Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 56

Θέμα: Μηχανικός Γ' από ΑΕΙ - ΤΕΙ

  1. #1

    Προεπιλογή Μηχανικός Γ' από ΑΕΙ - ΤΕΙ

    efoson teliwsw thn sxoli m... gia na asxolhthw mhxanikos sta karavia prepi na dwsw pouthena exetaseis? ti gnorizete sxetika me ayto to thema. eyxaristw

  2. #2

    Προεπιλογή

    Σαν πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορέις να πάρεις του τρίτου Μηχανικού μετά από θαλάσσια υοηρεσία. Θα κοιτάξω να βρω λεπτομέρειες και θε επανέλθω.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορέις να πάρεις του τρίτου Μηχανικού μετά από θαλάσσια υοηρεσία. Θα κοιτάξω να βρω λεπτομέρειες και θε επανέλθω.

    ok!! egine

  4. #4

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το ΠΔ 243/1998 ΦΕΚ 181Α 1998 (μπορείς να το δεις εδώ http://www.yen.gr/php/download_xitem..._fek181_98.pdf)
    Όπως και οι πτυχιούχοι Ενεργειακής Τεχνικής και Οχήμάτων χρειάζεσαι θαλάσσια υπηρεσία 12 μηνών με ειδικότητα μηχανής (μάλλον δόοκιμος μηχανικός) σε πλοίο με μηχανή τουλάχισον 450 kW (περίπου 603 ίππους).

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το ΠΔ 243/1998 ΦΕΚ 181Α 1998 (μπορείς να το δεις εδώ http://www.yen.gr/php/download_xitem..._fek181_98.pdf)
    Όπως και οι πτυχιούχοι Ενεργειακής Τεχνικής και Οχήμάτων χρειάζεσαι θαλάσσια υπηρεσία 12 μηνών με ειδικότητα μηχανής (μάλλον δόοκιμος μηχανικός) σε πλοίο με μηχανή τουλάχισον 450 kW (περίπου 603 ίππους).


    ευχαριστω!!! ++450 κw... malista. μεγαλα πλοια για παραδειγμα.... ελπιζω να βρω κατι.. μεσο δεν εχουμε θα ειναι δυσκολα...

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Καρέας-Σφακιά-Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    708

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν πτυχιούχος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μπορέις να πάρεις του τρίτου Μηχανικού μετά από θαλάσσια υοηρεσία. Θα κοιτάξω να βρω λεπτομέρειες και θε επανέλθω.
    τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση για 2ου ή 1ου??
    Βγαλτε μου εισιτηριο να φυγω την τεταρτη,
    για δεν αντεχω να θορω την κρητη απ' το χαρτη...

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Μηχανικός Γ' από ΑΕΙ

    Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου και θέλω να γίνω Μηχανικός Γ'. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι δεν γίνεται πλέον να γίνω Μηχανικός Γ' περνώντας μόνο τα σωστικά μέσα (15 μέρες) κάτι που έκαναν παλαιότερα άλλοι μηχανολόγοι (δεκαετία του 80). Τώρα πρέπει να κάνω 6 μήνες θαλλάσια υπηρεσία (δόκιμος; σε τι πόστα; ) παίρνοντας ναυτικό φυλλάδιο και βιβλία κατευθυνόμενης εκπαίδευσης με ειδικότητα μηχανής σε μηχανοστάσια πλοίων με μηχανές άνω των 450kW (612HP).

    Πόσο εύκολο είναι αυτό; θα ήθελα τις απόψεις σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicolas-GR : 22-03-2009 στις 14:56

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση για 2ου ή 1ου??
    Στο ίδοιο νομοθέτημα αναφέρει ότι για Β και Α μηχανικούς η διαδικασία είναι η ΄δια συμπλήρωση της ανάλογης θαλάσσιας υπηρεσίας και επιτυχή παρακολούθηση του αντίστοιχου κύκλου στα ΚΕΣΕΝ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicolas-GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο εύκολο είναι αυτό; θα ήθελα τις απόψεις σας


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από IORDANHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω!!! ++450 κw... malista. μεγαλα πλοια για παραδειγμα.... ελπιζω να βρω κατι.. μεσο δεν εχουμε θα ειναι δυσκολα...
    Από ότι ακούω αρκετές εταιρείες ζητάνε δόκιμους μηχανικούς από τις ΑΕΝ. ¶ρα υπάρχει ζήτηση. Μία βόλτα από γραφέια εταιρειών ίσως να είναι πολύ χρησιμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 21-03-2009 στις 21:09

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Παντου και πουθενα
    Μηνύματα
    1.240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicolas-GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Πολυτεχνείου και θέλω να γίνω Μηχανικός Γ'. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ότι δεν γίνεται πλέον να γίνω Μηχανικός Γ' περνώντας μόνο τα σωστικά μέσα (15 μέρες) κάτι που έκαναν παλαιότερα άλλοι μηχανολόγοι (δεκαετία του 80). Τώρα πρέπει να κάνω 6 μήνες θαλλάσια υπηρεσία (δόκιμος; σε τι πόστα παίρνοντας ναυτικό φυλλάδιο και βιβλία κατευθυνόμενης εκπαίδευσης με ειδικότητα μηχανής σε μηχανοστάσια πλοίων με μηχανές άνω των 450kW (612HP).

    Πόσο εύκολο είναι αυτό; θα ήθελα τις απόψεις σας
    Δοκιμος μηχανικος,αυτο θα ειναι το ποστο σου...!!!
    Ευκολο εννοεις αν θα ειναι το μπαρκο???
    [I][B]Ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα
    και αν εχεις βρει πολλες στεριες καμια δε σ'αραζει,
    ειναι η ωραια η θαλασσα γιατι με εσενα μοιαζει..!
    [/B][/I][SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #10
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Εγω που εκανα τη σχετικη κινηση οταν τελειωσα τα ΤΕΙ, πηγα 12 μηνες σαν Δοκιμος Μηχ. (απο σχολή Ναυπηγικης) και μετα πηρα του 3ου. Οσο για το ΕΜΠ (της σχολης Ναυπηγων Μηχανολογων) το επερνες μετα από 6 μηνες - οπως λεει ο Παναγιωτης. Πάντως επειδη καλο ειναι να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας, το βρηκα απο δυσκολο εως αδυνατο να βρω δουλεια σε καραβι γιατι απλά..δεν ημουν ΑΕΝ και θυμαμαι που μου ελεγαν οι ναυτιλιακες οτι προτειμούμε τους ΑΕΝιτες γιατι μας επιδοτουν, ενω εσυ..δεν υπαρχει καποιο "όφελος" να σε παρουμε (προσωπικη μου εμπειρια). Για την ιστορια την υπηρεσια την εκανα στο Star 1 με βισμα εναν αρχιμηχανικο (γιατι αλλιως προκοπή δε θα κανα!!).

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας