Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 141 έως 150 από 156

Θέμα: Πίνδος II [Aρης, Πίνδος - Pindos II, Sylvana, Maid of Honour]

  1. #141
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Κοιταζα τη φωτογραφια και εβγαλα το συμπερασμα οτι πρεπει να ηταν καποια κοντρα , εκεινο που παρατηρω ειναι οτι η προσπεραση ειναι σε στροφη και το το πλοιο ειναι πιο μικρο του Πινδος και αυτο φαινεται απο τον τροπο που το κοιτουν οι επιβατες του βλεπουμε οτι στη γεφυρα του Πινδος εχουν βγει εξω .Καταληγω στο εξης η βαρδιολα δεν ειναι ουτε του Μαριω Σαρωνις ( μετα απο ερευνα ειδα οτι εχουν φανο ) αλλα ουτε και των Καμελια και Νεραιδα - μικρο πλοιο - αρα μενει μονο το ομοσταυλο του το Μαχη για αυτο και ο κοσμος στη γεφυρα οσο για το μερος μετα απο ερευνα στο google maps ισως να ειναι μεταξυ της Δοκου και της ακτης δηλ και τα δυο πηγαιναν προς Σπετσες απο Ερμιονη.

  2. #142

    Προεπιλογή

    Οπότε φίλε μου aegina έρχεσαι στα λόγια μου, και χαίρομαι που συμφωνούμε στο ότι το πιθανότερο είναι τα δύο πλοία να είχαν την ίδια κατεύθυνση.

    Κάτι ακόμα που μας ωθεί προς αυτήν την πιθανότητα, είναι και αυτό που έγραψε παραπάνω ο φίλος Άρης, ότι δηλαδή "οι κύριοι στην πλώρη του ΠΙΝΔΟΣ δεν φαίνονται και πολύ ταραγμένοι".... Και λογικά δεν δείχνουν ταραγμένοι διότι παρακολουθούν μία (ουσιαστικά) προσπέραση, όσο κοντά και αν βρισκόντουσαν τα δύο πλοία. Ενώ αν έβλεπαν το άλλο πλοίο να έρχεται καταπάνω τους, θα είχε γίνει το έλα να δεις, θα είχαν ήδη πηδήξει στην θάλασσα και ......ο σώζων εαυτώ σωθήτω !!!!!

  3. #143
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Φιλε Εspresso Venezia εχεις δικιο τωρα νομιζω οτι το αλλο πρεπει να ειναι το Μαχη.

  4. #144

    Προεπιλογή Το Πίνδος στο λιμάνι της Τήνου

    Tinos1966_Pindos_a.jpg
    Ανεβάζω και εγώ μία φωτογραφία του ΠΙΝΔΟΣ που τράβηξα στο λιμάνι της Τήνου στις 22/7/1966.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταπληκτικές οι φωτογραφίες για το ΠΙΝΔΟΣ των Τοξοτης και Ellinis.

    Θα ήθελα να συμβάλω και εγώ με μια φωτογραφία του ΠΙΝΔΟΣ στην Αίγινα, προτού υποστεί την μετασκευή.

    photo051.jpg

  5. #145
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Φιλε ΜΜιχάλης56 σε ευχαριστούμε για την ωραία φωτογραφία που είναι και ενδιαφέρουσα μιας και δείχνει καθαρά τα σινιάλα με τα οποία ταξίδευε το πλοίο το 65-66.
    Το ερώτημα είναι τι έκανε το 1966 στην Τήνο;
    Ξεραμε οτι το 1964 ταξίδευε απο τη Ραφήνα, αλλά μετά την αγορά απο τον Θανοπουλο το 65, το είχαμε δει ξανά στου Τζελέπη.

  6. #146

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε ΜΜιχάλης56 σε ευχαριστούμε για την ωραία φωτογραφία που είναι και ενδιαφέρουσα μιας και δείχνει καθαρά τα σινιάλα με τα οποία ταξίδευε το πλοίο το 65-66.
    Το ερώτημα είναι τι έκανε το 1966 στην Τήνο;
    Ξεραμε οτι το 1964 ταξίδευε απο τη Ραφήνα, αλλά μετά την αγορά απο τον Θανοπουλο το 65, το είχαμε δει ξανά στου Τζελέπη.
    Δεν το γνωρίζω. Επισκέπτης-προσκυνητής στην Τήνο ήμουν όταν τράβηξα τη φωτογραφία. Για να έρθω από τον Πειραιά είχα πάρει το Λητώ. Ισως κάποιος Τηνιακός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για το Πίνδος.

  7. #147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tinos1966_Pindos_a.jpg
    Ανεβάζω και εγώ μία φωτογραφία του ΠΙΝΔΟΣ που τράβηξα στο λιμάνι της Τήνου στις 22/7/1966.
    Φίλε Μιχάλη56 και τις δικές μου ευχαριστίες για την πολύ ωραία φωτογραφία που μοιράστηκες μαζί μας.
    Επίσης, η φωτογραφία σου εκτός από ωραία παράγει και ενδιαφέρουσες απορίες για το πλοίο.

  8. #148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι τι έκανε το 1966 στην Τήνο;
    Ξεραμε οτι το 1964 ταξίδευε απο τη Ραφήνα, αλλά μετά την αγορά απο τον Θανοπουλο το 65, το είχαμε δει ξανά στου Τζελέπη.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostas_bit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, η φωτογραφία σου εκτός από ωραία παράγει και ενδιαφέρουσες απορίες για το πλοίο.
    Από την στιγμή που μιλάμε για την Τήνο και μάλιστα στην καλοκαιρινή περίοδο (22 Ιουλίου έχει τραβηχτεί η φωτό, λίγες ημέρες πριν τον δεκαπενταύγουστο), δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να επρόκειτο για κάποια έκτακτη προσέγγιση του πλοίου στο νησί, κάποια ημερήσια προσκυνηματική εκδρομή ίσως, κάτι που βλέπουμε να γίνεται ακόμα και στις μέρες μας (πρόχειρο παράδειγμα).

  9. #149

    Προεπιλογή

    Το γιωτ MAID OF HONOUR, αργοτερα τo ΠΙΝΔΟΣ ΙΙ, 1911. (Kirk and Sons of Cowes/Heritage Images/Getty Images).

    Maid of Honour.jpg

  10. #150
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Λεπτομέρεια από φωτογραφία του Τζελέπη με το ΠΙΝΔΟΣ στα μέσα της δεκαετίας του '60 καθώς δίπλα του είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

    Pindos.jpg

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας