,ΘΑ όπως λέει και ο φίλος Leonardos B.
    [FONT="Comic Sans MS"][I]Τρικάταρτο η αγάπη σου και ο καιρός αρμύρα
    μια Κυριακή σ΄αντίκρισα και μού΄κλεψες το φως μου
    ό,τι με πνίγει ν΄ αγαπώ είν΄ η δική μου μοίρα
    καλά ταξίδια,μάτια μου,στις θάλασσες του κόσμου...[/I]
    [/FONT]
    [URL="http://www.youtube.com/watch?v=7TrLsoLPy54"][SIZE="1"]Δημήτρης Μητροπάνος - Τα Πλοία Των Ερώτων[/SIZE][/URL]

  5. #75
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Πολύ χαίρομαι για το επίπεδο της συζήτησης που αναζοπυρώθηκε!!!!! Δημήτρη μας πήγες ένα βήμα μπροστά. Ευχαριστούμε!

  6. #76

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός στα περί ναυπηγήσεων, αλλά έχω δεί 1-2 πράγματα από αυτά που συζητάτε [-με] στο θέμα, οπότε θα με ανεχτείτε για λίγο.
    απαραίτητη σημ: εχω πάρει μια ιδέα από τις μετασκευές και μια απειροελάχιστη μυρωδιά από τις κατασκευές, δεν λέω ότι κατέχω καμιά αλήθεια ...

    μεταξύ των αιτίων για την κατάντια των ελληνικών ναυπηγήσεων αναφέρονται αφ' ενός η επιχειρηματική στόχευση & εξέλιξη των ναυπηγείων, η διάθεση των πλοιοκτητών για παραγγελίες και αφ' ετέρου η συνδικαλιστική δράση.

    θα ξεκινήσω από το τελευταίο: δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω πώς η μαζική διεκδίκηση δικαιωμάτων έχει αποτελέσματα [και φρονώ για όλους: ένας ικανοποιημένος εργαζόμενος αποδίδει καλύτερα προς όφελος και του αφεντικού του].
    Επειδή στην Ελλάδα μας πάμε τα πράγματα στα άκρα δίνοντας άλλες έννοιες από τις πραγματικές, ο συνδικαλισμός κατέληξε να είναι το μέσον βολέματος κάποιων εις βάρος όλων των άλλων, ακόμη και της ίδιας της εργασίας [που μην ξεχνάμε είναι δικαίωμα ...].
    Ετσι, εαν πάει κάποιος να κάνει μια δουλειά, υφίσταται και τον στυγνό εκβιασμό του συνδικαλιστικού φορέα.
    - "θα πάρεις τόσους δικούς μου"
    - μα δεν τους θέλω
    - " θα σου κλείσω το εργοτάξιο".
    και τσούπ μια 3ωρη στάση. - και να οι απεργίες . Το καράβι αντί για δρομολόγια είναι ακόμη στην ζώνη. Επιχειρηματίας και πλοιοκτήτης φλερτάρουν με τα εγκεφαλικά και βέβαια θα υποκύψουν για να κάνουν την δουλειά τους.

    Εχω στα χέρια μου ανείπωτου κάλλους [και "κάλου"] αλληλογραφία* με τα μέλη του συνδικαλοστικού "οργάνου" τα οποία σε μια ευνομούμενη χώρα θα ήταν απόδειξη τέλεσης του εγκλήματος του εκβιασμού- το να απειλείς με περιουσιακή βλάβη εαν δεν κάνει κάποιος κάτι. Τι? να "προσλάβει -στα χαρτιά και στα μισθολόγια αφού από δουλειά γιόκ- 30-40 [στους 300] δικούς του.
    * ναι, απεσταλμένα με φάξ , δείγμα όχι απλά θράσους [ή βλακείας?!] αλλά της ξεδιάντροπης πόρρωσης και της σιγουριάς ότι δεν θα πάθει τίποτε!

    Δεν θα ξεχάσω τι γινόταν : τι καυγάδες, τι λιμενικά, τι καταστάσεις απίστευτες. Μόνο και μόνο για να βολευτούν συγκεκριμένα πρόσωπα εις βάρος των επιχειρηματιών αλλά και των συναδέλφων τους -γιατί και πληρώνονταν χωρίς να δουλέυουν και τελικά, από αυτές τις τακτικές φτάσαμε στην σημερινή (σχεδόν καθολική) ανεργία.

    Και δεν ήταν μόνο ένα σωματείο. Στις κατασκευές έχουν και άλλο τρόπο να κάνουν την δουλειά τους χωρίς απρόοπτα. [....]

    Με όλα αυτά πώς είναι δυνατόν ένας επιχειρηματίας ναυπηγός να κάνει σοβαρές επενδύσεις στο χώρο? πώς μπορεί να δώσει ένα σκασμό λεφτά για να μην έχει δουλειά? γιατί δουλειά ΔΕΝ μπορεί να έχει.
    Γιατί όταν γνωστότατος πλοιοκτήτης δίνει παραγγελία και αντί να βρεθεί με πλοία βρίσκεται με ανοίγματα και βαρίδια που τον πάνε κάτω [το έργο του χ προυπολογιμσού καταλήγει 3χ και με αβέβαια κατάληξη], πώς αυτός θα ξανασκεφτεί να κάνει την πιο μικρή κίνηση?

    Για το κράτος -οπερέτα ό,τι και να σκεφτεί κανείς είναι .... τίποτε . Για τους ελέγχους, για τις παράπλευρες σχέσεις και απώλειες, για τα παράλογα ενος τόσο έντονα διεφθαρμένου και συγχρόνως [αλλά και για αυτό] δύσκαμπτου μηχανισμού.....

    και προφανώς άπαντες στον πλανήτη τα γνωρίζουν αυτά [πλήν Ελλήνων που πρέπει να κάνουν και το αγαπημένο τους σπόρ: να πέφτουμε από τα σύννεφα κάθε φορά που ακούμε το αυτονόητο].

    κάπου γράφτηκε παραπάνω: πρέπει να κάνουμε μια επανάσταση. Νοοτροπίας, παιδείας, κοινωνίας.

    χμ, [μετα από μικρή σκέψη]
    νταξει μωρέ αδελφέ, θα τα βολέψουμε, νταξει μωρέ δεν έγινε τίποτις -να ουμε.

  7. #77
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, δυσάρεστο το γεγονός ότι θα κάνει τις απαραίτητες εργασίες στη γείτονα χώρα. Θα ήταν μία ανάσα για την επισκευαστική ζώνη τη συγκεκριμένη περίοδο.
    Επισκευαστικη ζωνη; Που; Στο ΠΑΜΕ; Αν θελαμε να δουλευουν τα ναυπηγεια μας θα δουλευανε, δεν θα παιζανε τον παπα, να τελειωνουν μια επισκευη οποτε το θυμηθουν με απεργιες και παρατραγουδα συνεχως!

  8. #78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από iclink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισκευαστικη ζωνη; Που; Στο ΠΑΜΕ; Αν θελαμε να δουλευουν τα ναυπηγεια μας θα δουλευανε, δεν θα παιζανε τον παπα, να τελειωνουν μια επισκευη οποτε το θυμηθουν με απεργιες και παρατραγουδα συνεχως!
    Τώρα αν πω ότι έχεις άδικο, ...θα έχω άδικο. Κατά την προσωπική μου γνώμη, έτσι είναι όπως τα λες. Δυστυχώς, τα τελευταία τριάντα "προοδευτικά" χρόνια στην χώρα μας, το σύνθημα που είχε κυριαρχήσει ήταν το απερίγραπτο "Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη" και -πάλι δυστυχώς- δεν είχε βρεθεί κανείς να αντιτείνει ότι "Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη σε συνάρτηση με το δίκιο του εργοδότη, αλλά κυρίως το δίκιο του πελάτη".

  9. #79

    Προεπιλογή

    Τα έχουμε συζητήσει στο σχετικό θέμα αυτά.

    update: Αντιγράφτηκαν εκεί και τα σχετικά σχόλια από εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-07-2013 στις 11:53

  10. #80

    Προεπιλογή

    Σωστά φίλε Παναγιώτη, αλλά από ότι βλέπω είχε αρκετό καιρό να ..."φρεσκαριστεί" το σχετικό θέμα. Αν θέλεις, κάνεις τον κόπο να μεταφέρεις εκεί τα σχετικά ποστ.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας