Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 37

Θέμα: Αξιόπιστος τύπος ιστιοπλοικου

  1. #1
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Αξιόπιστος τύπος ιστιοπλοικου

    χαιρετω και σε αυτη την ενοτητα θα ηθελα να μιλησουμε για τους τυπους των ιστιοφορων σκαφων τους οποιους κρινετε ως καλυτερους και γιατι . Οταν μιλαω για τυπους σκαφων ενωω π.χ. long keel, feen keel , ναυπηγεια κατασκευης σκαφων οπως και υλικα κατασκευης π.χ. πολυεστερας , ξυλο , σιδερο , αλουμινιο , τσιμεντο κ.λ.π.
    Εαν ειναι πολυ μπερδεμενο και γενικο το θεμα για να διευκολινω την συζητηση θα σας προτεινα να αναφερθητε στους τυπους των ιστιοφορων που εσεις θα θελατε να ειχατε για οποιοδηποτε σκοπο ακομα και εαν αυτος φαινεται τρελος π.χ ο γυρος του κοσμου . Ευχαριστω και περιμενω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panas : 28-03-2009 στις 20:06
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Μετά από έρευνα και όχι από προσωπική πείρα, το ξεκαθαρίζω, πιστεύω ότι τα catamaran και τα trimaran είναι τα πιο καλύτερα σκάφη σε γενικές γραμμές: εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι, ευστάθεια σκάφους ως προς τον άνεμο, ταχύτητα κ.α.
    Γι αυτό πιστεύω ότι προτιμούνται για τους υπερατλαντικούς αγώνες.
    Τώρα, πάρτε τα
    15-20m που έχουν και βάλτε τα σε μικρότερη κλίμακα, στα 6-7 και 8m και έχετε ένα μικρό ιδανικό σκάφος αναψυχής σε σχέση με ένα monohull.
    Πάντα, το υπενθυμίζω κατά την γνώμη μου.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  3. #3
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση , συμφωνω οτι το καταμαραν ειναι μια πολυ καλη επιλογη για σκαφος γιατι πρωτα απο ολα ειναι ο ποιο ευτυχωρος τυπος ιστιοπλοικου σκαφους που μπορει κανεις να βρει . Λογο του μεγαλου πλατους του σε σχεση με το μηκος του μπορει να διευθετιθει με τετοιο τροπο ωστε στο εσωτερικο του να φιλοξενησει πολους και πραγματικα μεγαλους χωρους . Ειναι ισως ο ταχυτερος τυπος ιστιοφορου λογο των ελαχιστων τριβων που αναπτυσονται στις γαστρες του εξαιτιας του μικρου ογκου τους [ αυτο φαινεται στα αγωνιστικα καταμαραν που διασχιζουν ωκεανους και φτανουν ταχυτητες που πολλες φορες αγγιζουν η ξεπερνουν τα 60 μιλια ].
    Ενα μεγαλο καταμαραν γυρο στα 25 μετρα οντος εχει πολυ μεγαλη ευσταθια ομως σε σχεση με αλλους τυπους ιστιοφορων σκαφων η γωνια κλισης στην οποια θα χασει την ευσταθια του ειναι πολυ μικροτερη πιο συγκεκριμενα απο οσο ξερω ενα καταμαραν χανει την ευσταθια του περιπου στης 90 μοιρες ενω ενα μονογαστρο ιστιοφορο αναλογος με τον τυπο της καρινας του εχει πολυ μεγαλυτερη γωνια απολειας ευσταθιας .
    Σε ενα μεγαλο καταμαραν ο κυνδινος για κατι τετοιο ειναι πολυ μικρος ομως οσο τα μεγεθοι μικραινουν τοσο πιο ασταθες γινεται το καταμαραν χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ενα μικρου μεγεθους καταμαραν γυρο στα 7 με 8 μετρα δεν ειναι ασφαλες.
    Το μονο ισως πραγματικο μειονεκτημα του ειναι η τιμη του η οποια συνηθος ειναι αρκετα ποιο υψηλη απο την τιμη ενος μονοκαρινου αν και στην αγορα υπαρχουν μεταχειρισμενα καταμαραν σε πολυ προσητες τιμες .
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αν το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή αγοράς και εφόσον συμφωνούμε ότι ένα καταμαράν είναι δυο monohull μαζί,
    μια λύση είναι και η από κοινού αγορά ενός καταμαράν από δυο αγοραστές και η χρήση του καθενός κατά το ήμισυ του έτους.
    Έτσι έχουμε τα έξοδα μισά αλλά το σκάφος ολόκληρο.
    Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.
    Αν κάποιο άλλο μέλος έχει άλλη γνώμη για αυτήν την λύση ας με διορθώσει αν αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Monohulls compared to multihulls
    As a direct result of their very different hull shapes, these two groups of boats have very different stability characteristics, which affects the way they are assessed.

    Monohulls usually achieve maximum righting moment when heeled between 40 degrees and 70 degrees. As they heel, the wind is progressively spilt from the sails until at 90 degrees of heel there is very little heeling effect. Unless downflooding occurs, many monohulls will return to the upright after being knocked flat by a gust of wind in relatively smooth water. If the righting moment remains positive up to about 120 degrees (which usually means that the boat must have permanent ballast in the keel), it will normally recover even if totally inverted by breaking waves.
    Note: The term righting moment was explained in European Boatbuilder Issue 8, July.
    Multihulls, in contrast, have very high initial stability with a maximum righting moment between 10 degrees and 20 degrees of heel, beyond which the righting moment decreases and ceases to be positive at about 70 degrees to 90 degrees. Even though wind is spilt from the sails as the boat heels, the windage of the hull means that there will still be a considerable wind-heeling moment at 90 degrees of heel. Unless handled with exceptional skill such boats will capsize if heeled beyond the maximum righting moment and, once inverted, they are virtually impossible to recover — except in the case of small beach cats that may right like conventional sailing dinghies. See Figure 2.
    Source: http://www.ybw.com/ibinews/ebb/tech_8_pt1.html
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cataman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή αγοράς και εφόσον συμφωνούμε ότι ένα καταμαράν είναι δυο monohull μαζί,
    μια λύση είναι και η από κοινού αγορά ενός καταμαράν από δυο αγοραστές και η χρήση του καθενός κατά το ήμισυ του έτους.
    Έτσι έχουμε τα έξοδα μισά αλλά το σκάφος ολόκληρο.
    Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.
    Αν κάποιο άλλο μέλος έχει άλλη γνώμη για αυτήν την λύση ας με διορθώσει αν αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει.
    Φιλε καταμαν ποτε δεν ειπα οτι το καταμαραν ειναι δυο μονοκαρινα σκαφοι μαζι και αυτο γιατι εχουν τελειος διαφορετικη συμπεριφορα στην θαλασσα . Προκειτε για δυο εντελος διαφορετικους τυπους σκαφων . Το μεν καταμαραν στειριζει την ευσταθια του στο πολυ μεγαλο πλατος που εχει σε σχεση με το μηκος του και την ταχυτητα του στις λιγες τριβες που αναπτυσονται μεταξι της καρινας και της θαλασσας εξαιτιας του μικρου ογκου της καρινας , [ ενας ναυπηγος προφανος θα σου τα εξηγουσε καλυτερα ] , αυτο σημαινει οτι η καθε γαστρα ξεχωριστα ενος τετοιου σκαφους δεν θα μπορουσε απο μονη της να πλευσει παρα μονο ισως σαν κανο .
    Το δε μονοκαρινο σκαφος στειριζει την ευσταθια του στον σχεδιασμο της γαστρας του αυτο του δεινει σαφος καλυτερη ευσταθια και φυσικα μεγαλυτερη αντοχη στις καιρικες συνθηκες το τιμημα που πληρωνει ενα μονοκαρινο για αυτο ειναι η μικροτερη ταχυτητα του οπως και η μικροτερη ανεση χωρου .
    Οπως αναφερει και ο φιλτατος κουμπαρος υπαρχουν πολυ τυποι μονοκαρινων ιστιοφορων οι οποιοι εχουν την δυνατοτητα να επανελθουν στην οριζοντια θεση ισσοροπιας τους ακομα και εαν εχουν ανατραπει τελειος δηλαδι ακομα και απο τις180 μοιρες κληση σε σχεση με την οριζοντια θεση τους , κατι τετοιο για ενα καταμαραν ειναι αδυνατο εφοσον μετα της 90 μοιρες το σκαφος θα ανατραπει ανεπιστρεπτη .
    Ωστοσο αυτο δεν σημαινει οτι ενα δυκαρινο η τρικαρινο σκαφος δεν ειναι αξιοπλοο και υπαρχουν στην αγορα τετοια σκαφοι σε αρκετα προσητες τιμες , οσο για την απο κοινου αγορα ενος τετοιου σκαφους με εναν η και περισσοτερους φιλους αυτο ειναι μια καλη και πολυ εφικτη λυση την οποια εφαρμοζουν παρα πολλοι ανα τον κοσμο ομως αυτη η λυση ενεχει καποιους κυνδινους και παγιδες . Πρεπει να ξερεις αρκετα καλα τον συνιδιοκτητη του σκαφους ωστε να υπαρχει συννενοηση μεταξυ σας , αυτο συνεπαγεται οτι θα μοιραζεσται πραγματικα τα εξοδα συντηρισης του σκαφους , θα μπορειται να συνεργασθητε ωστε να βρειτε τον χρονο που ο καθε ενας θα το εχει και γενικα θα πρεπει να υπαρχει η θεληση και απο τις δυο πλευρες ωστε οτι και αν κανεται να ειναι κοινος αποδεκτο .
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  7. #7
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πιο θεωρείται περισσότερο 'αξιόπιστο' ή 'καλύτερο' (πολύ υποκειμενικός και γενικός όρος) αλλά εκείνο που σίγουρα ξέρω είναι πως κάποια φορά θα ήθελα να μπω σε ένα από εκείνα τα τέρατα τριμαράν που σκίζουν το νερό με 30+ κόμβους.....ή σε ένα μονοκάρινο 70άρι Volvo Ocean που επίσης πετά στους 30 κόμβους.....
    Τρελά όνειρα!!
    Και τα μυαλά στα ρέλια.....

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    και ποιος δεν θα το ηθελε αυτο , ακομα και αραγμενο στο λημανι να ηταν ενα απο αυτα θα ηθελα να ανεβω απανο του .
    Οσο για το ποιος ειναι ο ποιο αξιοπιστος τυπος σκαφους σιγουρα αυτο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται απολυτα απο τις απετησεις και τους σκοπους του καθε ενα . Προσωπικα τα σκαφοι που προτιμω ειναι σε γενικες γραμμες τα long keel ιστιοπλοικα λογο της ευσταθιας τους , βεβαια οπως εχω μαθει απο ποιο εμπυρους απο εμενα ιστιοπλοους δεν ειναι ειδανικα για κλειστες θαλασσες οπως το αιγαιο με τα πολλα ρευματα και τους τρελους ανεμους λογο του οτι ενα long keel σκαφος μανουβραρει ποιο δυσκολα απο ενα αλλο τυπο σκαφους αλλα παρολα αυτα ειναι σκαφη που εχουν γυρισει ολο τον κοσμο και με ολους τους καιρους .
    Πολλες φορες τα καλοκαιρια σκανε μυτη στην Κρητη σκαφοι απο ολο τον κοσμο και μερικες φορες εχω δει κατι 7μετρα ιστιοφορα που ερχονται απο Νορβηγια , Γερμανια , Καναδα κ.λ.π. Τετοιους ανθρωπους πραγματικα τους χαιρομαι για την τρελα τους .
    [FONT=Impact]panas [/FONT]
    [FONT=Impact][EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL][/FONT]

    [IMG]http://wwwtonoima.blogspot.com[/IMG][URL]http://wwwtonoima.blogspot.com[/URL]

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    Συμφωνώ με το φίλο Κουμπάρο, ότι το ερώτημα είναι ακόμα ασαφές.

    Εάν θέλω να σπάσω το ρεκόρ ταχύτητας με ένα πολύ καλό πλήρωμα, ίσως ένα multihull να είναι στις επιλογές.

    Αλλά εάν θέλω να γυρίσω τον κόσμο με ασφάλεια, όπου το σκάφος στήνεται για να ξεπεράσει πιθανά πολύ δύσκολες θάλασσες και να αντέχει προβλεπόμενο σενάριο ανατροπής και επανάταξης, δεν νομίζω να σκεφτεί κάποιος multihull.
    Ίσως παραείμαι επιφυλακτικός, αλλά και στο Αιγαίο με ένα 9ράκι δεν ξέρω εάν θα εμπιστευόμουν ένα catamaran, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει ούτε σε 7ράκι, οπότε μπορεί να είμαι μακριά νυχτωμένος

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Βορ. Προάστεια
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Καταρχήν φίλε panas, ίσως να παρεξηγήθηκα λέγοντας ότι συμφωνούμε ότι ένα catamaran είναι σαν δυο monohull, εννοώντας ότι το catamaran έχει σε χώρους τους διπλάσιους από ότι το monohull, και σίγουρα εγώ θα προτιμούσα περισσότερους χώρους αν είναι να κάνω τον γύρο του κόσμου σε αναψυχή, με παρέα φυσικά.
    Τώρα φίλε κουμπάρε όσον αφορά την ευστάθεια του
    catamaran σε περίπτωση ανατροπής, δεν πέρασε από το μυαλό μου γιατί δεν έχω ακούσει για πολλά catamaran αναψυχής να γυρνάνε τούμπα. Ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα, υπάρχει δεν αντιλέγω, αλλά είναι πιθανότητα που έχει συμβεί πιθανόν σε αγώνες που εκεί παίζονται πολλά.
    Αν κάποιος όμως έχει δώσει τόσα χρήματα για να αποκτήσει ένα τόσο ακριβό σκάφος αναψυχής σίγουρα θα έκανε τα πάντα για να μην το φέρει τούμπα.
    Και επειδή μάλλον έχω καταλάβει ότι είμαι εκτός θέματος, μιας και το θέμα είναι πιο
    monohull είναι καλύτερο ή αξιόπιστο, η αναφορά μου για το catamaran είναι λίγο άσχετη.
    Επαναλαμβάνω αυτό που είπα και στην πρώτη μου απάντηση: κατά την γνώμη μου, μιας και ούτε δίπλωμα κυβερνήτη ιστιοπλοϊκού έχω, ούτε πείρα με ναυπήγηση σκαφών. Απλά είμαι κάποιος που λατρεύει τα
    catamaran και αν μου καθόταν το λαχείο αυτό θα αγόραζα.
    Ακόμα και η συνιδιοκτησία είναι μια λύση που σίγουρα θέλει όπως είπα καλή διάθεση.
    http://sailandunder.blogspot.gr/
    Sail and Under Adventures

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας