Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 25 από 25

Θέμα: Π.Μ.Π. (Πλοία Μεταφοράς Προσωπικού)

Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Τα τιμούσα δεόντως όταν ήμουν ναυτάρας, με έβγαζαν σχεδόν δίπλα στο λεωφορείο Πειραιάς-Άγιοι Ανάργυροι. Αυτό που θυμάμαι έντονα ήταν ένα πρωινό που είδα τον κυβερνήτη έναν γέροντα με διακριτικά ειδικότητας Αρμενιστή και γαλόνια Αντιπλοιάρχου να καπνίζει αρειμανίως ανάμεσά μας και να μοστράρει τα γαλόνια. Αργότερα όπως έμαθα αυτά τα ΠΜΠ είχαν κυβερνήτες αξιωματικούς προερχόμενους από υπαξιωματικούς και στα τελειώματα λίγο πριν αποστρατευτούν τους έκαναν κυβερνήτες στον Πανδρόσο και στην Πανδόρα...αλλά μιλάμε για γεροντάρες και για το 1990 δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τιμούσα δεόντως όταν ήμουν ναυτάρας, με έβγαζαν σχεδόν δίπλα στο λεωφορείο Πειραιάς-Άγιοι Ανάργυροι. Αυτό που θυμάμαι έντονα ήταν ένα πρωινό που είδα τον κυβερνήτη έναν γέροντα με διακριτικά ειδικότητας Αρμενιστή και γαλόνια Αντιπλοιάρχου να καπνίζει αρειμανίως ανάμεσά μας και να μοστράρει τα γαλόνια. Αργότερα όπως έμαθα αυτά τα ΠΜΠ είχαν κυβερνήτες αξιωματικούς προερχόμενους από υπαξιωματικούς και στα τελειώματα λίγο πριν αποστρατευτούν τους έκαναν κυβερνήτες στον Πανδρόσο και στην Πανδόρα...αλλά μιλάμε για γεροντάρες και για το 1990 δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα
    Mε πληροφόρησαν ότι σταμάτησε λόγω αδειών ( είχες δίκιο ) μέχρι 27/8. Αυτό το διάστημα,περίπου 40τμέρες,ταιριάζει κ γιά ΠEAK κ ίσως το άλλο να μην είναι διαθέσιμο.Πάντως αυτό γίνεται πρώτη φορά κ είναι ενδεικτικό της κατάστασης.
    Δεν πιστεύω να έχουν τώρα αντιπλοίαρχο.Γενικά αυτά τα βοηθητικά αν δεν έχουν κυβερνήτη ΣΕΑ,έχουν αυτούς που λέγαμε ΠΥ (πληρωμάτων-υπηρεσιών),τώρα τους λένε Ε ( ειδικοτήτων ). Λες γεροντάρες. Κ όμως στα μάτια μας έτσι φαίνονταν άνθρωποι 50-55 ετών αφού εμείς ήμασταν 20-25 ανάλογα ο καθένας αν είχε ή όχι αναβολή.

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

'Ηδη το καραβάκι έχει ξεκινήσει το δρομολόγιο αλλά δυστυχώς μεσ'στη σκουριά...

Περιοχή
    πετραλωνα

Προεπιλογή

Έχει ακριβύνει το φεω χρώμα,

Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από leo85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ακριβύνει το φεω χρώμα,
    Φαιό παρακαλώ.
    Δυστυχώς λόγω της κρίσης τα πολεμικά μας είναι μεσ'στη σκουριά κ τη μαυρίλα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας