Σελίδα 49 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 481 έως 490 από 870

Θέμα: Μικρά Φορτηγά, Πετρελαιοφόρα, Eφοδιαστικά

  1. #481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την είδηση την βρήκα στο fb ......χωρίς πολλά λόγια, απλά έγραφαν ότι άδοξο τέλος κάπου στη Μάλτα.

    Συνημμένο Αρχείο 186868
    Πρόκειται βέβαια για το πρώην δικό μας εφοδιαστικό ΜΑΝΤΟΥΔΙ, είχαμε γράψει γι αυτό εδώ, και το είχαμε δει σε δική μου φωτό από το ναυπηγείο Κελαιδή στο Πέραμα τον περασμένο Μάιο ως HEPHAESTUS.

  2. #482
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο .....ξέχασα να το γράψω.

  3. #483

    Προεπιλογή

    Ακόμα μία φωτογραφία από διαφορετική γωνία του άτυχου ΜΑΝΤΟΥΔΙ, μετά την προσάραξη του στην Μάλτα.

  4. #484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπληκτική φωτογραφία με drone του καλού μας φίλου Peter J. Fitzpatrick από τον κόλπο της Ελευσίνας τον περασμένο Ιούνιο, με τα ΣΤΑΚΟΚΟ, ΔΡΕΠΑΝΟ και το ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ το οποίο ημιβυθίστηκε λίγους μήνες αργότερα στην ίδια θέση. Απίστευτη η εικόνα των αμπαριών του ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ όπου μετά την πολύχρονη εγκατάλειψη του έχει φυτρώσει κανονικός μπαξές !!!
    Το ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ όχι μόνο δεν ανελκύστηκε - απομακρύνθηκε (παρά τας εξαγγελίας...) από την θέση στην παραπάνω φωτό όπου είχε ημιβυθιστεί, αλλά πλέον έχει βυθιστεί σχεδόν ολόκληρο.

  5. #485

    Προεπιλογή

    Το μικρό τάνκερ ΑΜΙΛΛΑ Ι (IMO 8739011) έχει βγει για εργασίες συντήρησης στο ναυπηγείο Φραντζή στο Πέραμα.

    IMG_0014.jpg
    Πέραμα - 17/03/2018

    Κατασκευασμένο το 2005 στην χώρα μας, ως κατασκευαστής του αναφέρεται το ναυπηγείο ΝΑΥΣ, δεν πιστεύω να είναι όμως το γνωστό ΝΑΥΣ - Αφοί Φιλίππου, αφού αυτό είχε σταματήσει την λειτουργία του πολλά χρόνια πριν το 2005. Ακόμα μία δική μου φωτογραφία του από το 2011.

  6. #486
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το JOANNA VIέφυγε από το ναυπηγείο Σαλαμίς που ήταν δεμένο και πήγε στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη που θα βγει για τον δεξαμενισμό του.

  7. #487
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    DSC01735.jpg

    Tαξίδι γιά κοινωνική υποχρέωση στη γενέτειρα κ γιά χάρη του φίλου npapad βγήκα την 17/3 προς αναζήτηση του ΠΑΝΑΓΙΑ ΡΟΥΧΟΥΝΙΩΤΗΣA, όπως γράφεται ανόρθογραφα επί του σκάφους.Αρχικά κατευθύνθηκα στον Καταρράκτη,ένα γραφικό χωριό 15 χλμ Ν της πόλης της Χίου κ στο λιμανάκι του οποίου ήταν δεμένο σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες.Δεν το βρήκα εκεί κ ευτυχώς συνάντησα έναν συμπέθερο του πλοιοκτήτη Κων/νου Πλάτιγκου ο οποίος μου είπε ότι το καραβάκι είχε μεταφερθεί σε ένα καρνάγιο,ο Θεός να το κάνει,στην περιοχή Κοντάρι πολύ κοντά στην πόλη.Εκεί το φωτογράφισα κ από γρήγορη ματιά που έριξα,νομίζω δεν είναι αξιόπλοο πλέον γι'αυτό το έχουν στην στεριά.
    Δούλεψε σαν tender,μεταφέροντας στόρια κλπ στα περαστικά βαπόρια στη ράδα του λιμανιού της Χίου.
    Αν κ δεν είναι της "ειδικότητας" μου,χαρισμένη σε όλους τους φίλους που τους αρέσουν αυτά τα καραβάκια κ ασχολούνται με αυτά.

  8. #488
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    DSC01735.jpg

    Tαξίδι γιά κοινωνική υποχρέωση στη γενέτειρα κ γιά χάρη του φίλου npapad βγήκα την 17/3 προς αναζήτηση του ΠΑΝΑΓΙΑ ΡΟΥΧΟΥΝΙΩΤΗΣA, όπως γράφεται ανόρθογραφα επί του σκάφους.Αρχικά κατευθύνθηκα στον Καταρράκτη,ένα γραφικό χωριό 15 χλμ Ν της πόλης της Χίου κ στο λιμανάκι του οποίου ήταν δεμένο σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες.Δεν το βρήκα εκεί κ ευτυχώς συνάντησα έναν συμπέθερο του πλοιοκτήτη Κων/νου Πλάτιγκου ο οποίος μου είπε ότι το καραβάκι είχε μεταφερθεί σε ένα καρνάγιο,ο Θεός να το κάνει,στην περιοχή Κοντάρι πολύ κοντά στην πόλη.Εκεί το φωτογράφισα κ από γρήγορη ματιά που έριξα,νομίζω δεν είναι αξιόπλοο πλέον γι'αυτό το έχουν στην στεριά.
    Δούλεψε σαν tender,μεταφέροντας στόρια κλπ στα περαστικά βαπόρια στη ράδα του λιμανιού της Χίου.
    Αν κ δεν είναι της "ειδικότητας" μου,χαρισμένη σε όλους τους φίλους που τους αρέσουν αυτά τα καραβάκια κ ασχολούνται με αυτά.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε ΒΙΚΤΩΡ ! Το συγκεκριμένο το είχα βγάλει φωτογραφία ενεργό στο λιμάνι της Χίου στις αρχές της δεκαετίας του '90 (θα ψάξω να τη βρω να την ανεβάσω). Για πολλά χρόνια ήταν παροπλισμένο στον Καταρράκτη όπου μπορούμε να το δούμε σε μια ωραία φωτογραφία εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=2227070
    Το όνομα με το οποίο είναι νηολογημένο είναι ΠΑΝΑΓΙΑ ΡΟΥΧΟΥΝΙΩΤΙΣΣΑ Ι, νηολόγιο Χίου 214, κατασκευής 1949, 75 gt. Νηολογήθηκε το 1991. Ιδιοκτήτης : Κ. Πλάτιγκος. Έχω στις σημειώσεις μου ότι είναι μετασκευασμένο πρώην Ρουμάνικο ρυμουλκό αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει μέχρι τώρα, ούτε έχω περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό... Δούλευε σαν φορτηγόλαντζα / tender για τα πλοία της ράδας της Χίου.

  9. #489
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το JOANNA VIέφυγε από το ναυπηγείο Σαλαμίς που ήταν δεμένο και πήγε στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη που θα βγει για τον δεξαμενισμό του.
    Ας δούμε το Joanna VI φωτογραφημένο σήμερα στο ναυπηγείο Παναγιωτάκη που έχει βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια.

    ΤΖΟΑΝΝΑ-VI-01-23-03-2018.jpg

  10. #490

    Προεπιλογή

    Το ΑΜΙΛΛΑ Ι (IMO 8739011) που είχαμε δει πέντε ποστ πιό πάνω, ολοκλήρωσε τον δεξαμενισμό του στο ναυπηγείο Φραντζή και πλέον βρίσκεται δεμένο στην μικρή προβλήτα του ναυπηγείου.

    IMG_0054.jpg
    Πέραμα - 17/04/2018

Σελίδα 49 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 39474849505159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας