Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Η Ώρα της Γης

  1. #1
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Souda Port.....
    Μηνύματα
    2.401

    Προεπιλογή Η Ώρα της Γης

    card.jpg

    Ώρα της Γής έφτασε.....μένουν ελάχιστες ώρες για αυτό το γεγονός.....Όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε....Η Ελλάδα συνεχίζει να κρατάει την πρωτιά Παγκοσμίως με 483 Δήμους, κοινότητες και Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις και 212 σχολεία να έχουν δηλώσει συμμετοχή σε αυτό το παγκόσμιο Γεγονός......όλοι ας ενημερώσουμε τον συμπολίτη μας, τον συγγενή μας, τον φίλο μας...Είναι η Ώρα που ο Πλανήτης ανασαίνει.....Κάντε κάτι για αυτόν: Σβήστε τα φώτα! Για μία ώρα, από τις 20:30 μέχρι τις 21:30, αύριο, Σάββατο 28 Μαρτίου....

    Με την εντυπωσιακή συμμετοχή στην Ώρα της Γης, η Ελλάδα κατακτά μια παγκόσμια πρωτιά στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή. Το δικό μας δυναμικό «παρών» καθώς και 483 Δήμων και κοινοτήτων και περισσότερων από 212 σχολείων μας δίνει την πρώτη θέση παγκοσμίως μεταξύ των χωρών με την εντονότερη συμμετοχή στη μεγαλύτερη συμβολική δράση κατά της υπερθέρμανσης του πλανήτη που διοργανώθηκε ποτέ.

    Με αυτόν τον τρόπο, η Ελλάδα καταφέρνει να ξεπεράσει ακόμη και τους Αυστραλούς, τους εμπνευστές της πρωτοβουλίας της Ώρας της Γης, οι οποίοι «βρέθηκαν» στην τρίτη θέση πίσω από τον δεύτερο Καναδά.

    Περισσότεροι από 60000 Έλληνες έχουμε ήδη δηλώσει ηλεκτρονικά την προσωπική συμμετοχή μας (http://www.earthhour.org/signup/gr:el), αποδεικνύοντας ότι όλοι μαζί μπορούμε να ασκήσουμε πίεση στην πολιτική ηγεσία για να εντείνει τις προσπάθειές της ενάντια στην κλιματική αλλαγή.

    Η ελληνική συμβολή στην παγκόσμια εκστρατεία της Ώρας της Γης δεν εξαντλείται στη μαζική μας συμμετοχή. Ελληνικά μνημεία και τοπόσημα παγκόσμιας ακτινοβολίας θα προσθέσουν αίγλη στην διεθνή αυτή πρωτοβουλία. Με τη σύμφωνη γνώμη του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου, πολιτιστικά μνημεία παγκόσμιας εμβέλειας, όπως ο Παρθενώνας, ο Ιερός Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, ο Ναός του Ηφαίστου στην Αρχαία Αγορά και το Μνημείο του Φιλοπάππου θα προσδώσουν λάμψη στην Ώρα της Γης με τη συσκότιση τους… Επιπλέον, οι δήμοι της Αρχαίας Ολυμπίας και των Δελφών, με τη συμμετοχή τους, κάνουν ακόμη πιο ισχυρό το μήνυμα προς τους παγκόσμιους ηγέτες για την ανάγκη άμεσης λήψης μέτρων κατά της κλιματικής αλλαγής. Κύρος όμως θα προσθέσουν στην ελληνική Ώρα της Γης και τοπόσημα διεθνούς αναγνωρισιμότητας της σύγχρονης Ελλάδας, με αποκορύφωμα τη μεγαλύτερη σε μήκος καλωδιωτή γέφυρα πολλαπλών ανοιγμάτων στον κόσμο, τη γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου.

    Όλα αυτά στο μεγάλο ραντεβού της 28ης Μαρτίου, 20:30-21:30 το βράδυ, στην Ώρα της Γης 2009.
    sponsors.JPG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ndimitr93 : 27-03-2009 στις 22:49

  2. #2

    Προεπιλογή

    Μπράβο φίλε που το έβαλες!

  3. #3
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Οι φίλοι μας έβαλαν τα γυαλιά... Μπράβο ndimitr93 για το θέμα και μρπάβο hsw που το υιοθέτησες για υπογραφή σου!

  4. #4
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Souda Port.....
    Μηνύματα
    2.401

    Προεπιλογή

    Ήταν το μόνο που μπορόυσα να κάνω για τον Πλανήτη...... Μην το Ξεχάσει κανείς....Η Ώρα της Γης 'εφτασε....λιγότερη από μία ώρα μένει!!!

    Σας επισυνάπτω το μύνημα που μόλις έλαβα:
    Αγαπητοί φίλοι,

    Ελάχιστες ώρες μας χωρίζουν από την Ώρα της Γης!

    Χάρη στη δική σας μοναδική συμμετοχή ξεπεράσαμε κάθε προσδοκία και αποδείξαμε για ακόμα μια φορά ότι η Ελλάδα όταν θέλει μπορεί!

    Καθώς η μεγάλη ώρα πλησιάζει θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας μερικές προτάσεις για να περάσετε την Ώρα της Γης δημιουργικά και με ασφάλεια:


    • Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα ή ανειλημμένες υποχρεώσεις, σβήστε τα φώτα νωρίτερα από τις 20.30
    • Κρατήστε τα φώτα σβηστά όσο περισσότερο μπορείτε. Γιατί όχι και όλη τη νύχτα; Εξάλλου όσοι μείνουν σπίτι για να παρακολουθήσουν τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας από την τηλεόραση, δεν χρειάζονται φώτα
    • Μοιραστείτε μαζί μας σε ένα σύντομο κείμενο το πώς περάσατε την Ώρα της Γης στο [email protected]
    • Καιρού επιτρέποντος, ζήστε την Ώρα της Γης εκτός σπιτιού χωρίς να ξεχάσετε βέβαια να σβήσετε προηγουμένως όλα τα φώτα στο σπίτι σας. Κατά την Ώρα της Γης, θα έχετε άλλωστε την ευκαιρία να απολαύστε την πληθώρα των εκδηλώσεων που θα λάβουν χώρα σε όλη την Ελλάδα
    • Βγάλτε βίντεο και φωτογραφίες από τη δική σας Ώρα της Γης και στείλτε μας το υλικό σε ένα CD ή DVD στα γραφεία μας στην Φιλελλήνων 26, ΤΚ 105 58, Αθήνα
    • Εναλλακτικά μπορείτε να μας στείλετε ψηφιακές φωτογραφίες (μέγιστος όγκος 2 ΜΒ ανά μήνυμα) στο [email protected]


    Η κοινή μας δράση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής δεν τελειώνει στις 9:30 αύριο το βράδυ. Εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα μας και σας θέλουμε κοντά μας, συμμάχους στη δράση μας.
    Ενημερωθείτε για την εκστρατεία του WWF Ελλάς «το κλίμα είναι στο χέρι σας» και για τους τρόπους που μπορείτε να υποστηρίξετε τη δράση μας.

    Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στη δική σας ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!
    card.jpg
    Όλοι συμμετέχουμε!!!

  5. #5

    Προεπιλογή

    Μια πολυ καλη ενεργεια πιστευω ηταν αυτο που εγινε..φυσικα το μνμ που θελουν να περασουν στον κοσμο ειναι το να ευαισθητοποιηθουμε ολοι μας για να προστατεψουμε τον πλανητη μας.
    Πρεπει πλεον να παψουμε να κοιταμε το τι κανουν οι αλλοι και να παψουμε να λεμε την γνωστη φραση ''μονος μου δεν μπορω να κανω τπτ,αμα η πολιτεια δεν κανει τπτ κτλ κτλ''.
    Χαιρομαι που νεα παιδια (οπως ο νικος) προσπαθησαν να μεταδωσουν το μνμ.
    Εμενα η ωρα αυτη με βρηκε σε καφετερια και χαρηκα πολυ που ειδα ξαφνικα να αναβουν κερακια σε ολο το μαγαζι και να κλεινουν τα φωτα για 1.30 σχεδον.
    Ολοι μαζι αλλα και ο καθενας μονος του μπορουμε να βελτιωσουμε τον τροπο ζωης μας και να προστατεψουμε το περιβαλλον..

  6. #6
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Souda Port.....
    Μηνύματα
    2.401

    Προεπιλογή

    Μπράβο Συλβέστρο......εγώ ήμουν σε παρτυ και εκεί ήταν ακόμα πιο ωραία.....ανάψαμε ρεσώ και όλο το βράδυ είχαμε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα, χωρίς φώτα......Θελω να ευχαριστήσω όλους όσους έκλεισαν τα φώτα τους και να πω ότι γλιτώσαν έστω και 2 ή 5 ευρώ από το λογαριασμό τους και έδωσαν ένα δείγμα ευαισθησίας στους ανώτερους.....όσο για αυτούς που μίλησαν για υποταγή δεν σχολιαζω.....όταν κάποιος παρανομεί, πρέπει να τιμωρείται....αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά όσοι άναψαν φώτα, θερμοσίφωνες, air condition, πλυντήρι, κουζίνες κλπ......η τσέπη τους επιβαρύνθηκε.....είμαι χαρούμενος που με έπερναν τηλέφωνο χτες και μου έλεγαν: "Εσύ καλά μας τα έλεγες στο σχολείο.....εσύ τα έκλεισες;" και απαντούσα οτι "άμα τα κλείσω τα έχεις κλείσει και εσύ, σωστά;" Ήταν χαρά μου να κάνω το οτιδήποτε για αυτήν την ώρα, είτε περνώντας από τις τάξεις και ενημερώνοντας τα παιδιά το πρωί της Παρασκευής, είτε με banners και λογότυπα μέσω των blog, και δημιουργία αντίστοιχων θεμάτων σε φόρουμς όπως αυτό εδώ.....Αναφορικά τι είδα χτες το βράδυ από την Σούδα προς τα Χανιά που πήγαινα για το πάρτυ.....
    1) 20:23 Σβήνουν τα φώτα του δήμου μας (Σούδα)
    2) 20:25 Κλείνω όλα τα φώτα του σπιτιού μου και αναχωρώ για τα Χανιά....
    3) Όλη η λεωφόρος Σούδα είναι σκοτεινή εκτός του σημείου που ανήκει στο Δήμο Ελευθερίου Βενιζέλου που δεν συμμετείχε....
    4) Στη Λεωφόρο Σούδα βρίσκονται το 80% των αντιπροσωπειών των αυοτκινήτων. Από αυτές μόνο η ΤΟΥΟΤΑ τα είχε κλειστα.....!!!!!
    5) Φτάνοντας στα Χανιά όλα τα σπίτια που έβλεπα είχαν σκοτάδι!
    6) Τα καταστήματα ηλεκτρονικώ όπως ο Κοτσώβολος και η Ηλεκτρονική Αθηνών ειχαν κλειστά τα πάντα εκτός βεβαίων κάποια φώτα στο βάθος για ασφάλεια, αλλά πινακίδες και τηλεοράσεις ήταν κλειστές.....
    7) Σε ταβέρνες στο παλιό λιμάνι είχαν ανάψει κεράκια και έιχαν κλείσει τα φώτα!
    8 ) Περνώντας μία από της κύριες οδούς των Χανίων, την Αναγνώστου Γογονή, η οποία άλλες φορές φωτοβολεί, χτες ήταν μέσα στο μαύρο σκοτάδι.....

    Μπράβο σε όσους συμμετείχαν!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ndimitr93 : 29-03-2009 στις 13:24

  7. #7

    Thumbs up

    Nα γινόταν κάθε Σάββατο ωραία θα ήταν!

  8. #8
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Roger Rabbit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα γινόταν κάθε Σάββατο ωραία θα ήταν!
    Γιατι οχι !!!Θα ηταν μια καλη ιδεα!!
    Εγώ θέλω να δω την μέρα που δεν θα κουνηθεί ούτε ένα ΙΧ αυτοκίνητο !

  9. #9
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Souda Port.....
    Μηνύματα
    2.401

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι οχι !!!Θα ηταν μια καλη ιδεα!!
    Εγώ θέλω να δω την μέρα που δεν θα κουνηθεί ούτε ένα ΙΧ αυτοκίνητο !
    Έχουμε δρόμο ως τον Σεπτέμβρη...τότε να δεις!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σίφνος
    Μηνύματα
    2.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι οχι !!!Θα ηταν μια καλη ιδεα!!
    Εγώ θέλω να δω την μέρα που δεν θα κουνηθεί ούτε ένα ΙΧ αυτοκίνητο !
    Eυτηχως που εγω εχω παπακι!!!

    Και στην Σιφνο εγινε μεγαλη προσπαθεια απολο τον κοσμο.Και απο το Δημο Σιφνου αλλα και απο την ΔΕΗ που εκλεισε ολα τα φωτα του δρομου και οχι μονο.Επισης να πω ακομα οτι η προσπαθεια απο τα σπιτια ηταν παρα πολυ καλη καθως ελαχιστα ηταν αυτα που ειχαν φωτα.Εμενα αυτη η ωρα με εποιασε σε καφετερια και ομολογο πως ηταν τελεια!!!Μακαρι να γινοταν καθε απογευμα οχι καθε Σαββατο!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας