Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 16

Θέμα: Κέρκυρα (Ιόνιον, Jonio)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Κέρκυρα (Ιόνιον, Jonio)

    Το μεσαίο πλοίο πρέπει να είναι το Ιόνιον της Ελληνικής Ακτοπλοϊας. Ναυπηγημένο το 1912 ως Jonio για την Puglia di Navigazione.
    Το 1932 πουλήθηκε στην ΕΑ. Το 1933 άλλαξε όνομα σε Κέρκυρα. Βυθίστηκε, όπως τόσα άλλα, το 1941 μετά από αεροπορική επιδρομή ...

    Ionion_Hellenic Coast Lines.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Όταν αγοράστηκε το 1932, το έφερε ο Γιαννουλάτος για την Ιονική Ατμοπλοϊα, η οποία την ίδια χρονιά εντάχθηκε στην Ακτ.Ελλάδος. Το 1933 τα πλοία που είχαν μπει στην Ακτ.Ελ. μετανομάστηκαν με ονόματα ελληνικών νησιών.
    Ήταν η χρονιά που αποσύρθηκαν με νόμο όλα τα υπερύλικα πλοία (άνω των 50 ετών) και ύπηρξε μια σχετική ανανέωση.

    Το ναυάγιο του ΚΕΡΚΥΡΑ παρέμενε στο σημείο που βυθίστηκε το 1950 παρέα με άλλα άτυχα ακτοπλοϊκά όπως το ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ και το ΑΛΜΠΕΡΤΑ.

    SALA1.gif

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεσαίο πλοίο πρέπει να είναι το Ιόνιον της Ελληνικής Ακτοπλοϊας. Ναυπηγημένο το 1912 ως Jonio για την Puglia di Navigazione.
    Το 1932 πουλήθηκε στην ΕΑ. Το 1933 άλλαξε όνομα σε Κέρκυρα. Βυθίστηκε, όπως τόσα άλλα, το 1941 μετά από αεροπορική επιδρομή ...
    Great! You caught me before I could present her. A few more things about her later.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεσαίο πλοίο πρέπει να είναι το Ιόνιον της Ελληνικής Ακτοπλοϊας.
    Ionion_Hellenic Coast Lines.jpg
    Φίλε Αppia_1978, το ξέρω πως στη φωτογραφία τα πλοία αναφέρονται ως ΟRSA, JONIO και CHIOS, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου αν είναι πραγματικά αυτά.
    Στο άσπρο που εννοείται πως είναι το ORSA το όνομα φαίνεται να έχει πολλή περισσότερα γράμματα.
    Αλλά και το υποτιθέμενο JONIO δεν έχει τα σινιάλα της Puglia:
    pglia.jpg

    επίσης στα "Ναυτικά Χρονικά" του 1932, βρήκα την παρακάτω φωτο του ΙΟΝΙΟΝ, μάλλων με τα σινιάλα της Puglia και δεν μου μοιάζει με το υποτιθέμενο JONIO της φωτο στη Γένοβα.
    ionio.jpg

    Τι λές εσύ; μήπως πέσαμε θύματα παραπλάνησης; και αν είναι τελικά ποιά είναι αυτά τα πλοία;

    Περισσότερα για την ιστορία της εταιρείας Puglia εδώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Φίλε Ελληνίς, τι να πω;
    Σιγά σιγά ντρέπομαι ops: Ξανά λάθος ...

    Θα τα ρίξω όλα στο στρες της μετακόμισης

    Αρχίζουν και με ενδιαφέρουν αφάνταστα τα πλοία αυτής της εποχής, αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι ακόμα ελάχιστες. Για το ποιο πλοίο είναι ..., δεν έχω ιδέα.

    Σε ευχαριστώ για το link!!! Το είχα ανακαλύψει και εγώ σήμερα το πρωί.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ελληνίς, τι να πω;
    Σιγά σιγά ντρέπομαι ops: Ξανά λάθος ...
    Μην τρελαίνεσαι... και εγώ όταν το είδα πίστεψα στη λεζάντα. Όταν βρήκα την αυθεντική φωτο του, τότε κατάλαβα πως κάποιο λάκο είχε η φάβα.

    Το 1939 ως ΚΕΡΚΥΡΑ εντάχθηκε στο στόλο της νεοσύστατης Ελ.Μες που ως θυγατρική της Ακτ.Ελ ανάλαβε τους πλόες εξωτερικού. Το ΚΕΡΚΥΡΑ ταξίδεψε προς Αλεξάνδρεια και Πρίντεζι.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Μήπως γνωρίζεις τα ακριβή δρομολόγια του;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τρελαίνεσαι... και εγώ όταν το είδα πίστεψα στη λεζάντα. Όταν βρήκα την αυθεντική φωτο του, τότε κατάλαβα πως κάποιο λάκο είχε η φάβα.

    Το 1939 ως ΚΕΡΚΥΡΑ εντάχθηκε στο στόλο της νεοσύστατης Ελ.Μες που ως θυγατρική της Ακτ.Ελ ανάλαβε τους πλόες εξωτερικού. Το ΚΕΡΚΥΡΑ ταξίδεψε προς Αλεξάνδρεια και Πρίντεζι.

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Kαι ένα χριστουγεννιάτικο δωράκι στο Nicholas Peppas μιας και έχει καταπιαστεί περισσότερο με το κομμάτι της "αρχαίας" ακτοπλοϊας. To JONIO με τα σινιάλα της Puglia.

    Jonio2.jpg
    πηγή: naviearmatori.net

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι ένα χριστουγεννιάτικο δωράκι στο Nicholas Peppas μιας και έχει καταπιαστεί περισσότερο με το κομμάτι της "αρχαίας" ακτοπλοϊας. To JONIO με τα σινιάλα της Puglia.

    Jonio2.jpg
    πηγή: naviearmatori.net
    Ωραιο μα σχετικα αγνωστο πλοιο.

    Ευχαριστω πολυ. Ενδιαφερουσα φωτογραφια

  10. #10

    Προεπιλογή

    Το πλοιο Jonio ειχε ναυπηγηθει στα ναυπηγεια Mackie & Thomson
    στο Govan της Σκωτιας το 1912. Ειχε 1.444 τοννους (η 1.461 κατα το Lloyd Register), μηκος 68,3 μετρων και πλατος 10,3 μετρων. Η ταχυτητα του ηταν 12,4 κομβοι.

    Νηολογημενο στο Bari της Ιταλιας ανηκε στην Società Anonima di Navigazione Puglia.


    Jonio 1930.jpg

    Και εδω ενα δρομολογιο του Κερκυρα απο τον Ιουλιο 1934

    Kerkyra.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 20-04-2010 στις 15:02

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας