Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 26

Θέμα: Ατύχημα MSC Fantasia

  1. #11
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας κι εγώ την αιτία κλείνω προς την μεριά του Απόστολου, αλλά έχω να σημειώσω κάτι που πρέπει να λάβετε υπόψη σας, αν θέλετε να κρίνεται σωστά και όχι επιφανειακά.

    Σε αντίστοιχα συμβάντα, να γνωρίζετε ότι αν σπάσει, ξεκαπελώσει, λασκάρει ένας κάβος, συμβαίνει αυτό που είδατε στο βίντεο, δηλαδή άμεσα ακολοθούν οι άλλοι (αυτό είναι κανόνας). Με άλλα λόγια οι κάβοι πρέπει να είναι όλοι σένιοι για να αγαντάρουν μια δύσκολη κατάσταση από ισχυρές ριπές ανέμου. Αν ένας πάθει κάτι και κοπεί ή λασκάρει το ατύχημα είναι δεδομένο.... Δεν το σταματάει τίποτα, ενώ είδατε πόσο γρήγορα έγιναν όλα και πόσο εύκολα απομακρύνθηκε το κάραβι απο τον ντόκο.

    Τα ίδια ισχύουν και σε ξεφόρτωτα ποντοπόρα πλοία που επιρεάζονται από πλευρικούς ισχυρούς ανέμους. Έχω προσωπική εμπειρία στε λιμάνι του Καναδά.

    Εδώ ευτυχώς τα σπρίνγκς άντεξαν, λόγω διαφορετικής γωνίας και δεν είδαμε τα χειρότερα, όπως επίσης και ην κλίμακα αποτέλεσε ένα φρένο μέχρι που έσπασε, κρέμασε κλπ. Δεν νομίζω ότι οι κάβοι του πλοίου έφταιγαν, από ότι είδα, όσονα αφορά την αντοχή ή την ποιότητα/ποσότητα τους.

    Δυό περιστατικά:
    Σε παρόμοιο περιστατικό το λιμάνι Chivitavecchia της Ιταλίας (το είδα σε βίνετο) έσπασαν κάβοι απο δυό θηρία κρουαζιερόπλοια και ευτυχώς τα κράτησαν ρυμουλκά, στο παραπέντε πριν πέσουν πάνω σε άλλα στον απέναντι ντόκο.

    Προσωπική εμπειρία (ήταν και ο Τράκμαν πσρών) στο Superfast XI πλαγιοδετημένο μπορστά στον Επιβατικό σταθμό της Πάτρας, είχε άνθρωπο πάνω στην Γέφυρα (δεξί φτερό) που το μάζευε με προπελάκι όταν άνοιγε απο την πίεση του ανέμου.

    Τελειώνοντας έχω μείνει με την απορία αν μόνο ξεκαπελώθηκαν οι κάβοι ή έφυγαν και μπίντες ή γάντζοι μαζί?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 19-03-2009 στις 21:41

  2. #12
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εχω μια εντύπωση οτι απλά ξεκαπέλωσαν οι κάβοι... Πιθανών λόγο του μεγάλου ύψους του ρεμέτζου η γωνία να ξεπέρασε του προβλεπόμενου...
    Εμένα μου έχει τύχει απο την υπερβολική τάση που εφάρμοσε Ρυμουλκό (Αλεξάντερ 5 για να καταλάβετε δύναμη) να ξεκαπελώνονται και να πετάνε στον αέρα τα 8αρια πάνω απο την μπίντα πλοίου... Ίως να έπρεπε να βάλουν ποιό λογκάδους κάβους για να μειωθεί η Χ δύναμη και να αυξηθεί η Ψ

  3. #13
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Αποστολε ,εχω δει που βάζουν και δυο βόλτες στην μπιντα ,για να μην ξεκαπελώνει .

  4. #14

    Προεπιλογή

    υπαρχει και αυτο το βιντεο για οσους δεν το εχουν δει που εχει πιο καθαρη εικονα και επισης οποιος ξερει την γλωσσα ισως μπορει να μεταφρασει τι λεει ο παρουσιαστης των ειδησεων

    http://www.youtube.com/watch?v=RhnK1...eature=related

    στο βιντεο στην αρχη του θεματος το πλανο το πρωτο, που δειχνει το πλοιο δεμενο, ειναι μαλλον απο την θεση που εδεσε μετα ή απο αλλη επισκεψη του εκει .
    Αυτο φαινεται απο το βιντεο που επισυναπτω διοτι το ιδιο πλανο το δειχνει στο τελος και περα απο αυτο το πλοιο ειναι δεμενο με την αριστερη μπαντα ,ενω εκει που σπαει ο καβος με την δεξια..

  5. #15
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποστολε ,εχω δει που βάζουν και δυο βόλτες στην μπιντα ,για να μην ξεκαπελώνει .
    Η μπίντα ήταν ολόκληρη με 8αρια και όλα τα πέταγε στον αέρα...

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    O moastrokostas νομίζω μιλάει μπίντα ντόκου, ενώ ο Απόστολος για διπλή μπίντα πάνω στο πλοίο. Κανώ λάθος?

  7. #17
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    O moastrokostas νομίζω μιλάει μπίντα ντόκου, ενώ ο Απόστολος για διπλή μπίντα πάνω στο πλοίο. Κανώ λάθος?
    Δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν κάνεις λάθος!!!

  8. #18
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sea world Εμφάνιση μηνυμάτων
    Den kserw ean sthn Ellada paixthke to akoloutho nautiko atyxhma......


    http://www.youtube.com/watch?v=ia4M0Z_nbVk

    ..........alla aksizei ton kopo na to parakolouthisete!!!
    κατι δεν μου καθετε καλα στο βιντεο
    ενω στην αρχη το πλοιο ειναι δεμενο με την αριστερη μπαντα ξαφνικα οταν σπανε-ξεκαπελωνονται οι καβοι το δειχνει οτι ειναι πλευρισμενο δεξια

  9. #19
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι δεν μου καθετε καλα στο βιντεο
    ενω στην αρχη το πλοιο ειναι δεμενο με την αριστερη μπαντα ξαφνικα οταν σπανε-ξεκαπελωνονται οι καβοι το δειχνει οτι ειναι πλευρισμενο δεξια
    γραψτε λαθος στο βιντεο του sylver23 μου λυθηκε η απορια

  10. #20

    Προεπιλογή

    Επειδή προφανώς το δείχνουν από προηγούμενη λήψη.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας