Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κόστος συντήρησης ιστιοπλοϊκού σκάφους

  1. #1

    Προεπιλογή Κόστος συντήρησης ιστιοπλοϊκού σκάφους

    Καλησπέρα σας, Ψάχνοτας στο forum δε μπόρεσα να βρώ κάτι για το κόστος συντήρησης..
    Εδώ και 2-3 βδομάδες έχω κατασταλάξει να πάρω ένα ιστιοπλοϊκό dufour 3800 (δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή.. 1982 κατασκευή ή 1981 , θα σας γελάσω) και λέω. άντε πές ότι το πήρα... πόσο θα μου βγεί η συντήρησή του, (μαρίνα, κλπ), κι επειδή είμαι σχεδόν ανίδεος θέλω τη βοήθειά σας. πού μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα; π.χ. συμφέρει να το βγάζω έξω το χειμώνα και γενικά τις μέρες που δεν θα μπορώ, συμφέρει να το έχω μέσα συνέχεια και άλλες τέτοιες απορίες...
    σας ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Πριν πω οτιδήποτε άλλο ακόμη θα απαντήσω με μια φράση αυτό που λέω σε οποιοδήποτε με ρωτήσει πόσο στοιχίζει η συντήρηση ενός σκάφους:
    ‘Είτε βάζεις χρόνο, είτε βάζεις χρήμα’.
    Πιο αναλυτικά:
    Υπάρχουν έξοδα που σίγουρα δεν μπορείς να αποφύγεις όπως τα μαρινιάτικα (εκτός αν το αφήσεις δεμένο σε κάποιο ρεμέντζο σε κάποιο κόλπο στο έλεος του Θεού), η ασφάλιση και διάφοροι φόροι. Πόσο στοιχίζουν εξαρτάται από την μαρίνα, ασφαλιστική κτλ. Αυτό είναι το πιο εύκολο που μπορείς να μάθεις. Αν έχεις επιλογές θα μπορούσες να τα περιορίσεις.
    Τώρα στο θέμα συντήρησης. Πρέπει να το βγάζεις έξω από το νερό (κάθε χρόνο άτε το πολύ 2 χρόνια) για να στεγνώνει η γάστρα. Δεν θες προβλήματα όσμωσης γιατί θα τα πληρώσεις ακριβά. Η απλή ‘ανανέωση’ της μουράβιας (απαλό τρίψιμο και πέρασμα 2 χέρια), παρόλο που εγώ ακόμη δεν έτυχε να την κάνω μόνος μου (πες το χρονος, φαρμάκια ή ακόμη ασχετοσύνη) είναι σχετικά εύκολη υπόθεση και φθηνή αν την κάνει κάποιος μάστορας. Κάθε μερικά χρόνια (6-7) καλό είναι να φεύγουν όλα τα στρώματα, να ξανα περνιέται η γάστρα με εποξικά και μετά καινούργια μουράβια. Αυτό είναι μια αρκετά δύσκολη (για μένα τουλάχιστο) δουλειά και ιδιαίτερα πολυδάπανη αν την κάνει κάποιος αλλος (τόσο σε υλικά όσο και εργατικά). Συνεχίζοντας στα περί γάστρας κάτι καθαρίσματα, γυαλίσματα κτλ όσο ανίδεος και να σαι μπορείς να τα κάνεις μόνος και να γλιτώσεις αρκετά χρήματα. Το ίδιο ισχύει και για κάτι γυαλίσματα ανοξείδωτων κτλ.
    Μετά υπάρχουν πολλές δουλειές που μπορείς να κάνεις μόνος σου, όπως αφαίρεση και πλύσιμο πανιών, καθάρισμα και συντήρηση βιντζιρέλων και εργάτη, σέρβις μηχανής, πλύσιμο σχοινιών, καθάρισμα προπέλας κ.ο.κ. Μην σε φοβίζει το ανίδεος και άσχετος. Αν αγαπήσεις το σκάφος θα δεις πως θα θέλεις να μαθαίνεις όσο πιο καλά γίνεται την κάθε γωνιά του σκάφους σου. Θα ρωτάς να μαθαίνεις, θα διαβάζεις βιβλία και γενικά θα το ψάχνεις. Και γω έτσι ξεκίνησα και υπάρουν πάρα πολλά ακόμη που έχω να μαθω. Θα θέλεις ο ίδιος να φτοιάχνεις κάποια πράγματα για να ξέρεις να τα αντιμετωπίσεις σε τυχών έκτακτη ανάγκη. Η συντήρηση δεν είναι κάτι το τραγικό και πολυδάπανο όσο κάποιοι πιθανών να νομίζουν. Η συντήρηση αν αγαπάς το σκάφος σου κάθε άλλο από αγγαρία θα την θεωρείς. Θα σε κουράζει σωματικά αλλά θα σε ξεκουράζει πνευματικά.
    Εντάξει, δυστυχώς συμβαίνουν και οι σοβαρές βλάβες. Εκεί εξαρτάται πόσο ικανός είσαι να τις φτοιάξεις γιατί ένα πείραμα για να γλυτωσεις χρήματα κάποτε μπορεί να σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά αν δεν το κάνει απ’ την αρχή κάποιος επαγγελματιας.
    Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  3. #3

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για τις συμβουλές, φυσικά και βοήθησες,
    Να παραθέσω ότι χρόνο έχω αρκετό... (βλ. καθ. πληροφορικής!) και τα χέρια πιάνουνε δόξα το Θεό, οπότε όπως το διάβασα τα έξοδα μου θα περιορίζονται στα μαρινιάτικα και στο μέσα έξω του σκάφους.
    Για μαρίνα σκέφτομαι στο σταυρό θεσσαλονίκης αν και δεν είδα κάτι αντίστοιχο σε σκάφος, μόνο κάτι ψαράδικα. για θεσσαλονίκη που είδα οι τιμές είναι τσουχτερές για μένα, π.χ. για ένα χρόνο θέλω περίπου 3 μηνιάτικα μόνο για μαρίνα.
    Επίσης γισ τη συντήρηση. ένας λόγος που θέλω να πάρω σκάφος είναι για να απασχολούμε με κάτι δημιουργικό εκτός από τους υπολογιστές, που παρότι είμαι 21 χρόνια στ επάγγελμα δεν τους βαρέθηκα, αλλά αλλιώς είναι να φεύγεις στο απέραντο γαλάζιο.
    επομένως , αρχίζω να τα βλέπω θετικά τα πράγματα (αφού είμαστε 2 άτομα).
    και λίγα λόγια για το σκάφος,
    δεν είναι ξύλινο, και από τι το είδα είναι κάτι σαν ασταρομένο., υπολογίζω ότι πρέπει να το περάσω όοοολο ένα χέρι από έξω, για το μέσα δε συζητάμε θέλει πολύ δουλειά, dufour3800 του 81-82 μοντέλο από πρώτο χέρι. σε τί τιμή θα ήταν αποδεκτό;

    Επίσης από φορολογία; τα 16500 καθαρά το χρόνο μου φτάνουνε να το καλύψω?
    ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ναι το ξέρω πως δεν είναι ξύλινο. Πλαστικό είναι (πολυεστέρας). Γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο. Καλό σκαφάκι, με σχετικά σύγχρονη γάστρα και καρίνα φιν keel (χωρίς βολβό εννοείται). Λίγο οι εσωτερικοί του χώροι είναι περιορισμένοι αν το συγκρίνεις με σύγχρονα σκάφη στα 30-31 πόδια. Και με ρόδα αντί λαγουδέρα (προσωπικά δεν μου αρέσουν οι λαγουδέρες αλλά φυσικά περί ορέξεως...).
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς 'σαν ασταρομένο' και πως πρέπει να το περάσεις όλο ένα χέρι. Μήπως είναι περασμένο με εποξικά;
    Παρόλο που η αρχική σου ερώτηση ήταν περί συντήρησης και όχι επισκευής τότε πρόσεξε μήπως πέσεις στα βαθιά εκεί που δεν το περιμένεις. Πριν το αγοράσεις βρες κάποιον που καταλαμβαίνει ,αφού μάλλον δεν μπορείς μόνος σου, να το ελέγξει καλά γιατί στο τέλος δεν θα συντηράς αλλά θα φτοιάχνεις. Το μέσα λες θέλουν πολύ δουλειά. Σίγουρα μόνο το μέσα; Σε αυτή την ηλικία αν δεν το συντηρούσε ο προηγούμενος (πιθανών αφού λες το μέσα είναι χάλια) να χρειάζεται πολλά πράγματα που ακόμη και μόνος σου να τα φτοιάξεις θα πρέπει να τα αγοράσεις. Υδραυλικές εγκαταστάσεις, ηλεκτρική εγκατάσταση, όργανα χαλασμένα, ξάρτια που πρέπει να αλλαχτούν, προβλήματα από ηλεκτρόλυση, εξοπλισμός καταστρώματος (π.χ ράουλα, φρένα κτλ) που πρέπει να αλλαχτούν όλα, σαλαμάστρα που μπάζει νερά κτλ, κτλ. Τα πανιά σε τι κατάσταση είναι; Αν χρειάζονται αλλαγή τότε υπολόγιζε κάπου ένα χιλιάευρω το καθένα. Τα σχοινιά σε τι κατάσταση είναι; Αν θέλουν όλα αλλαγή τότε το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο ακόμη και για 'απλά' σχοινιά.
    Υποθέτω πως είναι εκτός νερού αφού βλέπεις την 'σαν ασταρομένη' γάστρα. Έχει πρόβλημα όσμοσης; Βάλε κάποιο ειδικό να το κοιτάξει. Η κατάσταση της καρίνας και οι συνδέσμοι της με την γάστρα είναι εντάξει;
    Από μηχανικά τι γίνεται;
    Φίλε συγγνώμη δεν θέλω να σε φοβίσω. Ούτε και ο πιο ειδικός είμαι. Απλά βρέθηκα σε αυτή την θέση πριν 1.5 χρόνο. Είναι πράγματα που πάνω στον ενθουσιασμό μας τα ξεχνάμε και τελικά πέφτουμε στα βαθιά ...χωρίς σωσσίβιο.
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  5. #5

    Προεπιλογή

    Όχι δε με φοβίζεται καθόλου, ίσα ίσα, γεμίζω γνώσεις και τα βλέπω με άλλο μάτι πιο προσεκτικό θα έλεγα.
    Φυσικά και θα πάρω κάποιον που γνωρίζει αλλά ακόμα δε βόλεψε λόγω δουλειάς.
    Έχει ρόδα με αυτόματο που ο μπάρμπας που το εχει λέει ότι δουλεύει!,
    Το ασταρομένω που λέω όντως θα είναι εποξικό!!! (ένα γκρί χρώμα!)
    τα μαντάρια από ότι πρόσεξα φάινονται να κρατάνε αλλά καλό είναι να αλαχτούν, όσο για ξάρτια κλπ δεν μπορώ να καταλάβω πότε θέλουν αλλαγή. οπότε κάποιος που καταλαβαίνει είναι απαραίτητος,
    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. μόλις μάθω περισσότερςς πληροφορίες θα τις παραθέσω,
    αυτό που απασχολούσε και με απασχολεί ακόμα είναι το ετήσιο κόστος, αλλά από ότι βλέπω αν βάλω προσωπική εργασία που γιαυτό το παίρνω κατα βάθος, θα μπορεί να συντηρηθεί ναι να βγάλει τα λεφτά του απο τα ξενοδοχεία ίσως που θα έμενα αν πήγαινα διακοπές!!!.

  6. #6

    Προεπιλογή

    αχ.... θα ξεκινίσω με ένα άχ.... και θα βάλω κι άλλα πολλά μετά.. αχ βαχ αχ βαχ.. μας το πήρε η μαρίνα.... αϊ αϊ αϊ, κοινώς
    το κόστος συντήρησης (παρκάρισμα :-) ) μας βγαίνει πολλά.. οπότε για την ώρα το αφήνουμε.... σνιφ.. και τα είχαμε οργανώσει καλά αλλαάαα αυτή η μαρίνα... άτιμη άτιμη!. με θλίψη το αφήνω αλλά... πάλι με χρόνια με καιροούς...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας