Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 169

Θέμα: Θάλασσα και περιβάλλον

  1. #71
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Πηγή: Marinews

    Τα σχέδια των ελλήνων εφοπλιστών για την προστασία του περιβάλλοντος
    20/6/2008


    Η αντικατάσταση του κατακερματισμού, που συχνά οδηγεί σε μη ηθελημένες αρνητικές συνέπειες, είναι η κίνηση ματ που θα διασφαλίσει το μέλλον της ναυτιλίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Η Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στη διατήρηση της ακεραιότητας του θαλάσσιου περιβάλλοντος, όπως επίσης στο γεγονός ότι πρέπει να διασφαλισθεί ότι το συνολικό φάσμα των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων και παρεμβάσεων που επηρεάζουν το θαλάσσιο περιβάλλον δεν θα οδηγήσει στη σταδιακή υποβάθμισή του. Τα μελλοντικά μέτρα της Ε.Ε σχετικά με τις ατμοσφαιρικές εκπομπές των πλοίων θα πρέπει να τοποθετηθούν στο πλαίσιο των υπό εξέλιξη διεθνών συζητήσεων για τις εκπομπές αερίων, το φαινόμενο του θερμοκηπίου (υπερθέρμανση του πλανήτη) και τις κλιματικές αλλαγές. Μια ολιστική διεθνής προσέγγιση που θα οδηγεί σε συνολικό περιβαλλοντικό όφελος είναι η λύση, που θα πρέπει να προτιμηθεί σύμφωνα με τους έλληνες εφοπλιστές. Η ατμοσφαιρική ρύπανση είναι ένα σύνθετο θέμα και ένα παγκόσμιο όραμα είναι αναγκαίο προκειμένου να αποφευχθούν οι αντιφάσεις από κατακερματισμένες πολιτικές.

    Ο σχεδιασμός

    Για τους έλληνες εφοπλιστές η επί μέρους και τοπικιστική ανάλυση των θεμάτων προστασίας του περιβάλλοντος δεν μπορεί να έχει τα σωστά αποτελέσματα. Η συζήτηση περί ατμοσφαιρικών εκπομπών των πλοίων πρέπει να διεξαχθεί στα πλαίσια του διεθνούς συναγερμού περί των συνεπειών της αλλαγής του κλίματος και των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου. Σήμερα το 90% του παγκόσμιου εμπορίου μεταφέρεται με πλοία, το ενεργειακά αποδοτικότερο και φιλικότερο για το περιβάλλον μέσο μεταφοράς. Όμως, ολοένα αυξάνεται η προσδοκία να λειτουργεί η ναυτιλία με ελάχιστες περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Η ΕΕΕ υποστηρίζει σταθερά ότι απαιτείται ολιστική προσέγγιση για να αντιμετωπισθεί η ατμοσφαιρική ρύπανση από πλοία, ώστε να αποφευχθούν τα αρνητικά αποτελέσματα της αύξησης των εκπομπών ρύπων.

    Οι λύσεις για το μέλλον

    Η ελληνική εφοπλιστική κοινότητα πιστεύει ακράδαντα ότι σε πρώτη φάση ο αποδοτικότερος ενεργειακά και αποτελεσματικότερος οικονομικά τρόπος για να μειωθούν οι εκπομπές από πλοία θα ήταν η χρήση καυσίμου χαμηλής περιεκτικότητας σε θείο, το οποίο θα παράγεται από τα διυλιστήρια με κατάλληλη αφαίρεση του θείου. Μακροπρόθεσμα και επειδή τα πλοία δεν μπορούν να μετατραπούν σε πλωτά διυλιστήρια, η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική επιλογή είναι η μείωση της ταχύτητας που θα πρόσφερε διπλό περιβαλλοντικό όφελος, δηλαδή μείωση των εκπομπών θείου και διοξειδίου του άνθρακα.

    Ανακύκλωση πλοίων

    Η ανακύκλωση πλοίων παραμένει ο μόνος οικονομικά και περιβαλλοντικά βιώσιμος μηχανισμός για την απόσυρση των πλοίων. Η ΕΕΕ υποστηρίζει το σχέδιο του Διεθνή Ναυτιλιακού Οργανισμού για την ανακύκλωση των πλοίων που αναμένεται να υιοθετηθεί μέχρι το 2009. Το σχέδιο δεν επιβάλλει υπερβολικούς όρους που θα μείωναν τις δυνατότητες της παγκόσμιας βιομηχανίας ανακύκλωσης, ούτε ανέφικτες απαιτήσεις για το τελευταίο ταξίδι του πλοίου στο διαλυτήριο, όπως η προηγούμενη αφαίρεση υλικών που είναι στοιχειώδη για την ασφάλεια του πλοίου. Οι προϋποθέσεις θέσης σε ισχύ της Σύμβασης θα πρέπει να διευκολύνουν την σύντομη εφαρμογή της. Θα πρέπει να υπάρξει μεταβατική περίοδος που να προβλέπει μηχανισμό διαπίστωσης ο οποίος θα παρέχει ευελιξία για την ανακύκλωση πλοίων σε κατάλληλα διαλυτήρια, έστω και εάν οι χώρες των σημαιών τους ή οι χώρες των διαλυτηρίων δεν έχουν ακόμη κυρώσει τη σύμβαση.

  2. #72
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή Καθαρές θάλασσες και ακτές

    Δυστυχώς, οι θάλασσες μας έχουν γίνει μια απέραντη χωματερή!!!
    Πλαστικές σακούλες και πλαστικά μπουκάλια επιπλέουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη, στους δε βυθούς όπου συχνάζουν τα σκάφη είναι γεμάτα πλαστικά σκουπίδια, μπουκάλια, κουτάκια μπύρας και κάθε λογής σκουπίδια.

    Στους κόλπους που κατακλύζονται από σκάφη, ο βυθός έχει νεκρώσει...

    Όταν έχει πλήρη άπνοια, μια στρώση πετρελαίου είναι εμφανέστατη στην επιφάνεια της θάλασσας, γύρω γύρω στα βραχάκια φυσαλίδες που δεν διαλύονται με τίποτα, μέχρι να φυσήξει λίγο, και να μην είναι ορατή πια η κατάσταση...

    Οι κόλποι του Σαρωνικού μέχρι τις Σπέτσες έχουν μεταβληθεί σε αυτοσχέδιες μαρίνες σκαφών...

    Στην Ζωγεριά στις Σπέτσες, το παίξαμε κορώνα γράμματα ποιός θα πάει να λύσει την πρυμάτσα, σιχαθήκαμε, μύριζε βοθρολύμματα, και μια περίεργη στρώση από σωματίδια επέπλεε...

    Στο Λεωνίδιο, είδα με τα μάτια μου κάποιον να χύνει έναν κουβά σκατών και κωλόχαρτων... Στις διαμαρτυρίες μου, δικαιολογήθηκε ότι η τουαλέτα του ήταν χαλασμένη και γι αυτό αναγκάστηκε να τα κάνει στον κουβά, αλλά έτσι κι αλλιώς, και στην τουαλέτα του να τα έκανε, στην θάλασσα θα κατέληγαν!!! Του είπα πως ώφειλε να κλείσει τα χόλντινγκ τανκς, αλλά με έβαλε να ρωτήσω όλα τα σκάφη τριγύρω, να μου πουν ποιός είχε κλειστά χόλντινγκ τανκς...
    Ρωτώντας, διαπίστωσα πως ο μόνος που είχε κλειστά χόλντινγκ τανκς ήμουνα εγώ!!! Στα 50-80 μέτρα απέναντι, έχει παραλία και νέοι-γέροι και παιδιά κολυμπούσαν αμέριμνοι...

    Στο Κλέφτικο στην Μήλο, περιοχή χαρακτηρισμένη Νατούρα, ημερόπλοια με 20-30 επιβάτες το καθένα, αλλά και περαστικά σκάφη όπως το δικό μου, βρωμίζανε την θάλασσα (με μοναδική ίσως εξαίρεση εμένα), ο καθένας σύμφωνα με την συνείδηση του... Εκεί που πάνε τα σκάφη, ο βυθός σαν ξεροχώραφο... 150-200 μέτρα πιο πέρα, ο βυθός ζωντανός, μέχρι και σμέρνες είδαμε!!!

    Στην Πολύαιγο, δεν έπεφτε καρφίτσα, δεκάδες Μέγα Γιώτς, ταχύπλοα, ιστιοπλοϊκά, και εκατοντάδες μικρά ταχύπλοα και φουσκωτά, κανιβαλίζανε την θάλασσα, ευτυχώς το κακό αυτό είναι μόνο τον Αύγουστο...
    Μάζεψα 5 πλαστικές σακούλες, κολυμπώντας με την μάσκα μου, για να ελέγξω την άγκυρα μου ότι έχει καρφωθεί σωστά!!!

    Γυρνώντας, στα τελευταία μίλια αλλάζει το χρώμα της θάλασσας, και στο τελευταίο μίλι έξω από το λιμάνι, το νερό γίνεται πρασινωπό!!! Κι όμως, ο κόσμος κολυμπάει στο Π Φάληρο και στον ¶λιμο, διότι έχει συνηθίσει και δεν το βλέπει προφανώς...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. #73
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Mangos απλά ήθελα να ρωτήσω, τα holding tanks πως αδειάζουν; Είναι υποχρέωση της μαρίνας να έχει καμιά σκ....ρουφήχτρα ή υποχρέωση του ιδιοκτήτη να χει κάποιο είδος αντλίας στο σκάφος; Και αν είναι το δεύτερο που τα αδειάζει (πω, πω τι ρωτάω πρωινιάτικα).
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  4. #74
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Τα σκάφη μέχρι 10 επιβάτες, υποχρεούνται σε χολντινγκς τανκς. Τα πάνω από 10 επιβάτες, υποχρεούνται σε κάποιο κεντρικό βόθρο, με μασερέητορ (που πρώτα κάνει εντελώς λιώμα τα στερεά), και ειδικό επιστόμιο για να τα ρουφήξουν οι ανύπαρκτοι "αχόρταγοι" στις παράνομες (σύμφωνα με την νομοθεσία) μαρίνες μας!!!

    Και ο κεντρικός βόθρος, αλλά και τα απλά χόλντινγκ τανκς όπως το δικό μου, το αδειάζεις στην θάλασσα μεσοπέλαγα, πιο καριά από 3-5 μίλια από την ακτή. Δεν είναι δύσκολο. Εκεί, δεν ρυπαίνουν. Στα λιμάνια και στους κόλπους, τα στερεά από πολλά σκάφη, δημιουργούν μια λάσπη που νεκρώνει τον βυθό.

    Τα περισσότερα καταναλώνονται από τα ψάρια...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  5. #75
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Εγώ, εχω 2 τουαλέτες, και δυο χόλντινγκ τανκς.
    Την μια τουαλέτα την αφήνω ελεύθερη, μόνο για κατούρημα, και την άλλη, μόνο για χοντρά. Έτσι, το ένα χολντινγκ τανκ είναι άδειο, και το άλλο γεμίζει μόνο με στερεά και με το νερό του ξεπλύματος των στερεών.

    Έτσι, εαν είναι να μείνω 3-4 μέρες σε κάποιο μέρος, αργεί να γεμίσει το πρώτο, και μετά έχω καβάντζα το δεύτερο... Μέχρι στιγμής, δεν μου έχει τύχει να μείνω τόσο πολύ σε κάποιο μέρος που να γεμίσουν και τα δυο.

    Στο ταξίδι, όταν ανοίγω το χολντινκγ τανκ για να αδειάσει, για μισό μίλι περίπου αφήνω μια καφέ γραμμή... αδειάζει σιγά σιγά, κι έτσι δεν θέλει πάνω από λίγα δευτερόλεπτα για να εξαφανιστεί...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  6. #76
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Πριν από ένα μήνα που γύριζα με ημερίσιο από Ηράκλειο με το Κρήτη ΙΙ σε κάποια στιγμή στο πέλαγος είδα για πολλά μέτρα στο νερό φρούτα κυρίος πορτοκάλια.

  7. #77
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    τα πορτοκάλια δεν θα τα χαρακτήριζα ρύπανση.
    Είναι βέβαιο ότι θα φαγωθούν, και δεν θα υποβαθμίσουν το περιβάλον.

    Αντιθέτως,
    οι γόπες από τα τσιγάρα, όσες δεν επικάθονται στον βυθό περιμένοντας την Δευτέρα παρουσία, καταλήγουν στο στομάχι των ψαριών (κάποια εξ αυτών πνίγονται, έχουν βρεθεί σφηνωμένες γόπες στα βράγχια τους), οι πλαστικές σακούλες το ίδιο (περιμένουν με τις γόπες την Δευτέρα παρουσία), τα λύματα (από τα σκάφη αλλά και τις παραθαλάσσιες ταβέρνες και όχι μόνο) στα λιμάνια και τους κόλπους, δημιουργούν μια λάσπη που επικάθεται στον βυθό και "πνίγει" την βλάστηση και υποβαθμίζει το περιβάλλον, τα άκαυστα πετρέλαια και τα καυσαέρια καταλήγουν επίσης στην θάλασσα, κλπ.

    Εχθές, μιλούσα με έναν επιθεωρητή μεγάλου οργανισμού, και αναφέρθηκα στο θέμα, και μου είπε πως δεν υπάρχει ο παραμικρός έλεγχος στα καυσαέρια, στους ρύπους στις μηχανές των σκαφών και των κότερων, ενώ τα περισσότερα έχουν ξένες σημαίες, και δεν περνάνε ούτε την πιο απλή επιθεώρηση από τις Ελληνικές αρχές ή από τις αρχές τις χώρας τους!!!

    Τα λιμεναρχεία θα έπρεπε να ζητάνε από κάποιον πιστοποιημένο οργανισμό κάποιο πιστοποιητικό αξιοπλοΐας, αλλά... αυτό δεν υφίσταται στην πράξη.

    Με αφορμή τα οικονομικά μέτρα που εξαγγέλθησαν εχθές από τον υπουργό Οικονομίας, έχω άλλη μια απορία:

    Αντί να φορολογούν του μικρούς επαγγελματίες για εισοδήματα μέχρι 10500 ευρώ, γιατί δεν κάνουν μια βόλτα στον Πόρο, στις Σπέτσες, στο Πόρτο Χέλι, αλλά και σε όλους τους γύρω κόλπους, να δούνε σκάφη πολλών εκατομυρίων ευρώ, το ένα δίπλα στο άλλο, τα περισσότερα με ξένες σημαίες, κυρίως κοινοτικές, κάποια άλλα μαϊμού επαγγελματικά για να παίρνουν φτηνό πετρέλαιο?

    Ποιός έχει ελέγξει όλους αυτούς για το ΦΠΑ, για το πόθεν έσχες, για όλη αυτήν την χλιδή που κατά 99,9% δεν συνάδει με τις φορολικές δηλώσεις όλων αυτών των έξυπνων?

    Πως γίνεται να είμαστε μια φτωχή χώρα για να δώσουμε συντάξεις, επιδόματα σε κοινωνικές ομάδες που έχουν ανάγκες, ξεπουλάμε δρόμους, λιμάνια, εγκαταστάσεις, οργανισμούς κλπ αλλά... στις παραλίες μας γίνεται τέτοια παρέλαση από δισεκατομύρια?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mangos : 28-08-2008 στις 07:31
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #78
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    878

    Προεπιλογή

    Mangos, διαβασα με μεγαλη προσοχη τα οσα λες και συμφωνω μαζι σου. Προσωπικά δεν έχω ιδεα από σκαφη και ποια ειναι τα μετρα που πρέπει να ακολουθούνται. Το μονο που έχω να παραθέσω είναι οτι η ενημέρωση του κόσμου είναι από μικρή έως ανύπαρκτη. Δεν ξέρω αν υπάρχει καποιος που οταν αγοράζει σκάφος γνωρίζει οτι έχει υποχρέωση απέναντι στο περιβάλλον ή το μόνο που τον ενδιάφερει ειναι να απολαύσει τις βόλτες του. Οσο για το χρημα και τον πλούτο στη χωρα μας, αν και δεν ειναι η καταλληλη ενότητα για ενα τετοιο θεμα, εχω να πω οτι οπως παντα συγκεντρωνεται στα χερια των λιγων.
    η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει...

  9. #79
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα. Δυστυχώς στη χώρα μας η περιβαλλοντική συνείδηση είναι ανύπαρκτη για μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Και δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι από τη στιγμή που ο καθένας κοιτάει πως να περάσει αυτός καλά, πως να βολευτεί, πως να τη βγάλει καθαρή και τόσα άλλα.
    Σε όποια παραλία και αν γυρίσεις, θα βρείς λογιών λογιών σκουπίδια. Οι γόπες δε από τα τσιγάρα σε πολλές περιπτώσεις αντικαθιστούν την άμμο.
    Εκτός από τα σκάφη, μεγαλύτερο πρόβλημα απόρριψης λυμάτων είναι τα κάθε λογής αυθαίρετα στις ελληνικές παραλίες. Την κυριακή βρισκόμουν σε παραλία νότια από την Ανάβυσσο και ήταν γεμάτη από αφρούς. Και φυσικά, οι αφροί δεν προέρχονταν από τους παφλασμούς των κυμάτων, αλλά είναι ένδειξη ότι η θάλασσα έχει δεχτεί λύματα. Οι αφροί προέρχονται από τα απορρυπαντικά και καλό είναι να μην κολυμπάμε σε τέτοια νερά.
    Φυσικά δεν έκατσα στην παραλία.
    ΕΡΕΤΗΝ ΧΡΗΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΣΘΑΙ, ΠΡΙΝ ΠΗΔΑΛΙΟΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ

  10. Προεπιλογή το θέμα

    το θέμα είναι το ίδιο πάντα...
    Ως λαός είμαστε παρτακηδες, ημιμαθείς, καφροι, κουτόπονηροί και βρωμιάρηδες...
    Το ότι ένα κάρο τσοπαναρεοι έχουν πάρει σκάφος απλά μεταφέρει γνωστα προβλήματα της στεριάς στη θάλασσα.

Σελίδα 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας