Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costasakriv Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να συμβάλω με μια ιστορία για το "ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ" όπως μου την εξιστόρησε ο θείος μου, ναύτης κατά τη Μικρασιατική εκστρατεία.
Υπηρετούσε στο ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ και μετέφεραν πρόσφυγες κατά την υποχώρηση. Σε μια φάση περνώντας από κοντινή στεριά διέκριναν μια ομάδα πολιτών να φωνάζουν και να ζητούν βοήθεια.
Κατεβάζουν βάρκες με ναύτες να πάνε προς βοήθεια τους με σκοπό να τους επιβιβάσουν στο καράβι και τότε κάποιος που παρατηρούσε με περισσότερη προσοχή, ως φαίνεται διέκρινε ότι ήταν παγίδα.
Ο θείος μου μου είπε πως ήταν πρακτική των Τούρκων να παριστάνουν τους απελπισμένους Έλληνες και μόλις οι βάρκες τους πλησίαζαν έβγαζαν όπλα και πυροβολούσαν κατά των ναυτών.
Ο αξιωματικός τότε φώναξε στις βάρκες να μη προχωρήσουν και το πλοίο έβαλε, αν θυμάμαι καλά με κάποια δίδυμα πυροβόλα.
Επιτρέψτε μου να μην είμαι βέβαιος απολύτως για τις λεπτομέρειες, σαφώς και είμαι βέβαιος πως άκουσα αυτή τη διήγηση από το θείο μου που πέθανε το 1968 και είχε καταγωγή από τη Σκόπελο.
Χαιρετισμούς και ευχαριστώ που μου επιτρέψατε να θυμηθώ αυτή τη συγκινητική λεπτομέρεια
Πολυ ενδιαφερον και συγκινητικο