Σελίδα 141 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 4191131139140141142143 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.401 έως 1.410 από 1447

Θέμα: Hellenic Seaways

  1. #1401
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Eγώ όπως είπα,θεωρώ οιανδήποτε πρόβλεψη παρακινδυνευμένη κ ο,τιδήποτε γράφεται,είναι γιά λόγους προσωπικής ικανοποίησης ότι "εγώ το πρόβλεψα" κ κ ίσως εκπλήρωση ενός ονείρου "να δω το τάδε πλοίο στην δείνα γραμμή".

  2. #1402
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ όπως είπα,θεωρώ οιανδήποτε πρόβλεψη παρακινδυνευμένη κ ο,τιδήποτε γράφεται,είναι γιά λόγους προσωπικής ικανοποίησης ότι "εγώ το πρόβλεψα" κ κ ίσως εκπλήρωση ενός ονείρου "να δω το τάδε πλοίο στην δείνα γραμμή".
    Σωστή και εύστοχη απάντηση όσο για εμένα απλώς τα γράφω απλά για να δούμε ποιό είναι το πιο σίγουρο. Ποτέ μου δεν θα έλεγα κάτι σε περίπτωση που ένα μέρος των σεναρίων μου έβγαινε αλήθεια

  3. #1403
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Νοιώθω και εγώ την ανάγκη μου να γράψω κάποιες σκέψεις μου για αυτή την εξαγορά του μετοχικού πακέτους της HSW από την Attica και άρα συγχώνευση

    1) Κάποιοι μίλησαν για μονοπωλιακό μοντέλο MFD και επιστροφές στο 1999 κλπ κλπ...'Αλλες εποχές, άλλα δεδομένα...Το σίγουρο πάντως είναι ότι σε κάποιες γραμμές θα δούμε μονοπωλιακές καταστάσεις (και κατ'επέκταση αύξηση τιμών για τον επιβάτη και τα οχήματα), αλλά μονοπωλιακές καταστάσεις υπάρχουν τα τελευταία χρόνια σε διάφορες γραμμές ούτως ή άλλως (Δωδεκάνησα, μέχρι πέρσι Παροναξία, κλπ)
    2) Αν και αυτή τη στιγμή στην Κρήτη και την Ιταλία υπάρχει κοινοπραξία ΑΝΕΚ/Αttica, θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα να δούμε τις αντιδράσεις της ΑΝΕΚ. Δεν είναι κατά τη γνώμη μου σίγουρο ότι θα συνεχιστεί αυτή η κοινοπραξία, και δεν παίρνω και όρκο ότι θα τη θέλει και η Attica
    3) Θα υπάρξει μάλλον από του χρόνου του καλοκαίρι κάποια ανακατανομή του στόλου. Είναι ακόμα παρακινδυνευμένο να πούμε ποιό πλοίο θα πάει πού, πάντως θεωρώ ότι τα περισσότερα πλοία μάλλον θα συνεχίσουν στις γραμμές τους που είναι ήδη. Ίσως απλά να δούμε κάποιο από τα μεγάλα της HSW στα Δωδεκάνησα
    4) Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δούμε τελικά τόσο άμεσα το Χίος να επιστρέφει. Όσο ήταν ανταγωνιστικές οι 2 εταιρίες, τη συνέφερε τη HSW το δίπλωμα της Παροναξίας με το Χίος. Τώρα με τα τόσα διαθέσιμα πλοία για την Παροναξία, ίσως εν τέλει να βολεύει καλύτερα την εταιρία ο ναύλος της ξενιτιάς
    5) Θα παιχτεί ίσως και ένα άτυπο ping-pong και με την AML. Μπορεί εν τέλει κάποιο από τα μεγάλα της HSW να βρει ρόλο εκεί ή να βλέπουμε αντικαταστάσεις και σκάντζες ενδιαφέρουσες. Στο πλαίσιο αυτό δεν το αποκλείω να δούμε πλοία όπως το Prince ή τον ΔΙΑΓΟΡΑ σε σκάντζες στο Αιγαίο τους χειμερινούς μήνες
    6) Δε νομίζω να παίζει κάποιο σενάριο πώλησης κάποιου συγκεκριμένου πλοίου (π.χ. ΠΗΓΑΣΟΣ που αναφέρθηκε). Όλα τα πλοία του στόλου μπορούν να βρουν το ρόλο τους είτε στο Αιγαίο, είτε στη Δυτική Μεσόγειο

  4. #1404

    Προεπιλογή

    Αττικα και ΑΝΕΚ εχουν ουσιαστικα τα ιδια αφεντικα (Πειραιως)... Αυτη εχει καθε λογο να συνεχιστει η κοινοπραξια και να μην ανταγωνιζεται η μια εταιρεια την αλλη.

  5. #1405
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Και εγώ έχω την εντύπωση ότι θα διαλυθεί η κοινοπραξία Αττικα -
    ΑΝΕΚ. Αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα άλλαξε και η διοίκηση της ΑΝΕΚ. Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  6. #1406
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Αν διαλυθεί η κοινοπραξία την έχει άσχημα η ΑΝΕΚ. Τώρα που η Blue Star έχει το προνόμιο των Χανίων και μάλιστα έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη των κατοίκων των Χανίων χάρις την ΑΝΕΚ και της συνεργασίας τους αν διαλυθεί θα έχει μεγάλο πρόβλημα ανταγωνισμού. Το ότι στάθηκε τόσο καιρό είναι αξιοθαύμαστο αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν είναι και μεγάλη δύναμη πλέον. Το ότι στάθηκε καλά από το 2011 δηλαδή στις χειρότερες περιόδους της κρίσης μέχρι σήμερα ήταν λόγω της συνεργασίας. Οπότε θα θεωρούσα μεγάλο σφάλμα την διακοπή της συνεργασίας τους. Διότι όσες εταιρίες προσπάθησαν να κρατηθούν χωρίς συνεργασίες τα βρήκαν σκούρα και το 2005 η ΔΑΝΕ και το 2015 η ΝΕΛ. Και μην γελιόμαστε επειδή έχει τον Έλυρο σημαίνει ότι δεν έχει να φοβάται κανέναν

  7. #1407
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πόσες φορές το χρόνο θα έχει την ευκαιρία το λιμάνι του Πειραιά να έχει και τα 4 "Νήσος.." παρόντα, πάντως σήμερα ήταν μία από αυτές...

    P4020766.jpgP4020779.jpgP4020833.jpgP4020844.jpg

    Καλή Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους

  8. #1408
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.879

    Προεπιλογή

    Η επίσημη ανακοίνωση της Attica σχετικά με την εξαγορά της Hellenic Seaways...ως γνωστόν η επιτροπή ανταγωνισμού είπε χθες το ναι με κάποιους όρους

    https://www.attica-group.com/attachm...TICA_GROUP.pdf

  9. #1409
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Έρχεται ο Ιταλός.... Εγώ αυτό βλέπω... Τον τρέμουν!!!!!!!

  10. #1410
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Η απορία μου είναι η εξής: Όλες αυτές οι αλλαγές θα γίνουν άμεσα και οι όποιες αποδρομολογήσεις, μεταδρομολογήσεις κλπ, θα αφορούν αυτό το καλοκαίρι;

Σελίδα 141 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 4191131139140141142143 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας