Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 56

Θέμα: Μηχανικός Γ' από ΑΕΙ - ΤΕΙ

  1. #41
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Δες εδώ άρθρο 1

    http://www.hellenicparliament.gr/Use...ATRAIN-EIS.pdf

    τελευταία είχα διαβάσει ότι ο Α μηχανικός ΕΝ είναι ισότιμος με τον απόφοιτο ΤΕΙ μηχανολογικής κατεύθυνσης
    θα το βρω και αν το χρειάζεστε θα το ανεβάσω

    Αν και νομίζω διαβάζοντας όλο το άρθρο αυτό συμπεραίνει κανείς

  2. #42
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ άρθρο 1

    http://www.hellenicparliament.gr/Use...ATRAIN-EIS.pdf

    τελευταία είχα διαβάσει ότι ο Α μηχανικός ΕΝ είναι ισότιμος με τον απόφοιτο ΤΕΙ μηχανολογικής κατεύθυνσης
    θα το βρω και αν το χρειάζεστε θα το ανεβάσω

    Αν και νομίζω διαβάζοντας όλο το άρθρο αυτό συμπεραίνει κανείς
    .....ναι σωστα αλλα στον νομο λεει αυτο
    ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ¶ρθρο 1Η παράγραφος του άρθρου 1 του ν. 2638/1998 (ΦΕΚ204 Α) αριθμείται ως παράγραφος 1 και στο τέλοςαυτής προστίθενται παράγραφοι 2, 3 και 4 ως ακο−λούθως:«2. Το δίπλωμα του Εμπορικού Ναυτικού Α΄ τάξης καθί−σταται ισότιμο με το πτυχίο των Τ.Ε.Ι. Η διάταξη ισχύειγια τους εισακτέους στις Α.Ε.Ν. κατά το ακαδημαϊκόέτος 2005−2006 και εφεξής.3. Το χορηγούμενο από τις Α.Ε.Ν. πτυχίο Πλοιάρχου ή
    Μηχανικού Γ’ τάξης αντίστοιχα,..................εμεις που ειμαστε την δεκαετια του 90 ?

  3. #43

    Προεπιλογή

    Το μετέφερα εδώ όπου στην προηγούμενη σελίδα υπα΄ρχει και το ΦΕΚ που λέει ότι τα διπλώματα Α τάξης (Πλοίαρχος και Α μηχανικός) αναγνωρίζονται σαν ισότιμα με ΤΕΙ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το Νόμο 3450 του 2006 (ΦΕΚ 64Α της 30-3-2006) οι ΑΕΝ είναι πια ισότημες με ΤΕΙ (αλλά για αυτούς που μπήκαν μετά από το 2005) κάτι που συζητιόταν για καμια εικοσαετία. Μορείτε να δείτε το ΦΕΚ εδώ http://www.yen.gr/php/download_xitem...20FEK%2064.pdf. Τουλάχιστον πια δεν άρθηκε η αδικία ότρι από στεριά μπορούσες να βγφεις στη θάλασσα και όχι το αντίθετο. Δεν ξέρω αν κάποιος από τους πτυχιούχους μηχανικούς που μπήκαν μετά από τότε, προσπάθησε να βγάλει και τις άδειες του παλιού Υπουργείου Βιομηχανίας (νομίζω τώρα τις δίνει το Υπουργείο Ανάπτυξης) για εγκαταστάσεις και συντηρήσεις μηχανών στη στεριά όπως οι υπόλοιποι πτυχιούχοι ΑΕΙ, ΤΕΙ ή αν δικδίκησε θέση ΤΕ σε διαγωνισμούς του Δημοσίου και αν βρήκε προβλήματα αλλά τουλάχιστον υπάρχει νομικό έρεισμα και μπορέι να βρει το δίκιο του στο Συνήγορο του Πολίτη ή στα Διοικητικά Δικαστήρια αν του το αρνηθούν. Κάπου το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό και σε πρώτη ευκαιρία θα αντιγράψω τα μηνύματα στο σχετικό θέμα για να συνεχίσουμε τη συζήτηση εκεί αν υπάρχει ενδιαφέρον. Το θέμα είναι τι γίνεται για τους παλιότερους.

  4. #44
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μετέφερα εδώ όπου στην προηγούμενη σελίδα υπα΄ρχει και το ΦΕΚ που λέει ότι τα διπλώματα Α τάξης (Πλοίαρχος και Α μηχανικός) αναγνωρίζονται σαν ισότιμα με ΤΕΙ
    ...........και με τους παλιοτερους ?.........Αυτο τι σας λεει ? http://edu.klimaka.gr/asep-anakoinvs...vshs-asep.html

  5. #45
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    ειμαι απόφοιτος της σχολης μηχανικων Ασπροπυργου 1979
    οταν πηγα να παρω την ισοτιμια μου έδωσαν ένα χαρτι που έλεγε ότι δεν υπαρχει ακριβή ισοτιμία σε σχολη αλλα το πτυχίο είναι ισότιμο των ΚΑΤΕΕ νυν ΤΕΙ
    αυτό έγινε το 2007
    με λιγα λόγια οταν έχεις τελειώσει ΑΕΝ το πτυχίο σου εξω δεν μετράει και πολυ και ας εχεις του Α Μηχανικου
    εκτός και είσαι συστημένος............................

  6. #46

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους. Συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος άλλα νομίζω πως βρίσκομαι στο κατάλληλο thread. Είμαι απόφοιτος τει ναυπηγικής και εργάζομαι σαν πλήρωμα μηχανής. Μετά από πολλές επισκέψεις κατάφερα να πάρω τα ΚΕΠ 1 και 2 που χρειάζεται να συμπληρώσω μαζί με τον ενα χρόνο υπηρεσία για να πάρω το δίπλωμα του τρίτου. Όμως κανείς δε μου έδωσε οδηγίες για το πως θα το συμπληρώσω. Σε τη βιβλία πρέπει να βασιστώ και πόσο αυστηρή είναι η διόρθωση του. Μου είπαν πως ο πρώτος θα με βοηθήσει όμως δεν 'έχει πολύ χρόνο και αναρωτιέμαι τι γίνεται με το αν κάνει κάποιο λάθος. Μήπως κυκλοφορεί κάνας μπούσουλας κάνα πρότυπο από κάποιον παλιό για να βασιστώ επάνω του για την συμπλήρωση;

  7. #47
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Όπως όλοι μας συμπληρώσαμε ΚΕΠ με κόπο και κούραση έτσι θα το κάνεις και συ... Με λίγο παρακαλετο απο κανα 2ο ή 3ο θα γίνει η δουλεια σου. Ιδιαίτερα σε αυτο το θέμα μην περιμένεις μασημενη τροφή...

  8. #48

    Προεπιλογή

    Oι σχολές των ΚΑΤΕΕ και ΤΕΙ Μηχανικών ήταν πάντοτε διάρκειας 3,5-4 ετών και η εισαγωγή αφορούσε απόφοιτους λυκείου και γινόταν με πανελλαδικές εισαγωγικές εξετάσεις .

    Στις ΑΕΝ παλιότερα έμπαινες από την τετάρτη η πέμπτη γυμνασίου , σημερινές α'-β' λυκείου , οπότε εκεί είναι το πρόβλημα γιά τους παλιούς , όπως και η διάρκεια σπουδών .

    Ετσι μπαίνει η χρονιά του 2005 που άλλαξε το ακαδημαικό στάτους των ΑΕΝ .

  9. #49
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Στις ΑΕΝ παλιότερα έμπαινες από την τετάρτη η πέμπτη γυμνασίου , σημερινές α'-β' λυκείου , οπότε εκεί είναι το πρόβλημα γιά τους παλιούς , όπως και η διάρκεια σπουδών .
    αυτό γινόταν παλιά και το status ήταν πλοίαρχοι & Μηχανικοί μπορούσαν να πάνε και από την Ε Γυμνασίου νυν Β Λυκείου και ο Μαρκονηδες υποχρεωτικά απόφοιτοι Γυμνασίου
    το καθεστώς αυτό νομίζω ότι άλλαξε όταν καταργήθηκε ο κλάδος των μαρκόνηδων και πλέον πρέπει να είναι όλοι απόφοιτοι
    βέβαια αν και υπήρχε αυτή η δυνατότητα το ποσοστό σπουδαστών από την Β Γυμνασίου ήταν πολύ μικρό
    αξίζει να σας πω ότι για την σχολή μηχανικών Ασπροπύργου από το 1975 - 1980 το ποσοστό εισαγωγής ήταν στου ένας στους δέκα
    ποσοστό ίσον με πολλες σχολές του πολυτεχνείου

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως όλοι μας συμπληρώσαμε ΚΕΠ με κόπο και κούραση έτσι θα το κάνεις και συ... Με λίγο παρακαλετο απο κανα 2ο ή 3ο θα γίνει η δουλεια σου. Ιδιαίτερα σε αυτο το θέμα μην περιμένεις μασημενη τροφή...
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμία πληροφόρηση επάνω στο θέμα. Ξέρω ότι πρέπει να περάσω κάποια επιτροπή αλλά τι συνεπάγεται αυτό; Θα εξεταστώ σε κάποια συγκεκριμένη ύλη; τι απαιτείται από εμένα. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει ουσιαστικά και θα πρέπει να δουλέψω μόνος, γιαυτό έψαχνα και κάποια βιβλιογραφία η κάποιες συμβουλές πάνω στο θέμα. Τέλος πάντων η συζήτηση έχει περάσει σε άλλη θεματολογία ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας