Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25

Θέμα: Σύρος [Αδριατικός - Caloric, Adriatikos, Emilie, Atlantic, Costas A.]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, πιθανότατα το ασυνήθιστο αυτό δρομολόγιο να μην ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένο μιας και το καράβι την επόμενη χρονιά να πέρασε στα χέρια της ΑΕΕΘΕ.
    Αρη

    Ειμαι βεβαιος οτι η Ατμοπλοια Γουδη αγοραστηκε απο την εταιρεια Παληου το 1916.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Αδριατικος στις 31 Μαρτιου 1932.

    Αγγελια για ταξιδι απο Θεσσαλονικη προς..... Κερκυρα!

    19320331 Adriaticos.jpg

  3. #13

    Προεπιλογή

    Schedule of this ship from 1890

    MAgic Caloric2.jpg

  4. #14
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Νίκο
    Με κριτήριο τη πιό κάτω φωτογραφία που παράθεσες θα μπορούσε αυτό http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...lantic-12.html να είναι το ΣΥΡΟΣ σαν ATLANTIC ???

  5. #15

    Προεπιλογή

    Στην μεταβατικη περιοδο (29 Σεπτεμβριου 1919) το Αδριατικος (και το Δαφνη) ανηκαν στην Ανωτατη Διευθυνση Μεταφορων

    Η Ανωτατη Διευθυνση Μεταφορων ιδρυθηκε απο τον Βενιζελο http://85.72.35.68/rec.asp?id=38626&nofoto= στις 8 Απριλιου 1916 για να "συγκεντρωση τα συναφη προς τα δια ξηρας και θαλασσης μεταφορας" κατα την διαρκειαν του πολεμου.


    19190929 Dafni Adriaticos.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τοξότης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Νίκο
    Με κριτήριο τη πιό κάτω φωτογραφία που παράθεσες θα μπορούσε αυτό http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20...lantic-12.html να είναι το ΣΥΡΟΣ σαν ATLANTIC ???
    Αυτό είναι ένα μεγάλο φορτηγό του μεσοπολέμου.

    Το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ ήταν ένα πολύ μικρότερο σκάφος. Ας δούμε μια φωτογραφία του από το βιβλίο "Τα πλοία του Π.Ν.", όταν ήταν επιταγμένο.

    adriatikos 2.jpg

  7. #17

    Προεπιλογή

    Το πλοιο Αδριατικος ηταν ακομη στην γραμμη Ιταλιας στα τελη Σεπτεμβριου 1915

    19150907 Adriatikos.jpg

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στο προηγούμενο τεύχος του περιοδικού "Ναυτική Ελλάς" δημοσιεύτηκε και το παρακάτω απόσπασμα του Κώστα Ουράνη που περιγράφει με το μοναδικό του τρόπο ένα ταξίδι στις Κυκλάδες με το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ.

    Adriatikos1.jpg Adriatikos2.jpg

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα - Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    2.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Here is a postcard of Adriaticos

    Adriatikos.JPG
    Η ίδια postcard που είχε ανεβάσει ο φίλος Nicholas Peppas , μόνο λίγο καθαρώτερη

    Adriatikos_1.jpg

    http://www.chios.gr/chioselefthera/i...afias?Itemid=0

  10. #20

    Προεπιλογή ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ

    Θέλω να συμβάλω με μια ιστορία για το "ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ" όπως μου την εξιστόρησε ο θείος μου, ναύτης κατά τη Μικρασιατική εκστρατεία.
    Υπηρετούσε στο ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ και μετέφεραν πρόσφυγες κατά την υποχώρηση. Σε μια φάση περνώντας από κοντινή στεριά διέκριναν μια ομάδα πολιτών να φωνάζουν και να ζητούν βοήθεια.
    Κατεβάζουν βάρκες με ναύτες να πάνε προς βοήθεια τους με σκοπό να τους επιβιβάσουν στο καράβι και τότε κάποιος που παρατηρούσε με περισσότερη προσοχή, ως φαίνεται διέκρινε ότι ήταν παγίδα.
    Ο θείος μου μου είπε πως ήταν πρακτική των Τούρκων να παριστάνουν τους απελπισμένους Έλληνες και μόλις οι βάρκες τους πλησίαζαν έβγαζαν όπλα και πυροβολούσαν κατά των ναυτών.
    Ο αξιωματικός τότε φώναξε στις βάρκες να μη προχωρήσουν και το πλοίο έβαλε, αν θυμάμαι καλά με κάποια δίδυμα πυροβόλα.
    Επιτρέψτε μου να μην είμαι βέβαιος απολύτως για τις λεπτομέρειες, σαφώς και είμαι βέβαιος πως άκουσα αυτή τη διήγηση από το θείο μου που πέθανε το 1968 και είχε καταγωγή από τη Σκόπελο.
    Χαιρετισμούς και ευχαριστώ που μου επιτρέψατε να θυμηθώ αυτή τη συγκινητική λεπτομέρεια

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας