Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 159

Θέμα: Πίνδος II [Aρης, Πίνδος - Pindos II, Sylvana, Maid of Honour]

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Πίνδος II [Aρης, Πίνδος - Pindos II, Sylvana, Maid of Honour]

    Για το ΠΙΝΔΟΣ είχα ακούσει οτι σαν ΑΡΗΣ πήγε να δουλέψει στην Ραφήνα.
    Σε αυτήν την ιστοσελίδα αναφέρει οτι το 1987 κατασχέθηκε από την Εμπορική, κάτι που δεν μου στέκει μιας και όλο κάποιος θα το είχε δεί αν υπήρχε ακόμη τότε.
    Ξέρεις μήπως τι απέγινε;

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    523

    Προεπιλογή

    Πράγματι εμφανίστηκε σαν ΑΡΗΣ στη Ραφήνα στα τέλη της δεκαετίας του '60 αλλά δε νομίζω να έκανε ποτέ κάποιο δρομολόγιο. Γύρω στο 1975 ή 76 το είδα για τελευταία φορά παρατημένο στο Κερατσίνι σε μαύρα χάλια με το όνομα ΑΡΗΣ. Δεν ξέρω αν κρατήθηκε ως το 1987 αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Νεα απο τις 3 Δεκεμβριου 1949... Το Πινδος συγκρουεται με ενα ναρκαλιευτικο που πλεει με σβησμενα φωτα, εξω απο την Ηγουμενιτσα!

    19491203 Pindos.jpg

  4. #4

    Προεπιλογή ΠΙΝΔΟΣ ΚΑΙ ΠΙΝΔΟΣ ΙΙ

    Σύμφωνα με το βιβλίο του Γ. Φουστάνου "Ελληνική Ακτοπλοΐα 1945 - 1995", σελ. 22, "....τον Ιούλιο του 1945 η Ατμοπλοΐα Γ. Ποταμιάνος αγόρασε από την Αγγλία τη θαλαμηγό WESTOE κατασκευής 1899 η οποία μετονομάστηκε σε ΠΙΝΔΟΣ και απέπλευσε στις 24 Ιουλίου 1945 από Σαουθάμπτον με προορισμό τη μετασκευή της σε επιβατηγό και δρομολόγησή της στις ακτοπλοϊκές γραμμές....".

    Προφανώς αυτό είναι το πρώτο ΠΙΝΔΟΣ.

    Η μετονομασία του σε ΚΟΝΙΤΣΑ είναι πολύ πιθανή γιατί το διάστημα 25/12/47 έως 4/1/48 γίνεται μία από τις σημαντικότερες και φονικότερες μάχες του εμφυλίου πολέμου και ο ΔΣΕ δεν καταφέρνει να καταλάβει την πόλη Κόνιτσα. Ίσως αυτό το γεγονός οδήγησε στη μετονομασία.
    Πάντως το ΠΙΝΔΟΣ ΙΙ είναι το SYLVANA και δεν έχει καμία σχέση με το ΠΙΝΔΟΣ - θαλαμηγό WESTOE.

    Οι πλέον ειδικοί ναυτικοί μας ας διερευνήσουν το θέμα καλύτερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    αγαπητέ Γκάτσο, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πραγματικά το 1ο ΠΙΝΔΟΣ ήταν το πρώην WESTOE, και δεν είχαμε καταφέρει να το εντοπίσουμε μέχρι πρόσφατα μιας και είχε παραμείνει στα Lloyd's Register of Yachts. Τώρα για το αν το ΠΙΝΔΟΣ/WESTOE πήρε το όνομα ΚΟΝΙΤΣΑ, αυτό μένει να ανακαλυφθεί... ελπίζω σύντομα.

    Προσωπικά όμως θα "πόνταρα τα λεφτά μου" στο να είχε αρχικά προταθεί το όνομα ΚΟΝΙΤΣΑ για το ΠΙΝΔΟΣ ΙΙ, αλλά τελικά να μην προτιμήθηκε.
    Όσο για το πλοίο ΚΟΝΙΤΣΑ που φαίνεται στα δρομολόγια, αυτό τελικά είναι ένα τρίτο πλοίο και όχι κάποιο από τα δύο ΠΙΝΔΟΣ.

    Mετέφερα όσα ποστ αφορούσαν το 1ο ΠΙΝΔΟΣ σε ένα δικό του θέμα.

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας