Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 200

Θέμα: Ναϊάς [Naias, Jens Bang]

  1. #101
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Με τα μάτια ενός παιδιού

    Το "Ναϊάς" ήταν ένα από τα πιο όμορφα πλοία που ταξίδεψαν ποτέ στα νερά του Αιγαίου. Φωτογραφίες του πολλές δεν υπάρχουν, οπότε κάθε φωτογραφία του είναι σημαντική.

    Πέρα, όμως, από τις φωτογραφίες υπάρχει κάτι που για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό από τις φωτογραφίες. Και αυτό είναι τα βιώματα που κουβαλά ο καθένας μας σε σχέση με αυτά τα πλοία.

    Η Σοφία Πολίτου είναι μια πολύ καλή φίλη, συγγραφέας παιδικών βιβλίων. Έχοντας καταγωγή από την Τήνο, ταξίδευε συχνά με τα πλοία της γραμμής της Τήνου. Το αγαπημένο της, όμως, ήταν το "Ναϊάς".
    Και στην τελευταία παράγραφο του αποσπάσματος που ακολουθεί, μας λέει κάτι πολύ όμορφο για το πλοίο αυτό.

    Όλο το κείμενο της Σοφίας είναι εξαιρετικό, αλλά για την ώρα όποιος θέλει ας διαβάσει το απόσπασμα που παρατίθεται παρακάτω.

    Ευχαριστούμε πολύ τη Σοφία και τον Παναγιώτη.




    «Ευλογημένα τα παιδιά που βλέπουν αυτά που δεν υπάρχουν…»

    της Σοφίας Πολίτου

    "Όταν με ρωτούν από πού είμαι, μιας και οι περισσότεροι είμαστε απΆ αλλού γιΆ αλλού, τότε κοιτώ στα μάτια πολύ προσεκτικά αυτόν που με ρωτάει. Αν δε δω αυτό που θέλω, τότε, του λέω κάποια από τις στάσεις της ζωής μου, αν, όμως, δω αυτό που θέλω, τότε του λέω με περηφάνια «από τον Πειραιά», τη μικρή μου – μεγάλη – πατρίδα.
    Και τί είναι αυτό που βλέπω σΆ αυτά τα μάτια που με κάνουν να μαρτυρώ τον παιδικό μου Παράδεισο; Είναι το ταξίδι και το μπλε, αυτό το βλέμμα που ταξιδεύει και χάνεται, γιατί, είναι αλήθεια, αυτοί που ονειρεύονται πέλαγα και καράβια, αυτοί που χάνονται μέσα σε θαλασσινές ιστορίες και το κορμί τους αναπνέει με την αλμύρα και τον ήλιο, ναι, αυτοί έχουν άλλο βλέμμα.

    Και να που βρέθηκε η ευκαιρία για να γράψω για τη μικρή μου πατρίδα, τον Πειραιά. Αν ζούσε ο πατέρας μου, θα σας έλεγε πολλές ιστορίες, ήταν εξαιρετικός αφηγητής, παραμυθάς σωστός. Θα χαιρόταν πολύ, κι όποιος τον άκουγε το ίδιο.

    Ο Πειραιάς που έζησα εγώ, από το 1973 έως το 1985 ήταν λαμπερός και όμορφος σαν διαμαντάκι. Φωτεινός, καθαρός με ήσυχες και ωραίες γειτονιές, ακόμα με ιδιόκτητα δίπατα σπίτια, με λουλούδια και δέντρα στα πεζοδρόμια, με βράχια. Με πολλές γυναίκες παρούσες να περιμένουν τους απόντες άντρες, τους ναυτικούς, που ήταν και οι περισσότεροι. Τότε και το επάγγελμα του ναυτικού ήταν σαν διαμαντάκι.

    Οι γονείς μου ήταν γέννημα – θρέμμα Πειραιώτες, ενώ από τους γονείς τους είχαν μυρωδιές και από τις παλιές, αλησμόνητες πατρίδες, και από Κυκλάδες αλλά και από ψηλά βουνά. Μεγάλωσα στο Χατζηκυριάκειο ή Παλατάκι, πάνω από την ακτή Ξαβερίου, με ακτίνα δράσης τις περιοχές Καλλίπολη, Πειραϊκή, Πηγάδα, Ζέα, Βρυώνη, αλλά και το εμπορικό κέντρο του Πειραιά, με αγαπημένα μαγαζιά τη Roxanita και την Αλάσκα για τυρόπιτες και γλυκά, το Ακροπόλ για καφέ και σοκολατίνες, τον Οικονομίδη για φρεσκοκομμένο ελληνικό καφέ και τον Ιωσηφίδη για υφάσματα. ΣΆ αυτόν το γεωγραφικό κύκλο κλείναμε τις επισκέψεις σε συγγενείς, τις βόλτες, τα ψώνια, τα σχολεία.

    ΑπΆ το παράθυρο του δωματίου μου έβλεπα τις μπίγες των πλοίων καθώς και τα επιβατικά που πηγαινοέρχονταν. Αγαπημένο μου ήταν το «Ναϊάς» και τα απογεύματα, στο παιχνίδι μου επάνω, με το που το έβλεπα στη μπούκα του λιμανιού να επιστρέφει από τα νησιά, φώναζα σε όλα τα παιδιά «το Ναϊάς, το Ναϊάς», σταματούσα και το χάζευα μέχρι να χαθεί από τα μάτια μου. Μια γειτόνισσα το έλεγε Καϊάς, από το Κ που είχε στο φουγάρο κι εγώ πάντα τη διόρθωνα με σθένος."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 22-04-2010 στις 19:59
    [I][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=black][B]"Η μόνη περιουσία είναι η μνήμη"[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][B]Εν πλω
    toujours
    [/B][/SIZE][/FONT][/CENTER]
    [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][I][B]"[/B][/I][B]Γεώργιος Εξπρές"[/B][/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]

  2. #102
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Πολυ ομορφη ιστορια Αντωνη.
    Και εγω φωναζα οταν εβλεπα το πλοιο να ξεπροβαλει πισω απο το Πασακτωτηρι με κατευθυνση τη Μυκονο....

  3. #103
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ομορφη ιστορια Αντωνη.
    Και εγω φωναζα οταν εβλεπα το πλοιο να ξεπροβαλει πισω απο το Πασακτωτηρι με κατευθυνση τη Μυκονο....
    Δεν μας λες και τι φώναζες ;

    A2.jpg

    Eδώ σε κατάσταση του καλοπιζμού.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karolos : 24-04-2010 στις 00:24

  4. #104

    Προεπιλογή

    Μοναδικη φωτο φιλε Καρολε

  5. #105
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Επειδή εγώ θυμάμαι τι φώναζε ο Περικλής (ξυπόλυτος και με γυρισμένα τα μπαντζάκια) όργωνε την παραλία και φώναζε " Όλοι με το Αγιάς (Ναϊάς) το Αγιάς..." Φαντάζομαι αρκετοί θα τον θυμαστε γύρω από την εξέδρα με το κλασικό ψαράδικο κασκέτο του.

  6. #106
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kάρολος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας λες και τι φώναζες ;

    A2.jpg

    Eδώ σε κατάσταση που καλοπιζμού.
    Πωπω τελεια πατριδα.
    Να σου πω Καρολε. Βασικα οτι πλοιο περνουσε φωναζα. Απο το Ναιας, το ντουκου νουκου (Radiosa)μεχρι και το Κουλα. Μονο με ενα πλοιο δεν φωναζα γιατι δεν προλαβαινα να το δω οπως εφευγε σφαιρα και το ζηλευα γιατι ηταν ο ανταγωνιστης του δικου μου Ναιας

  7. #107

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rocinante Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπω τελεια πατριδα.
    Να σου πω Καρολε. Βασικα οτι πλοιο περνουσε φωναζα. Απο το Ναιας, το ντουκου νουκου (Radiosa)μεχρι και το Κουλα. Μονο με ενα πλοιο δεν φωναζα γιατι δεν προλαβαινα να το δω οπως εφευγε σφαιρα και το ζηλευα γιατι ηταν ο ανταγωνιστης του δικου μου Ναιας
    Πεστα χρυσοστομε!!!

  8. #108
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Mia erwtisi:Pote efyge apo ti grammi,ekane pote kapoia alli,kai kati off topic:To ALKYON ( MIMIKA L ) ekane pote Dyt.Kyklades?

  9. #109

    Προεπιλογή

    Aegina το Jens Bang (Ναιάς) πρέπει να έφυγε από την γραμμή και να παροπλίστηκε το 1984. Το Αλκυών (Μιμίκα Λ.) νομίζω ότι έκανε δυτ. κυκλάδες και Τηνο-Μυκονία το 1980-81. Το θυμάμαι εγώ τον Ιούλιο του 1980 στην Μύκονο με τα καινούργια χρώματα και όνομα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 23-04-2010 στις 11:27

  10. #110

    Προεπιλογή

    Off topic:Φιλε aegina το Αλκυων ξεκινησε δρομολογια για Δ.Κυκλαδες το 1981 για Κυθνο-Σεριφο-Σιφνο-Κιμωλο-Μηλο-Ιο-Σαντορινη, το 1982 για Σεριφο- Σιφνο-Κιμωλο-Φολεγανδρο-Ιο-Σαντορινη και το 1983 για Σεριφο-Σιφνο-Ιο-Θηρα. Απεσυρθη τον Οκτωβριο του 1983.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.S.S. APOLLON : 23-04-2010 στις 14:25

Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας