Σελίδα 87 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 3777858687888997137 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 861 έως 870 από 1447

Θέμα: Hellenic Seaways

  1. #861
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nikosnasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΝ ΕΜΑΣ.ΚΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΕΛ) ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ HSW.ΜΑΚΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
    Χμμμ.Σωστή και λογική η παρατήρηση σου.Μακάρι να επαληθευτεί η αλλαγή του δρομολογίου του και να μην γίνει πάλι τίποτα και μείνουμε με την λαχτάρα.

  2. #862

    Προεπιλογή

    Μην το γρουσουζεύουμε....

  3. #863

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NAXOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ Ο ΦΙΛΟΣ MΥΤΙΛΕΝΕ ENNOEI ΣΕ ΕΜΨΥΧΟ ΥΛΙΚΟ ?
    μηπως το εμψυχο υλικο δεν αφορα το πληρωμα αλλλα τις "ψηλοτερες θεσεις";;;
    λεω εγω τωρα........

  4. #864
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    2.378

    Προεπιλογή Αλλαγή δρομολογίου αλλά.........

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimitrisT : 22-04-2010 στις 11:07
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #865
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.543

    Προεπιλογή

    Επιτέλους!
    [B][SIZE=3][COLOR=Blue]"Η τέχνη και η μαγεία να σε υπακούει ένα καράβι[/COLOR][/SIZE][/B]"

  6. #866
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σ' αυτό το σημείο. Διάβασα το άρθρο και γράφει μέσα για "συμβατική" ταχύτητα και θα ήθελα να ρωτήσω, πρώτα απ' όλα τι εννοεί και ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα του γράφοντα ; Δηλαδή το Νήσος Χίος μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα, ας μου επιτραπεί ο παράδοξος όρος, "ταχύπλοη" ; Επίσης από ποιο σημείο και μετά κρίνεται ταχύπλοη και από ποιο σημείο και πριν κρίνεται συμβατική ή ημισυμβατική. Και τέλος το να κάνεις ένα ΤΕΤΟΙΟ ταξίδι σε 7.5 ώρες είναι πολύ ; Δηλαδή όταν ξεκινώ από το Ηράκλειο και φτάνω στον Πειραιά σε 6.5 ώρες ή πιο παλιά σε 9 τι έπρεπε να πω ; Ότι το Παλάτι ή το Λατώ ή το Έλυρος πάνε σαν χελώνες, δηλαδή με ημισυμβατική (όπως θέλετε πείτε το) ; Ενίσταται και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο και θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος γνώστης της γραμμής ! Δηλαδή είναι πολλές οι 7.5 ώρες για ένα λιμάνι με αρκετή κίνηση χειμώνα καλοκαίρι ; Δεν θέλω να θίξω κανένα με τα παραπάνω, αλλά νομίζω ότι μερικές φορές κάποιοι παραλογίζονται. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 22-04-2010 στις 12:03

  7. #867
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Halandri-Egrigoros
    Μηνύματα
    1.098

    Προεπιλογή

    Το παράδοξο, αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, είναι να έχεις ένα πλοίο που το έχεις συνηθίσει με υπηρεσιακή στους 26 και να το πηγαίνεις με 20-22.

    Σίγουρα δεν είναι μικρή ταχύτητα μιας και συνεχίζει να ξεπερνά αυτή του ανταγωνσιμού στη συγκεκριμένη γραμμή, αλλά σκέψου το HS5 να πηγαίνει με πχ 30 κόμβους αφού ο ανταγωνισμός πάει με 22. Στέκει?

  8. #868
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Μυτιλήνη-Ευρειακή Γέρας
    Μηνύματα
    2.814

    Προεπιλογή

    Απογοητευτικά νέα !Αυτό το δρομόλόγιο να φεύγει από Μυτιλήνη το απόγευμα και με ταχύτητα των 21 μιλίων να φτάνει Πειραιά 5.25 το πρωί είναι ότι χειρότερο,τί να το κάνουμε τώρα αυτό ?Εμάς μας καίει να γλυτωνουμε το ξενύχτι απο Πειραιά-Μυτιλήνη οπότε να το έκαναν 12:30 το μεσημέρι αναχώρηση θα ήτανη τέλειο.Τώρα τι είναι αυτή η εξυπνάδα που σκεφτήκαν και με αυξημένη σίγουρα τιμή του εισητηρίου από το Λισσός και το Μυτιλήνη?
    Τίποτα ουσία, το ιδανικό δρομολόγιο είναι αυτό του καλοκαιριού που το έχουν.Μυτιλήνη-ΧΙΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ 9 ΩΡΕΣ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη opelmanos : 22-04-2010 στις 13:01

  9. #869
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Κ. Γιώργο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ! Αφού ο ανταγωνισμός πάει με 18-19, γιατί το "Χίος" να πάει με 26 ; Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι λειτουργεί η "αγορά", και να σας πω, αν εγώ ήμουν στην θέση τους το ίδιο θα έκανα. Το βλέπω πολύ λογικά (υποκειμενική λογική) : σου προσφέρω 3-4 κόμβους διαφορά και ένα νεότερο πλοίο. Δεν βλέπω το λόγο να αυξάνει την κατανάλωση και να μπαίνει μέσα η εταιρεία για να χαρίσει στους ταξιδιώτες ένα ταξίδι κατά 1.5 ώρα λιγότερο, δηλαδή είναι δυσανάλογη η αύξηση της κατανάλωσης (το βλέπω και λίγο οικολογικά) με το κέρδος στον χρόνο.
    Τώρα όσο για το Highspeed, κατά την γνώμη μου, παρόλο που δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, εκεί όντως δεν στέκει. Αλλά εκεί πληρώνεις και το ανάλογο αντίτιμο (το οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αντιπροσωπεύει κατ' ουσία τις παρεχόμενες υπηρεσίες).
    Απλά είναι μια θετική κίνηση και θα ήθελα να μείνουν στην άκρη οι δημοσιογραφίστικες κριτικές του τύπου, κρίνω χωρίς ουσία. Εκεί ουσιαστικά έγκειται η ένστασή μου. Ωστόσο, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να είστε καλά !

  10. #870
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    2.378

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τον φίλο gtogias και επιπλέον εδώ και 20 χρόνια περίπου η γραμμή Πειραιάς - Χίος είναι 8 με 9 ώρες είναι καιρός να αλλάξει η κατάταση.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Σελίδα 87 από 145 ΠρώτηΠρώτη ... 3777858687888997137 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας