Σελίδα 139 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.381 έως 1.390 από 1447

Θέμα: Hellenic Seaways

  1. #1381
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου BOBKING εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου στο ΑΡΤΕΜΙΣ ώστε να έχω απόλυτο δίκιο !!! Εγώ αναφέρθηκα αποκλειστικά και μόνο στο ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ για το οποίο έγραψες ότι το πιό πιθανό σενάριο είναι να πουληθεί. Το ΑΡΤΕΜΙΣ ούτως ή άλλως δεν μπορεί να το αντικαταστήσει σε μόνιμη βάση στην γραμμή που κάνει, είδαμε πολύ καλά τις αντιδράσεις που υπήρξαν τον χειμώνα όταν δρομολογήθηκε προσωρινά και μόνο για ένα μήνα προκειμένου να κάνει την ακινησία - εργασίες συντήρησης του το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ.

    Τέλος πάντων, από ότι καταλαβαίνω η άποψη σου είναι ότι επειδή η Attica δεν κράτησε στο μακρινό παρελθόν κάποια μεγάλα σε ηλικία πλοία, θα πουλήσει και το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ και θα αποχωρήσει από την γραμμή Λαυρίου - Καβάλας χωρίς να το αντικαταστήσει με κάποιο άλλο. Εγώ από την μεριά μου δεν το θεωρώ και τόσο πιθανό, και ας μην ξεχνάμε πως άλλα χρόνια (παχιά - παχιά !!!) ήταν εκείνα κατά τα οποία η Attica είχε πουλήσει τα πλοία που ανέφερες, και άλλα τα χρόνια στα οποία ζούμε (κάτισχνα και μίζερα !!!).
    Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά, Αλλά δεν πειράζει η γραμμή του Λαυρίου την θεωρώ καλή και σαφώς δεν θα πρέπει να σταματήσει το Εξπρές Πήγασος είναι ένα πλοίο που δεν θα ήθελα να πουληθεί αλλά, Η πολιτική της Attica αλλά μου εξηγεί. Τα χρόνια πέρασαν και έχεις απόλυτο δίκιο σαφώς τα πλοία της Strintzis πουλήθηκαν σε άλλες εποχές και σε άλλους καιρούς αλλά η πολιτική της εταιρίας ήταν πάντα αυτή. Μεταξύ μας εγώ έδωσα ένα απλό σενάριο δεν είπα ότι το πλοίο θα πάει για διάλυση. Το πλοίο μπορεί να δωθει και στην AML. Εγώ πάντως θα προτιμούσα να είχε εξαγοράσθει η Hellenic Seaways από την SeaJets

  2. #1382
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ποιό σίγουρο μάλλον σενάριο είναι
    1: Πώληση Εξπρές Πήγασος
    2: Flying Cat και υδροπτεριγα στις υπάρχουσες
    3: Επιστροφή Νήσος Χίος και δρομολόγηση με Νήσος Μύκονος Σάμο Ικαρία
    4: Νήσος Ρόδος Ηράκλειο με σινιάλα Blue Star μαζί με Horizon
    5: Νήσος Σάμος με Αριάδνη Παροναξία και αφήνουν το πεδίο στην Χίο - Μυτιλήνη στην Blue Star
    6: Εξπρές Σκιαθώς Σποράδες
    Το ΝΡ με ερωτηματικό στο Ηράκλειο,χρειάζεται κρεβάτια.
    ΑΡΙΑΔΝΗ δεν το βλέπω Παροναξία όπως κ το ΝΣ δεν θα μένει στην γραμμή.

    Γενικά,οποιαδήποτε πρόβλεψη την θεωρώ παρακινδυνευμένη προς το παρόν.

  3. #1383
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΝΡ με ερωτηματικό στο Ηράκλειο,χρειάζεται κρεβάτια.
    ΑΡΙΑΔΝΗ δεν το βλέπω Παροναξία όπως κ το ΝΣ δεν θα μένει στην γραμμή.

    Γενικά,οποιαδήποτε πρόβλεψη την θεωρώ παρακινδυνευμένη προς το παρόν.
    Το Νήσος Ρόδος ξέρω ότι δεν έχει πολλά κρεβάτια τα άλλα 2 Παροναξια τα ανέφερα καθαρά για λόγους χωρητικότητας φορτηγών

  4. #1384

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά, οποιαδήποτε πρόβλεψη την θεωρώ παρακινδυνευμένη προς το παρόν.
    Ακριβώς όπως τα λες ΒΙΚΤΩΡ, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Κάτι άλλο που ήθελα να σχολιάσω στις προβλέψεις του BOBKING και το ξέχασα, είναι πως εκτός του σεναρίου "πώλησης" του ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ, με ξενίζει και η αναφορά επιστροφής του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ. Εντάξει, λογικά το πλοίο κάποια στιγμή θα επιστρέψει στην χώρα μας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιστροφή συνδέεται με την εξαγορά της HSW από την ATTICA.

  5. #1385
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ξενίζει και η αναφορά επιστροφής του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ. Εντάξει, λογικά το πλοίο κάποια στιγμή θα επιστρέψει στην χώρα μας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιστροφή συνδέεται με την εξαγορά της HSW από την ATTICA.
    Το ΝΧ γυρίζει τον Οκτώβριο κ μέχρι την εξαγορά νομίζω,υπήρχε πρόθεση αντικατάστασης από αυτό του ΝΣ στην Παροναξία

  6. #1386
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς όπως τα λες ΒΙΚΤΩΡ, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Κάτι άλλο που ήθελα να σχολιάσω στις προβλέψεις του BOBKING και το ξέχασα, είναι πως εκτός του σεναρίου "πώλησης" του ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ, με ξενίζει και η αναφορά επιστροφής του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ. Εντάξει, λογικά το πλοίο κάποια στιγμή θα επιστρέψει στην χώρα μας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιστροφή συνδέεται με την εξαγορά της HSW από την ATTICA.
    Το ανέφερα σαν επιστροφή με την λήξη της ναύλωσης εννοείται ότι θα είναι λανθασμένη κίνηση η άμεση επιστροφή του. Νήσος Ρόδος είναι ενα καλό πλοίο και μην ξεχνάτε ότι παλιότερα το Αριάδνη ήταν στην γραμμή των Χανίων και το Ρόδος έκανε Βόρειο Αιγαίο

  7. #1387
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΝΧ γυρίζει τον Οκτώβριο κ μέχρι την εξαγορά νομίζω,υπήρχε πρόθεση αντικατάστασης από αυτό του ΝΣ στην Παροναξία
    Αυτό που ρώτησε ο φίλος EV. αν η επιστροφή του συνδέεται με την Attica συνδέεται με την εξαγορά η αντικατάσταση του Νήσος Σάμος θα είναι η καλύτερη

  8. #1388
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Η αίσθηση μου είναι ότι στο νέο σχήμα κάνα δύο πλοία φαίνεται να περισσεύουν. Και σε αυτές τις περιπτώσεις, περισσεύουν τα μεγάλα..αλλά όπως είπαν και παραπάνω, ας μην προτρέχουμε...
    Για τις μακρινές αποστάσεις, φερ'ειπείν, καλές οι χωρητικότητες, αλλά μετράνε και τα κρεβάτια..
    Για τις μικρές, καλή είναι και η ταχύτητα..

    Δύο απορίες μόνο..
    Α. Θα ενισχύσουν το στόλο των ταχύπλοων ή όχι;;
    Β. Θα ενδιαφερθεί η εταιρία για τις Δυτικές Κυκλάδες;;

  9. #1389

    Προεπιλογή

    Ας έχουμε και την AML υπ' όψιν μας.

  10. #1390
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ μας εγώ έδωσα ένα απλό σενάριο δεν είπα ότι το πλοίο θα πάει για διάλυση. Το πλοίο μπορεί να δωθει και στην AML.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ergis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας έχουμε και την AML υπ' όψιν μας.
    Και βέβαια την έχουμε υπόψη μας

Σελίδα 139 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 3989129137138139140141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας