Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 25 από 25

Θέμα: Σύρος [Αδριατικός - Caloric, Adriatikos, Emilie, Atlantic, Costas A.]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costasakriv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να συμβάλω με μια ιστορία για το "ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ" όπως μου την εξιστόρησε ο θείος μου, ναύτης κατά τη Μικρασιατική εκστρατεία.
    Υπηρετούσε στο ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ και μετέφεραν πρόσφυγες κατά την υποχώρηση. Σε μια φάση περνώντας από κοντινή στεριά διέκριναν μια ομάδα πολιτών να φωνάζουν και να ζητούν βοήθεια.
    Κατεβάζουν βάρκες με ναύτες να πάνε προς βοήθεια τους με σκοπό να τους επιβιβάσουν στο καράβι και τότε κάποιος που παρατηρούσε με περισσότερη προσοχή, ως φαίνεται διέκρινε ότι ήταν παγίδα.
    Ο θείος μου μου είπε πως ήταν πρακτική των Τούρκων να παριστάνουν τους απελπισμένους Έλληνες και μόλις οι βάρκες τους πλησίαζαν έβγαζαν όπλα και πυροβολούσαν κατά των ναυτών.
    Ο αξιωματικός τότε φώναξε στις βάρκες να μη προχωρήσουν και το πλοίο έβαλε, αν θυμάμαι καλά με κάποια δίδυμα πυροβόλα.
    Επιτρέψτε μου να μην είμαι βέβαιος απολύτως για τις λεπτομέρειες, σαφώς και είμαι βέβαιος πως άκουσα αυτή τη διήγηση από το θείο μου που πέθανε το 1968 και είχε καταγωγή από τη Σκόπελο.
    Χαιρετισμούς και ευχαριστώ που μου επιτρέψατε να θυμηθώ αυτή τη συγκινητική λεπτομέρεια
    Πολυ ενδιαφερον και συγκινητικο

  2. #22

    Προεπιλογή ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΔΗΛΟ

    Ο μεγαλος ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ σε κρουαζιερα στην Δηλο για τα αρχαια.

    Καθημερινη 5/7/1930.

    19300705 Αδριατικος Καθημερινη.JPG

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια όμορφη φωτογραφία του ΣΥΡΟΣ στο Ληξούρι
    Syros at Lixouri.jpg
    πηγή

    Να σημειώσουμε οτι η παρακάτω φωτογραφία (που υπάρχει και εδώ) δεν μπορεί να δείχνει το πρώην ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ. Το εικονιζόμενο είναι κάποιο φορτηγό μιας και βλέπουμε οτι έχει σχεδίαση "well deck" με κρένια κλπ, ενώ το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ είχε συνεχόμενο κατάστρωμα (flush deck)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    In the Israeli site http://www.hma.org.il/Museum/Templat...=1316&PID=3862
    there is an extensive presentation of Adriaticos or Syros


    Syros.jpg

  4. #24
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από costasakriv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να συμβάλω με μια ιστορία για το "ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ" όπως μου την εξιστόρησε ο θείος μου, ναύτης κατά τη Μικρασιατική εκστρατεία.
    Υπηρετούσε στο ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ και μετέφεραν πρόσφυγες κατά την υποχώρηση. Σε μια φάση περνώντας από κοντινή στεριά διέκριναν μια ομάδα πολιτών να φωνάζουν και να ζητούν βοήθεια.
    Κατεβάζουν βάρκες με ναύτες να πάνε προς βοήθεια τους με σκοπό να τους επιβιβάσουν στο καράβι και τότε κάποιος που παρατηρούσε με περισσότερη προσοχή, ως φαίνεται διέκρινε ότι ήταν παγίδα.
    Ο θείος μου μου είπε πως ήταν πρακτική των Τούρκων να παριστάνουν τους απελπισμένους Έλληνες και μόλις οι βάρκες τους πλησίαζαν έβγαζαν όπλα και πυροβολούσαν κατά των ναυτών.
    Ο αξιωματικός τότε φώναξε στις βάρκες να μη προχωρήσουν και το πλοίο έβαλε, αν θυμάμαι καλά με κάποια δίδυμα πυροβόλα.
    Επιτρέψτε μου να μην είμαι βέβαιος απολύτως για τις λεπτομέρειες, σαφώς και είμαι βέβαιος πως άκουσα αυτή τη διήγηση από το θείο μου που πέθανε το 1968 και είχε καταγωγή από τη Σκόπελο.
    Χαιρετισμούς και ευχαριστώ που μου επιτρέψατε να θυμηθώ αυτή τη συγκινητική λεπτομέρεια
    'Οπως μας είχε περιγράψει ο coastasakriv το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ είχε συμμετάσχει στις ναυτικές επιχειρήσεις του Μικρασιατικού πολέμου έχοντας ενταχθεί στη Μοίρα Ευδρόμων.
    Παρακάτω βλέπουμε την κάτοχη που δημοσίευσε η Ναυτική Επιθεώρηση το 1926 δείχνοντας τη θέση των πυροβόλων. Είχε εξοπλιστεί με 4 πυροβόλα Krupp (3 των 88 χιλ. και ένα πεδινό των 75 χιλ) και με 4 μυδραλιοβόλα.

    Screenshot 2023-11-11 at 21-37-14 ÔÅÕ×ÏÓ 61_00001.pdf - 61.pdf.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 11-11-2023 στις 21:39

  5. #25
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΑΔΡΙΑΤΙΚΟΣ το 1929 στη Βενετία. Στην πρύμνη του βλέπουμε ένα πολεμικό δεμένο στις τσαμαδούρες που μου μοιάζει πολύ για καταδρομικό κλάσης Houston, μόνο που αυτά μπήκαν σε υπηρεσία μετά το 1930...

    adriaticos 1929 Blegen Library Archives.jpg
    πηγή

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας