Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 26

Θέμα: Ατύχημα MSC Fantasia

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Marghera-Venezia
    Μηνύματα
    299

    Προεπιλογή Ατύχημα MSC Fantasia

    Den kserw ean sthn Ellada paixthke to akoloutho nautiko atyxhma......


    http://www.youtube.com/watch?v=ia4M0Z_nbVk

    ..........alla aksizei ton kopo na to parakolouthisete!!!
    [I][B][FONT=Book Antiqua]Για που πάει το βαπόρι αρχές χειμώνα??[/FONT][/B][/I]
    [B][I][FONT=Book Antiqua]Για Κρήτη αρχικά πηγαίναμε, μετά κάποια άγονη θα χτυπάγαμε, λίγο Ιταλία πήραμε και φυσικά θα δούμε και τα αδέλφια μας στο εξωτερικό τί κάνουν......[/FONT][/I][/B]

  2. #2

    Προεπιλογή

    τρομερο βιντεο ευχαριστουμε.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος της υπόθεσης;

    Καταλαβαίνω ότι όταν δένει το καράβι, τα σκοινιά το συγκρατούν αν ο άνεμος ή τα ρεύματα θέλουν να το απομακρύνουν από το σημείο πρόσδεσης.

    Τι γίνεται αν ο άνεμος σε σπρώχνει προς τον ντόκο; Υποθέτω ότι το να αφήσεις το καράβι να τρίβεται στα προστατευτικά δεν είναι ότι καλύτερο.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Stin Palma de Maiorca egine to atixima, oxi stin Ellada.
    [SIZE=5][/SIZE]

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vageliss23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος της υπόθεσης;

    Καταλαβαίνω ότι όταν δένει το καράβι, τα σκοινιά το συγκρατούν αν ο άνεμος ή τα ρεύματα θέλουν να το απομακρύνουν από το σημείο πρόσδεσης.

    Τι γίνεται αν ο άνεμος σε σπρώχνει προς τον ντόκο; Υποθέτω ότι το να αφήσεις το καράβι να τρίβεται στα προστατευτικά δεν είναι ότι καλύτερο.
    Φίλε μου ο αέρας , βαπόρια τέτοιου μεγέθους δεν τα επηρεάζει όταν είναι δίπλα στον ντόκο .Μόνο τα μεγάλα κύματα , αλλά αυτά συνήθως δεν υπάρχουν στα λιμάνια .Μόνο φουσκοθαλασσιά είναι αυτή που δημιουργεί προβλήματα , και εξαρτάτε από το λιμανι ,διότι το βαπόρι ακουμπά σε προστατεύτηκα μαξιλάρια ( μου διαφεύγει η ονομασία τους ) και το μόνο που γίνεται είναι να μαυρίζει την μπογιά στην μπάντα .
    Σε περιπτώσει όμως που τα πράγματα δίνουν πολύ δύσκολα , τυφώνες κτλ , τότε αφήνουν το λιμάνι και ανοίγονται στην ανοικτή θάλασσα , μέχρι να περάσει ο καιρός ..

  6. #6

    Προεπιλογή

    Distixos figane 3 bittes. Pos mporh na inai. Sto video fenetai poli kathara. Tora h MSC zhtai apo to limenarxio this Palma pos egine tetio pragma. To MSC Fantasia exi sthn plori mia zimia.

  7. #7
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Αν είδα καλά μόνο οι κάβοι σπάνε!Δε νομίζω πως φεύγουν οι μπίντες!Είναι λίγο παρανοικό να συμβεί κάτι τετοιο!

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sea world Εμφάνιση μηνυμάτων
    Den kserw ean sthn Ellada paixthke to akoloutho nautiko atyxhma......


    http://www.youtube.com/watch?v=ia4M0Z_nbVk

    ..........alla aksizei ton kopo na to parakolouthisete!!!
    κατι δεν μου καθετε καλα στο βιντεο
    ενω στην αρχη το πλοιο ειναι δεμενο με την αριστερη μπαντα ξαφνικα οταν σπανε-ξεκαπελωνονται οι καβοι το δειχνει οτι ειναι πλευρισμενο δεξια

  9. #9
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι δεν μου καθετε καλα στο βιντεο
    ενω στην αρχη το πλοιο ειναι δεμενο με την αριστερη μπαντα ξαφνικα οταν σπανε-ξεκαπελωνονται οι καβοι το δειχνει οτι ειναι πλευρισμενο δεξια
    γραψτε λαθος στο βιντεο του sylver23 μου λυθηκε η απορια

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραψτε λαθος στο βιντεο του sylver23 μου λυθηκε η απορια
    Με μια προσεχτικη παρατηρηση της εικονας φαινεται να σπανε οι δεστρες του προβλητα (μπιντες) η πρωτη φαινεται να πεφτει στη θαλασσα,ενω η δευτερη η πλωρια πεφτει πρωτα στο πλοιο (κορακι) και μετα στο νερο.
    Δυστηχως εκει που ειναι τοποθετημενες οι μπιντες -ακρη του ντοκου- σε σχεση με τη γωνια που δημιουργειται απο το υψος του ρεμετζου της πλωρης, εχει ως αποτελεσμα οι καβοι καλουν περισσοτερο καθετα παρα προς την πλευρα που δεχεται τις πιεσεις του ανεμου.

    Δεν φανταζομαι να επιρρηψει κανεις ευθυνες στο πληρωμα αφου το πλοιο εχει δωσει αρκετα σχοινια (καινουρια)εξω , ενω αν κρινει κανεις απο την ταχυτητα που συνεβη το γεγονος οι αντιδρασεις πχ BowThruster δεν θα μπορουσε να αποσοβισει την καταληξη παρα μονο αν ηταν σε sby mode με αξιωματικο στην βαρδιολα σε ετοιμοτητα.
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας