Σελίδα 124 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2474114122123124125126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.231 έως 1.240 από 1324

Θέμα: Μπλου Σταρ Νάξος [Blue Star Naxos]

  1. #1231
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Xίλια δίκια φίλε Βίκτωρα. Καμιά φορά που βρίσκω κάνα γνωστό στο πλήρωμα, διαπιστώνω ανθρώπους αγριεμένους. Όχι αγενείς..αλλά ψυχολογικά κυρίως, εξουθενωμένους..

  2. #1232

    Προεπιλογή

    Πόσο δίκιο έχεις, φίλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ... Καλά που υπάρχουν και μερικοί και επισημαίνουν τα αυτονόητα. Πραγματικά δεν ξέρω τι εφαρμόζεται, αλλά ελπίζω οι ώρες εργασίας και ανάπαυσης όλων των μελών του πληρώματος να είναι ρυθμισμένες σωστά. Αλλιώς, αν (χτύπα ξύλο!) γίνει κάποια ζημιά, μετά πάλι θα λένε για human error, τον αστάθμητο ανθρώπινο παράγοντα κτλ κτλ...

  3. #1233
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ferdinard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο δίκιο έχεις, φίλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ... Καλά που υπάρχουν και μερικοί και επισημαίνουν τα αυτονόητα. Πραγματικά δεν ξέρω τι εφηαρμόζεται, αλλά ελπίζω οι ώρες εργασίας και ανάπαυσης όλων των μελών του πληρώματος να είναι ρυθμισμένες σωστά. Αλλιώς, αν (χτύπα ξύλο!) γίνει κάποια ζημιά, μετά πάλι θα λένε για human error, τον αστάθμητο ανθρώπινο παράγοντα κτλ κτλ...
    Τα λέω φίλε μου γιατί έχω ζήσει την μιά πλευρά την καλή στα ποντοπόρα κ μπορώ να αντιληφθώ αυτή την άσχημη στην ακτοπλοϊα.Από τον Β' μηχανικό που μέσα σ'ολα πρέπει να παραλάβει κ πετρέλαιο μέχρι τον επίκουρο που τον τρελλαίνουν στην φασίνα.

  4. #1234
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Μηνύματα
    1.290

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κ έφευγε πάντα 6.45 από Πειραιά.Που να μείνει καιρός γιά Σ-Τ-Μ.
    Εκείνο που δεν μπορεί να καταλάβει ο άσχετος επιβάτης ότι σε αυτά τα καράβια πίσω από την ευγένεια των πληρωμάτων κρύβονται εξοντωτικές συνθήκες εργασίας.Τι κ αν πιάνουν Πειραιά,εδώ δεν μένει καιρός να κοιμηθούνε,θα πάνε κ στο σπίτι τους;
    Πέρα σπό το ίδιο το βαπόρι,υπάρχει κ η ανθρώπινη πλευρά του προβλήματος.
    Τι να γράψουμε εδω!!!! στην ξηρα να δεις βάσανα για 400-500 ευρω!

  5. #1235
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία χρόνια το ξεσκίζουν το καραβάκι.
    Το καλοκαίρι από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο πάει κ έρχεται ασταμάτητα χωρίς κανένα ρεπό με χρόνο παραμονής,ο Θεός να το κάνει ...διάλειμμα σε Πειραιά 1.45,Αστυπάλαια 1.35,Κατάπολα 3.50 ( ! ) .
    Φοβερή καταπόνηση γιά το βαπόρι κ γιά το πλήρωμα συνθήκες σύγχρονης...γαλέρας.Ειδικά στο μηχανοστάσιο το πότε κάνουν συντήρηση,πότε λύνουν τυχόν πρόβλημα,πότε παίρνουν-οταν θέλει-μπώνκερ,είναι απορίας άξιο.
    Πότε θα κάτσει καμιά στραβή!...
    Εγώ ως πρώην ποντοπόρος δεν θα μπορούσα να δουλέψω με αυτές τις συνθήκες.
    Εγώ πάντως θα τονιζα ότι γενικώς τα τελευταία ειδικά χρόνια ξεσκιζονται όλα τα βαπόρια της Attica. Με μικρή ίσως εξαίρεση το bs paros όλα τα αλλα δουλεύουν φέτος με εξουθενωτικά ωράρια. Χώρια που οι δεξαμενισμοι κ οι μεγάλες ακινησιες τείνουν πια να γίνονται ανά διετία κ όχι κάθε χρόνο. Στο δρόμο κοινώς που χάραξε ο κύριος Γκριμαλντι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos75 : 21-06-2018 στις 16:24

  6. #1236
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από andria salamis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να γράψουμε εδω!!!! στην ξηρα να δεις βάσανα για 400-500 ευρω!
    Μη μου συγκρίνεις το σερβιτόρο της καφετέριας με το επικουρακι! Καλά του είναι τα 400 - 500€! Ξέρεις πόσα παιδιά μπήκαν σε ένα καράβι και την πρώτη βδομάδα ήθελαν να γυρίσουν πίσω? Μη μου συγκρίνεις ποτέ τα λεφτά του ναυτικού με του στεριανου άμα δεν το ζήσεις!
    Συμφωνώ με τα λόγια του ΒΙΚΤΩΡ αλλά το θέμα ναυτικός ( συνθήκες εργασίας, διαβίωση και ζωή) θέλει πολύ κουβέντα και με άτομα που την έχουν ζήσει αυτήν την αλμυρή ζωή!

  7. #1237
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μου συγκρίνεις το σερβιτόρο της καφετέριας με το επικουρακι! Καλά του είναι τα 400 - 500€! Ξέρεις πόσα παιδιά μπήκαν σε ένα καράβι και την πρώτη βδομάδα ήθελαν να γυρίσουν πίσω? Μη μου συγκρίνεις ποτέ τα λεφτά του ναυτικού με του στεριανου άμα δεν το ζήσεις!
    Συμφωνώ με τα λόγια του ΒΙΚΤΩΡ αλλά το θέμα ναυτικός ( συνθήκες εργασίας, διαβίωση και ζωή) θέλει πολύ κουβέντα και με άτομα που την έχουν ζήσει αυτήν την αλμυρή ζωή!
    Να συμπληρώσω και κάτι . Το ότι είσαι 24 ωρες το 24ωρο μέσα στο χώρο εργασίας σου , άσχετα αν έχεις βάρδια 8 ώρες (τι είναι αυτό?).Το ότι για το όποιο πρόβλημα που μπορεί να μην ευθύνεσαι ,πρέπει να έχεις τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά και να είσαι έτοιμος να τρέξεις.Μόνο για αυτά δεν πρέπει να συγκρίνουμε την μία δουλειά με την άλλη. Είναι σαν να συγκρίνεις τρακτερ με ελικόπτερα. Ένα κοινό έχουν ,ότι και τα δύο έχουν μηχανή
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #1238
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    715

    Προεπιλογή

    8ωρο? Δε ξερω τωρα τι γινεται αλλα πριν 25 περιπου χρονια στο βαπορι ημουν απικο 19-20 ωρες.Οποιος δε το ζησει δεν......

  9. #1239
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Blue Star Naxos στο χθεσινό του δρομολόγιο.

    BLUE-STAR-NAXOS-163-24-06-2018.jpg

  10. #1240
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Μηνύματα
    1.011

    Προεπιλογή

    Να το και στο λιμάνι της Νάξου χθες το μεσημέρι.

    IMG_2570.jpg

Σελίδα 124 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2474114122123124125126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας