Σελίδα 11 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 1447

Θέμα: Hellenic Seaways

  1. #101
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Ο κ. Στρίντζης έχει κάτι με το μπλέ...

  2. #102
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστέυω ότι θέλει να δείξει την αλλαγή της εταιρείας προς τον κόσμο η μάλλον την προσπάθεια της αλλαγής θα δούμε πιστεύω στο μέλλον αν το μήνυμα της νέας διοίκησης θα πιάσει τόπο.

  3. Προεπιλογή

    Σωστά. Όχι καλοκαίρι , πάει αυτή η τουριστική περίοδος. Εγώ ,σύμφωνα με τις εργασίες που έχουν γίνει, πιστεύω πως τέλος του χρόνου θα είναι έτοιμο. ( όχι Σεπτέμβριο που είχε ακουστεί)

  4. #104
    andreas Guest

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με τη ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ η εταιρία ανακοίνωσε πως μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται το Highspeed 5 και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα είναι έτοιμο για δρομολόγια τον Αύγουστο. Εγώ από τη μεριά μου δεν νομίζω πως τα μηνύματα είναι τόσο αισιόδοξα. Πάντως αν και αυτή τη φορά δεν έρθουν τα πλοία, λυπάμαι αλλά εγώ θα μιλάω για κακόγουστο παιχνίδι εντυπώσεων. Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί τους ζαλίσαμε όλους στη Ραφήνα για το καινούριο μας ταχύπλοο συμβατικό και τελικά τους αφήνουμε με το ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ και το χειρότερο είναι ότι αν δεν προλάβει ούτε τον Αύγουστο, τότε φοβάμαι πως η Ραφήνα δεν πρόκειται ποτέ να δει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.

  5. Προεπιλογή

    Σωστά. Εγώ πιστεύω πως θα κάνει μερικά δρομολόγια και μετά θα το δούμε σε άλλη γραμμή. Και ίσως όχι για Κυκλάδες..

  6. #106
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο ειναι απο αυτα που ακουγονται οτι δεν θα το δουμε στην Ραφηνα κριμα :cry:

  7. #107
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ

    Ανανέωση από το ΥΕΝ της δρομολόγησης του "Ν. ΜΥΚΟΝΟΣ" στη γραμμή Πειραιά, Χίου - Μυτιλήνης έως 31/12/06.

    Η εταιρεία HSW ζήτησε και πήρε από το Συμβούλιο Aκτοπλοϊκών Συγκοινωνιών του Υ.Ε.Ν. παράταση της δρομολόγησης του πλοίου της «Ν. ΜΥΚΟΝΟΣ» στη γραμμή Πειραιάς, Χίος, Μυτιλήνη.

  8. #108
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή Σενάρια συμμαχιών στο λιμάνι του Πειραιά...

    6/1/2006
    ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΚΕΡΔΟΣ
    Του Σάββα Ν. Αθανασίου

    Σενάρια συμμαχιών
    Τα βασικά σενάρια που ακούγονται και κυκλοφορούν στη χρηματιστηριακή αγορά και στην Ακτή Μιαούλη είναι τρία και αφορούν:
    1. Τη συγχώνευση των εταιρειών Minoan Lines και Hellenic Seaways. Το σενάριο αυτό ενισχύει πρωτίστως τον Περικλή Παναγόπουλο και δευτερευόντως τον Πάνο Λασκαρίδη, που διαθέτει ήδη το 5,5% του μετοχικού κεφαλαίου των Μινωικών Γραμμών.
    2. Το δεύτερο σενάριο αναφέρεται στην προσέγγιση της Hellenic Seaways και της Blue Star Ferries. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση ευνοεί πολύ δε περισσότερο τον Π. Παναγόπουλο.
    3. Η τρίτη λύση φέρει την HSW σε σύγκλιση με την Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου, που σε αυτή τη φάση προσπαθεί να εξυγιάνει το χαρτοφυλάκιό της και να ρυθμίσει τα χρέη της προς το ΝΑΤ και τις τράπεζες. Το σενάριο αυτό είναι το παλαιότερο, μη ρεαλιστικό, αλλά πάντοτε στα υπόψη κυρίως των στελεχών των τραπεζών.
    Τα δύο πρώτα σενάρια είναι τα επικρατέστερα, αλλά δεν πρόκειται η κατάσταση να ξεκαθαρίσει πριν από το καλοκαίρι, οπότε θα φανούν και οι προθέσεις των μεγαλομετόχων, αν θα οδηγούν σε κόντρα ή σε συνεργασίες προς όφελος των ιδίων και των συνεργατών τους.
    Πάντως, αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι υπάρχει ένας σκληρός ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών που αποτυπώνεται στην εκπτωτική τους πολιτική. Στη γραμμή της Ραφήνας υπάρχει έκπτωση στα εισιτήρια μέχρι και 50%, στην Κρήτη οι εταιρείες διαθέτουν εκπτωτικά πακέτα και προνόμια για τους συχνούς πελάτες τους, στις Κυκλάδες, όπου ο ανταγωνισμός είναι στο ζενίθ του υπάρχει ποικιλία τιμών και πλοίων. Ο πόλεμος έχει κορυφωθεί στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη, όπου οι δύο εταιρείες, που δραστηριοποιούνται σήμερα, η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου και η Helllenic Seaways χτυπιούνται αλύπητα, αφού η διαφορά της τιμής των εισιτηρίων τους γύρω στα 10 ευρώ, αλλά και με παράπλευρες απώλειες, καθώς η ΝΕΛ έχει μεγαλύτερο αριθμό επιβατών και οχημάτων, αλλά έχει απωλέσει το μισό σχεδόν της κίνησης, αλλά ταυτόχρονα έχει χάσει σημαντικά έσοδα τόσο από τον ανταγωνιστή της όσο και από τις εκπτώσεις. Τα πράγματα δυσκολεύουν, αφού ο Φώτης Μανούσης με τη ΣΑΟΣ ετοιμάζεται να δρομολογήσει στην ίδια γραμμή δύο πλοία, οπότε η κόντρα θα πάρει τεράστιες διαστάσεις.
    Μπροστά σε αυτό το σκηνικό, η αστάθεια των τιμών των καυσίμων έχει εκτοξεύσει τα έξοδα των εταιρειών στον ουρανό, αλλά δημιουργούν παρενέργειες και στο κόστος λειτουργίας των πλοίων, αφού ο συντελεστής καυσίμων υπερβαίνει ήδη το 40%, με παρόμοιο ποσοστό και στα έξοδα των πληρωμάτων...

  9. #109

    Προεπιλογή

    Ας κανω λοιπον κι εγω δυο σχολιακια πανω σ'αυτα...
    Πρωτα απο ολα να πουμε πως η συγχωνευση ΜΙΝΩΙΚΩΝ και HELLENIC ειναι μια ιστορια που εχει ξεκινησει εδω και δυο μηνες περιπου...Καθολου περιεργο αλλωστε αφου μην ξεχναμε οτι η ΜΙΝΟΑΝ στην ουσια ειναι η μαμα της HELLENIC...Τωρα αν προσεξουμε τα χρωματα στα σινιαλο της ΜΙΝΟΑΝ οπως εμφανιζεται στα τελευταια εγγρεφα ,ημερολογια ακομα και στο βραβειο που πηρε η εταιρεια θα καταλαβουμε πως οντως κατι μαγειρευεται....
    Απο την αλλη η ιστορια ΗELLENIC και NEL εινια πολυ παλαιοτερη απο το 2000 οταν ειχε προτοακουστει η δημιουργια εκει μιας εταιρειας με το ονομα OLYMPIC FERRIES στα προτυπα της τοτε HELLAS και που θα περλαμβανε τα πλοια της ΝΕΛ και τα ΦΑΙΔΡΑ και ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ που ειχαν περιελθει τοτε στα χερια της δευτερης...Τελικα ουδεποτε και εγινε κατι τετοιο αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει...
    Τωρα την περιπτωση HELLENIC και BLUE STAR την αποκλειω προσωπικα ακριβως γιατι ευνοει πολυ περισσοτερο απο αλλους τον Παναγοπουλο...Και οταν γινεται μια κινηση συγχωνευσης γινεται με σκοπο να ευνοηθουν ολοι στο καλυτερο δυνατο βαθμο.
    Τωρα οσον αφορα το θεμα της ποικιλιας και διαφοροποιησης τιμων στις Κυκλαδες καλυτερα να διαφοροποιουσε τις γραμμες ο γραφων το αρθρο και οχι να τα βαλει ολα μαζι στο ιδιο "τσουβαλι" γιατι η καθε γραμμη διαφερει εχει τις δικες της αναγκες και πιστεψτε με δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος...Αν υπηρχε σιγουρα θα φαινοταν....
    Τελος στο θεμα της ΝΕΛ και της τιμολογιακης πολιτικης της εδω εχουμε μια καθαρη κατασταση πανικου απο πλευρας της αφου μεχρι τωρα ποτε δεν απειληθηκε απο αλλους τοσο σοβαρα (ακομα και την εποχη του ΦΑΙΔΡΑ) και την βρισκει σε πολυ αδυνατη στιγμη η κατασταση αυτη...Με τα χρεη να τρεχουν και να πρεπει να συμμαζευτουν με τα ταχυπλοα της δεμενα φετος λογω των γνωστων προβληματων αυτο το κοντραρισμα δεν ηταν και οτι καλυτερο μπορουσε να συμβει...Οποτε ειναι αυτο που λεει και ο σοφος λαος (κι εγω μαζι ) τρεχατε ποδαρακια μου.... :!:
    [SIZE=6][COLOR=blue][COLOR=blue][FONT=Arial][SIZE=4]Γιατρέ μου....τα βλέπώ ΟΛΑ μπλε!!![/SIZE][/FONT]
    [/COLOR][/COLOR][/SIZE]

  10. #110
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή Διαψεύδει για HFD η Blue Star

    Σε διάψευση των δημοσιευμάτων του Τύπου της 12ης Ιανουαρίου, σχετικά με το ενδεχόμενο συγχώνευσης με απορρόφηση της Hellas Flying Dolphins, προχώρησε η εταιρεία Blue Star Ναυτιλιακή, με σχετική ανακοίνωσή της που γνωστοποίησε σήμερα στο κοινό.

    ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ (13/01/06)

Σελίδα 11 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας